כשצרות הנישואין שמורות לחילונים בלבד
יום ג', 08/11/2011 שעה 14:07
שר הדתות, יעקב מרגי, ביטל את ההיתר לארגון הרבנים המתון צהר לרשום זוגות נשואים במדינת ישראל. הרישום ישוב עתה לגופים הנשלטים על ידי מרגי ודומיו, החל מהבד''צים החרדיים וכלה ברבנות עצמה. בכך הביא מרגי לשיא חדש את ביטיי הזלזול והתיעוב שלו ושל רבים מהפוליטיקאים החרדים כלפי כל מה שמייצג הציבור הדתי-לאומי. חן ארצי-סרור, בעלת הטור הרצינית והמוערכת של Ynet לא מבינה מאיפה זה נפל עליה. ארצי-סרור סברה לתומה שאת הצרות הללו נוהגים אנשי ש''ס לעשות לחילונים בלבד. התמימות הזו היא אחת הסיבות לכך שהציבור שאליו משתייכת ארצי-סרור משלים מזה עשרות שנים עם השתלטות חרדית על אורחות חייו ועל מנגנוני המדינה כולה. סיבה אחרת היא החשש שהתנגדות לדיקטטורה החרדית בחיי הפולחן תתפרש כחוסר דתיות מספקת. טלו קורה מבין עיניכם, סרוגי הכיפה. תשובה לחן ארצי-סרור.
מבטל ומזלזל. מרגי (מקור תמונה 1)

חן ארצי-סרור נבוכה. הכותבת המוכשרת מ-Ynet לא מבינה (''הצהר נסגר: השר מרגי, ניפגש בקפריסין'') איך יכול להיות ששר הדתות מש''ס, יעקב מרגי, ביטל את ההיתר של ארגון צהר לבצע רישום נישואין לזוגות. היא לא מבינה מדוע זה מגיע לה, כדתייה טובה מבחירה. לתומה סברה שצרות עושים בנישואין רק לחילונים מובהקים, ושלדתיים כמותה יוותרו.

חן יקרה, יש לי חדשות בשבילך: את לא דתייה. אני יודע שזה נשמע לך אידיוטי, בעיקר משום שהכרתך העצמית היא דתית ושאת נוהגת לקיים מצוות מדאורייתא מעשה יום ביומו. אבל במדינת ש''סראל של 2011 את פשוט לא דתייה מספיק לטעמם של מקבלי ההחלטות. ואם את לא דתייה מספיק, תקשיבי טוב – את לא דתייה בכלל. כך, לפחות, חושב יעקב מרגי, וחושבים גם חברים אחרים במפלגות החרדיות והחרד''ליות.

קיצונים כמרגי וחבריו תמיד נתנו את הטון בזירה הפוליטית. הם קבעו את הקצוות, ובהיותם בעלי אחיזה פוליטית, כפו כמעט תמיד על גורמים מתונים מהמרכז-שמאל ומהמרכז-ימין לוותר להם תמורת שיתוף פעולה קואליציוני. בש''ס, שהאסטרטגיה ארוכת השנים שלה היא להיות שותפה לכל ממשלה שהיא, במידת האפשר, אפילו אם תוקם על ידי איש שמאל מובהק, שולטת תפיסה הלכתית המוכתבת על ידי נאמני עובדיה יוסף המנסים להשליט הלכה אחת ואין בלתה: הלכתם שלהם. זו מפלגה שמתהדרת בשנאת נשים, אשכנזים, חילונים, ערבים, עובדים זרים – ומבחינתה העולם הרצוי לה הוא חרדי, מזרחי וצייתן. אין מקום לוויכוחים על הלכה, משום שיש רק פרשנות לגיטימית אחת שלה – והפרשנות הזו אינה הפרשנות המקובלת עלייך. תשכחי מ''שבעים פנים לתורה''. התפיסה הזו לא עזרה אף פעם למישהו בפוליטיקה הכוחנית של עם ישראל לדורותיו.

הבעייה העיקרית, חן, היא שמבחינת אנשי ש''ס, ומרגי בתוכם, מה שאת מאמינה אינו בדיוק דת. אם את אינך מקבלת שנשים אינן צריכות לנהל את חייהן באופן נפרד לחלוטין מגברים, את לא דתייה מספיק עבורו. אם את סבורה שאדם צריך לעבוד למחייתו ולא רק להתרכז בלימוד, את אינך דתייה מספיק. אם את לא סבורה ששירות צבאי או שירות לאומי הם חובה עבור חילונים בלבד, את לא דתייה מספיק. אם את לא רוצה לשלוח הומואים ולסביות לטיפול רפואי כפוי שיהפוך אותם לאנשים ''נורמאליים'' את לא דתייה מספיק. אם את לא חושבת שאסור להשכיר דירות לערבים, את לא דתייה מספיק. שאמשיך?

מה שאת אינך מבינה, חן, הוא שמרגי ואנשיו רוצים לא רק לקדם או לשמור על זכויות החרדים. הם רוצים לשלט בחילונים, בדתיים, בערבים, בכולם. ישראל אידיאלית מבחינתם היא תאוקרטיה שבראשה עומד הרב עובדיה יוסף (או כל גדול בתורה אחר המקובל עליהם) ושמתנהגת באופן שתואם מדינה מזרח-תיכונית אחרת שמונהגת על ידי איש-דת בכיר המורה לפוליטיקאים מה לחשוב וכיצד לפעול.

העצוב מכל הוא שכל זה לא מטריד את הציבור הדתי-לאומי ביומיום. הוא עסוק בניסיון להוכיח לחרדים משני הסוגים, אשכנזים ומזרחיים, שהוא לא פחות אדוק מהם. הוא הפך את בני עקיבא לתנועה חרדית הלכה למעשה, שבה יש הפרדה מוחלטת בין גברים ונשים. אפרים הלוי, ראש המוסד לשעבר, שגדל בבני עקיבא, תהה השבוע אם הרבנים שהינחו את התנועה בנעוריו היו פחות דתיים משום שלא התערבו בשירה מעורבת ובריקודים מעורבים וראו בהם דבר רגיל ומקובל. אז הנה התשובה: אפרים הלוי גדול, לשיטתו של מרגי, בתנועה לא-דתית. רבניו לא היו שווים הרבה אז, וגם אינם שווים הרבה כיום. נמשיך. הציבור הדתי-לאומי היום נלחם נגד תופעות מכוערות כמו החרמת ונטישת מופעים בהם שרות נשים על ידי חיילים. הציבור הדתי-לאומי היום משלים עם תופעת ההחזרה בתשובה המתבצעת בבסיסים שונים בצה''ל. זה לא מעניין אותו, כי הוא כבר לא צריך לחזור בתשובה וזו בעיה של החילונים. הציבור הדתי-לאומי לא התקומם מעולם נגד תופעות מכוערות כמו התניית מתן תעודת הכשרות לבתי עסק בכך שלא יפעלו בשבת, למרות שאין שום קשר בין הכשרת מזון לבין נסיעה ברכב ביום שישי בלילה. הוא לא התקומם, כי זה שירת את אמונתו בשמירת השבת, ולו היה אומר שאסור לכפות זאת היה מגונה על ידי החרדים כפחות יהודי וכפחות אמוני. הוא לא התקומם בהמוניו נגד פסילת הגיורים הצה''ליים על ידי החרדים, על אף שהרבנים המגיירים במסלול הזה מקורבים לצהר. ככה זה, כשהקנאים קובעים את הטון. בצר לו, הציבור הדתי-לאומי מאמץ את התפיסה החרדית הקנאית שעדיף להחמיר ככל האפשר משום שיש מתאם מלא בין רמת ההחמרה לבין רמת המוסר האישי. מזכיר מאוד את הדינמיקה שאותם עוברים חוזרים בתשובה המנסים להוכיח שהם יותר צדיקים מהאדמו''ר (או יותר קתולים מהאפיפיור, אתם מוזמנים לבחור בדימוי החביב והרלוונטי ביותר מבחינתכם).

נבוכה ומבולבלתץ ארצי-סרור (מקור תמונה 2).

(אגב, חלק נוסף של אותו ציבור דתי-לאומי הולך לכיוון אחר. הוא פשוט מסיר את הכיפה מראשו והופך לדתל''ש, לחילוני או לכל הגדרה אחרת שאינה מחייבת אותו במראית עין של שמירת מצוות דקדקנית. אנשים אלה כבר הבינו מזמן שהמשותף להם עם עולם החילוני רב ורלוונטי יותר מאשר עם העולם החרדי. )

אז הנה זה הגיע. החרדים מודיעים לצהר שמבחינתם אין נישואין אלא דרך הרבנות. צהר לא דתית מספיק עבורם, והם לא מוכנים לקבל שום תחרות לנישואין שעליהם הם מפקחים בעצמם. הזלזול שלהם בסרוגי הכיפות הגיע לידי ביטול מוחלט. אולי עכשיו יבינו אלה האחרונים שהברית שלהם עם החרדים משמעותה התבטלות בפניהם וקבלת דרכי ההתנהגות שלהם (המפד''ל ההיסטורית בקושי התייעצה ברבנים, קל וחומר שלא קיבלה מהם הנחיות והוראות; כיום, לא זו בלבד שלכל מפלגה דתית יש אדמו''ר או שניים משלה, אלא שהיו אף פוליטיקאים שנהגו לנשק את ידם של רבנים אלה. אם למישהו זה מזכיר את מעריצי עובדיה יוסף, הוא לא טועה).

אולי עכשיו יבינו שהפקעת רישום הנישואין מידי המימסד החרדי הקיצוני ומסירתו לזרמים שונים שאופיים שונה זה מזה היא צו השעה. אולי עכשיו יבינו שהדבר נכון לא רק לגבי נישואין, אלא גם לגבי גיור, קבורה ותחומי חיים נוספים. השארת המצב הקיים על כנו תביא לכך שבתוך מספר שנים יתחרד זרם החינוך הממלכתי-דתי לגמרי, באוטובוסים העוברים בשכונות דתיות תושלם מהפכת ההפרדה בין גברים לנשים, מפקדים בצה''ל יקבלו הנחיות מרבנים חרדיים ובמפלגות דתיות ייאסר פורמאלית על נשים למלא תפקידים ולהיבחר למשרות ציבוריות. ואם אתם לא מאמינים לי, אתם מוזמנים לעמת אותי עם התחזית הזו בעוד מספר שנים.

אני עצמי, אגב, נישאתי לזוגתי בנישואין אזרחיים בדדווד, דרום דקוטה. לאחר מספר חודשים ערכנו חופה מסורתית וטקס בניהול רב קונסרבטיבי. לא רצינו שום חלק ונחלה ברודנות ההלכתית מבית מדרשה של הרבנות המתחרדת בישראל, ובחרנו לנו את הדרך המתאימה לדרך המחשבה שלנו ולאורח חיינו. הבחירה הזו לא מחייבת אף אדם אחר מלבדנו, בוודאי לא את חן ארצי-סרור ומקורביה, אבל היא לפחות מנטרלת את האפשרות של הרבנות למנוע או לבטל את הנישואין הללו, משום שאין לה כל סמכות לגבי נישואין אמריקניים ומדינת ישראל מחוייבת להכיר בתקפותם.

נישואין אזרחיים הם סוג של הצבעה ברגליים. מי שלא רוצה בהתערבות הרבנות הולך לגוף אחר שמוסמך להשיאו ומקבל ממנו את החותמת הנדרשת – וכל הגופים הללו אינם ישראליים. אם חן וחבריה יקנו כרטיס לקפריסין (או לכל יעד אחר בו מבצעים נישואין אזרחיים) ואחר כך יינשאו הלכתית בעזרת רבני צהר, הם יבהירו בכך שהעניין נמאס גם עליהם ולא רק על החילונים. מבחינה הלכתית אין בכך כל פגם, ומבחינה פוליטית – ובכן, במוקדם או במאוחר, ייאלצו חברי הכנסת המייצגים אותם להכיר בצורך הזה ולהפקיע את העיסוק בנישואין מידי הרבנות הש''סית-אגודאית.

אז ברוך בואך לעולמנו, חן. אני שמח שהבנת עד כמה ההתחרדות של ישראל מסוכנת לא רק לחילונים שכמותי, אלא גם לדתיים שכמותך. אם רק נשכיל לגרום לפוליטיקאים המוכרים אותנו שוב ושוב לקבוצות החרדיות את העבדה הזו, המצב עוד יכול להשתנות לטובה. אם לא – ובכן, אז נעבור לתהליך בלתי-הפיך שיעביר אותנו מדמוקרטיה פרלמנטרית לתיאוקרטיה אוטוריטארית. ולא לשם כך קמה מדינת ישראל.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
כחרדי - כמה הערות [חדש]
משה יוסף   יום ג', 08/11/2011 שעה 18:16
ובכן, ללא ספק צודק הכותב בעובדה שאכן הציבור החרדי לא ממש מתייחס לציבור הדתי לאומי - כדתי. ודאי שבתוך הציבור הדתי לאומי ישנם כאלו שיהיו בהגדרה - אבל בסך הכל של הציבור הדתי לאומי הוא לא ממש נחשב כדתי אמיתי.

והדוגמאות שנתת הם בדיוק אלו - אי הפרדה בין המינים נחשבת כהפרה בוטה של ההלכה. הליכה לבריכה מעורבת ודאי שהיא כזו.

בשנים האחרונות עקב התפוררות המודל הדתי לאומי הקלאסי שאכן לא קיים ממש את מצוות הדת (חוץ ממצוות ישוב ארץ ישראל) וכשבני הנוער שלו הבינו שאו שהם חילוניים ולא משחקים את הדתי כפי שעשו זאת הרבה דתל''שים או שהם חרדיים כלומר מקיימים את המצוות בלי קיצורי דרך.

כיום הקבוצה הזו שחשבה שאפשר גם להיות חרדלי''ת - כלומר גם חרדית וגם לאומית - מגלה שזה קצת מסובך או בלתי אפשרי

אם אתה רוצה לשמור על מצוות הדת אינך יכול לרקוד עם בנות בהקפות שניות ומאידך המפקד הוא שאומר מה לעשות בצבא

בקיצור - כפי הנראה הנסיון ליצר זהות כפולה לא ממש מצליחה.

לדעתי מי שרוצה חייל דתי חייב להבין שקודם כל (אני יודע שזה מקומם חילוני - אבל זה א-ב של דתי) הוא לא מורה לו לעשות דברים הסותרים את ההלכה.

אחרת הוא לא יכול לומר שהצבא מתאים לחייל דתי.

הבעיה מורכבת ללא ספק - אנשים חילוניים לא מבינים מה זה לשמוע לדבר הלכה

ועוד יותר מכך שכל מיני ידענים למחצה לשליש ולרביע - רובם אנשים שאינם דתיים - מסבירים לדתיים למה הם טועים ולא כך פוסקת ההלכה.

כמו במשפטים, פיזיקה וכל מקצוע - לא קריאה סתמית של אדם יכולה לאפשר לו לחוות דעה

בכדי לחוות דעה בנושא דתי - צריך ללמוד הרבה שנים להבין את תהליכי הפסיקה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
אורי קציר   יום ג', 08/11/2011 שעה 18:35
בתגובה למשה יוסף
משה, סליחה, אבל אין דבר כזה ''חייל על תנאי''. אתה חייל דתי. נקודה. קודם חייל ואחר כך דתי. חובתך היא לשרת את המדינה שמגינה עליך, וחובה זו קודמת לכל מצווה אחרת. אתה כנראה לא מבין שבמדינה מסודרת הצבא לא צריך להתאישות ם את עצמו לחייל בודד אלא ההיפך. בדיוק כמו שתלמיד ישיבה צריך להתאים את עצמו למקובל בה ולא לצפות ממנה שתשלים עם כל שגעון שלו.

החילונים והדתיים שבהם אתה מזלזל כל כך הקימו את המדינה הזו. בזכות אלה מהם שנפלו במלחמות אתה יכול לכתוב עכשיו את ההשמצות האלה.

ואגב, כדאי שתרד כאן מהטענה שצריך ללמוד תהליכי פסיקה כדי להבין דת. אני מוכן להתחרות בידע מקראי עם כל תלמיד ישיבה חרדי. הואיל ותנ''ך כמעט אינו נלמד שם ואת המירב מקדישים לתורה שבעל פה, יש לא מעט חילונים שמכירים את המקור החשוב ביותר טוב יותר מהרבה חרדים. זה לא הופך את החילונים הללו לטפילים חברתיים. ההיפך הוא הנכון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
משה יוסף   יום ד', 09/11/2011 שעה 16:25
בתגובה לאורי קציר
מסכים איתך

ולכן, דתי צריך לחשוב שהוא מתגייס האם בצבא הוא יכול להיות דתי מושלם (לדעתו) או שבגלל שהמפקד הוא הריבון הוא יאלץ להתפשר.

אין בעיה - אבל אם הוא חושב שאין מצב שהוא יהיה דתי משולם (לדעתו) תסכים איתו שהוא לא רוצה להתגייס

אי אפשר לאחוז את החבל משתי קצותיו - אתה הרי לא יכול להחליט לאף אחד מהם הערכים שלו ואם הוא חושב שמצוות הדת מחייבות אותו לעשות משהו - אז אחת משתים או שתעוץ לו לא להתגייס או לחילופין להתפשר. אם אין ברצונו להתפשר תבין מדוע אינו מתגייס
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

cheap mbt shoes [חדש]
cheap mbt shoes   יום ו', 30/05/2014 שעה 23:33
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
mbt shoes hani Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

dvsojuhiwf@gmail.com [חדש]
france hermes   יום ו', 20/06/2014 שעה 9:21
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes outlet schweiz Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

dvsojuhiwf@gmail.com [חדש]
hermes handbags clearance   יום ו', 20/06/2014 שעה 18:10
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
was kostet ein hermes paket ins ausland Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

nxqjismkcj@gmail.com [חדש]
hermes uk economy   יום ו', 27/06/2014 שעה 11:16
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes paket china Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

eabqijlf@gmail.com [חדש]
hermes yellow   שבת, 28/06/2014 שעה 7:14
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes shop m¨¹nchen hbf Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

nxqjismkcj@gmail.com [חדש]
hermes tie price   שבת, 28/06/2014 שעה 17:36
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes constance bag how much Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

nxqjismkcj@gmail.com [חדש]
hermes staff   שבת, 28/06/2014 שעה 22:19
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes shop 21629 Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

eabqijlf@gmail.com [חדש]
hermes outlet   שבת, 28/06/2014 שעה 23:04
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
cheap hermes handbags uk Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

eabqijlf@gmail.com [חדש]
hermes belt usa   יום א', 29/06/2014 שעה 16:52
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes shop koblenz Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

eabqijlf@gmail.com [חדש]
sweden hermes bags   יום ב', 30/06/2014 שעה 11:42
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes paket retournieren Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

eabqijlf@gmail.com [חדש]
hermes bags britain   יום ג', 01/07/2014 שעה 3:15
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes paketshop f¨¹rth bayern Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

eabqijlf@gmail.com [חדש]
hermes bags 2013   יום ג', 01/07/2014 שעה 21:13
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
wholesale hermes replica handbags Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

eabqijlf@gmail.com [חדש]
portugal hermes bags   יום ד', 02/07/2014 שעה 18:33
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes paket umleiten telefonnummer Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

eabqijlf@gmail.com [חדש]
hermes bags sale online   יום ה', 03/07/2014 שעה 9:58
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes green breast wallet Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

eabqijlf@gmail.com [חדש]
hermes belt price   יום א', 06/07/2014 שעה 13:33
בתגובה לcheap mbt shoes
אתר אישי
hermes paket wiener neudorf Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

svizzera hermes [חדש]
svizzera hermes   שבת, 21/06/2014 שעה 8:57
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes bag 2013 price Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

australia hermes [חדש]
australia hermes   יום ו', 27/06/2014 שעה 18:19
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes paket weihnachten Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes uk economy [חדש]
hermes uk economy   שבת, 28/06/2014 שעה 12:06
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes online ties Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes store nyc [חדש]
hermes store nyc   שבת, 28/06/2014 שעה 15:03
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes paket reifen verschicken Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags orange [חדש]
hermes bags orange   שבת, 28/06/2014 שעה 16:35
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes bag scarf price Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

discount hermes ties [חדש]
discount hermes ties   שבת, 28/06/2014 שעה 19:42
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes purse 2013 Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes usa [חדש]
hermes usa   יום א', 29/06/2014 שעה 17:53
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes versand von shop zu shop Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes 2013 [חדש]
hermes 2013   יום ב', 30/06/2014 שעה 0:21
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes idar-oberstein Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

new zealand hermes handbags [חדש]
new zealand hermes handbags   יום ב', 30/06/2014 שעה 21:33
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes h belt retail price Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags germany [חדש]
hermes bags germany   יום ג', 01/07/2014 שעה 22:23
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes shop freiburg Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

belgium hermes bags [חדש]
belgium hermes bags   יום ד', 02/07/2014 שעה 5:26
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes handbags 2012 prices Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes store [חדש]
hermes store   יום ה', 03/07/2014 שעה 4:01
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes handbag china wholesale Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

cheap hermes [חדש]
cheap hermes   יום א', 06/07/2014 שעה 14:43
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes bags at auction Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes norge [חדש]
hermes norge   יום א', 06/07/2014 שעה 22:25
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes uk tracking phone number Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
איתי   יום ב', 14/11/2011 שעה 15:11
בתגובה לאורי קציר
אורי, שתי נקודות:
אני מסכים איתך שהצבא אינו אמור להתאים את עצמו לכל חייל וחייל. אלא שאין מדובר בהתאמה לכל חייל וחייל ולכל גחמה דתית יותר או פחות. הייתי אמור לכתוב כאן שלא מדובר בחייל אחד אלא בקבוצה של חיילים, קבוצה הולכת וגדלה, אלא שזה יחמיץ את טורף הדברים. צה''ל, צבא ישראל, כפוף לערכים ולחוקים, וכשאני אומר חוקים אני מתכוון גם להלכה, הישראליים. אנו מדינה יהודית ודמוקרטית וחלק מהתפיסה היהודית האורתודוקסית היא שמירת הפרדה מסויימת בין גברים לנשים לכן הצבא אמור לדאוג גם לעניינים אלו. הנקודה השניה, אני מאמין שהידע המקראי, שלך אכן גדול לאין שיעור מזה של תלמיד ישיבה מצוי אלא שההלכה לא נפסקת מהתנך אלא מאותו תורה שבעל פה לה מקדישים את מירב זמן הלימוד בישיבות. נכון שהמקור הוא התנך אך לא מהתנך אנו פוסקים את ההלכה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
אורי קציר   יום ב', 14/11/2011 שעה 17:29
בתגובה לאיתי
מסכים איתך בנקודה וחצי.

1. הצבא אמור לבוא לקראת שומרי המצוות, אבל עד גבול ידוע. ביזוי של נשים בגלל הקצנה אינו דבר שהצבא צריך לסבול. אם הולכים לקראת הדתיים, הם צריכים להבין, לקבל - וכשצריך גם ללכת לקראת הצבא. זה מקום שבו כולם אמורים לשרת יחד, וזו אינה ישיבה חרדית

2. שים לב לפסקה האחרונה בדברי. ודאי שאני מודע לכך שהיידע המקראי אצל החרדים חלש מאוד. אני רק אומר שזו גם הסיבה מדוע התפיסה לפיה יש להם עליונות הלכתית על לא-דתיים שגויה מאותה סיבה בדיוק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
רוני ה.   יום ב', 14/11/2011 שעה 18:19
בתגובה לאורי קציר
לאורי, הערה קטנה בעניין ההלכה היהודית. למרות שלכאורה ההלכה מבוססת על התורה (ספרי הנביאים והכתובים הם לא מקור סמכות הלכתי), הרי שבפועל, אולי בגלל שגם הנוצרים אימצו את התנ''ך, היהדות בידלה את עצמה ופיתחה הלכה שונה במקצת המבוססת על התלמוד ועל השולחן ערוך (וכו') הנבדלת לא מעט ממה שכתוב בתורה. הביסוס התיאולוגי לזה הוא שהתורה שבעל פה ניתנה גם היא למשה בסיני וכך יש לה אותו המעמד כמו התורה הכתובה. לכן הידע המקראי שלך אינו כל כך רלוונטי בעיני החרדים, מכיוון שהוא מכיל הלכות ''גולמיות'' או ''לא מעודכנות'' (תקרא לזה איך שתרצה) ובפועל במקרים רבים אינו מדריך את ההתנהגות של היהודי בימינו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
אורי קציר   יום ב', 14/11/2011 שעה 23:17
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
רוני, אתה צודק - וזו גם הייתה תשובתי לשואלת הקודמת באותו עניין. אני מודע לכך, וזה מה שגם הדגשתי קודם לכן. אומר שוב: חרדים רבים חשים עליונות על פני חילונים בנושאי הלכה, אך למעשה עליונותם היא בתחום התורה שבע''פ בלבד. בנושאים מקראיים העליונות הזו כמעט ואינה קיימת, ולמעשה במקרים רבים ההיפך הוא הנכון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
רוני ה.   יום ב', 14/11/2011 שעה 23:49
בתגובה לאורי קציר
העניין הוא שתחושת העליונות הזאת היא כנראה מוצדקת. בקיאות (ואמונה) במקרא יש גם לנוצרים, לקראים, לשומרונים והיתה גם לעוד כל מיני כתות שנעלמו במשך ההיסטוריה. ביהדות כפי שהיא מוגדרת היום בקיאות מקראית היא רק הבסיס והיא כמעט חסרת משמעות בלי הפרשנות היהודית לדורותיה. אי אפשר להשתמש בה כבסיס ליהדות שונה מזו של החרדים, אלא אם כן רוצים לחזור אחורה אלף או אלפיים שנה ולהתחיל הכל מחדש.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
אורי קציר   יום ג', 15/11/2011 שעה 7:22
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
אמת, אבל אפשר להשמש בה כבסיס לפרשות שונ מזו שהצטברה במשך השנים. הרי גם רש''י ורמב''ם פעלו לפני כשמונה מאות שנה, ופרשני ההוה שרואים עצמם כממשיכי דרכם וכמחוייבים לפרשנותם כבר מתנתקים והולכים מן הטקסטים המקוריים וממשמעותם - או שהם מאמצים משמעויות הפוכת או שאם מבקשים להחל משמעויות מחמירות בהרבה. ממקום, אני לא רואה פרשנות של אד שאינו מחוייב לכללי המינימום שאתה ואני מחוייבים להם (ציונות, שלטון החוק) כרלוונטית לגבי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
רוני ה.   יום ג', 15/11/2011 שעה 16:41
בתגובה לאורי קציר
אני חושב שלא תמיד המקרא הוא דווקא המחמיר ביותר. למשל, במקרא יש חוק עונשין של ''עין תחת עין''. אצל חז''ל זה הפך לתשלום פיצוי כספי בלבד. או למשל במקרא מותר ריבוי נשים - ובעקבות רבנו גרשום (המאה ה-‏11) זה נאסר. העניין הוא שכדי שיהיה שינוי מסוג זה בהלכה צריך אחדות זרמים ביהדות ומנהיגות רבנית אחרת מזו שקיימת היום. נניח למשל שרוצים לקבוע שכהן יכול להתחתן עם גרושה, אבל אז הוא יאבד את סטטוס הכהן שלו. לי זה נשמע כמו פתרון סביר שאינו סותר את כללי היהדות, אבל אין היום רב מספיק חשוב שיוכל לכפות את זה על כל העם וגם אם יהיה רב אחד אמיץ שיתיר דבר כזה שאר הרבנים ילחמו בו וינדו אותו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כחרדי - כמה הערות [חדש]
אורי קציר   יום ג', 15/11/2011 שעה 18:24
בתגובה לרוני ה.
מסכים לכל מילה. ספציפית לגבי סטאטוס הכהן - זה משהו שנולדים איתו, ולכן אי אפשר להיפטר ממנו כחלק מסנקציה כלשהי. בערך כמו השיוך לקאסטות בהודו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes leather cuff bracelet [חדש]
hermes leather cuff bracelet   יום ד', 18/06/2014 שעה 20:05
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes paketshop g?ttingen kaufpark Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes outlet store france [חדש]
hermes outlet store france   שבת, 21/06/2014 שעה 23:38
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes shop koblenz karthause Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

outlet hermes [חדש]
  שבת, 17/05/2014 שעה 6:15
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
hermes store paris pool Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

dvsojuhiwf@gmail.com [חדש]
good fake hermes birkin   יום ה', 19/06/2014 שעה 12:44
בתגובה לldhkofcz@gmail.com
אתר אישי
buy hermes scarf vans Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

dvsojuhiwf@gmail.com [חדש]
hermes handbag outlet   שבת, 21/06/2014 שעה 0:54
בתגובה לldhkofcz@gmail.com
אתר אישי
hermes paket an packstation schicken Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

xpowcvlbars@gmail.com [חדש]
hermes suisse   שבת, 21/06/2014 שעה 19:54
בתגובה לldhkofcz@gmail.com
אתר אישי
hermes paket preis berechnen Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags blue [חדש]
  יום ה', 19/06/2014 שעה 21:21
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
hermes outlet greece Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes handbags italy [חדש]
  יום ו', 20/06/2014 שעה 0:16
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
hermes shop stockheim Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes kassel [חדש]
  יום א', 22/06/2014 שעה 7:38
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes bag gumtree uk Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags 2013 [חדש]
  שבת, 17/05/2014 שעה 8:26
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
hermes paket abholen wenn nicht zuhause Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

xpowcvlbars@gmail.com [חדש]
hermes wallet   שבת, 21/06/2014 שעה 20:33
בתגובה לldhkofcz@gmail.com
אתר אישי
hermes kelly website Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

sale replica online shop [חדש]
  שבת, 21/06/2014 שעה 13:56
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
hermes paketshop offenbach kaiserstr Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes blanket replica ebay [חדש]
  יום א', 22/06/2014 שעה 5:13
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
hermes 32584 loehne Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ldhkofcz@gmail.com [חדש]
keywords3 hermes bags   שבת, 17/05/2014 שעה 7:05
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
birkin bag cheap Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

qrqgjqk@gmail.com [חדש]
MBT Goti Women Black Shoes   שבת, 31/05/2014 שעה 0:13
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
mbt womens shoes best price Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

dvsojuhiwf@gmail.com [חדש]
hermes outlet store france   יום ה', 19/06/2014 שעה 1:59
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes microvision usa Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

xpowcvlbars@gmail.com [חדש]
hermes handbags price   שבת, 21/06/2014 שעה 6:33
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
fake hermes bags in turkey Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ldhkofcz@gmail.com [חדש]
peachpuff hermes bags   שבת, 17/05/2014 שעה 5:51
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
hermes paket italien Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

dvsojuhiwf@gmail.com [חדש]
hermes outlet   יום ד', 18/06/2014 שעה 20:26
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
second hand birkin bag for sale singapore Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

xpowcvlbars@gmail.com [חדש]
navy hermes   שבת, 21/06/2014 שעה 7:52
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
buy hermes belt buckle online Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

outlet [חדש]
outlet   שבת, 17/05/2014 שעה 9:41
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes paketshop f?rthen Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes handbags newest arrival [חדש]
hermes handbags newest arrival   יום ד', 18/06/2014 שעה 10:35
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes birkin wallet sale Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

apricot hermes [חדש]
apricot hermes   יום ו', 20/06/2014 שעה 10:16
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes shop quedlinburg Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ldhkofcz@gmail.com [חדש]
off-white hermes handbags   שבת, 17/05/2014 שעה 8:12
בתגובה לאיתי
אתר אישי
hermes krawatten outlet Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

dvsojuhiwf@gmail.com [חדש]
hermes navy   יום ה', 19/06/2014 שעה 8:35
בתגובה לאיתי
אתר אישי
website hermes hotel medan Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

dvsojuhiwf@gmail.com [חדש]
fake hermes   יום ה', 19/06/2014 שעה 14:23
בתגובה לאיתי
אתר אישי
hermes lindy purse forum Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

MBT Karibu Shoes [חדש]
MBT Karibu Shoes   שבת, 31/05/2014 שעה 0:05
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
mbt schuhe online schweiz Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bielefeld [חדש]
hermes bielefeld   יום ו', 20/06/2014 שעה 10:37
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
replica hermes lindy bag Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags uk [חדש]
hermes bags uk   שבת, 21/06/2014 שעה 8:39
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes paketshop italia Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes birkin price [חדש]
hermes birkin price   יום ו', 27/06/2014 שעה 14:00
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
online shopping hermes birkin bag Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes watch price [חדש]
hermes watch price   שבת, 28/06/2014 שעה 1:57
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes black lindy bag Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags replica [חדש]
hermes bags replica   שבת, 28/06/2014 שעה 4:05
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes paket international deutschland Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes uk economy [חדש]
hermes uk economy   שבת, 28/06/2014 שעה 9:56
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes paketshop flensburg Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

spain hermes handbags [חדש]
spain hermes handbags   שבת, 28/06/2014 שעה 13:02
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes tuch Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes handbags svizzera [חדש]
hermes handbags svizzera   יום א', 29/06/2014 שעה 17:52
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes lindy bag hong kong Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes italia [חדש]
hermes italia   יום ב', 30/06/2014 שעה 8:29
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes bag price singapore Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes replica [חדש]
hermes replica   יום ב', 30/06/2014 שעה 17:42
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes shop wolfenb¨¹ttel Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

france hermes handbags [חדש]
france hermes handbags   יום ג', 01/07/2014 שעה 22:22
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes picotin bag review Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes sverige [חדש]
hermes sverige   יום ד', 02/07/2014 שעה 15:00
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes taschen online shop Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes sale [חדש]
hermes sale   יום ה', 03/07/2014 שעה 0:31
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes wallet ebay Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags chocolate [חדש]
hermes bags chocolate   יום א', 06/07/2014 שעה 14:42
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
red hermes belt gold buckle Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לחרדי - כמה הערות [חדש]
יוסף דת יוסף מכאוב   יום ג', 08/11/2011 שעה 19:21
בתגובה למשה יוסף
מעניין שלחרדי אין שום בעיה להגדיר את המוסלמי השיעי כדתי, וגם את המוסלמי הסוני כדתי, וגם את הנוצרי כדתי, אבל הדתי הלאומי בעיניו הוא ''לא דתי אמיתי''.

אז הדתי הלאומי לא מקיים בדיוק אותן מצוות כמוך, ולפי השקפתו (המבוססת מאוד, אגב) ההפרדה בין המינים שנוהגת בדורות האחרונים בחברה החרדית היא מצווה חדשה שהחרדים ורבניהם בדו מליבם, ולא היתה נהוגה כלל בעבר באופן זה. עדיין הוא דתי, ממש כמו שהמוסלמי או הנוצרי הוא דתי. ועדיין דתו היא הדת היהודית, בדיוק כמו שגם המוסלמי השיעי וגם הסוני שניהם מוסלמים, וגם הנוצרי המורמוני וגם הקתולי שניהם נוצרים.

לא ברור לי למה מותר שבאיסלם יהיו זרמים שונים שכל אחד מהם ינהג ע''פ מנהגיו, וכולם יזכו ליחס אחיד ולכולם תהיה זכות אחידה להיקרא ''מוסלמים'', אבל ביהדות זרם אחד (החרדים) מרהיב עוז בחוצפתו לקבוע לזרמים האחרים בדת אם הם ''דתיים'' או לא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לחרדי - כמה הערות [חדש]
אורי קציר   יום ד', 09/11/2011 שעה 0:27
בתגובה ליוסף דת יוסף מכאוב
אתר אישי
גם פלגי האסלאם רואים את עצמם כבעלי לגיטימיות בלעדית על הפרשנות הנכונ של הדת. שום סוני לא יקבל את השיעה כתפיסה לגיטימית, וההיפך נכון קל וחומר. שתי הקבוצות הללו נלחמות זו בזו במדינות רבות.

בנצרות המצב שונה לטובה, אבל ניתן להניח שהגורם המרכזי לכך הוא ההתקדמות המחשבתית שחלה בחיי מרבית הנוצרים במאות השנים האחרונות. הפנמת הלכי רוח דמוקרטיים ושיוויוניים מביאה לכך שמתודיסטים אינם רואים את האפיסקופלים כאום, ולמעט היחס לקבוצה נוצרית אחת, שרבים רואים בה דת בפני עצמה (המורמונים), המתיחות בין הזרמים קטנה למדי.

היהדות הישראלית הולכת ומאמצת בשנים האחרונות את התפיסות הקנאיות והדוגמאטיות של האסלאם. כפי שאמרתי, היא מטילה עוד ועוד מגבלות על נשים ועל היחסים בינן לבין גברים, מייצרת לגיטימציה גוברת לפעולות אלימות נגד מתנגדים פוליטיים, מסתגרת בתוך גטו תרבותי מרצון ומפעילה סנקציות כלפי פלחים באוכלוסיה המנסים ללכת בדרכים אלטרנטיביות לאלה שהיא מנסה לכפות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לחרדי - כמה הערות [חדש]
משה יוסף   יום ד', 09/11/2011 שעה 16:31
בתגובה לאורי קציר
זכותו של כל אדם להגדיר לעצמו את סט הערכים שלו

אין לי מושג מה ההבדלים בין הקבוצות השונות באיסלם

אני יודע רק דבר אחד - ישנה הלכה

ההלכה הפסוקה היום מבוססת על השו''ע שנסמך בדבריו על דברי הראשונים

מי שמקיים את ההלכה הפסוקה - נחשב כדתי

מי שאינו מקיים את ההלכה הפסוקה - לא נחשב ככזה

ברור שכל אדם דתי חוטא ולא תמיד מקיים את הכל - אבל להגדיר באידואולגיה ברורה שאני לא מקיים הלכה כל שהיא אכן מוציאה אותי מן ההגדרה של דתי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נו באמת [חדש]
שיר-דמע   יום ד', 09/11/2011 שעה 16:46
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
לומר ''יש הלכה ומי שמקיים אותה הוא דתי, ומי שלא - לא'', זו שטות גמורה. יש המון מחלוקות מהי ההלכה. יש המון דברים שהשו''ע בכלל לא דן בהם.

למשל, השו''ע לא דן אם מותר לעלות במעלית שבת (הרי בזמנו לא היה חשמל כלל). אז היום יש פוסקים שמתירים ויש פוסקים שאוסרים. מהי ההלכה? מי יקבע? האם מישהו ששומר שבת אבל עולה במעלית שבת אינו דתי?

השו''ע מן הסתם גם אינו מתייחס להפרדה באוטובוסים, הרי לא היו אוטובוסים בזמנו. אז מי שלא מפריד באוטובוסים - אינו דתי? אולי אתה נוסע באוטובוסים מעורבים ואינך נחשב דתי על-ידי המחמירים ממך?

והשו''ע בוודאי לא דן בשאלה האם קול של אישה ששרה אשר שנשמע באמצעות מיקרופון ורמקול (כמו באותה הופעה מפורסמת ממנה יצאו הצוערים הדתיים) נחשב כ''קול באישה ערווה'' (כי לא היו בזמנו מיקרופונים ורמקולים, דא), למיטב ידיעתי שי פוסקים שמתירים שמיעה באמצעות מיקרופון ורמקול שכן אין זו שמיעה ישירה ואז אין ערווה. האם מי שסומך על פסיקה זו - פסיקה הלכתית! - אינו דתי?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נו באמת [חדש]
משה יוסף   יום ד', 09/11/2011 שעה 17:48
בתגובה לשיר-דמע
השו''ע אכן לא מתייחס לכל מיני טכנולוגיות מתקדמות

אבל מי שלומד את תהליכי הפסיקה - לא מהיום אלא מהדרך שבה הראשונים למדו את התורה ואפי' מהדרך שבה הגמרא לומדת ומבינה את הפסוקים שבתורה יודע שהעקרונות עוצבו והשו''ע אכן לא מתייחס אבל הוא נר לרגליהם של פוסקי הלכה מזמנו ועד היום.

לגבי מחלוקות - את צודקת

אבל אני רוצה לראות רב שיתיר לגברים לרקוד עם ספר תורה יחד עם בנות.

הפרדה באוטובוסים אינה הלכה - אבל היא בהחלט פועלת על בסיס ההלכה ורעיון הפרדה בין המינים כדרך התורה.

האמירה המרכזית שלי שלא יעלה על הדעת שיבוא מישהו ויאמר אני בגלל שברצוני לשרת בצבא אני יעבור במפורש על עקרונות דתיים.
ועוד יותר מכך אף אחד לא יכול לבקש זאת מאדם דתי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עקרונות דתיים זה דבר גמיש ומשתנה [חדש]
שיר-דמע   יום ד', 09/11/2011 שעה 18:30
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
זו האמירה שלי.

הרי התחלנו בכלל מהדיון ''מה זה דתי''. ברגע שהסכמת ש''הלכה'' הוא לא מושג בעל תוכן אבסולוטי, עובדה שיש פוסקים שכך ויש שפוסקים אחרת, כבר יש לך בעיה להגדיר מישהו כ''לא דתי'' רק משום שהוא מפרש את הדת אחרת ממך. וכן יש לך בעיה להגיד ש''דורשים במפורש לעבור על עקרונות דתיים''. כי עקרונות דתיים זה לא דבר כל כך קשיח כמו שמציגים אותו, וזה לא כזה מובן מאליו שההלכה אוסרת כל מיני דברים שאתה טוען שהיא אוסרת.

ריקוד עם ספר תורה זה לדעתי דבר שמלכתחילה לא צריך להיות בצבא בכלל. אבל אם במקרה יש מצב שבו חיילים וחיילות רוקדים עם ספר תורה, אז החייל שלא נאה לו לרקוד עם החיילות, שיתכבד וישב בצד, ולא ישלח את החיילות לרקוד בצד.

מעבר לזה, יש דברים שמדינה דמוקרטית לא יכולה לסבול גם בשם ''חופש הדת''. אפשר בהחלט לכפות על מישהו לעבור על עקרונות הדת שלו כאשר עקרונות הדת הללו מנוגדים לעקרונות בסיסיים של כבוד האדם. הרי אם בדואי בנגב יבוא ויטען שאסור למנוע ממנו למול את ביתו משום שכך מצווה עליו הדת שלו - אף אחד לא יקבל את זה. באופן דומה (גם אם פחות קיצוני), אין לקבל שחייל יטען שהדת שלו אוסרת עליו לשרת יחד עם חיילת (ביין אם זה לשמוע שיעור תחת הדרכתה, לשמוע אותה שרה וכו'). הדבר מהווה פגיעה בכבוד האדם של אותה חיילת, כאישה, והתירוץ של הדת נעצר כאן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עקרונות דתיים זה דבר גמיש ומשתנה [חדש]
משה יוסף   יום ה', 10/11/2011 שעה 11:49
בתגובה לשיר-דמע
בדבריך את מסכימה איתי שאם אדם דתי חושב שמצוות הדת אוסרת עליו לשרת עם חיילת - אז שלא יתגייס

אבל אין לך זכות לומר לי איך לחשוב ומה לעשות - תאמרי לי לך הצידה או אל תהיה במצב הזה

אבל את רוצה שאני יהיה במצב הזה וגם כופה עלי לעשות מה שאת חושבת ולא מה שאני חשוב כנכון
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עקרונות דתיים זה דבר גמיש ומשתנה [חדש]
אורי קציר   יום ה', 10/11/2011 שעה 14:57
בתגובה למשה יוסף
משה, יש לך גם חובות. דתי, חילוני, סיני או אפריקני - אתה מחוייב בחובות יסוד כלפי המדינה שבה אתה מתגורר ושאתה אזרח שלה. המדינה מספקת לך הגנה מפני אויבים חיצוניים, חשמל, טלפון, מים, שיטור, ואפשר להמשיך - ולכן יש לך חובה כלפיה. אם אתה לא ממלא את החובה הזו - אתה טפיל הראוי לגינוי ולענישה. עד כדי כך פשוט.

במשוואה שלך, כולם חייבים להתאים את עצמם אליך: הצבא צריך לאמץ לעצמו התנהגות המקובלת עליך, לאפשר לך להשתמט משירות חירום ולהפיל את הכול על מי שלא מזדהה עם אמונתך. במלים אחרות, האמונה שלך השחיתה אצלך כל ערך בסיסי של תרומה לקהילה. אתה חלק מדת חרדית חדשה וקנאית שבינה לבין התנהגות אנושית בסיסית אין דבר וחצי דבר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עקרונות דתיים זה דבר גמיש ומשתנה [חדש]
משה יוסף   יום ו', 11/11/2011 שעה 1:37
בתגובה לאורי קציר
באף מקום בעולם חובה אזרחית לא סותרת ערכים של אזרח

כלומר, אתה יכול לומר לי תתגייס - זה בסדר, אבל שום אופן אינך יכול להכריח אותי לעבור על ערכים שבעיני חשובים.

אגב, לא רק אצלי גם אתה לא מוכן שהמדינה תכריח אותך לבצע דברים נגד הערכים שלך.

מאחר ומה שאני כותב לא מתייחס ממש אלי - לכן לא הגיב לתגובה האישית כלפי.

אתה מערבב מין בשאינו מינו

אנחנו מדברים על עקרונות ערכיים - ואתה מחזיר אותי לויכוח בביצה הקטנה שלנו.

זכותך לחשוב שחרדים הם אנשים קנאים ואיומים - זה לא יפתור אותך לענות על עקרון של מדינה נגד ערכים של אדם פרטי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עקרונות דתיים זה דבר גמיש ומשתנה [חדש]
אורי קציר   יום ו', 11/11/2011 שעה 7:25
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
ואי שאני יכול. איש לא מבקש ממך לוותר על אמונתך או על ערכיך. אבל אם ערכם אלה סותרים את החוק או את המוסר האנושי הבסיסי,הם פסולים בהגדרה. יכול להיות שערכיך מתירים לך לגנוב; האם עלי אזרחי המדינה להשלים עם זה? יתכן שאתה מאמין שללא-יהודים אין זכות לנשום; האם מה שאתה קורא ''המדינה'' צריכה להניח לך לחסל כל לא-יהודי באשר הוא?

ערך אינו דבר מקודש. יש לו גם תוכן. ה''ערכים'' שעליהם אתה מדבר אומרים בערך כך: זכותי לעשות מה שמתחשק לי - וחובתו של מי שאינו כמוני למות למעני. עלי אין מוטלת שום חובה דומה. אני אדם עליון בזכות ''ערכי''.

אכן, חשיבה מוסרית למופת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עקרונות דתיים זה דבר גמיש ומשתנה [חדש]
משה יוסף   יום ג', 15/11/2011 שעה 11:57
בתגובה לאורי קציר
באופן תאורטי אתה יכול לאסור עלי למול את בני
מה דעתך?

אתה לא יכול להחליט מוסרי כן או לא - אין כזה דבר

מה שמוסרי אצלך לא בהחלט מוסרי אצלי

מה שמוסרי אצל אמריקאי לא בהחלט מוסרי אצל צרפתי וכו'
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עקרונות דתיים זה דבר גמיש ומשתנה [חדש]
אורי קציר   יום ג', 15/11/2011 שעה 13:11
בתגובה למשה יוסף
חבל על הוויכוח. הוא מיצה את עצמו. לשיטתך, המדינה צריכה להתחנן בפניך לשרת בצבא. אני מאחל לך התמודדות מוצלחת עם אויבי ישראל במדינה שלא יהיה בה אפילו פראייר חילוני אחד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes garden party [חדש]
hermes garden party   שבת, 17/05/2014 שעה 8:12
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes purse video Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ldhkofcz@gmail.com [חדש]
hermes wallet   שבת, 17/05/2014 שעה 5:49
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes paketshops g?ttingen Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אבל מה בדבר הערכים שלנו? [חדש]
יעל ר.   שבת, 12/11/2011 שעה 16:52
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
אני איני מאמינה בדת היהודית. אם כך, מדוע אני מחוייבת באמירת שקרים ברבנות על מנת להתחתן באמצעותה, שכן המדינה ומוסדות הדת מסרבות להתיר לי להתחתן בצורה אזרחית בהתאם לערכיי? מדוע המדינה משתתפת במימון קבורה רק אם היא קבורה יהודית (אלא אם במקום מגוריך יש בית קברות חילוני וחתמת מראש על דרישה להיקבר בו) מבלי להתחשב בערכי הנפטר ובאמונותיו? ומדוע החיילות והנשים הן אלו שצריכות לא לשיר, לא להיראות, לא להישמע? ההתחשבות בערכים וה''חייה ותן לחיות'' צריכים להיות בשני הצדדים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אבל מה בדבר הערכים שלנו? [חדש]
אורי קציר   שבת, 12/11/2011 שעה 20:38
בתגובה ליעל ר.
אתר אישי
הפתרון הברור הוא לקבוע בחקיקה שנישואין, גירושין, גיור, כשרות וחקיקה אינם מתבצעים רק כדרך האורתודוכסיה אלא גם כדרך המסורת (קונסרבטיבים), היהדות המתקדמת (רפורמים), היהדות המתחדשת (רה-קונסטרוקציוניסטים) ובמסלול אזרחי מקביל. לצורך זה צריך להוציא את המפלגות החרדיות מהממשלות לאורך כמה שנים, עד שתושלם החקיקה. מייד לאחר מכן יוכל כל אדם להתגרש, להתגייר או להיקבר באחד האופנים הללו.

האיום הקבוע של החרדים הוא שאז ייערכו רשימות יוחסין וחלקנו הגדול יהיה פסול מלהתחתן בהם. זה לא כל כך משנה. רשימות יוחסין כאלה הם מקיימים גם לגבי חוזרים בתשובה, שעל פי כל קריטריון יותר קרובים לחרדיות מאשר לחילוניות. אז זה יימשך גם אם לא יהיה כל שינוי. ממילא, אין לי שום חשק להתחתן עם ציבור שרואה בי חמורו של משיח ושמסרב בכל תוקף להגן עלי ועל שכמותי או להשתף בחובות הציבור בכל צורה שהיא, אלא אם כן נהיה עבדיו הנרצעים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אבל מה בדבר הערכים שלנו? [חדש]
יעל ר.   יום א', 13/11/2011 שעה 22:45
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
באופן אישי, עניין הנישואין פחות מפריע לי מנושא התחבורה הציבורית בשבת. בחתונה, טקס שאתה בוחר אם לקיים או לא, שולחים אותך פעם אחת (בתקווה) לארץ זרה, אבל כיום אני תקועה יומיים בשבוע בהגבלת תנועה שערורייתית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ldhkofcz@gmail.com [חדש]
norway hermes bags   שבת, 17/05/2014 שעה 9:40
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes bag leather color Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

qrqgjqk@gmail.com [חדש]
MBT Goti Women Black Shoes   שבת, 31/05/2014 שעה 2:00
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
mbt shoes europe Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes beschwerde [חדש]
hermes beschwerde   שבת, 17/05/2014 שעה 6:31
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes belt replica ebay Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags light coffee [חדש]
hermes bags light coffee   שבת, 17/05/2014 שעה 10:11
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
hermes kelly bag price 2011 Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes svizzera [חדש]
hermes svizzera   שבת, 17/05/2014 שעה 5:50
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes inventory update purse forum Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags polska [חדש]
hermes bags polska   שבת, 17/05/2014 שעה 6:07
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes l?hne Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

http://www.shootingstars.dk/hermes-bags-hellenic-birkin-are-made-from-the-finest.aspx [חדש]
sweden hermes bags   שבת, 17/05/2014 שעה 10:13
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
hermes xl paket abholung Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags svizra [חדש]
hermes bags svizra   שבת, 17/05/2014 שעה 10:55
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes outlet houston Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

qrqgjqk@gmail.com [חדש]
MBT Changa Shoes   שבת, 31/05/2014 שעה 1:25
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
best mbt shoes sale Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

zetodzmdhh@gmail.com [חדש]
MBT Tupu Shoes   שבת, 31/05/2014 שעה 15:07
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
mbt shoes sale germany Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes handbags brown [חדש]
hermes handbags brown   שבת, 17/05/2014 שעה 6:41
בתגובה ליוסף דת יוסף מכאוב
אתר אישי
hermes bag organizer Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes poblacht na h?ileann [חדש]
hermes poblacht na h?ileann   יום ו', 20/06/2014 שעה 8:37
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes bag for sale manila Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes handbags schweiz [חדש]
hermes handbags schweiz   יום ו', 20/06/2014 שעה 15:32
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
best replica hermes belt website Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes shop online [חדש]
hermes shop online   יום ו', 27/06/2014 שעה 18:02
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes kelly caleche perfume review Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes prices 2013 [חדש]
hermes prices 2013   יום ו', 27/06/2014 שעה 19:13
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes belt 120 Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

fake hermes [חדש]
fake hermes   יום ו', 27/06/2014 שעה 20:44
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes 2000 buy Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes trismegistus [חדש]
hermes trismegistus   שבת, 28/06/2014 שעה 5:19
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes belt replica aaaa Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes birkin 40cm [חדש]
hermes birkin 40cm   שבת, 28/06/2014 שעה 10:55
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
least expensive hermes bag Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes handbags hellenic [חדש]
hermes handbags hellenic   יום א', 29/06/2014 שעה 7:16
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes authentic belt buckle Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

cheap hermes [חדש]
cheap hermes   יום ב', 30/06/2014 שעה 0:56
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes paket at Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

new zealand hermes [חדש]
new zealand hermes   יום ב', 30/06/2014 שעה 2:02
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes belt lady watch Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes handbags dark blue [חדש]
hermes handbags dark blue   יום ג', 01/07/2014 שעה 10:57
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes corporate website Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

cheap handbag [חדש]
cheap handbag   יום ד', 02/07/2014 שעה 6:06
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
cheap hermes cufflinks Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

wholesale louis vuitton purses china [חדש]
wholesale louis vuitton purses china   יום ד', 02/07/2014 שעה 7:23
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes handbags 2010 Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

brown hermes bags [חדש]
brown hermes bags   יום ה', 03/07/2014 שעה 18:38
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes uk logistics fund Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

replica hermes [חדש]
replica hermes   יום א', 06/07/2014 שעה 2:41
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes belt 100 siambrandname Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

wholesale louis vuitton handbags china [חדש]
wholesale louis vuitton handbags china   יום א', 06/07/2014 שעה 23:06
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
hermes kelly bag buying guide Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes mens bag replica [חדש]
hermes mens bag replica   יום ב', 07/07/2014 שעה 0:25
בתגובה למשה יוסף
אתר אישי
efg hermes egypt website Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לגבי חתונה אזרחית [חדש]
יעל   יום ג', 08/11/2011 שעה 18:44 אתר אישי
אני מסכימה עם הנאמר, אבל ההצהרה בדמות חתונה אזרחית היא לא רק מעשה, היא גם כרוכה בלא מעט כסף, שכן אין ברירה אלא לקיים אותה מחוץ לגבולות המדינה. בעיניי, כל עוד המדינה אינה מאפשרת לקיים טקס אזרחי בארץ, עליה לשאת במימון הטיסה והסידורים הכרוכים בעריכת הטקס מחוץ לגבולותיה. לא ייתכן שאזרחים יתבקשו לשקר ברבנות או להינשא על פי כללי דת שאינם מאמינים בה, רק כי הממסד החליט שהם יהודים ומחוייבים בכך. על אחת כמה וכמה מי שנישאים לשאינו יהודי או שעוברים תלאות ברבנות להוכיח את דתם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לגבי חתונה אזרחית [חדש]
שיר-דמע   יום ג', 08/11/2011 שעה 20:50
בתגובה ליעל
אתר אישי
יעל, הדרישה שלך היא קצת מוזרה: אם כבר המדינה תסכים לשאת בעלויות הטיסה והסידורים הכרוכים בעריכת הטקס בחו''ל, היא כבר יכולה באותה קלות להסכים להכיר בטקס אזרחי/חילוני/רפורמי שנערך בארץ. המדינה לא תסכים לשאת בעלויות הנישואים בחו''ל באותה מידה שלא תסכים לאופציה השנייה, עד שלא תהיה מסה קריטית של זווגת שיבחרו שלא להינשא באמצעות הרבנות.

אם כי, זה יכול להיות ניסיון מעניין, לנסוע להתחתן בחו''ל ואז להגיש תביע כספית נגד המדינה בדרישה להחזר הוצאות. כמובן שאם מדובר בזוג שיכול היה טכנית להינשא בארץ, הצביעה הזו תידחה בלי שום היסוס. אבל אם, לעומת זאת, מדובר בזוג שלא יכול להינשא בארץ, למשל בני זוג מדתות שונות (או שאחד מוגדר דתית ואחד ''חסר דת''), או כהן וגרושה, או ממזרים - אז לתביעה כזו יש אולי שמץ של סיכוי להצליח. בהחלט יכול להיות ניסיון מעניין ומאתגר.
עד אז - הפתרון הוא להצביע ברגליים *ולא להינשא ברבנות*. תתחתנו בחו''ל, תתחתנו בארץ בנישואין על פי בחירתכם שאינם מוכרים על-ידי המדינה ותחיו כידועים בציבור - *רק אל תתחתנו ברבנות*.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לגבי חתונה אזרחית [חדש]
יעל ר.   יום ד', 09/11/2011 שעה 16:05
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
הדרישה אינה מוזרה - אשמח שיהיו בארץ נישואים אזרחיים, כמו גם הפרדה בין הדת למדינה ומחיקת סעיף הדת מרישום האוכלוסין. אבל אם המדינה מתנגדת לכך בכל תוקף ובפה רפה בעצם אומרת ''אבל יש לכם אפשרות לצאת מהארץ בשביל זה ונכיר בנישואיכם'', אזי אדרבא, שתישא במחיר.

המדינה *מגרשת* אזרחים לחו''ל בשביל ביצוע טקס בירוקרטי קצרצר, שאמור להיות זכות בסיסית למדי של האזרח. זה מגוחך.

גם כיום יש הרבה מאוד שמתחתנים בחו''ל. גם אני הייתי עושה זאת מטעמים אישיים, אבל איני חושבת שיש לכך משמעות הצהרתית יעילה - מאסה קריטית לא תהיה (בגלל לחץ משפחתי, עלויות וכו'), וממילא זו שאלה של לחץ פוליטי המונע כל שינוי בתחום הדת והמדינה. הלא יש פה רוב של חילונים ובעלי דתות אחרות - האם זה גורם להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ולו רק בתחומי יישובים לא יהודיים? לא. קולנו פשוט לא נשמע ולא נחשב אלקטורלית. ובמקרה של שתינו אפילו פחות, בהיותנו נשים, שאפילו ראשינו לא ראויים להיראות במודעות פרסום.
הדת רק מקצינה עם השנים, ולצערי רוב הסיכויים שהיא תקצין עוד יותר, בשל העובדה שבריבוי האוכלוסין הנוכחי בעוד עשור יהיה כוח אלקטרולי גדול עוד יותר למפלגות הדתיות. זה כמובן לא אומר שצריך להרים ידיים ולהפסיק למחות על מה שחשוב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

http://www.tegnogbyg.dk/hermes-handbags-orange-birkin-tasche-online-9-3.asp [חדש]
sale hermes handbags   שבת, 17/05/2014 שעה 10:18
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
fake hermes bags to buy Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לגבי חתונה אזרחית [חדש]
אורי קציר   יום ד', 09/11/2011 שעה 0:23
בתגובה ליעל
אתר אישי
מסכים לכל מילה. והאת היא, שהייתי רוצה שבית המשפט העליון ירים את הכפפה הזו וייאלץ את המדינה לשלם בגין הצרת חייו של האזרח בתחום הנישואין. רק שקשה לי לראות זוג שייענה לאתגר ויביא את העניין הזה לפתחו בדרישה להשיב לו את עלות החתונה האזרחית בחו''ל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מנקודת מבט משפטית [חדש]
שיר-דמע   יום ד', 09/11/2011 שעה 12:05
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
קודם כל, אם זוג כלשהו ירים את הכפפה, אני חושבת שיהיה עליו להגיש את התביעה לבית משפט שלום ולא לבג''ץ, שכן מדובר בתביעה כספית, ובג''ץ בד''כ לא נותן סעדים כספיים. מצד שני, עילת התביעה היא ייחודית למדיי (מהי בעצם? אי אספקת שירות ממשלתי חיוני?), אז לא ברור מה בימ''ש שלום יוכל לעשות עם זה.

בכל מקרה, כפי שכתבתי, אם זוג שיכול להינשא ברבנות יגיש תביעה כזו, הוא יעוף על הסף, כי הוא לא חייב לצאת לחו''ל כדי להתחתן, המדינה מספקת לו את השירות הזה בארץ. מה שיכול להיות מעניין זה מה יקרה אם זוג שלא יכול להתחתן בארץ (בעלי דתות שונות, למשל) ייסע להתחתן בחו''ל ואז ידרוש החזר הוצאות מהמדינה, מה יגיד בית המשפט על זה. אני לא חושבת שזה צריך להיות כל כך מסובך למצוא זוג שירים את הכפפה, הרי כל הזמן יש עתירות של אנשים שנפגעים על-ידי הממסד הזה (רק לאחרונה אני זוכרת עתירה של זוג, שהבחורה עברה גיור צבאי ובית הדין הרבני בעיר מגוריה סירב להשיא אותה כי הגיור הזה לא מוצא חן בעיניו. אז כנראה שזו לא בעיה למצוא זוגות שיש להם בעיה להתחתן בארץ ושיש להם גם מוטיבציה להליך משפטי).
זה בעיקר לא ממש משתלם כלכלית כי העלויות של נישואים בקפריסין הן אולי אלפי דולרים בודדים כולל טיסה, לינה הכל, והליך משפטי עלול לעלות יותר מזה. כמובן שאפשר לנסות לגייס עמותה שתתמוך בזה, כמו עמותת חדו''ש.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מנקודת מבט משפטית [חדש]
יעל ר.   יום ד', 09/11/2011 שעה 15:54
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
תיאורטית, אין סיבה שהוא יעוף על הסף כי הוא יכול להתחתן בארץ - מי טוען שהוא יכול? הרבנות? אותה אחת שהחליטה עבורו שהוא יהודי וחייב להתחתן בטקס דתי מבלי שנשאל על אמונתו האמיתית?

הטקס הדתי מחייב לשקר בקשר ל(חוסר) אמונתך ולהגדרתך העצמית. לנקודת ראותי, אין לי אפשרות להתחתן בארץ, אלא רק בחו''ל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מנקודת מבט משפטית [חדש]
שיר-דמע   יום ד', 09/11/2011 שעה 16:40
בתגובה ליעל ר.
אתר אישי
לצערי הרב מאוד (באמת!), בית המשפט העליון אינו שותף להשקפתך, וכאשר בעבר זוגות יהודיים שיכולים להינשא בארץ דרשו להכיר בטקס נישואים פרטי שערכו בארץ (אם אני לא טועה, שולמית אלוני היתה זו שהשיאה אותם) משום שלפי אמונתם הם לא רוצים/יכולים להינשא ברבנות, בג''ץ זרק אותם משום שיש להם אפשרות טכנית לעשות זאת. שיסתמו את האף ויתחתנו, אפשרות - יש להם. לעומת זאת, כאשר דובר בזוג שאינו יכול בשום פנים ואופן להינשא ברבנות, אף סתום או בלעדיו (כהן וגרושה) - בג''ץ היה הרבה יותר נכון ללכת לקראתם ולהכיר בטקס פרטי שעשו (אם כי, עדיין היה מדובר בטקס דתי - קידושין על-פי ההלכה. כי רק נישואין כאלה תופסים בארץ).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מנקודת מבט משפטית [חדש]
יעל ר.   שבת, 12/11/2011 שעה 16:57
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
בגלל זה הגיע הזמן שתוסר הדת מסעיפי רישום האוכלוסין או יתאפשר לכל אדם שחפץ בכך לשנות את זהותו ברישומי המדינה ל''חסר דת''. זה מגוחך לגמרי שהמדינה תקבע מהי דתי, מבלי לשאול אותי לאמונתי, ואזי תחייב אותי מכך לקיים את חיי על פי כללים מסויימים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רישום כ''חסר דת'' [חדש]
שיר-דמע   יום א', 13/11/2011 שעה 15:27
בתגובה ליעל ר.
אתר אישי
בזכות יורם קניוק, היום כבר יש לך אפשרות לשנות את זהותך במרשם האוכלוסין ל''חסרת דת'' (רק צריך להגיש עתירה לבית המשפט בשביל זה). הבעיה היא שמבחינה מהותית זה לא יעזור לך בשום דבר, משום שברבנות עדיין יראו בך יהודייה לכל דבר, ואם תרצי להתחתן או להתגרש, ישאלו קודם כל את דעתם (לפי החוק הנוכחי, ''ברית הזוגיות'' הידועה לשימצה), והם כמובן יגידו שאת כפופה להם.

אכן, אני בעד הפרדת הדת מהמדינה, כך שלא תהיה יותר רלוונטיות לשאלה מהי דתך. לצערי, אני לא רואה את זה קורה כל כך מהר. אבל יש על מה להילחם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רישום כ''חסר דת'' [חדש]
יעל ר.   יום א', 13/11/2011 שעה 22:47
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
זה לא מדויק. ההכרעה בדבר קניוק היתה מאוד מתפתלת כדי לא לפתוח פתח לעוד רבים שילכו בעקבותיו. בשביל לבטל את רישום הדת צריך לשלם לא מעט כסף לשירותים משפטיים - וכפי שאמרת, ממילא הרבנות לא מכבדת את גזר הדין בסופו של דבר, בדיוק כפי שהיא לא מכבדת את אמונותיי/חוסר אמונותיי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

http://turcyklisterne.dk/images/the-hermes-beschwerde-handbags-in-my-heart.asp [חדש]
hermes beschwerde   שבת, 17/05/2014 שעה 9:25
בתגובה ליעל ר.
אתר אישי
cheap hermes handbags Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ldhkofcz@gmail.com [חדש]
off-white hermes bags   שבת, 17/05/2014 שעה 11:28
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
hermes homepage paket Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

qrqgjqk@gmail.com [חדש]
MBT Kipimo Shoes   שבת, 31/05/2014 שעה 0:04
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
mbt schuhe sport2 black Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

http://www.lapress.org/mbtshoesonline/mbt-shoes-store-locator-uae.asp [חדש]
MBT Fora Shoes   יום ו', 30/05/2014 שעה 23:46
בתגובה ליעל ר.
אתר אישי
mbt shoes in usa Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ldhkofcz@gmail.com [חדש]
hermes bags fake   שבת, 17/05/2014 שעה 8:39
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
hermes bags online uk Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

http://www.qidi.com/mbt-shoes/mbt-shoes-sale-canada.asp [חדש]
MBT Panda Shoes   שבת, 31/05/2014 שעה 2:29
בתגובה ליעל ר.
אתר אישי
mbt shoes ksa Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ldhkofcz@gmail.com [חדש]
hermes 2014   שבת, 17/05/2014 שעה 8:29
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
hermes uk hermes uk hermes uk Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אח, הנושא החביב עליי [חדש]
שיר-דמע   יום ג', 08/11/2011 שעה 21:05 אתר אישי
מסיבה כלשהי שאינה ברורה לי לגמרי, מכל הנושאים, עניין ההתנגדות לנישואים ברבנות קרוב לליבי באופן מיוחד.

העמדה שלי, אותה אני משווקת במרץ כבר שנים, היא להימנע מלעשות שימוש בשירותי הרבנות, ורצוי במיוחד - להימנע מרישום כנשואים בכלל. הרי מי שכמוך וכמו אשתך נישא בחו''ל, משדר למדינה את המסר שיש פתרון למי שאינם מעוניינים להתחתן ברבנות (פרט לכך שזהו פתרון למי הפרוטה מצויה בכיסם בלבד, כמובן), ואם חו''ח זוג כזה ירצה להתגרש, הוא ימצא את עצמו חזרה בבית הדין הרבני ונאלץ לסדר גט כהלכתו, ולו מחמת הספק. אז מה עשינו בזה? עדיין לממסד הזה יש שליטה בחיינו. הפתרון היחיד שמשאיר את הממסד החרדי מחוץ לנישואין שלנו הוא חתונה פרטית (חילונית/רפורמית/קונסרבטיבית) שאינה מלווה בחתונה בחו''ל וברישום כנשואים במשרד הפנים, אלא בהסדר משפטי של ידועים בציבור (אם רוצים, עם הסכם ממון אצל עו''ד, אבל לא בהכרח חייבים), שכיום מעניק כמעט את כל הזכויות שיש לנשואים לפי החוק. רק במקרים נדירים (אימוץ, פונדקאות, רילוקיישן למדינה אחרת, וכו'), בהם חייבים להיות נשואים באמת - רק אז יש טעם לרוץ להתחתן בחו:ל ולהירשם במשרד הפנים. בכל מקרה אחר - צריך להחרים את המוסד הזה לחלוטין. רק כשהסטטיסטיקה תדבר, ומספר הזוגות שרשומים כנשואים במשרד הפנים ייחל יפחת - רק אז יתברר שאין ברירה אלא לספק אלטרנטיבה ראויה למבקשים אותה.

ובמחלקת הגהה:
בפיסקה הרביעית נפלה טעות במשפט ''אם את אינך מקבלת שאדם צריך לעבוד למחייתו ולא רק להתרכז בלימוד, את אינך דתייה מספיק''. כמובן שהמשפט צריך להיות ''אם את *סבורה* שאדם צריך לעבוד למחייתו ולא רק להתרכז בלימוד, את אינך דתייה מספיק'', ולא כפי שנכתב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אח, הנושא החביב עליי [חדש]
אורי קציר   יום ד', 09/11/2011 שעה 0:22
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
שיר-דמע, תודה על ההגהה הוולונטארית. תיקנתי בהתאם להערתך.

לגופו של עניין, אנשים מתחתנים בחו''ל משום שזוהי הדרך היחידה להביא את המדינה להכיר בנישואין לא-רבניים. אני יודע שבעבר היו מקובלים ''נישואי פרגוואי'', שהתבצעו דרך הדואר והנישאים באמצעותם לא היו צריכים לעזוב כלל את תחומי הארץ, אבל אינני יודע אם הדבר מקובל או מותר גם כיום.

אישית, הייתי מעדיף שלא להיקשר בחוזה נישואין, אבל בזוגיות שלנו יש גם דיעה נוספת, ואחרי משא ומתן ארוך ומייגע הוחלט על הפשרה הזאת.

סטטיסטית, קראתי לפני מספר שניפ ידיעה לפיה מאז 1974 נותר המספר האבסולוטי של הנישאים באמצעות הרבנות כמו שהיה. כלומר, כל הזוגות הנוספים נישאו בדרכים אחרות. אינני יודע מהם המספרים כיום, אבל דומני שאם מביאים בחשבון את העובדה שרבם מהעולים שהגיעו ארצה בעשרים השנים האחרונות אינם יהודים על פי ההלכה, כמו גם את העובדה שהמדינה אינה מוכנה להשיא יהודי ללא-יהודיה או ההיפך, נקבל מצב שמגדיל בהכרח את מספר הנישאים בחו''ל או באמצעות הסכמי ממון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אח, הנושא החביב עליי [חדש]
שיר-דמע   יום ד', 09/11/2011 שעה 12:26
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
* הגהה - בשמחה. כמובן שהתגובות שלי עצמי דורשות הגהה..

אנילא יודעת אם נישואי פרגוואי עדיין אפשריים, אני זוכרת שזה היה קיים אבל נדמה לי שפרגוואי הפסיקו את זה. בנוסף היו גם נישואי מקסיקו שנעשים בדרך דומה, אלא יודעת אם זה עדיין אפשרי.

הנקודה שלי היא מה גורם לאנשים לצורך כה עז שהמדינה תכיר בנישואים שלהם. כמעט אין לזה שום משמעות היום משום בחינה, ידועים בציבור מקבלים כמעט את כל הזכויות של נשואים. אני לא נרשמתי כנשואה, זה לא הפריע לי ללכת עם טבעת כמעט 4 שנים (בעצם, אני עדיין הולכת איתה) ולקרוא לבן זוגי (לשעבר) ''בעלי'', ואף אחד לא ביקש מאיתנו תעודת נישואין להוכיח את זה (המקום היחיד בו עשו לנו קצת בעיות זה במרפאת הפוריות, וגם שם זה נפתר בקלות רבה יחסית עם תצהיר אצל עורך דין). הנקודה היא שהרישום במשרד הפנים כמעט חסר משמעות לחלוטין. אני רוצה שאנשים יגדירו לעצמם מה חשוב להם ויפעלו בהתאם. במקרה שלכם, למה אי אפשר היה למשל להסתפק בחתונה הקונסרבטיבית (שאגב, סביר להניח שתופסת מצוין מבחינה הלכתית)? היא אמורה לספק את הצורך בחוזה נישואין (ועוד בטקס דתי!), למה צריך לערב בזה את המדינה?

אני לא מכירה את הנתון שאתה מצטט לגבי מספר הזוגות הנישאים, אבל בחודשים האחרונים יצא לי לשמוע נתונים אחרים, ולכן טרחתי וחיפשתי.
ובכן, מצאתי כמה דברים מעניינים:
1. לפי הקישור הזה http://147.237.248.50/www/population/marrige_divorce... כבר אין יותר נישואי פרגוואי (מספר הנישאים בפרגוואי צנח מכמה מאות לבודדים), אבל גם באופן כללי מספר הנישאים בחו''ל צנח במחצית - מכמעט 6,000 בשנת 2000 לפחות מ-‏3,000 בשנת 2009.

2. בין שנת 1974 לשנת 2003 אכן היתה עלייה מזערית ביותר במספר הנישאים ברבנות (מכ-‏28 אלף לכ-‏29 אלף), שאינה תואמת את קצב גידול האוכלוסייה, אבל לעומת זאת בשנת 2009 כבר נישאו ברבנות כ-‏37 אלף זוגות - עלייה משמעותית! (חלק מהנתונים - כאן: http://147.237.248.50/www/population/marrige_divorce...)

מסקנות: מספר הנישאים בחו''ל דווקא לא גדל. מספר הנישאים ברבנות - דווקא כן. סביר להניח שגם מספר אלו שאינם נרשמים כנשואים אלא בוחרים בחיי ידועים בציבור (אם או בלי הסכם) גם גדל, אבל על זה קשה למצוא נתונים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

http://www.idaskunst.dk/go-with-a-replica-suisse-hermes-birkin-bag-for-gift.asp [חדש]
suisse hermes   שבת, 17/05/2014 שעה 11:26
בתגובה לשיר-דמע
אתר אישי
hermes bags logo Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זה אפקט כדור השלג [חדש]
דני אורבך   יום א', 20/11/2011 שעה 3:00 אתר אישי
שנגרם תמיד בתקופות של הקצנה. אלו שחשבו שגל הרדיפות יפסח עליהם, ואפילו שיתפו איתו פעולה במידת מה, מגלים שגם הם הופכים לקורבנות פוטנציאליים. זה גם מה שקורה, לדעתי, עם גל הרדיפות כנגד ארגוני השמאל הרדיקלי (שדרכם לא מקובלת עלי). ארגוני שמאל ציוני מוצאים את עצמם לאט לאט בצד הנרדף- ולא יעבור זמן רב עד שגם גופים מרכזיים יותר יוגדרו כאויבי האומה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes handbags chocolate [חדש]
  שבת, 17/05/2014 שעה 8:57
בתגובה לדני אורבך
אתר אישי
hermes belt h buckle price Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אז מה נשתנה? [חדש]
בנימין ו.   יום ב', 21/11/2011 שעה 20:04
הדברים מוצגים כאילו המצב הוא חדש או חמור מבעבר, כאשר למעשה הרבנות מלחתחילה ''ניתנה'' לציבור החרדי וכל ענייניה ועיסוקיה הם גניאולוגיה וייחוס. אם העניין הוא בהעברת סמכויות ותקציבים לזרמים ביהדות שאינם אורטודוקסים - יקומו ויתאחדו מאמיני זרמים אלו. כבר נאמר שמבחינה חוקית אדם הנישא ברבנות ואדם שרק נרשם כידוע בציבור ואף ''פחות מזה'' שווים בזכויותיהם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אז מה נשתנה? [חדש]
דני אורבך   יום ג', 22/11/2011 שעה 3:51
בתגובה לבנימין ו.
אתר אישי
הרבנות בהחלט לא ''ניתנה'' לציבור החרדי. היא מוסד ממשלתי שידו החזקה נטויה על כל אזרחי המדינה היהודים, חרדים, חילונים ודתיים, בבואם להתחתן, להתגרש וכיוצא בזה (שלא לדבר על תעודות כשרות- תעשייה מושחתת בפני עצמה). אז או שיתנהגו כמו מוסד ממשלתי שצריך לייצג את כל אזרחי המדינה (וזה לא יקרה), או שפשוט ישברו להם אחת ולתמיד את המונופול. נמאס מהם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes belt with h buckle [חדש]
  שבת, 17/05/2014 שעה 7:22
בתגובה לבנימין ו.
אתר אישי
hermes purse real or fake Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אין דבר כזה 'ציונות דתית' [חדש]
עדו   יום ה', 24/11/2011 שעה 10:45
חבל שלא המשכת עוד קצת עם קו המחשבה של המאמר הזה. אם הולכים עד הסוף מגלים את האמת הקשה: הדת היהודית היא גלותית במהותה. אולי זה תהליך שהתרחש במשך אלפי שנים ואולי כבר לפני אלפיים שנה כשחרב המקדש אבל מה שבטוח הוא שכיום אי אפשר לנתק את הגלותיות מהדת היהודית, כלומר אפשר אבל אז זו כבר דת חדשה כמו הנצרות והשבתאות.
לדוגמה - במלחמת לבנון קיבלו חיילי הסדר ששהו בהרי השוף הוראה להדליק את מנוע הטנק כדי שלא יקפא בשלג. הם התקשרו לרב לשאול אותו מה לעשות בשבת (רק מתחת לאפס מעלות הוא ענה), למה בעצם? הרי יש להם ספרים שאומרים להם הלכות בית מקדש, ספרים שאומרים להם מה לעשות עם שור שנגח פרה, למה אין להם שום ספר שאומר להם מה לעשות עם הטנק בשלג בשבת?
התשובה היא שלמרות שטנקים קיימים ממלחמת העולם הI, אף רב או פוסק לא העלה על דעתו את האפשרות שחייל יהודי, במדינה עברית ישרת בצבא יהודי. זה פשוט נוגד את ההלכה (ליבוביץ' אמר על זה שזה כמו לשאול רב על הכשרות של סכין שמיועדת לשחיטת חזירים, ההלכה לא עוסקת בשחיטת חזירים, נקודה).
נכון, היו כל מיני רבנים שהשמיעו קולות של תמיכה במדינה היהודית והרמב''ן גם דרש לעלות בימיו לישראל אבל מה שקובע הן העובדות, במשך אלפיים שנה בכו יהודים, התפללו וכתבו שירים וקיימו כאן נציגים שחיו מכספי החלוקה. הכל רק לא לעלות לארץ ולהקים מדינה. לא רק הנישואין או ההפרדה בין המינים הם המחלוקת בין בן ארצי-סרור לשר מרגי אלא עצם קיומה של המדינה (למרות שהוא שר בה) שהוא יריקה בפרצופה של הדת (תשאלו את הרב'ה מסאטמר). מה שאנחנו רואים כיום הם התפרים שנפרמים והקרע בין הציונות והדת שאי אפשר לכסות עליו יותר. ציונות היא חילונית במהותה, ציונות דתית היא דת חדשה ולהוציא את הגלותיות מהדת זה כמו להוציא ממנה את הכשרות - הופך אותה למשהו אחר לגמרי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

off-white hermes bags [חדש]
off-white hermes bags   שבת, 17/05/2014 שעה 9:56
בתגובה לעדו
אתר אישי
newest hermes bags 2011 Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

beige hermes handbags [חדש]
  שבת, 21/06/2014 שעה 9:15 אתר אישי
hermes versand shop kassel Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

replica prada bags [חדש]
  שבת, 21/06/2014 שעה 9:56 אתר אישי
hermes paketshop ratingen h?sel Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes au [חדש]
  יום ו', 27/06/2014 שעה 17:18 אתר אישי
hermes bags ugly Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes outlet online [חדש]
  יום ו', 27/06/2014 שעה 17:25 אתר אישי
hermes shop ratingen mitte Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes home collection [חדש]
  שבת, 28/06/2014 שעה 16:08 אתר אישי
buy hermes scarves uk Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

austria hermes handbags [חדש]
  יום א', 29/06/2014 שעה 18:09 אתר אישי
hermes online versandmarke Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes karlsruhe [חדש]
  יום א', 29/06/2014 שעה 23:42 אתר אישי
efg hermes website Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

norway hermes [חדש]
  יום ג', 01/07/2014 שעה 22:43 אתר אישי
hermes xl paket im shop abgeben Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

schweiz hermes handbags [חדש]
  יום ד', 02/07/2014 שעה 4:42 אתר אישי
hermes paket erfahrung Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

hermes bags store [חדש]
  יום א', 06/07/2014 שעה 15:00 אתר אישי
hermes bag cheap Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

handbags wholesale distributors [חדש]
  יום א', 06/07/2014 שעה 21:38 אתר אישי
fake hermes birkin bags hong kong Post Reply
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©