בעקבות חסמבה בתל אביב
יום ו', 12/02/2010 שעה 20:49
סיורים בעקבות ספרים ידועים הם עניין לא בלתי מוכר. בעמק יזרעאל, למשל, קיים סיור בעקבות תחנות ודמויות הקשורות ל''רומן רוסי'', נובלת הביכורים של מאיר שלו. בירושלים מקיימים כמה מדריכים בלי יוזמה סיור בעקבות ספרו של ש''י עגנון ''תמול שלשום''. שתי אלה הן יצירות מופת ספרותיות שחייבות להילמד בכל מערכת חינוכית המכבדת את עצמה. לעומת זאת, אין הדבר כך כשמדובר בספרות עממית יותר. וכל זה עמד ברקע ההחלטה שלי לנסות ולהרכיב סיור שיילך בעקבות פעמיהם של חברי חבורת חסמבה, פרי יצירתו של יגאל מוסינזון. במשך עשרות שנים כישפו עלילותיה הנועזות של החבורה הזו מיליוני ישראלים צעירים. כמה מאלה הזמנתי ללכת עמי ברחובות תל אביב ולנסות לתהות אחר שורשי הסיפורים. הם הצטרפו אלי ברצון. הלך לא רע בכלל. הנה כמה הערות על כל מה שקדם לסיור הזה, להכנתו ולביצועו.

זה לא קל כך קל לעשות סיור.

משום מה, דווקא המשפט הזה, מכל המשפטים, זימזם בראשי היום אחר הצהריים. הוא פרפראזה על ציטוט קצת יותר רומנטי מתוך סוחט הדמעות הקולנועי ''סיפור אהבה'', אבל לחלוטין לא קשור לנושאים שבינו לבינה. הוא נוגע במשהו אחר לחלוטין.

בשבועות האחרונים עסקתי שוב ושוב בבנייתו של סיור חדש שהחלטתי להוביל: סיור המנסה ללכת בעקבות חבורת חסמבה האגדית ושמתקיים כולו בתל אביב. אני לא זוכר בדיוק כיצד עלה הרעיון בראשי, אבל דומני שכאשר קראתי את הידיעות על הפקת סדרת טלוויזיה על בני החבורה הפנסיונרים שיוצאים למשימה אחרונה, הוא כבר היה בשלבים מתקדמים ביותר.

ללכת בעקבות הסיפורים. עם ספר חסמבה ביד בבית העלמין ברחוב טרומפלדור (צילום: יגאל חמיש).

וזה לא קל. חסמבה היא יצירה ספרותית שפסקה מלהתחדש כבר בשנות התשעים. שיאה היה בין 1950 ל-‏1975, שנות דור שהן תקופה ממושכת מאוד עבור סדרה בודדת. לאחר מכן היא החלה לרדת משיאה, עד שהפכה לשורה בלתי נגמרת של פנטסיות עלילתיות שכללו מעבר בין יקומים, מלחמה בשודדי ים ומאבק ברובוטים בעלי קוד התנהגות אנושי. זה כבר לא היה זה. לא המאבק בבלשים הבריטים, לא היציאה לארץ אויב כדי לשחרר משם שבויים ולא המירדף אחר חבורת נערים שסטו מדרך הישר במטרה להחזירם למוטב. ובמקביל לירידה ההיא, צצו אצלנו ערוצי טלוויזיה חדשים ורשתות מידע מקומיות ואינטרנט בלתי נגמר ושפע כמעט אינסופי של ערוצים לגירוי הסקרנות. ולאט לאט הלכה חסמבה ההיא והפכה לזיכרון נוסטלגי עמום בחי כיום במוחם של ילידי שנות הארבעים עד שנות השבעים. אולי יש גם אחרים, צעירים ומבוגרים יותר, אבל אלה נדירים למדי. וכך, כשראיתי מדי פעם את חמישה או שישה הספרים שהעלו אבק על אחד המדפים, נחמץ הלב. עד שיום אחד החלטתי לעשות משהו בנדון.

לקחתי איתי את הספרים, נסעתי לתל אביב והתחלתי לבדוק אפשרויות להרכיב מסלול. המסלול היה חייב לכלול תחנות שנגעו בהרפתקאות החבורה. אבל תוך כדי ההרכבה, נסחפתי אל קורות חייהם של האנשים שהיו השראה לחברי חסמבה, כלומר דמויות בשר ודם. צללתי אל תוך הביוגרפיה של יגאל מוסינזון, אהבותיו, מריבותיו וחיי קרוביו. ניסיתי להבין על אלו עובדות הסתמך כאשר כתב את הרפתקאות בני החבורה המפורסמת ביותר בספרות הילדים העברית. יצרתי קשר עם ירון לונדון – ההשראה של מוסינזון לדמותו של המפקד ירון זהבי – וסיפרתי לו על הרעיון. לונדון הגיב בחיוב, התנדב לסייע ושלח לי הררים של אינפורמציה מועילה, כולל סיפורים שהפכו את כל העניין למרתק הרבה יותר. כשלקחתי את כל הסיפורים ובחנתי אותם שוב החל להתגבש מסלול של ממש, עם תחנות ברורות: כמה בתי מגורים, שני בתי עלמין, בית ספר אחד, תחנת משטרה אחת ואפילו פארק, גן ציבורי ושני מלונות. לכל אחד מהם הייתה משמעות חסמבאית כלשהי שמגובה בפרטי עלילה באחד הספרים. ובהזדמנות זו, מגיעה לו על כך תודה גדולה וחמה.

אחר כך שמתי לב שבין התחנות יש מקומות נוספים ששווים התייחסות רחבה, אבל שאינם קשורים ישירות לספרי מוסינזון. וכך הוספתי לכל זה גם רחוב קטן אחד שעליו מסופר באחד מספרי הילדות האהובים ביותר של לאה גולדברג – וגם עצירה ליד מזרקה שתוכננה ועוצבה על ידי סופר הילדים הגולה שמעון צבר. פתאום, כשמדדתי במו רגלי את המסלול החדש הזה, יצא לי שהוא אורך ארבעה קילומטרים מתחילתו ועד סופו (זה אינו מסלול מעגלי והתחשיב הזה אינו כולל את החזרה לנקודת המוצא, שאורכה, בערך, קילומטר עד קילומטר וחצי נוספים). אפשר לעשות את זה בשלוש עד ארבע שעות, חשבתי.

בשלב הבא גייסתי שני חברים טובים וביקשתי מהם לבוא עמי ולבחון את המסלול בעצמם. מונס שמואל, איש מחשבים חובב טיולים, הסכים. גם שמוליק לנגר, מורה דרך מהטובים שיש וידען גדול בזכות עצמו, נענה להזמנה. הובלתי אותם באותו מסלול עצמו וביקשתי שיגיבו, שיעירו, שיתקנו כל מה שלדעתם טעון תיקון. שמוליק הסביר שלעבור עם חבורת מטיילים מתחת לכיכר אתרים במקום רועש שאין בו מעבר חצייה, זה לא עסק. שצריך לעלות על הכיכר עצמה ולחצות את הרחוב על גבה. הוא צדק. כשחציתי את רחוב אליעזר פרי על גבי הכיכר גיליתי שני אתרים נוספים שיש בהם עניין רב וצירפתי אותם למסלול. כך יצא שהתוואי המתוכנן לא שונה כהוא זה, אבל הלך והתמלא בתוכן רלוונטי. השיפוצים האחרונים לבשו צורה: מסלול שהוא הליכה בעקבות חסמבה והדמויות ששימשו לה השראה, אבל גם בעקבות ההיסטוריה התל אביבית מתקופת המנדט ואילך.

הזמנתי במייל כמה חברים טובים ומכרים מהרשת להצטרף אלי ולנסות לחוות את העניין. למרבה השמחה, קבלתי כמעט מייד תגובות חיוביות. בין עשרים האנשים שהתקבצו היום בנקודת הפתיחה של המסלול ברחוב דיזנגוף ניתן היה לראות גם בלוגרים איכותיים ומשפיעים כיגאל חמיש, מיכל יפה, מיכאל זילברמן, עמי בן בסט ויואב איתמר. הגיעו גם מטיילים שהכרתי מסיורים משותפים בעבר, במקומות ובנושאים שונים לגמרי. והגיעו אנשים שלא הכרתי כלל וששמחתי שגם הם חולקים עמי את החיבה לאותה ספרות נעורים ישנה ומושכת לב.

חלק מהבאים שילבו במסלול הזה פרטים מעברם שלהם: אחד גדל בבית הפינתי ברחוב ההוא והאחרת למדה בבית הספר הסמוך שמעבר לכביש. ומישהי, ששמעה מי היה ההשראה לאחת מדמויות חברי חסמבה, פערה את פיה בתימהון. ''הכרתי אותו מצוין'', אמרה אחר כך, ''הוא הלך לעולמו לפני שנתיים. מעולם לא ידעתי שהוא היה קשור לסיפורים האלה''. והיה גם את הבחור שזכר המון סצינות מתוך הספרים, אבל בגלל שקרא אותם לפני שנים רבות כל כך נהיה לו מהם סלט שלם וכולם יצרו אצלו מיש-מש עלילתי שהיה צריך לפרק - ואחר כך להרכיב מחדש. בקיצור, היה כיף.

אין טעם להתעכב על הפרטים האינפורמטיביים של התחנות השונות בסיור עצמו. אם אעשה זאת, הדבר רק יוציא את הטעם ויעמעם את הסקרנות לאותם המעוניינים לחוות אותו בעצמם במו רגליהם. אבל הוא ארך קרוב לארבע שעות, ממש כפי שתכננו. ונקודת הסיום, בחוף בוגרשוב, הייתה כמעט אידיאלית לדברי סיכום ופרידה. והתגובות היו, בסך הכול, די חיוביות. שלא לדבר על כך שחלק מההערות שקבלתי היו מועילות מאוד וסייעו לי להכניס בו שיפורים לקראת הפעם הבאה.

ושלוש המלים האחרונות פירושן, כמובן, שתהיה פעם נוספת. ליתר דיוק, יום שישי, 26 בפברואר. פרטים נוספים אצלי. רוצים לבוא?[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מאוד אשמח להצטרף :) [חדש]
אבי   יום ו', 12/02/2010 שעה 20:55 אתר אישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מאוד אשמח להצטרף :) [חדש]
גיא סופר   יום א', 14/02/2010 שעה 15:04
בתגובה לאבי
כן, כן, כן!

אני מת להצטרף לסיור כזה.. מגיע מאיזור רחובות (אם מישהו צריך טרמפ)

גיא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

היה באמת כיף [חדש]
  יום ו', 12/02/2010 שעה 21:06 אתר אישי
ומעניין ונחמד, רק בפעם הבאה צריך להגיד למוכר בסנדוויצ'יה שבה עצרנו לאכול שלא יוסיף מלח לסביח. היה מלוח מדי. אבל זאת התלונה היחידה שלי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

היה באמת כיף [חדש]
אורי קציר   יום ו', 12/02/2010 שעה 21:09
בתגובה לmichaly@gmail.com
אתר אישי
מבטיח לסגור איתו את העניין הזה...:)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קראתי את הספרים כשהייתי ביסודי [חדש]
BoR|S   יום ו', 12/02/2010 שעה 21:15 אתר אישי
ובחודשים האחרונים אני מנסה לשים את ידיי על כל הספרים בסדרה. אשמח להשתתף בסיור בפעם הבאה שיתקיים (ובתקווה שזה לא ייפול על יום לימודים או בחינה).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חסמב''ה חסמב''ה חסמב''ה! [חדש]
יגאל חמיש   שבת, 13/02/2010 שעה 0:21 אתר אישי
אוֹרי,
אני תמיד נדהם ונהנה מחדש להיווכח בידע העצום שלך, וברצינות שבה אתה ניגש לכל מסע, וההתלהבות שלך לספר את הסיפור - איזה כייף!
תודה שהזמנת אותי,
להשתמע!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

למה לא הזמנת אותי? [חדש]
איתמר   שבת, 13/02/2010 שעה 9:22 אתר אישי
נשמע יופי של סיור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

למה לא הזמנת אותי? [חדש]
אורי קציר   שבת, 13/02/2010 שעה 10:09
בתגובה לאיתמר
אתר אישי
הנה, אתה מוזמן. תבוא ב-‏26 לחודש?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
מיכאל .ז   שבת, 13/02/2010 שעה 12:45 אתר אישי
היה סיור מצויין ומהנה מאד. הצלחת לגרום לחבורת אנשים מבוגרים להתלהב מעלילות החסמב''אים כמו בימי נעוריהם.
ראוי לציין שלמרות שכמובן עדיף לדעת מי היו החסמב''אים ולהכיר את עלילותיהם, לחלוטין אין צורך לשלוט בכל הספרים ובכל העלילות בצורה מוחלטת, משום שתוך כדי סיור דאגת להזכיר, להקריא קטעים רלוונטים ולחבר את הכל להסטוריה תל אביבית.

היה מצויין והסיור מומלץ ביותר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   שבת, 13/02/2010 שעה 22:00
בתגובה למיכאל .ז
אתר אישי
המון תודה, מיכאל. שמח שנהנית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אתה בדרך הנכונה [חדש]
מונס   שבת, 13/02/2010 שעה 18:41
שלום אורי

אוהב את ההתלהבות שלך, ושמח שלקחת יוזמה והוצאת לפועל. בזכות הסיור שלך , חזרתי לקרוא את ספרי חסמב''ה. ובמבט לאחור, כמה הם נאייביים , וגורמים געגוע לימי ילדות אחרים.

אגב: עוד רעיון כמי שמכיר אותך. אתה מכיר מצוין את כרמלייה בחיפה, בטח תוכל ליצור מסלול נוסף מעניין.

מונס
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כל הכבוד אורי [חדש]
קרפד   יום א', 14/02/2010 שעה 7:43
חסמב''ה ספציפית לא מדברת אלי, אבל הרעיון הזה הוא פשוט פנומנאלי. יצא לי להתקל (כלומר לקרוא) בסוג מפגשים תמטי כזה בעיקר בארצות האנגלו-סקסיות. זה ממש נפלא שאתה מתפעל מפגשים כאלה כאן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כל הכבוד אורי [חדש]
אורי קציר   יום א', 14/02/2010 שעה 13:37
בתגובה לקרפד
אתר אישי
תודה, קרפד. אגב, השתדלתי לשלב במסלול גם לא מעט אתרים היסטוריים או כאלה שיש להם קשר לדמויות היסטוריות, כולל כאלה שאינן קשורות לחסמבה. אתה מוזמן להצטרף.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

האם יש אפשרות להתאים את המסלול לעולים חדשים שרק שמעו על חסמבה [חדש]
ביילע   יום א', 14/02/2010 שעה 14:37 אתר אישי
ולא קראו את הספרים עצמם וגם לא גדלו בישראל, כמוני למשל? שמעתי על חסמבה וילדיי קראו את הספרים והייתי שמחה ללמוד על התקופה בצורה כל כך נחמדה. השאלה היא האם ''ידע מוקדם'' הוא תנאי הכרחי.
לגבי יום ששי ה-‏26.2, זה נופל באמצע הפורים המשולש השנה ולכן לא אוכל להשתתף.
תהינו.

תודה ליגאל על התמונה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

האם יש אפשרות להתאים את המסלול לעולים חדשים שרק שמעו על חסמבה [חדש]
אורי קציר   יום א', 14/02/2010 שעה 19:10
בתגובה לביילע
אתר אישי
לא, ידע מוקדם אינו תנאי הכרחי. מיכאל זילברמן התייחס לשאלה זו באחת התגובות שלמעלה. את מוזמנת, כמובן, להצטרף.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אשמח להצטרף [חדש]
סיגל   יום ג', 16/02/2010 שעה 4:33
שלום אורי,
נשמע נהדר,
מעין מנהרת זמן ''פרטית'', ישראלית מאד ותל אביבית מאד
אשמח להצטרף לסיור הנוסף בסוף החודש
בברכה,
סיגל
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
סורנטו   יום ג', 16/02/2010 שעה 5:05
למערה החשמלית תגיעו?
חבל שלא אוכל להצטרף (אני קצת ממערב לת''א מעבר לאטלנטי)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום ג', 16/02/2010 שעה 7:17
בתגובה לסורנטו
אתר אישי
אם אני זוכר נכון, אחד הספרים בסדרה היה ''חסמבה במסתרי ניו יורק''. אם זה מקל עליך, אפשר לארגן סיור גם שם...

וכן, כמובן שנהיה במערה החשמלית. אין שאלה בכלל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אשמח מאד להצטרף [חדש]
מיכאל   יום ד', 17/02/2010 שעה 14:38
בתור מעריץ מושבע של חסמב''ה אשמח להצטרף לסיור של 26 בפברואר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אשמח מאד להצטרף [חדש]
אורי קציר   יום ד', 17/02/2010 שעה 18:41
בתגובה למיכאל
אתר אישי
מיכאל, אנא צור עמי קשר במייל ori@aplaton.co.il.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

איך מצטרפים? [חדש]
אלירון   יום ד', 17/02/2010 שעה 21:40
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

איך מצטרפים? [חדש]
אורי קציר   יום ד', 17/02/2010 שעה 22:13
בתגובה לאלירון
אתר אישי
צור עמי קשר במייל: ori@aplaton.co.il
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

איך מצטרפים? [חדש]
מיכאל ז.   יום ה', 18/02/2010 שעה 17:07
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
למגיב מעליך ולי יש הסטוריה ארוכה של קניית ספרי חסמב''ה בכיכר מלכי ישראל בשבוע הספר, ישירות מידי יגאל מוסינזון שגם טרח לכתוב לקונים הקדשה אישית. לדעתי יש לי עוד כמה ספרים מאותה תקופה אצל אמא שלי בבית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

2 ילדיו של יגאל מוסינזון ואלמנתו גרים בת-א [חדש]
אסתר שטיין.   יום א', 28/02/2010 שעה 9:31
שלום,
ראיתי שעל הבנין ברחוב סוקולוב 61 בתל אביב יש שלט של העירייה - שכאן גר ויצר הסופר יגאל מוסינזון.
אני יודעת שאלמנתו עוד גרה בבניין.
בברכת שבוע טוב
אסתר שטיין.
XVZC10@WALLA.COM
28.2.2010
-------------------------------------------------

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

2 ילדיו של יגאל מוסינזון ואלמנתו גרים בת-א [חדש]
אורי קציר   יום א', 28/02/2010 שעה 13:50
בתגובה לאסתר שטיין.
אתר אישי
חידשת לי. הרבה תודה על המידע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
ויליאם גאן   שבת, 06/03/2010 שעה 3:46
נהניתי מאד לקרוא.
בשנות השישים המוקדמות התגוררה אחות אימי ברחוב הירקון, מול מה שלימים הפך להיות מלון הילטון.
כילד, ביקרתי אצלה לא אחת, ואני זוכר היטב את תחושת המסתורין והסקרנות שהיו מנת חלקי בימים ההם שהרי במקום ההוא הייתה אמורה להמצא אותה ''מערה חשמלית'' מפורסמת שהכרתי מן הקריאה בספרי חסמ''בה.
כשאתה ילד הדמיון והמציאות מתערבבים זה בזה, כך שבמשך שנים הייתי משוכנע שאם אחפש היטב בגבעת הכורכר שמול ביתה של דודתי אמצא את פתחה של המערה הקסומה ומי יודע -אולי גם אפגוש בחברי החבורה המפורסמת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   שבת, 06/03/2010 שעה 16:10
בתגובה לויליאם גאן
אתר אישי
גם בסיור עצמו אני משלב מציאות ודמיון. אם אתה רוצה לחזור אל מחוזות ילדותך ולקבל עוד קצת מהממתק הזה, אתה מוזמן להצטרף.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סיור ביום שישי 19.3 [חדש]
מיכל שלומי   יום ג', 16/03/2010 שעה 10:03
שלום אורי,

קיבלת המלצה מצביקה ברנהולץ לסיור חסמבה, האם אפשר להצטרף לסיור ביום שישי הקרוב ב-‏19.3 ?

תודה,

מיכלש שלומי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

איפה נמצאת המערה החשמלית ? [חדש]
מספר 666   יום ב', 26/07/2010 שעה 8:34 אתר אישי
תודה על הסיור בעקבות חסמבה.
התרשמויותי נמצאות כאן :
היכן נמצאת המערה החשמלית ?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מועדי סיורים [חדש]
ג'ו   יום ב', 02/08/2010 שעה 10:21
הי
האם מתוכננים סיורים לספטמבר-אוקטובר 2010 ?
או האם ניתן לתאם מועד לסיור כזה עבור קבוצה ?
איך אפשר ליצור קשר לתיאום ?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מועדי סיורים [חדש]
אורי קציר   יום ב', 02/08/2010 שעה 11:05
בתגובה לג'ו
אתר אישי
שלום ג'ו,

אנא צור קשר במייל ori@aplaton.co.il.

תודה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מועדי סיורים [חדש]
דינה פלד   יום ב', 27/09/2010 שעה 22:54
בתגובה לאורי קציר
אבקש לדעת כיצד ניתן להשתתף בסיור כנ''ל? ולקבל פרטים נוספים אודות הסיור כמו לוחות הזמנים, עלות וכוי'

דינה פלד
טל 054-6369936
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חולה על חסמבה [חדש]
נגמל מעישון   יום ב', 04/10/2010 שעה 20:16 אתר אישי
אויש, זה מהזה מזכיר לי חופש גדול בגיל 16.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©