זו בדיוק הבעייה [חדש]
אורי קציר   יום ה', 28/10/2004 שעה 18:03
נגעת בדיוק בבעייה. יש כאן כמעט כל בדל של חומר שהצלחתי להשיג על פאול פרידמן. אין לי ספק שאישיות היסטורית כזו אכן התקיימה ושהאיש אף ביצע את המיוחס לו במאמר. אבל איכשהו מדובר בחור היסטורי שחור שאל תוכו נבלעה כל האינפורמציה לגבי אישיותו, מניעיו ויתרת פעולתו בנושא יישוב העם היהודי במולדת משלו (במידה ואכן הייתה כזו).

בארכיון הציוני המרכזי קיים, כפי הנראה, העתק של תוכנית מדיין המקורית של פאול פרידמן (http://www.wzo.org.il/cza/documents/doc15.htm). אשר לאנציקלופדיה היהודית, היא מפנה גם למקורות בשפה הגרמנית ואני מקווה שיסולח לי על כך שאיני מסוגל לבטא את שמם כראוי. מכל מקום, חלק מהמקורות כוללים גם עיתונים מאותה תקופה שכנראה דיווחו על כך. אני משער שניתן למצוא מידע נוסף בארכיונים עיתונאיים במצרים, בטורקיה ובבריטניה. אנסה למצוא גם בעיתוני התקופה בארץ ישראל הזמינים ברשת, אבל אני מטיל ספק בתוצאות.

אני מודה ומתוודה שלי עצמי אין יותר מדי מידע על פאול פרידמן. האיש היה ונותר תעלומה, ונראה שנעלם אל תוך ערפל ההיסטוריה ממש כשם שהגיח ממנו לפתע בראשית העשור האחרון של המאה התשע-עשרה. יתכן שכדאי ליצור קשר עם צאצאיו של משה מנדלסון ולבדוק אצלם מה עלה בגורלו של פרידמן לאחר סיום ההרפתקה המזרח-תיכונית שלו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010