רשימת ה-‏25: הבלוגים הנבחרים של ''אפלטון'' לשנת 2006
יום ב', 22/05/2006 שעה 23:29
לפני כשנה פרסמתי את רשימת הבלוגים שמצאתי עניין בביקור בהם בשנת 2005. הרשימה הזו, שלא היה בה כל דירוג פנימי אלא רק בחירה סובייקטיבית ששיקפה את טעמי האישיים, הפכה ללהיט הגדול ביותר של ''אפלטון'' מאז הקמתו. כעבור זמן מה החלו להגיע בקשות לפרסם רשימה דומה גם לשנת 2006. לאחר התדיינויות אינספור ביני לבין עצמי אני מפרסם כאן את הרשימה העוקבת לשנה הנוכחית. תוספת שלא הייתה כאן בשנה שעברה היא רשימה של עשרת הבלוגים המבטיחים: אתרים מעניינים שפועלים במשך פחות משנה ושבעליהם השכילו לצקת לתוכן תוכן מעורר עניין וברמה נאותה. מסע אישי אל הבלוגוספירה הישראלית

ההתחלה הייתה צנועה. פרסמתי את רשימת הבלוגים שהיה לי מעניין לבקר בהם בשנת 2005. האמת היא שהייתי יכול לפרסם רשימה ארוכה בהרבה, אבל החלטתי להגביל את עצמי ומפה לשם יצא שמדובר בעשרים וחמישה. לא דירגתי אותם, משום שאינני אוהב דירוגים המתבצעים על פי פרמטרים בלתי-מדידים – והתרשמות היא פרמטר שלא ניתן למדוד אותו אלא על פי אמת המידה היחידנית של המתרשם, וגם היא אינה תמיד ניתנת להסבר. זו גם הסיבה שאני מעדיף לצפות בתחרויות אתלטיקה, שחייה, טניס או כדורסל על פני שחייה צורנית והתעמלות, למשל. ולכן, סדר הופעת הבלוגים ברשימה הוא חסר כל משמעות. מאחר ולא דירגתי אותם הם מופיעים לפי הסדר האלפביתי של שמות כותביהם – אמיתיים או בדויים.


הגדרתי אז באופן כללי את המאפיינים שאני מעדיף בבלוגים. ההגדרות האלה תואמות יותר לסינון מאשר לדירוג. כלומר, הן לא קובעות את הדירוג הפנימי של הרשימה אלא רק אילו בלוגים ייכנסו אליה. ברשותכם, אחזור על העיקרים שבהם. בלוג, מבחינתי, הוא אמצעי לאדם להביע את עצמו באמצעות כתיבה על הנושאים המעניינים אותו. לפיכך, אני מעדיף בלוגים בעלי רמת התבטאות גבוהה. אני גם מעדיף בלוגים שבהם האמירה היא מעט יותר מוויץ לעגני של שורה, גם אם ויץ כזה הוא לעתים קרובות מדויק, נשכני ומעורר מחשבה. בקיצור, על אף שעסקתי קצת בעצמי בקופירייטינג, אמנות הצמצום אינה מועדפת עלי בהקשר ההבעתי הספציפי הזה. גם בלוגים מלומדים המדברים בטון יהיר ונוזפני – ויש כאלה – לא נכנסו לכאן. לא שאין מה ללמוד מכותביהם, אלא שהאטימות הטוטאלית של כותביהם (כמו גם העוינות והבוז המופגנים כלפי דעות שונות משלהם) מעוררת תחושת אי-נוחות כשקוראים אותם.

אני מאמין גם שבלוג טוב ניתן למדידה על פני הזמן. על פני ציר כרונולוגי רציף ניתן להרכיב לפיה את תפיסת העולם של הכותב, כולל החריגים שבתפיסה כזו. תפיסת המציאות שלו מן הדין שתקיף יותר מאשר חוויות אישיות גרידא אלא גם התייחסות רחבה לסובב אותו. בהקשר זה זכור לי ציטוט מספר ילדים ישן של ברוך נאדל (דומני שהיה זה ''נט''י והאוצר במדבר יהודה'', עוד אחד מאותם ספרים שרק עכברי קריאה כעבדכם הנאמן טורחים לחפש במחסנים מאובקים ולקרוא בשקיקה גם בגיל הבגרות) בה קובע אחד הגיבורים נחרצות ש''אדם צריך להתמחות במקצוע מסוים, אבל עליו לדעת משהו גם בתחומים אחרים, ומשהו מן המשהו בכל תחום''. ובכן, אולי אני לא מצטט מהקלאסיקה של הספרות העולמית, אבל המסר העיקרי ברור. אם נמיר את ההתייחסות למקצוע בהתייחסות הבלוגר לעצמו, נקבל בדיוק את מה שעליו אני מדבר: כותב הממקד את כתיבתו כמעט אך ורק בעצמו ובחייו האישיים מעורר בי עניין מוגבל למדי. כידוע, לא חסרים כאלה ברשת וטווח הכיסוי שלהם נע בין חוויות הלימודים, הדיאטה, הסקס והבילויים. אם נאמר את זה במלים פשוטות עוד יותר: אני נהנה מאוד מבלוגים שמלמדים אותי דברים שלא ידעתי קודם לכן, דברים שמעוררים את סקרנותו של הכותב בהקשר האינטלקטואלי.

בהקשר זה יש גם חשיבות, לטעמי, לתדירות העדכון. לא קבעתי לעצמי כלל מנחה בהקשר זה, אבל מצאתי שקשה לי להכניס לרשימה הזו בלוגים מצוינים שמתעדכנים במהלך השנה בתדירות שניתן למנות על כף יד אחת.

הבהרתי גם שיתכן שיהיה מי שינסה לנתח את הרשימה הזו בכלים סוציולוגיים כאלה ואחרים ושאין לי כל כוונה למנן את הבלוגים שאני רואה כאיכותיים במיוחד לפי קריטריונים של מין, מוצא, עמדה פוליטית או כל אמת מידה אחרת שאינה קשורה לכתיבה נטו. גם פופולריות הבלוג אינה מדד קובע כאן. חלק מהבלוגים הנכללים ברשימה הם עתירי כניסות; אחרים – פחות. ובכן, חשוב ככל שיהיה, המדד הזה אינו רלוונטי לרשימה שלי.

וכמובן, לכל כלל הסברתי שיש יוצאים מן הכלל. ישנם בלוגרים המביעים את עצמם באופן מעורר הערכה, אך משום מה בלוגיהם עוסקים בנושאים מצומצמים למדי. ישנם לא מעט בלוגים שאני נהנה אישית מקריאתם אך נמנעתי מהכנסתם לרשימה הזו. אבל אין ביכולתי להקיף את כולם ולכן לא אזכיר אותם כאן. יתכן שבעתיד חלק מהבלוגים האיכותיים שמתפקדים זמן קצר בלבד יהפכו אף הם להיות חלק ממנה. מה שברור הוא שמהבלוגים שכינסתי כאן אפשר ללמוד לא מעט. אני עצמי עושה זאת לעתים קרובות למדי ובכך מיישם את אחד היתרונות המרכזיים, לטעמי, של עולם הבלוגים: שימוש בערוצי מידע אלטרנטיביים, ישירים, שמעשירים את עולמי ומספקים לו ידע רב ומועיל וכלים חדשים המסייעים להתמודד עם המציאות היומיומית.

התגובה להעלאתה של רשימה זו הייתה מעבר לכל מה שצפיתי. מספר הטוקבקיסטים שבחרו להגיב עליה לא היה ממש גדול; אפס, כמות המיילים שקיבלתי לכתובתי האישית הייתה גדולה בהרבה והדיון שהתנהל באמצעות חילופי מיילים אלה היה רחב מעבר לכל מה שהתנהל באתר עצמו. יתר על כן, לפי העדכונים שאני מקבל מהתוכנה הסטטיסטית המודדת את התנועה האינטרנטית ב''אפלטון'', רשימה זו כיכבה, בכל חודש וללא יוצא מן הכלל, בין שלושת המאמרים הנצפים ביותר.

כשלעצמי, מצאתי את הדבר מפתיע. רשימה שאין בה דירוג אלא רק מבחר (בשונה מכפי שנעשה, למשל, ב''נענע'') מושכת, בדרך כלל, הרבה פחות תשומת לב מדירוג טבלאי. קל וחומר כשמדובר על רשימה המצויה באתר פרטי (כלומר, אתר שאינו פורטל חדשות או כל פורמט אחר המושך קהל רב ועשוי לייצר תחושה של קהילתיות צפופה), ואפילו באתר המתויג לעתים על ידי כאלה ואחרים כגבה-מצח, שלא להזכיר תוויות בעלות קונוטציות מחמיאות פחות. לי עצמי, אני מודה, אין הסבר רציונלי לפופולריות של רשימה זו דווקא, מה גם שלמאמרים אחרים שפורסמו באתר הקדשתי זמן ומאמץ גדולים בהרבה.

כששבתי ובחנתי את הרשימה הזו בחלוף שנה תמימה (ואני ממליץ, באותה הזדמנות, לכל בלוגר לבדוק מדי פעם את ארכיון כתביו ולנסות לבדוק אם בפרספקטיבה לאחור הוא רואה את הדברים מעט אחרת מאשר בזמן כתיבתם), הגעתי למסקנה שאולי כדאי לשוב ולערוך רשימה כזו גם השנה. שהרי אם הצלחתי להעביר את המסר שלי לגבי העניין האישי שאני מוצא בבלוגים באופן שהיפנה מעט תשומת לב לאתרים שהפופוליזם והנמיכות אינם דווקא המוטיב החוזר בהם, אולי כדאי לעשות זאת שוב. שינוי אחד בהשוואה לשנה שעברה הוא החלטתי להוסיף גם רשימה של ''בלוגים מבטיחים'', כלומר כאלה שנכתבים טוב אך עדיין אינם עומדים בפרמטר הוותק כדי להיכלל ברשימה ה''רגילה''.

והרי לכם רשימת ה-‏25 לשנת 2006, ממויינת על פי שמות הבלוגרים בסדר אלפביתי עולה. ושוב: הפרמטרים לקביעתה אינם תקפים לגבי אף אחד פרט לעבדכם הנאמן.


הכותב הבלוג בכמה מילים
אבשלום אליצור האתר של אבשלום אליצור אולי האקדמאי המגוון ביותר מבין הכותבים בזירה הפופולרית. ידיעותיו ותחומי העניין שלו חוצים גבולות של תחומים ופאראדיגמות ומקיפים, בין השאר, מחקרים בפיסיקה ובפסיכולוגיה, בתנ''ך ובפילוסופיה, בהיסטוריה ובתורת המוסר. אינו חושש מהבעת דיעות נון-קונפורמיסטיות ומבטא אותן בכישרון רב. לא ברור אם האתר האישי שלו הוא בדיוק בלוג, אבל מאחר וגם אשתקד כיכב ברשימה הזו אתר אישי שהמאמרים המתפרסמים בו מרתקים במיוחד על אף חסרון הדינמיקה האינטראקטיבית, דומה כי גם השנה יש מקום לאחד כזה.
אהוד לם עברית שפה קשה נמנה על קבוצה מצומצמת מאוד של בלוגרים שעושר הלשון ותקינותה מצויים אצלם בעדיפות שאינה פחותה מפירוט חוויותיהם האישיות או ביקורותיהם על הא ועל דא. לם אוסף ביטויים המופיעים בעיתונות, בספרות ובקולנוע, הופך והופך בהם, חורץ משפט ולעתים אף מציע תחדישים משל עצמו. חיבתו הגלויה לכותבים בעלי שליטה וירטואוזית במכמני המילה מחבבת אותו עלי אף יותר.
אלישיב רייכנר דרומי לטעמי הבלוג המרתק ביותר בסצינה המתהווה של ''כיפה'', התשובה הדתית ל''רשימות''. רייכנר, רכז הדרכה במדרשת ''ביחד'' בירוחם, מחבר חוויות אישיות מעיירת הספר הדרומית (שנתפסת כיום כמודל המשקף באופן המדויק ביותר את המושג ''עיירת פיתוח'', לחיוב ולשלילה) עם סוגיות חברתיות ולקחים מפרשיות השבוע.
אלכס ל' (Supermind) נפלאות התבונה ''התבונה היא כריתת ברית עם ה-?; הידיעה היא התוצאה המתקבלת לאחר שהתבונה מסייעת לבת בריתה להפוך ל-!'', זהו המוטו של הבלוג הזה. פילוסופיה, היסטוריה, טכנולוגיה, מדע, מה לא. רבגוניות מרעננת של נושאים לדיון שמאפשרת כמעט לכל חובב ידע למצוא בו את הרצוי לו.
אלכסנדר מאן הבלוג של אלכסנדר מאן אולי האינטלקטואל הבולט ביותר בקהילת הבלוגרים הישראלית. למדן חריף ושנון שהקים אתר פרטי ראשון מסוגו ומעלה בו לדיון נושאים בעלי ארומה בינלאומית נדירה, שלעתים יש להם הרבה מן המשותף עם המתרחש בישראל. פולמוסן מוכשר, היודע לשלב זווית ראייה אישית מיוחדת במאמרים שלעתים קרובות נושאים אופי כמעט אנתרופולוגי.
אמנון כרמל www.amnoncarmel.com עתידנות וטכנולוגיה, זה מה שמרתק את אמנון כרמל. כרמל מנסה לפצח חידות של אמונה ובריאה ולפענח כיצד ישפיעו התפתחויות טכנולוגיות בנות זמננו על עתיד המין האנושי. חלק מהנושאים בהם הוא עוסק, כמו הזיקה בין טכנולוגיה למוסר, מרתקים במיוחד. לאחרונה דיווח בבלוגו על פיתוח חדש שלו - מערכת אינטראקטיבית הנגישה לציבור ומציעה דמוקרטיה ישירה כתחליף לדמוקרטיה הייצוגית הנוכחית.
אסף שפריר Ni-Ki ''חייו של ברברי עגול עיניים ביפן אינם פשוטים. העניינים מסתבכים אם השד הלבן מתגורר באיזור הכפרי, מקום בו דעות קדומות ואמונות טפלות הן הכלל ולא היוצא ממנו. המציאות הייחודית של יפן הופכת את הפעולות היום יומיות להרפתקאות, חלקן מצחיקות חלקן מתסכלות אבל את רובן ככולן אי אפשר למצוא באף מקום אחר''. אסף שפריר, המתגורר ביפן, כותב מזה שנה את קורות ההתחברות התרבותית שלו עם הארץ הרחוקה ההיא, שלא מעט מאיתנו אינם יודעים על החברה שלה כמעט דבר. מרתק ומשעשע.
אריק בנדק-חביב שאלות של תרבות בלוג העוסק בעיקר בביקורת ספרים. אחד ממאפייניו הייחודיים הוא הימנעות הכותב מהסתמכות על דעתו שלו בלבד והבאת ביקורות אחרות מהרשת לצורך בחינה, הצלבה והעשרה.
בנו של האין סימני חיים בלוגר בעל נטיות ספרותיות מובהקות, המחובר היטב להתרחשויות היומיומיות אצלנו ויודע ליצור היטב את הקישור האסוציאטיבי בין שני העולמות. זיכרונות אישיים כתובים היטב, ברהיטות ובשטף, ההופכים את הקריאה למהירה ומהנה.
דולפין כחול אוננות אינטלקטואלית בלוג אישי מאוד, שבה במידה שהוא עוסק בנושאים הרלוונטיים לאקטואליה היומיומית, אינו פוטר את עצמו מכתיבה על סוגיות הקשורות להומוסכסואליות ולתפיסותיה, בין ברמה האישית ובין כתופעה חברתית.
זׁהר קזז בלוג למפעילי קופסאות בלוג פעיל וערני, צעיר ברוחו ורחוק מאוד מהנרקיסיזם המאפיין לעתים קרובות כל כך בלוגרים צעירים. כתיבה מהירה, לעתים הומוריסטית, על קשת גדולה של נושאים, החל מתהייה על מוסכמות רומנטיות וכלה בכתיבת סיפורים אישיים. רשימת האמנים המשפיעים שובה את העין בעומקה וברוחבה.
חתול תעלול הבלוג של די קאץ דער פאיאץ אחד הכותבים הוותיקים, השנונים והמוערכים בבלוגוספירה שבחר לעצמו כשם עט את גיבורו של ד''ר סוס. האיש שתרגם קטעים של בולגקוב, הפך את ''מי שחלם'' ל''מי ששפך'' והציע לאולמרט להציב סוס ברשימת קדימה לכנסת הודיע על סגירת הבלוג שלו לאחר שפרסם 250 רשימות. ''תוכן באינטרנט מגיע ברובו כתוספת לפרסומות, משהו שעוזר לעטוף אותן במעטה אנושי יותר'', כתב , ''איני מעוניין יותר להגיע כתוספת לפרסומת''. לאחר מכן חזר בו. כדאי לשוב ולקרוא את הטקסטים החדים, הביקורתיים, הלעגניים, לעתים אף הפרובוקטיביים, של החתול.
יגאל חמיש מסע, מסה ומשא – תצפית על ארגונים, ניהול וידע המסע הייחודי של יגאל חמיש הוא אל הסיפור. סיפור אוצר בתוכו ידע ובידע ניתן לעשות שימוש בכל ארגון, בכל פעולה, בכל דפוס התפתחותי או ניהולי. חמיש צופה מהצד על עולם הבלוגים, בו נצבר ידע בכמויות אדירות, חוקר את השימוש בו ברשתות ארגוניות ומתבל את הרצאותיו באינספור אנקדוטות. מקורי ומרתק.
יהודה בלו רשימות מן התיבה הלבנה פרץ בסערה לקהילת ''רשימות'' עם עשרות מאמרים בנושאים פיקנטיים, החל מהיסטוריה, קרדינלית ואזוטרית כאחד, וכלה בספרות נשכחת, כולל יצירה בלתי ידועה של דיקנס. המידע הרבה הכלול ברשימותיו הפך אותו לאורח קבוע בחלק מאתרי המאמרים היותר פופולריים ברשת. אחד האתרים הבודדים שלעולם יפתיעו בתחומי עיסוקם.
יואב קרני יואב קרני בוושינגטון אחד הבלוגרים המרתקים והמעמיקים ברשת. מחפש תמיד אחר זרמים תת-קרקעיים בהתנהגות האנושית והפוליטית. בעל ספקטרום התעניינות רחב וכושר ניתוח מצוין, המצליח לעקוב אחר שטף המאורעות ולספק להם פרשנות שוטפת, בהירה וחדה. קשת הנושאים עליה הוא כותב נעה מהיסטוריה ופוליטיקה ועד אנתרופולוגיה ותיאורי טבע ואפילו פילולוגיה.
יואב איתמר חלומות וסיוטים ''יש מיליון נושאים שמעסיקים אותי. היום יום שלי כל-כך עשיר שאין לי זמן לעסוק בכל הרעיונות שצצים לי בראש. כשהם במגרה הם נחנקים או נאבדים ולכן הם יהיו כאן, בבחינת שלח לחמך על פני המים''. ואכן, הבלוג הזה עומד בכך בכבוד. כותבו - שכינויו הוא ''האביר שלא היה'' - נוטה חיבה בלתי מסותרת לפרשיות היסטוריות עלומות, כמו גם לשירה קלאסית (אחמטובה, פגיס, פרוסט, קאמינגס) ולספרים ישנים. במלים אחרות, הרצון לדעת ולהנציח את הידיעה מככב כאן.
יניב גבאי-מילר דרך ארץ ''אתיאיסט, מתמטיקאי וחובב מיץ תפוחים, אם כי לא בהכרח בסדר הזה'', כך מציג עצמו יניב גבאי-מילר, בן 19. סגנון הבלוג שלו אינטליגנטי וקולח המביא דיונים קצרים על נושאים שונים באקטואליה ובחיים האישיים ומוציא מהם תובנות קטנות, חכמות ומשעשעות. היחיד שיביא את הידיעה שסמכות רבנית התירה שלא לערוך את ליל הסדר
כרמית מזרחי אספקלריה ''כאשר ישנם שני הסברים שווי ערך לאותה תופעה - מערכת חשמל ידועה ברגישותה מחד וכישוף הגנה מאידך - יש להעדיף את ההסבר הפשוט או החסכוני יותר'',. כך, באמצעות עקרון המיוחס לנזיר פרנציסקני מהמאה ה-‏14, מסבירה כרמית מזרחי, מקימת אתר ''כישופים'' המוקדש לתאולוגיה, תרבות פוליתאיסטית, כשפים ופולקלור. הבלוג שנספח לאתר שלה מבטא את ההשקפות המיוחדות שלה מנקודת מבט אישית יותר, כמעט יומיומית. מיוחד ומעניין.
מירי ש' משהו מתרחש במחסן הפסנתרים בלוג איטי, צנוע, לירי, הדורש ריכוז רב בקריאה ובחשיבה. ציטוט וניתוח של טקסטים ספרותיים וביקורתיים שמהם מבקשת הכותבת להקיש לגבי נושאים אחרים. כתיבה בעלת נופך רגשי עמוק, לעתים גם נוסטלגי, יפה, מדויקת, רכה, עם הרבה אינטליגנציה. לא הרבה אנשים מסוגלים היו לחשוב על שם כזה לבלוגם.
נח ברוש שמיים וארץ שם הבלוג מעיד במידה רבה על תחום עיסוקו של בעליו, המשמש כמנהל מצפה הכוכבים של אוניברסיטת תל אביב. רשימות העוסקות בעיקר בתופעות אסטרונומיות אך חורגות גם לנושאים הקשורים בתרבות הפופולרית, החל מעב''מים וכלה בבישול. מאמרים עתירי תמונות, הכתובים בשפה יבשה, לעתים בהומור דק, ומציבים מראה מול תחומים שבהם מתמחים רק מעטים מבין הכותבים הקבועים ברשת.
נטע יוסף מהרהוריה של לובשת חצאית שם הבלוג מעיד, במידה רבה, על אופיו. הרהורים גלויים על הקונפליקט המלווה צעירים דתיים המנסים לשמור על צווי המסורת ובה בעת גם להתאים את עצמה לחברה המודרנית שבתוכם הם חיים ופועלים. כתיבה גלויה, ישירה, אינטליגנטית, שהומור בריא שזור בה לעתים מזומנות.
נינה פוטנציאל מבוזבז אחת הבלוגריות המתמידות ביותר בסצנה. מיטיבה לתאר מציאות יומיומית של אם לשלושה, דתייה באורח חייה ומיינסטרימית בנטיותיה, המנסה לקיים חיים שקטים ושגרתיים. הדיאלוג הקבוע שהיא מנהלת עם העולם החילוני שמסביבה מייצר סיטואציות מרתקות ומשעשעות, שהן פנינים אסוציאטיביות בפני עצמן.
עמי בן בסט קצה חוקר עולמות שמשלב בין הרקע העיתונאי שלו לידע עצום בתחומי האיזוטריה, ההיסטוריה, הגיאוגרפיה, החלל, האינטרנט והעולם האנושי, תוך פסיעה מתמדת ומודעת על קווי התפר העדינים שבין המציאות לדמיון. וכל אלה, תוך הפגנת חוש הומור ייחודי. במקביל לקצב העדכון התכוף, שומר על רמה גבוהה מאוד של חדשנות ועניין. בחירת הנושאים שלו היא אולי המגוונת ביותר בארץ.
צביקה ברנהולץ נימוקים של צורה ותוכן בלוג רב-תחומי העוסק בנושאים שונים, החל מאקטואליה ותרבות וכלה בהיי-טק ובכלכלה. עין חדה וניתוחים מהירים ומשעשעים של פיסות מציאות, משולבים בלא מעט ידע אישי. אחד הבלוגים היותר אינטליגנטיים בזירה שלנו.
שמעון שוקן טיפוס בשטח הפרופסור למדע המחשב מהמרכז הבינתחומי בהרצליה מוצא את נשמתו היתרה בפעילות החוץ-אקדמית שלו. ''כדי להישאר מאותגר אינטלקטואלית וכדי לשעשע את עצמי ואחרים אני כותב לפעמים כל מיני דברים. בפרט, אני מתעד את האהבה הגדולה שלי – רכיבת אופני שטח בישראל'', הוא כותב. לעתים הכתיבה נוגעת בכל זאת בתחומים מעולם המחשבים (אי אפשר אחרת כשכותבים ברשת), אבל הרב-תחומיות מרשימה ורעננת.


וכפי שאמרתי, הנה גם רשימה של עשרת הבלוגים המבטיחים, כלומר אלה שפועלים במשך פחות משנה וטומנים בחובם פוטנציאל נאה של גיוון, הבעה ועניין גם לטווח הרחוק.


הכותב הבלוג בכמה מילים
Velvet Underground לא ממש רוצה להתעטף בקטיפה כג'ורג', אבל בהחלט במחתרת המטאורית של ביקורת התקשורת ברשת העברית. ידענית בנבכי המדיה העוסקת בניתוח תוכניות טלוויזיה ומאמרים עיתונאיים וההחלטות העריכתיות שמאחוריהם ובשאר נושאים הקשורים לכיסוי השוטף של המציאות. ההשוואות שהיא מבצעת בין התייחסויות כלי התקשורת השונים לאירוע מסוים מאירות עיניים.
אריה קיזל Arie Kizel עיתונאי ותיק שעשה הסבה לעיסוק בחינוך ומשלב את שני התחומים לפריזמה מקורית אחת. כותב על דילמות מוסריות, פילוסופיה ובעיות חינוכיות, לעתים בהקשרים אקטואליים. עמוק ורציני.
אריק בנדר Germania Capta עוד עיתונאי ותיק שחושף בפנינו את הקשר המיוחד שלו עם גרמניה. בנדר מדווח על דמויות, ארגונים ונושאים תרבותיים והיסטוריים שאינם מוכרים לנו כמעט, החל מהמחתרת האנטי-נאצית של ''השושנה הלבנה'' וכלה במרסל רייך רניצקי, מבקר התרבות היהודי-גרמני הנודע. חלק גדול מהמאמרים עוסקים בהיבטים שונים של השואה והנאציזם, כמו אותו מאמר על בן משפחתו של הרמן גרינג שבחר להתגייר. יפה ומרתק.
בועז כהן לונדון קולינג מוסיקאי שאינו מסוגל להפסיק לכתוב על מוסיקה. לאחרונה הוסיף לכך גם רובד אקטואלי. חובב ספרים ישנים ואינו מתנער אף מתקליטי ויניל. בהיר וחד.
יגאל סרנה עד ראיה העיתונאי הוותיק יודע היטב כיצד לספר סיפור. התמודדותו עם דעיכתם האיטית של הוריו והודאתו האמיצה בכך שהוא מפלל לגאולת אימו הם מהטקסטים היותר כנים ומרעידים שנקראו כאן בשנה האחרונה. מצוין.
יובל דרור מאבד תמלילים אחד מעיתונאי המחשבים היותר נקראים ומוערכים במקומותינו. הבלוג שלו (שדרור מתעקש לקרוא לו ''גלוב'') הפך כמעט מייד לאתר מרכזי בקרב קהילת הכותבים, בעיקר בשל בקיאותו בנבכי הרשת והטקסטים הקצרים והקצובים בענייני השעה.
יונתן אמיר חוסר סדר מאורגן מבקר האמנות החרוץ ביותר בשטח. אינו נלאה מחיפוש של אייטמים חדשים בתחום ומכסה כל פינה אפשרית, החל מראיון עם צייר נוף בשכונת קטמון וכלה בביקורת על מנסרת הבטון החדשה של ''יד ושם''.
לי עברון-ועקנין בקצב שלי מתרגמת, עורכת, כותבת ושרה וגם מצליחה, בין כל אלה, לכתוב בלוג נאה שמספרת על אהבותיה המוסיקליות, התיאטרליות והספרותיות לצד סיטואציות חברתיות מהיומיום.
עוז בעולם לא כל כך מהר בשנה שעברה עזב עוז לארצות הברית ופתח בלוג שבו ביקש לתעד את חוויותיו. הוא הבטיח שמלבד חוויות אישיות יהיו בבלוג שלו גם ''נושאים כמו פילוסופיה, פיסיקה, סוציולוגיה, אנרגיה, אבולוציה ורבים אחרים שבני דורי מוצאים משעממים''. עד כה הוא עומד בכך. כתיבה אינטליגנטית, ממוקדת, שנעה בין גילוי רגש הפליאה על ידי סוקרטס לבין ניסיון לתת פתרונות פסיכולוגיסטיים לחלומות.
פאר פרידמן הבלוג של פאר פרידמן מבקר ספרות שחולק עימנו את רשמיו מיצירות שונות ומשונות, תוך כדי ציטוט רחב שלהן בטקסטים עצמם. עוסק גם לא מעט בניתוח נושאי אקטואליה. מעניין.


...ואתם מוזמנים, כמובן, להביע את דעתכם על שתי הרשימות הללו ולהביא קישורים לבלוגים מומלצים נוספים.
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
לי באמת מעולה [חדש]
אודיסאוס   יום ב', 22/05/2006 שעה 23:41 אתר אישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ומי לא נמצא ברשימה? [חדש]
דפנה   יום ב', 22/05/2006 שעה 23:54
מי שבאמת ראוי לככב ברשימה כזו ולא נמצא שם הוא הבלוג הזה, אפלטון. כבר מזמן לא ראיתי מישהו שמשקיע כל כך בבלוג שלו ומכבד כל כך את רמתם של קוראיו.

כל הכבוד, אורי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ומי לא נמצא ברשימה? [חדש]
אורי קציר   יום ג', 23/05/2006 שעה 6:47
בתגובה לדפנה
אתר אישי
תודה על המחמאה, דפנה. תמיד נעים לשמוע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אפלטון וחיות אחרות [חדש]
בועז   יום ג', 23/05/2006 שעה 8:42
בתגובה לדפנה
אתר אישי
אוֹרי, ראשית תודה.

שנית: גם אצלי אפלטון ברשימת ה-‏10 הפרטית שלי.

שיהיה לכולנו רק טוב ומעניין. המשך להעשיר אותנו.

בועז
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה מקרב לב, אוֹרי, [חדש]
יגאל חמיש   יום ב', 22/05/2006 שעה 23:58 אתר אישי
אוֹרי,

עוד מימי ''מושבה לא נושבה'' אני מוקיר ומעריך מאוד את כתיבתך, תודה רבה על כך שאתה משכיל אותנו שוב ושוב.

תודה לך גם על שמצאת אותי ראוי גם השנה,

י ג א ל
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה מקרב לב, אוֹרי [חדש]
אורי קציר   יום ג', 23/05/2006 שעה 0:02
בתגובה ליגאל חמיש
אתר אישי
תודה על תושמת הלב ועל התגובה המהירה, יגאל.

בלי קשר, עלה בראשי הרעיון שאם אפרסם רשימה דומה גם בשנה הבאה אקבע כלל שלפיו לא ניתן לככב ברשימה זו יותר מפעמיים ברציפות. מה שאומר שאולי גם אתה תסבול מכך...:)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הנשים במיעוט? [חדש]
ilanagraf   יום ג', 23/05/2006 שעה 6:20 אתר אישי
יש סיבה..?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הנשים במיעוט? [חדש]
אורי קציר   יום ג', 23/05/2006 שעה 6:35
בתגובה לilanagraf
אתר אישי
אין סיבה מיוחדת. אין לי שום עניין להכניס ייצוג לקבוצות שונות באוכלוסיה רק כדי לעמוד בהגדרות פוליטיקלי-קורקטיות. אם הברירה היא בין בלוג טוב המנוהל על ידי גבר לבין בלוג פחות טוב המנוהל על ידי אישה, אין לי כל כוונה להעדיף את הבלוג הפחות טוב רק כדי לעמוד בהגדרות של שוויון בין המינים. באותה מידה ניתן לומר שאין כאן שוויון בין בלוגים המנוהלים על ידי אשכנזים לבלוגים המנוהלים על ידי מזרחים; שאין כאן ייצוג מספיק לשומרי מסורת, אין ייצוג ללא-יהודים וכן הלאה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הנשים במיעוט? [חדש]
יערה   יום ג', 23/05/2006 שעה 20:51
בתגובה לilanagraf
גם לי זה צרם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה על המחמאה [חדש]
אלישיב רייכנר, דרומי   יום ג', 23/05/2006 שעה 8:39
אורי
תודה לך על המחמאה. היא מחייבת...., אבל היא גם מרחיבה את הלב ואת המוטיבציה לכתיבה
אלישיב, בלוג 'דרומי' באתר כיפה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רשימה ראויה! [חדש]
שירה חורש   יום ג', 23/05/2006 שעה 8:41 אתר אישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רשימה ראויה! [חדש]
אורי קציר   יום ג', 23/05/2006 שעה 9:41
בתגובה לשירה חורש
אתר אישי
תודה, שירה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה רבה [חדש]
יואב איתמר   יום ג', 23/05/2006 שעה 8:59
אשתדל להמשיך ולהצטיין גם בשנה הבאה. הפרויקט הבא של הבלוג שלי הוא הקלת החיפוש בו והוספת תת-מדור שיקרא ''הקלטת האחרונה של קראפ'' על שם יצירתו של סמואל בקט שיהווה תימלול הקלטות לרגעים מעניינים שאני עד להם.
בברכה ותודה,
יואב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קטונתי [חדש]
אסף שפריר   יום ג', 23/05/2006 שעה 9:57 אתר אישי
המונתודה.
בהתייחס לכותבים אחרים אני לא בטוח אם מגיע לי להכלל ברשימה.
מבטיח לעבוד קשה יותר בשנה הנכחית.
שוב, תודה.
אסף
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה רבה! [חדש]
לי עברון-ועקנין   יום ג', 23/05/2006 שעה 13:10
וכל הכבוד על התיאור הקצר והקולע - מעט המחזיק את המרובה (לא רק לגבי הבלוג שלי אלא לגבי כולם).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אוף, אורי! [חדש]
בנו   יום ג', 23/05/2006 שעה 13:21 אתר אישי
בקושי רב אני מנסה לקצץ במינון שעות קריאת הבלוגים שלי, ועכשיו אתה בא ומגלה בפני בלוגים מבטיחים חדשים?
מה בדבר המצווה ''לא תשים לינק בפני מכור''?

אבל ברצינות. תודה רבה לך. מעבר לכבוד הגדול האישי, נפלא לגלות רשימה כזו- דווקא משום שהיא על פי מדד איכותי שכל קוראיך (או לפחות רובנו, אני מניח) בוטחים בו ושמחים עליו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רשימה נהדרת [חדש]
קובי   יום ג', 23/05/2006 שעה 13:22 אתר אישי
חלק הכרתי וחלק לא.
לדעתי כדאי להפוך את הרשימה הזו לחצי שנתית או אפילו רבעונית. מעין רשימת יוקרה של בלוגים נבחרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה רבה, אורי [חדש]
חתול תעלול   יום ג', 23/05/2006 שעה 16:25 אתר אישי
כעת אני צריך לעמוד ברף הגבוה שהוצב כאן... :)))
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הו! [חדש]
יניב גבאי-מילר   יום ג', 23/05/2006 שעה 16:30 אתר אישי
לכבוד הוא לי, ואני מודה לך מקרב לב. הן בעד הכבוד האישי, הן בעד הרשימה בכלל.

היות שנתבקשנו, אני מציע את הבלוג ''דיסוננס קוגנטיבי'' (http://www.tntforthebrain.com/) לרשימת הבלוגים המבטיחים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה אבל [חדש]
עמי   יום ג', 23/05/2006 שעה 17:53 אתר אישי
אני באמת סבור שצריך לתת צ'אנסים לאחרים..למשל לבלוגריה הצעירה והתוססת של ישראבלוג שמגדלת כמה פנינות ופנינים ייחודיים...בכל מקרה תודה :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה [חדש]
מירי   יום ג', 23/05/2006 שעה 20:26
כבוד
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אריה קיזל הוא באמת [חדש]
ארנת   יום ג', 23/05/2006 שעה 21:03
שילוב נדיר של עיתונאות וחינוך , כותב פורה ורציני
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אריה קיזל הוא באמת [חדש]
דן הראלי   יום ג', 30/05/2006 שעה 23:04
בתגובה לארנת
הבלוג של אריה קיזל הוא רציני, מעמיק ויוצא דופן. מומלץ מאוד!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוז בעולם [חדש]
עוז   יום ג', 23/05/2006 שעה 22:00
קודם כל תודה, אני שמח לראות שאתה מוצא את הבלוג שלי מעניין.
בנוסף, תודה על רשימת הבלוגים, אני ללא ספק אבדוק אותם, ואת אפלטון (איזה דומיין, כל הכבוד!, איך לא חשבתי על זה קודם???)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הערות [חדש]
אורי קציר   יום ג', 23/05/2006 שעה 22:40 אתר אישי
ראשית, תודה לכל המגיבים ולכל המודים. לשיטתי, לפחות, כל מי שנמצא כאן הרוויח את הכללתו ברשימה ביושר. בשנה הבאה, אינשאללה, תהיה עוד רשימה ואז נראה מה יהיה.

עמי, אם אתה מכיר פנינים בישראבלוג (או בכל מקום אחר), אתה מוזמן להביא קישורים אליהם כאן. זה תמיד יתקבל בתודה ובהערכה. ובאותו הקשר, תודה ליניב גבאי-מילר על ההפנייה ל''דיסוננס קוגנטיבי''.

קובי, אני חושש הפיכת הרשימה הזו לרבעונית או לחציונית תהפוך אותה לנזילה מאוד ולמושפעת יותר מהלכי רוח. כאשר פרק הזמן הוא שנה, זה מחייב את מכין הרשימה להקדיש הרבה יותר תשומת לב למאמצי האיתור, הבדיקה, הסינון וההרכבה של הרשימה. לרשימה שנתית יש עוצמה נוספת: כאשר אדם יודע שהוא נכלל ברשימת הבלוגים המעניינים ביותר לשנה מסוימת הדבר מהווה מבחינתו הישג ראוי יותר מאשר נבחר הרבעון או החציון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אובזרבציה מדוייקת [חדש]
אריק בנדר   יום ד', 24/05/2006 שעה 9:25 אתר אישי
אורי אהלן.
תמיד ידעתי שאתה בחור בעל הבחנה חדה ומדוייקת....
ג'נקוייה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחירה מאוזנת [חדש]
אילן ט.   יום ד', 24/05/2006 שעה 9:35
מעניין לבדוק את הפלטפורמות ואתרי הבית שמהם באים הבלוגרים שאורי בחר. 10 מתוך 35 הבלוגים המצויינים כאן הם מישראבלוג, 9 מרשימות, 7 מתפוז, 2 מבלוגר, 1 מכיפה, 1מ-livejournal ועוד 5 בלוגים בעלי דומיין עצמאי (אבשלום אליצור, אלכסנדר מאן, אסף שפריר, כרמית מזרחי ויובל דרור). זה נותן ייצוג משמעותי מאוד גם לבלוגים שבאים מהפלטפורמות הגדולות והחינמיות וגם לבלוגרים בעלי הדומיין האישי הנפרד שהם מיעוט קטן, אמנם, בסך הבלוגרים הכולל, אבל גם מפגינים רמה גבוהה מהממוצע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחירה מאוזנת [חדש]
אורי קציר   יום ד', 24/05/2006 שעה 13:54
בתגובה לאילן ט.
אתר אישי
ניתוח מעניין, אילן. לא חשבתי על כך בכלל במהלך הכנת הרשימה. אבל אם כבר מנתחים, אפשר להבחין במגמה נוספת: רק חמישה מהבלוגרים המצויים כאן משתמשים בשם בדוי. עוד כמה אחרים משתמשים בשמות שאני מניח שאינם בדויים אבל גם אינם מלאים. במלים אחרות, זה ייצוג רחב מאוד לבלוגרים המזוהים. ואם למישהו יש ספק - גם על זה לא חשבתי כשהכנתי את הרשימה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אבל איפה הבלוג ''אפלטון'' ברשימה? [חדש]
אמנון   יום ד', 24/05/2006 שעה 12:03 אתר אישי
לכבוד הוא לי להיכלל ברשימת המועדפים שלך, וכמו שאמרו לפני, גם אתה זכאי למקום של כבוד בפנתאון הבלוגים האינטלקטואלי הישראלי. לשמחתי הרבה אני מגלה בזמן האחרון עוד ועוד בלוגים ראויים וטובים המנצנצים בים המידע האינטרנטי. חבל שצריך לעבוד כל כך קשה כדי לדלות את הפנינים האלו.

:-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אבל איפה הבלוג ''אפלטון'' ברשימה? [חדש]
אורי קציר   יום ד', 24/05/2006 שעה 19:19
בתגובה לאמנון
אתר אישי
אמנון, תודה. ועדיין אני סבור שכאן עדיין תקף הכלל שאין הנחתום מעיד וגו'.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הפתעה נעימה, תודה. [חדש]
אלכס ל'   יום ד', 24/05/2006 שעה 20:33 אתר אישי
בעת שיצרתי את הבלוג, לא ציפיתי שמלבד קהל גולשים ואסופת תגובות הוא יגרוף המלצות ידידותיות מאת גדולי האינטלקטואלים שידעה הרשת הישראלית. על כן אני מודה לך ומוקיר את היוזמה המלבבת.

זה כשנה שידוע לי על קיומו בלוגך, משיטוטים חסרי כיוון במנועי החיפוש אחר החידוש. ומשמצאתיו גיליתי מיני-מטרופוליס פובליצסטית מצליחה ואמידה שאילו הייתה (תאורתית) משתתפת בדירוג העיריות והרשויות המקומיות של BDI, הייתה מותירה את חולון הרחק מאחור. ולזכות לקבל תואר מראש המטרופוליס הזו זה בהחלט כבוד, תודה.

אף שאינני מעדכן את הבלוג בתדירות גבוהה, הרשומות העתידות להתפרסם תוכננו מראש ורק עריכתן מתעכב בשל סיבות של מחסור בזמן ואולי אף עצלנות (טיבו של תכנון מראש). אעפ''כ, אני נוהג להשקיע מאמצים בכל פוסט שאני מפרסם. יש באמתחתי עוד כמה פרוייקטים אישיים ופומביים, ביניהם האתר החובבני הזה: http://www.shelotvetshuvot.cjb.co.il/

הבלוג לא תמיד זוכה לסדר העדיפויות הגבוה מבחינתי והדבר מתבטא בפער הזמנים בין עדכון לעדכון. חרף זאת, פידבקים מחמיאים כאלה גורמים לי להעריך מחדש את הבלוג שלי ואת חשיבות הבלוגוספירה בכללותה וקהילת הכותבים בה. חזקה עליו שאמשיך להאכילו בכפית למען לא ידרדר לתחתית.

שא ברכה,

אלכס.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אורי, תודה [חדש]
נטע יוסף   יום ה', 25/05/2006 שעה 19:32 אתר אישי
אמנם הודיתי לך כבר במייל, אבל נראה לי שכאן הפורום המתאים יותר לומר שהופתעתי ושמחתי לגלות את שמי ברשימה.
תודה! :-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אורי, תודה [חדש]
nina   יום א', 28/05/2006 שעה 8:10
בתגובה לנטע יוסף
אתר אישי
גם אני מוסיפה לכאן את התודה ששלחתי לך במייל, ומצטרפת לכל מילה בתגובתה של נטע.
הופתעתי, הוחמאתי ואני מודה מודה מודה (-:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רשימה ראויה בהחלט [חדש]
שמעון   יום ה', 25/05/2006 שעה 20:16
מבין הכותבים המוכרים לי, רשימה ראויה בהחלט. ואם כבר העזתי לשרבב כאן קצה חוטמי, גם אני אמליץ על בלוג חביב בשם ''מילים דיגיטליות'': http://digitalwords.net/dw/. כפי שהעירו כבר קודמיי, ''אפלטון'', ראוי בהחלט להכלל כאן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רשימה ראויה בהחלט [חדש]
אורי קציר   יום ה', 25/05/2006 שעה 21:00
בתגובה לשמעון
אתר אישי
בלוג אינטליגנטי מאוד, מסתבר. לא הייתי מודע כלל לקיומו. תודה על ההפניה, שמעון. וכן, גם על המחמאה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה רבה! [חדש]
פאר פרידמן   יום ו', 26/05/2006 שעה 7:56 אתר אישי
אני לא ציפיתי, לא הבאתי שום דבר בתמורה מלבד את תודתי.
מביך לבוא למסיבה בידיים ריקות - אך לפחות הלב מלא.
תודה, אורי!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הבלוג שלי [חדש]
אברי שחם   יום ג', 30/05/2006 שעה 20:51 אתר אישי
הנני מתכבד להמליץ על הבלןג האישי שלי:

אשמח לקבל תגובות,

בברכת הצלחה לכל הבלוגרים, אחד מצורות הביטוי החדישות המאפשרת לכל אדם להתבטא בחופשיות.

אברי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה [חדש]
אריה קיזל   יום ג', 30/05/2006 שעה 23:09 אתר אישי
אורי ידידי,

קראתי,
הופתעתי,
התרגשתי
ואני מודה!

וחן חן לאפלטון ולכל הבלוגרים האחרים שתורמים תרומה משמעותית לכתיבה איכותית המאפשרת חלופה טובה, למי שמחפש אותה. ועכשיו גם מוצא. ובשפע שכזה.

אריה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה רבה [חדש]
זהר קזז   יום ה', 01/06/2006 שעה 20:52 אתר אישי
ידיד שלי סיפר לי שהכנסת את הבלוג שלי לרשימת 25 הבלוגים המומלצים שלך ל2006 וקפצתי לראות ולהודות לך.
במיוחד הפתיעה אותי הבחירה בהתחשב בעובדה שלא כתבתי מזה זמן רב. אולי הגיע הזמן לרענן קצת...
שיהיה חג שבועות שמח.
ממני.
זהר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוד המלצה [חדש]
יונתן אמיר   יום ו', 02/06/2006 שעה 22:55 אתר אישי
כבר אמרתי תודה בפרטי, אבל לא יפה לקבל מתנה מבלי לתרום דבר. אז הנה: הבלוג הזה פועל כבר יותר משנה. מפעילה אותו קבוצת כותבים בשם ההם. חלקם מוכרים מבמות אחרות. אחרים פחות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוד המלצה [חדש]
איתמר שאלתיאל   יום ו', 02/06/2006 שעה 23:51
בתגובה ליונתן אמיר
אתר אישי
הא, מגניב! תודה לך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוד המלצה [חדש]
יוני   יום ג', 06/06/2006 שעה 9:42
בתגובה לאיתמר שאלתיאל
אתר אישי
בהחלט בלוג מכובד ומעניין
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוד המלצה [חדש]
אבי גולן   יום ג', 21/10/2008 שעה 11:04
בתגובה ליוני
אתר אישי
זה בהחלט משהוא שימושי למי שיש לו את הבעיה הזו
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

דיווח על הבחירה ב''הארץ'' [חדש]
דודו בן עמי   יום ב', 12/06/2006 שעה 10:31
קפטן אינטרנט פירסם דיווח על בחירת ה-‏25 של אפלטון השנה.

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

דיווח על הבחירה ב''הארץ'' [חדש]
אוכל הלענה   יום א', 27/08/2006 שעה 15:22
בתגובה לדודו בן עמי
אתר אישי
מכובד ביותר,
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קבל קישור לשני בלוגים מומלצים [חדש]
אילנה כ.   יום ב', 19/06/2006 שעה 9:05
הבלוג הראשון הוא של פנסאית- בחורה מלאת קסם וחן. כתיבה מרגשת, חכמה ונוגעת.

הבלוג השני הוא בהמלצת פנסאית (היא המליצה לי עליו).
שירת הסוואנה- של איפי טומבי.
לטענתה מדובר בכותב הכי כשרוני בישראבלוג.
לדעתי היא צודקת.
הכותב חד, מצחיק, מגלה כמויות בלתי נדלות של ידע בכל תחום. הכתיבה שלו מזכירה מעט את ההומור של אפריים קישון.
(רק רקע: הוא כותב כצ'יף אפריקאי ומכניס את הוויית החיים מהציוויליזציה (ענייני אקטואליה בוערים וכדו') לתוך הסוואנה.

משהו בעכבר שלי ממאן לעשות העתק ולכן אין לי את הקישורים.
אפשר להגיע אליהם בקלות בחיפוש של ישראבלוג.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קבל קישור לשני בלוגים מומלצים [חדש]
אורי קציר   יום ב', 19/06/2006 שעה 17:10
בתגובה לאילנה כ.
אתר אישי
מצוין. האם תוכלי לצרף את הכתובות של הבלוגים המומלצים הללו?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קבל קישור לשני בלוגים מומלצים [חדש]
מיכאל נמרוד   יום ג', 20/06/2006 שעה 14:40
בתגובה לאורי קציר
אני מכיר מכל הבלוגרים רק את אבשלום אליצור ואלכסנדר מאן
השאר אני לא נכסתי לבלוג שלהם.
וגם נכנסתי לבלוג של שאלות של תרבות של אריק בנדק חביב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קבל קישור לשני בלוגים מומלצים [חדש]
מיכאל נמרוד   יום ג', 20/06/2006 שעה 16:02
בתגובה למיכאל נמרוד
שירת הסוואנה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קבל קישור לשני בלוגים מומלצים [חדש]
אילנה כ.   יום ד', 21/06/2006 שעה 12:38
בתגובה לאורי קציר
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ללא ספק רשימהת בלוגים איכותית [חדש]
בלוגר וותיק   יום ב', 07/08/2006 שעה 13:11 אתר אישי
הרשימה שהוברה כאן היא ללא ספק רשימה מכובדת. ישנו איזה בלוג (או יותר נכון אתר) שלא התעדכן כבר חודשים ואותו אולי לא הייתי מכניס לרשימה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
גלעד   יום ב', 24/12/2007 שעה 20:39
בלוג שאיני יודע אם עומד הוא בציפיותך, אך וודאי הוא שמדבר על נושאי ציבור מעניינים ואף מתבגרת לה הכותבת מרגע לרגע.נעים לראות כתיבה עולה ומתבגרת.
ילי שמה, וכתובת הבלוג שלה אינה ידועה לי, רק את שמו של הבלוג ''מחשבות של בינתיים'' בישראבלוג.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
גלעד   יום ב', 24/12/2007 שעה 20:39
בלוג שאיני יודע אם עומד הוא בציפיותך, אך וודאי הוא שמדבר על נושאי ציבור מעניינים ואף מתבגרת לה הכותבת מרגע לרגע.נעים לראות כתיבה עולה ומתבגרת.
ילי שמה, וכתובת הבלוג שלה אינה ידועה לי, רק את שמו של הבלוג ''מחשבות של בינתיים'' בישראבלוג.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
גלעד   יום ב', 24/12/2007 שעה 20:39
בלוג שאיני יודע אם עומד הוא בציפיותך, אך וודאי הוא שמדבר על נושאי ציבור מעניינים ואף מתבגרת לה הכותבת מרגע לרגע.נעים לראות כתיבה עולה ומתבגרת.
ילי שמה, וכתובת הבלוג שלה אינה ידועה לי, רק את שמו של הבלוג ''מחשבות של בינתיים'' בישראבלוג.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מאוד שימושי [חדש]
ליאור   יום א', 11/04/2010 שעה 12:55 אתר אישי
הבלוגים הנבחרים נוסו על ידי ומאוד התרשמתי לטובה, היה נחמד גם למצוא בלוגים שעוסקים ברפואה ובאורטופדיה לפי עניות דעתי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אלי   יום א', 11/04/2010 שעה 12:57 אתר אישי
אולי כדאי שמישהו יעדכן את הבלוגים הנבחרים לשנת 2010 אולי כדאי גם להמליץ על אתרים טובים כמו אתר הובלות ובעלי מקצוע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
מנחם   יום א', 11/04/2010 שעה 13:42 אתר אישי
כדאי לבדוק את כתב היד של הכותבים, תחום הגרפולוגיה יכול לאושש מדוע אנשים בחרו לכתוב בלוגים דווקא בנושאים הנזכרים באתר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
בן   יום א', 11/04/2010 שעה 13:43 אתר אישי
בתור חייל אני מאוד אוהב לשוטט בבלוגים שהזכרת זה מעביר לי את היום בצורה ממש טובה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אמת [חדש]
איציק   יום ג', 18/05/2010 שעה 11:12
בתגובה לבן
אתר אישי
באמת עושה את היום קל יותר ומעביר שיעמום בימים ריקים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שמרית   יום א', 11/04/2010 שעה 13:44 אתר אישי
באתר שלי יש מאמרים מאוד מעניינים בנושא חקירות גם עליכם נכתבו בלוגים רבים ברשת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אחלה של אתר [חדש]
שלווה   יום א', 11/04/2010 שעה 13:46 אתר אישי
טוב לראות שיש המון נושאים פתוחים ולא נעולים מאחורי מנעול ובריח.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ואו מעולה.. [חדש]
חיים   יום ג', 27/04/2010 שעה 20:06 אתר אישי
אהבתי.. אין כמו לגלות פנינים ברשת..
אוספים של מידע שאפשר לעבור עליו פעם ביום
ולגלות דברים חדשים.. תודה!! :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נחמד מאוד.. [חדש]
זמנהוף   יום ג', 27/04/2010 שעה 20:10 אתר אישי
אהבתי.. הרבה חומר קריאה מעניין
אני לא מבינה את המגיבים הראשונים
אחרי הכל מדובר על טעם אישי אבל שווה
לעבור על כל הרשימה.. אני בהחלט מצאתי
דברים מעניינים שאהבתי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בלוג בנושא גרפולוגיה [חדש]
אופיר   שבת, 24/07/2010 שעה 17:45 אתר אישי
למי שמתעניין, בלוג של גרפולוג בנושא אבחון גרפולוגי של אישים ומפורסמים, שווה קריאה:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יופי של בלוג [חדש]
רוני מאשקלון   יום א', 08/08/2010 שעה 22:30 אתר אישי
נהנתי מאוד לקרוא את הבלוג שלך.

רוני, אשקלון
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שחר   שבת, 14/05/2011 שעה 0:14 אתר אישי
פוסט מעניין...
נהנתי לקורא !
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שלמה   יום ב', 30/05/2011 שעה 8:06 אתר אישי
אחלה סיכום של הדברים (:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שלמה   יום ב', 30/05/2011 שעה 8:07 אתר אישי
סיכום מעניין, שווה קריאה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
נתי שטיין   שבת, 28/04/2012 שעה 12:23 אתר אישי
המלצות נהדרות
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יופי של המלצה [חדש]
נתי שטיין   שבת, 28/04/2012 שעה 12:24 אתר אישי
המלצות נהדרות
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בלוג מעולה נוסף [חדש]
גלית   יום ה', 07/03/2013 שעה 1:43 אתר אישי
אתר נוסף זה הבלוג ''ביצים'' אם אתם מכירים...בלוג פילוסופי על העולם הגברי. מומלץ
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בלוג מעולה נוסף [חדש]
אזעקה   יום ה', 04/07/2013 שעה 11:17
בתגובה לגלית
אתר אישי
בלוג יפה מאוד
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

וואו , השנה 2013 וזה עדיין האוסף ה... [חדש]
אופק   יום ג', 16/07/2013 שעה 18:06 אתר אישי
גם 7 שנים לאחר כתיבת המאמר הזה - הוא עדיין מהמושקעים והאיכותיים שראיתי.
אני לא בדיוק זוכר מה חיפשתי בגוגל שהוביל אותי לעמוד הזה אבל יש פה אוסף איכותי ומרשים של אתרים שפשוט יהיה תענוג לקרוא ולעיין בהם.

כבר עכשיו הוספתי את הבלוג שלך למועדפים שלי :)

ושוב , תודה רבה על איסוף האתרים הללו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©