כמה מחשבות באיחור קל [חדש]
נעם   יום ה', 28/04/2011 שעה 12:40
אין לי התנגדות גורפת להקפצת כתה, ספציפית אני (כמעט) תמיד הייתי הכי גדול בכיתה, האם זה היה כ''כ נורא חברתית אם הייתי במקום זה הילד הכי קטן בשכבה מעל? מאחר שנולדתי כמעט בדיוק על הגבול של השנתונים אני לא חושב שמישהו היה שם לב.
כך שאם אנחנו יוצאים מתוך נקודת ההנחה שלך שאין בעיה חברתית (שאמא שלי תטען שזו הנחה בעייתית מאוד), באמת אין שום בעיה (לדעתי) להקפיץ כיתה. אני פשוא לא חושב שזה מהווה פתרון.

הבעייה העיקרית היא שכמו שכבר העירו כאן בתגובות, אין שום סיבה להניח שאחרי הקפצת הכיתה המצב ישתפר באופן מהותי ומה אז? נמיח להקפיץ את הילד כיתות עד שפער השנים יכסה על המצויינות האינטלוקטואלית? קל לראות שבשלב כלשהו זה יכול להגיע לאבסורד. ואם יש בעייה חברתית (או יותר בעייתי, חשש שתהיה)? בקיצור, למרות שאין לי שום התנגדות להקפצת כיתה אני לא חושב שהיא מהווה פתרון (עלה עכשיו על דעתי שאולי בכלל אינך רואה את עודף הכישורים האינטלקטואליים כבעייה אלא לכל היותר כהזדמנות שניתן לנצלה, אבל כמי שחווה את הסיטואציה הזו אני יכול להעיד שהיא אכן יכולה להתפתח לבעייה לא קטנה).

באופן אישי, אני הייתי ממליץ על פתרונות מהסוג שעדי דברה עליהם, כמלומר ימי ותוכניות העשרה. האם הן מהוות פתרון שלם? לא, וגם אין אחד שכזה. אבל הן הדבר הקרוב ביותר שנתקלתי בו.

נקודה אחרונה בנוגע לפדגוגל (מונח מצויין דרך-אגב, יש מצב שאני גונב אותו), אני לגמרי מסכים איתך והייתי רוצה להעלות/לחדד נקודה מסויימת. האינטרנט מאפשר לנו לחפש מידע ל כל נושא שבעולם, לדבר עם אנשים ממקומות רחוקים ולהחשף לדעות ותרבויות שונות מדלנו. בפועל, מחקרים מראים שאנחנו משתמשים בו (כמעט) אך-ורק על מנת לתקשר אם אנשים מסביבתינו המידית ו/או שחולקים איתנו את אותה ראיית עולם. על אותו משקל, גוגל יאפשר לילד למצוא מישע על כל נושא מפיזיקת חלקיקים ועד סאגות איסלאנדיות - אבל אם אין לו שום ידע קודם שדברים כאלו קיימים הוא גם לא יוכל לחפש אותם. בפארפאזה על אמרתו של רומספלד: יש דברים שאנחנו יודעים, דברים שיודעים שאנחנו לא יודעים ודברים שאנחנו אפילו לא מכירים. גוגל יכול להפוך דברים מהסוג השני לסוג הראשון, אבל תפקידו של החינוך הוא לטפל בדברים מהסוג השלישי (כלומר לידע אולך על דברים שאפילו לא היה לך מושג עליהם).
זו, לטעמי החשיבות של חינוך ומדוע צריך לחשוף תלמידים למגוון רחב ביותר של דברים (גם אם הם לא נהנים מכולם).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010