''לו היה לי רק בול קטן זה יכול הייתי כבר להשיג אישה''
יום ג', 19/07/2005 שעה 23:57
ראול דה-תואין, פועל דפוס בלגי עני, היה ודאי נבלע באנונימיות הכללית של כל האנשים הבודדים מבית מדרשה של אלינור ריגבי, אלמלא התגלגל לידיו יום אחד עלון ובו תמונות של כמה בולים קטנים. שנים אחדות לאחר מכן כבר היה האיש המבוגר והלא-מאוד-נאה לאחד מאספני הבולים המוערכים ביותר עלי אדמות. יתכן שהייחוד שבהתעשרות זו לא היה נחשף לעולם אלמלא אותה מסיבת עיתונאים ב-‏1966, בה חשף סוד שהיכה אם קהילת הבולאים הבינלאומית בהלם מוחלטעל ראול דה-תואין, אני משער, לא שמעו כאן רבים. אם השם הזה מצלצל מוכר למישהו, מדובר בוודאי באדם שגילו ארבעים לפחות, וגם זה בהנחה שהאיש שלנו מקפיד להתעדכן בהתפתחויות האחרונות בתחומי הקרימינולוגיה והפילטליה ושהמידע היה זמין בישראל של ראשית שנות השבעים. אבל מאחר ודה-תואין הפך לאגדה בתחומו, חבל לתת לפיסת הטריוויה המרתקת שהוא היה אחראי לה לחמוק מאיתנו - בעיקר כאשר ברשת אין למצוא כמעט מידע עליו, אלא באיזכורים מפוזרים שמעידים על הפרשה בה היה מעורב אבל לא הרבה מעבר לכך (אפילו vivisimo.com - מנוע חיפוש אדיר - שמביא יותר תוצאות של שמו מאשר כל מנוע חיפוש אחר, לא הועיל יותר מדי בהקשר הזה). ובכן, לעבודה.

ראול דה-תואין (Raoul De Thuin) נולד בכפר בלגי עני ב-‏1890. בלגיה של אותם ימים לא הייתה בדיוק המקום הנחשל ביותר עלי אדמות, ומלכה ליאופולד השני החזיק בנחלות ענק עתירות מחצבים בקונגו הבלגית (מה שהפך, לימים, לזאיר), ברואנדה ובקולוניות נוספות; אבל העושר, כפי שיכולים לספר לכם אנשים מסוימים, לא תמיד מחלחל גם אל השכבות העניות של החברה. להוריו של ראול, אנשים שהתיאוריות הדרוויניסטיות של שמרני הכלכלה מוול סטריט לא היו חומר הקריאה הקבוע שלהם, לא היה חשבון בנק שהפך אותם ללקוחות מועדפים במכולת. למעשה, לא בטוח בכלל שהיה להם משהו בבנק. וראול הקטן, כתוצאה מכך, גדל להיות מה שהוריו היו בעצמם: איכר עני, שה''חינוך'' הבלתי-פורמלי שקיבל כלל גם מכות נאמנות מחגורת אביו. על חינוך קצת יותר רציני, כזה שכולל גם לימוד מסודר בבית ספר, לא היה מה לדבר בכלל.

לראול נמאס מכל זה. בגיל 16 עזב את הכפר והלך לחפש את מזלו בעיר הגדולה. הוא עבד כשכיר וכפועל דחק בכל מיני מוסדות ציבוריים. לבסוף, בגיל 25, התקבל לעבודה בבית דפוס כפועל שחור. כאן התגלתה האינטליגנציה הטבעית שלו: תוך כדי עבודה, לימד את עצמו קרוא וכתוב. במקביל, גם התגלה כשרונו במקצוע הדפוס. אבל הכישרון הזה לא הועיל לו; לפחות לא במובן המקובל. במשך חמש עשרה שנה עבד ראול כמו חמור והרוויח משכורת שאמנם היה די בה כדי לקיים אותו בכבוד, אבל לא איפשרה לו לחסוך או לצבור רכוש כלשהו. מילא הכסף, אבל גם המראה החיצוני שלו לא היה משהו שמן הראוי למסגר ולתלות על הקיר. וכך, לפחות לדעתו, נסתתמו סיכוייו על האפשרות לשאת אישה ולהקים משפחה. שבע נערות שעימן קשר יחסים רומנטיים במשך השנים וקיבלו ממנו הצעות נישואין, סירבו לו ונישאו לבסוף לאחרים. בגיל 42 היה ראול דה-תואין מה שקרוי ''רווק זקן''. סיכוי לשינוי במצב לא נראה באופק.

ראול הבין שאדם ללא כסף אינו שווה הרבה בחברה המודרנית. יתכן שהיה מסיים את חייו כאיש עני, בודד ואנונימי, אלמלא התגלגל לידיו יום אחד עלון מסוים שבית הדפוס שלו התבקש להדפיס. היה זה עלון פרסומת של איגוד הפילטליסטים (אספני הבולים) של מכסיקו. בעלון היו צילומים צבעוניים של בולים נדירים, בצירוף ערכם ההיסטורי, ומחיריהם בכסף. אחד מהם לכד את עיניו מייד: בול קטן, לא יפה במיוחד, שהמחיר שהיה נקוב תחתיו (כלומר, מחירו לאספנים) היה עשרים אלף דולר. ''לו היה לי רק בול קטן זה'', חלפה המחשבה בראשו של פועל הדפוסף ''יכול הייתי כבר להשיג אישה...''.

זייפן מוכשר שלמרבה האירוניה עשה לעצמו שם כסוחר ישר במיוחד. מכתב של ראול דה תואין בו הוא מציע מבוליו היקרים לאספנים אחרים

כמו אנשים בודדים רבים, נטה גם ראול דה-תואין להתמכר לתחביבים מסוימים. תחביב אחד, שעליו הוציא לא מעט פרנקים בלגיים ממשכורתו, היה לפקוד את המיתחם שבין ירכיהן של נשים מסוימות שבכך התמחותן. עתה, החל לטפח גם תחביב שני: איסוף בולים. את רוב משכורתו הפנויה הוציא על רכישת סדרות של בולים. כמובן שהיה מדובר בבולים זולים למדי, משום שמצבו הכלכלי לא איפשר לו לרכוש יקרים יותר. בערבים נהג לשבת ובמשך שעות סידר את בוליו החדשים באלבומים. וכמובן, היה איתו כל העת אותו עלון ישן שעותק שלו נפל לידיו בבית הדפוס.

באחד הימים צץ במוחו הרעיון לנסות ו''לעשות בדיוק בול כזה''. בקיאותו במקצוע הדפוס הייתה רבה למדי. הניסיון הראשון שלו היה מפתיע: הוא הבחין שללא מאמץ מיוחד הצליח להשיג דמיון רב בין הבול המקורי לבין ההעתק שייצר בעצמו. ההחלטה גמלה בליבו. הוא רכש את כל המכשירים הדרושים, ובעצמו שיכלל אותם בהדרגה. את הנייר, הצבעים והדבק נטל מבית הדפוס שבו עבד, ובערבים התאמן בסבלנות ובקפדנות בלתי רגילה, עד שהגיע לשלמות בזיוף בולים.

הצעד הבא היה להשיג בול נדיר ויקר, כדי שניתן יהיה להעתיק ממנו כמה ''כפילים''. לשם כך חסך במשך כמה חודשים סכום כסף, יצר קשר עם אספן בולים פרטי, רכש ממנו בול יקר והחל לעמול על זיופו. האימונים והעבודה נמשכו זמן רב, אבל לבסוף יצאו מתחת ידיו של דה-תואין כמה כפילים זהים לחלוטין של הבול המקורי.

הזמן והמשאבים שהקדיש לאיסוף הבולים שלו הפכו אותו לבקיא בסוגים שונים של בולים נדירים. הוא שיגר מכתבים לכמה אספנים בולטים באמריקה ובאירופה, הציג את עצמו כאספן חובב, והציע להם רשימה של בולים למכירה או להחלפה בבולים יקרים אחרים. הרשימה כללה בעיקר בולים פשוטים וזולים, אבל כפיתוי הוכנס לתוכה גם הבול הנדיר והיקר שרכש. התוצאה עברה את כל המשוער. כעבור מספר ימים קיבל עשרות מכתבים ובהם הצעות להחליף את הבול הנדיר שלו בבולים יקרים אחרים. כעבור שבוע היו כבר ברשותו שמונה בולים יקרים ראשונים, שתמורתם שיגר לאספנים את ה''כפילים'' של הבול הנדיר המקורי. המקור, כמובן, נשאר אצלו.

ההצלחה הראשונה הזו לימדה את ראול דה-תואין שיעור מאלף. משמונת הבולים היקרים שקיבל הוא העתיק 24 ''כפילים'' באופן מושלם ושוב שיגר מכתבי הצעה לאספני בולים ברחבי העולם. כך הרחיב את קשריו עם הברנז'ה של הבולאות הבינלאומית, כשבכל פעם הולכת וגדלה רשימת הבולים היקרים שהוא מציע למכירה ולחליפין. גם כשרונו במסחרי בלט כאן: כדי לא לעורר חשד כלשהו, הציע תמיד עבור הבולים המזוייפים שלו מחיר גבוה במקצת ממחיר השוק שלהם, ובעיסקאות החליפין הייתה התנהגותו ''הגונה'' כל כך, שעד מהרה רכש לו שם של אדם ישר שאפשר לסמוך על מילתו והתחייבויותיו. מדי יום הגיעו אליו עשרות מכתבים רשומים, ובהם צ'קים ובולים נדירים להחלפה והצעות חדשות. הוא פתח, לראשונה בחייו, חשבון בבנק. החשבון, כמעט מיותר לציין, הלך ותפח מיום ליום.

סדרת בולים של אל סלוודור, מזוייפת להלפיא בידי ראול דה תואין. האיש, שזיופיו לא התגלו מעולם, לא רצה למות כרמאי

ריבוי המכתבים, הקשרים והזיופים דרש מדה-תואין להקדיש לעיסוק החדש בחייו שעות הולכות ומתארכות. הוא התפטר, איפוא, מעבודתו בבית הדפוס. המעסיק שלו הציע לו תוספת לשכרו כדי שיישאר, אך הזייפן הנלהב סירב. לימים סיפר כי חצי שנה בלבד לפני כן ביקש מהבוס תוספת לשכרו והלה סירב. הסירוב הביא לכך שנערתו של דה-תואין, אותה עמד לשאת, עזבה אותו ונישאה לאחר. אז גרם לו הדבר לדכאון ולהחלטה לנסות ולהשיג כסף רב יותר בדרך אלטרנטיבית, אבל עתה נראתה לדה-תואין התוספת שהציע לו מעסיקו כעלובה למדי. שכן, בעת ההיא כבר היו בחשבון הבנק שלו עשרות אלפי דולרים. ראול התפטר מעבודתו ובמשאבים שעמדו לרשותו שכר דירת ארבעה חדרים במרכז העיר. אחד מחדרי אותה דירה הוסווה מבחוץ כך שלא יעורר תשומת לב. את החדר הזה הפך דה-תואין למעבדת הזיופים שלו. ליד הדירה שכר חנות קטנה ופתח בה עסק למסחר בבולים נדירים. במקביל, נרשם כחבר באיגוד הפילטליסטים והוציא רשיון רשמי המכיר בו כעוסק מורשה בתחום הזה.

עתה נפתח בפניו כר נרחב לפעילות. כעבור זמן קצר היו לו קשרי עבודה שוטפים עם חברות בולים ידועות בארצות רבות, שאצלן רכש מעמד של סוחר בולים גדול. חברות אלה פנו אליו בהצעות רבות. אצלו אפשר היה להזמין כמעט כל בול נדיר שהייתה לו דרישה בשוק. חלק מהבולים שמכר היו, כמובן, אוריגינליים, אבל רובם היו זיופים שייצר בעצמו; את מרבית האוריגינלים שמר באוסף הפרטי שלו. שנה לאחר פתיחת החנות עבר שוויו של אוסף הבולים הפרטי שלו את חמשת מיליוני הדולרים.

עכשיו כבר יכול היה פועל הדפוס לשעבר להרשות לעצמו חיי מותרות. הוא היגר למכסיקו, רכש שם בית גדול והקדיש עתה חלק הולך וגדל מזמנו לנשים. כאיש עשיר, לא התקשה למצוא אישה שתינשא לו. כעבור שנה, התגרש ממנה ונשא אישה שנייה. כעבור שנה נוספת התגרש גם ממנה ונשא אישה שלישית. לבסוף, התגרש גם מן השלישית והקיף את עצמו בחבורה של צעירות נאות במיוחד. כשהיה בשנות השבעים לחייו חישב דה-תואין שהוציא את מרבית עושרו - עשרות מיליוני דולרים - על נשים, כולל ארבע מאות פילגשים (מה ששובר, דומני, את שיאו העתיק של שלמה המלך). לפי חשבונו היו לו גם שלושה ילדים חוקיים ועשרים וחמישה בלתי-חוקיים. לכולם שילם בעין יפה, בין אם המדובר היה בדמי מזונות או בתמיכה מסוג אחר.

העבודה השקדנית של דה-תואין והסודיות המוחלטת שכפה על עצמו הביאה לכך שזיופיו לא נחשפו, למעשה, מעולם. מי שחשף אותם, בסופו של דבר, היה הוא עצמו. ב-‏1966, כשהיה כבר בן 76, שלח רשימה של בולים נדירים לאיגוד הפילטליסטים הבינלאומי; לרשימה צירף מכתב בו הודיע כי כל הבולים ברשימתו, המצויים אצל אספנים ברחבי העולם, אינם אלא זיופים שביצע בעצמו. הבולים המקוריים, ששוויים מיליוני דולרים, מצויים באוספו שלו.

הלם ירד על קהילת הבולאים. מי שאינו מכיר את העולם המיוחד הזה אינו יכול להבין את עוצמת התדהמה. ראול דה-תואין נחשב אז, בגילו המתקדם, לאחד מאספני הבולים המוערכים ביותר על פני הגלובוס. הידיעה שבכל העולם מצויים אלפי בולים מזויפים שבעליהם סבורים שהם מקוריים לחלוטין הייתה זהה בעוצמתה לידיעה שסוס טרויאני חדר אל מחשבי הפנטגון. אגודת הבולאים האמריקנית (APS) התאוששה ראשונה. חמישה נציגים מטעמה שוגרו לדה-תואין כדי לבדוק את טענותיו. דה-תואין הציג בפניהם בולים שטען כי הם זיופים שייצר בעצמו, ומולם הציג את הבולים המקוריים. הזהות הייתה כה מוחלטת עד כי ניתן היה להבדיל ביניהם רק באמצעות בדיקה כימית שתקבע את זמן הדפסתם.

דה-תואין נימק את גילויו המפתיע בכך שבמשך שלושים שנה חי כרמאי, אך אין הוא רוצה למות ככזה. הוא אמר כי ברצונו להפסיק את הזיופים ולמסור לחברת הבולים את סודותיו המקצועיים, הכימיים והטכניים ואת המכשירים שקנה ופיתח לצורך הזיופים. חברת הבולים הסכימה לעיסקה ושילמה לו עשרה מיליון דולר כדי שיפסיק את זיופיו. (אגב, אוסף הבולים שלו היה שווה, באותו יום בו ערך את מסיבת העיתונאים שבה חשף את עצמו, עשרים מיליון דולרים). את הסכום שקיבל מהאמריקנים תיכנן לחלק בין צאצאיו המרובים. למעשה, ה-APS החשיב כל כך את ההסדר להפסקת ייצור הבולים המזוייפים עד כי הדבר נכלל בנימוקים להכללת חלק מהחמישה שהגיעו איתו להסדר - ג'יימס ה. ביל, וולטון יוג'ין טינסלי, צ'ארלס סי. קארטסנברג וג'יימס מנסינג'ר צ'מי - בהיכל התהילה של האיגוד הזה. הסיפור כולו פורסם בדוח מיוחד שהכינו חברי הוועדה ושפורסם ב-‏1980 בספר שכותרתו מסבירה הכל:The Yucatan Affair, the work of Raoul de Thuin, philatelic Counterfeiter.

אלמלא יזם דה-תואין את אותה חשיפה מדהימה, סביר להניח שלא היינו יודעים על כך עד היום. העבודות שלו הפכו כבר מזמן לקלאסיקה פילטליסטית בפני עצמה וזיופיו הם כיום מצרך מבוקש בחוגים אלה. מעניין כמה אספנים מאלה שברשותם כיום בולים שזייף דה-תואין סבורים כי פריטים אלה הם אמיתיים ומקוריים.
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מדהים ! [חדש]
אביאל   יום ד', 20/07/2005 שעה 0:10
בתור אחד שסבא שלו חובב בולים לא קטן ואספן די גדול ששומע די הרבה סיפורים על בולים, זהו סיפור נפלא ! תודה אורי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אכן... [חדש]
אורי קציר   יום ד', 20/07/2005 שעה 0:18
אכן, סיפור מעניין. יש משהו בדמות העבריין המתוחכם הבודד שמעורר כלפיו מעט הערצה. לא שלא מגיע לדה תואין לבלות אי אלו שנים בכלא. מגיע לו, ועוד איך. ובכל זאת, קצת קשה להתגבר על החיוך הפושט בוודאי על פניהם של לא מעט אנשים המבינים כיצד הצליח האנדרדוג העני לגבור על האליטה הפילטליסטית של ארצות הברית ומדינות אחרות.

אגב, כשהייתי ילד אספתי אף אני בולים. הסידרה האהובה עלי ביותר הייתה בולי פרחים של פרגוואי. אינני יודע היכן האלבומים האלה היום, וחבל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קבע בנפשו [חדש]
מיכאל אוֹיְשִׁי   יום ד', 20/07/2005 שעה 1:46 אתר אישי
כרגע אנו עומדים קרוב ליום י''ב בתמוז, בו יצא מהמאסר הסובייטי האדמו''ר הקודם של חסידות חב''ד–ליובאװיטש, רבי יוסף–יצחק שניאורסאָהן זי''ע.
ברשימת המאסר שהוא רשם לעצמו (חומר ספרותי בעל ערך בפני עצמו מבחינה ספרותית, לטעמי) אותו קראתי כמה וכמה פעמים במשך השנים בסמיכות לימים אלה, מופיע רבות הביטוי ''קבעתי בנפשי''.
קביעות בנפש היא דבר מעניין שיש לתת עליו את הדעת.
פעם בשנות לימודי בישיבה הסביר לי אחד מרבותי האהובים עלי את המושג הזה ע''י דוגמא.
כידוע יש איסור הלכתי לטלטל חפצים בשבת ברשות הרבים באם אין עירוב.
רבים מהמהדרים במצוות מקפידים שלא לטלטל גם כשיש עירוב, כיון שהם חוששים לדעת הרמב''ם שדורש מרחק של מקסימום עשר אמות (כחמישה מטרים) בין עמוד לעמוד בעירוב, דבר שברוב העירובים העירונים אינו מציאותי.
הרב שלי סיפר לי שהוא הכיר אברך שבמשך שלושים שנה הי' מטלטל כשיש עירוב.
פעם הרב שלי ביקש ממנו בשבת לעזור לו בדבר שכרך טלטול בשבת.
הלה ענה לו שהוא לא מטלטל.
כשהרב שלי הביע את פליאתו, מה יום מיומיים והלא כשלושים שנה הוא מטלטל?
הסביר השני שבעצם הוא לא מטלטל, הוא הי' מטלטל בשנים שאשתו היתה צריכה את עזרתו שכרוכה היתה בטלטול (אם בעגלת הילדים בשנים הראשונות ואם אח''כ בדברים אחרים) והוא לא רצה להיות צדיק על חשבונה, וטלטל.
בזמן האחרון היא כבר לא זקוקה לעזרתו זו, ולכן הוא חזר להקפדתו מימי נעוריו.
זוהי דוגמא ל''קביעות בנפש''.

מקובל לחשוב על כוחו של הרגל בכך שירגיל את האדם לכל דבר, ולא היא.

כך גם בראול מיודענו.
מרענן לשמוע על אדם שיושרו הפנימי הי' טבוע כ''כ בקירות ליבו עד שלושים שנים של אילוץ להשתמש בדרכי רמי' לא מחו זאת.
קביעות בנפש זה נקרא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קבע בנפשו [חדש]
אורי קציר   יום ד', 20/07/2005 שעה 13:19
בתגובה למיכאל אוֹיְשִׁי
אתר אישי
אני חייב להודות שדווקא בסיפור הספציפי הזה נושא יסורי המצפון לא קנה לו שביתה אצלי. אולי זו טעות שלי, אבל הרושם שלי היה שלמרות הנימוק המעניין הזה של דה-תואין, יש כאן גם עניין אחר. אולי חשש דה-תואין שתיחשף התרמית ארוכת השנים שלו והוא ייאלץ לשאת בענוש כבד במיוחד וכך יירד מנכסיו ומהמעמד שצבר במשך שנים כה רבות. אולי רצה להבטיח את עתיד ילדיו הרבים באמצעות הכסף שעתיד לזרום אליו כתוצאה מהחשיפה התקשורתית. ואולי אני סתם ציניקן שאינו יכול לקבל טיעון כזה בקלות כזן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יושרו של אדם [חדש]
מיכאל אוֹיְשִׁי   יום ד', 20/07/2005 שעה 13:30
בתגובה לאורי קציר
אני דוקא בטבעי מאמין בישרו המולד של אדם,
ולכן הַבָנָתִי האינסטקטיווית את הסיפור היתה שהאדם אכן ביקש למות שלא כרמאי.
יכול להיות שהשערתך אכן צודקת,
אבל מנסיבות הסיפור גם סברתי שלי אינה נופלת.
אדם ממורמר ודחוי -אולי בעיני עצמו בלבד- מן החברה שמצא נוסחת פלאים לחיים מאושרים.
במצב נפשי שכזה גם אנשים ישרים כפלס עלולים להישבר.

בשנות חייו האחרונות של אדם,
טבעי הוא שיעשה חשבון-נפש עם עצמו ועל מעשיו בימי חייו,
במיוחד במקרה והוא מאמין בבורא עולם ובעולם הבא.
(דבר שיתכן אצל ראול)
בגיל 76, לאו דוקא שהוא חשש ממאסר ממושך,
וגם לא נראה שהי' אפשר לדרוש מיורשיו החזרת כל הכספים.
(דבר לא ריאלי כ''כ)
תהליך חיים שכזה אכן עלול להוביל אדם להכריז קבל עם ועדה -
חטאתי עויתי פשעתי - סלחו לי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רוצה להיות ציני, אז אפשר עוד [חדש]
אלי ו.   יום ה', 28/07/2005 שעה 3:00
בתגובה לאורי קציר
שים לב שמהסיפור עולה שדה-תואין יצר סוג של אינפלציה בבולים נדירים. זיוף של בולים נדירים מעלה את התפוצה שלהם והופך אותם ללא כ''כ נדירים.

מן הסתם, זיופים כאלה מורידים את ערך כל העותקים של הבולים. היות ודה-תואין שמר לעצמו את האוריגינלים בהודאה שלו הוא העלה את ערך הרכוש שלו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קבע בנפשו [חדש]
דידי ברק   יום ב', 05/09/2005 שעה 13:19
בתגובה למיכאל אוֹיְשִׁי
ואולי סתם, וסליחה על הציניות, ביקש לקבוע את מקומו בעולם בזכות יכולות הזיוף שלו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מה בין עגנון להבעל שם טוב..? [חדש]
מיכאל אוֹיְשִׁי   יום ב', 05/09/2005 שעה 19:28
בתגובה לדידי ברק
אתר אישי
הבעל שם טוב הקדוש זי''ע אמר פעמים רבות שיש ללמוד מכל דבר שרואים הוראה בעבודת ה'.

פעם עשו בישראל ערב לכבוד הסופר המפורסם שמואל יוסף –ש''י– עגנון ז''ל, שנכח שם בעצמו.
במהלך הערב קראו קטעים רבים מיצירותיו הספרותיות והסבירו בכל מיני קטעים ''מה כוונת המשורר''.
לאחר מכן שאלו את עגנון אם הוא אכן התכוון לכל זה בשעת כתיבת הדברים, והוא ענה, כי אין הדבר חשוב על מה הוא חשב, חשוב מה האדם לוקח לעצמו מהדברים.

כך גם בנדון דידן, חשוב ללמוד מהסיפור משהו.
אני ראיתי כאן דוגמא לקביעות בנפש, ואולי ראול עצמו כלל לא חשב על זה.
אבל מה אכפת לי שלמדתי ממנו דבר טוב..?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מיכאל מיכאל [חדש]
דם   יום ו', 20/01/2006 שעה 5:52
בתגובה למיכאל אוֹיְשִׁי
לא השתנת הרבה מאז תומכי תמימים (או שמא היה זה מכון לב? הזיכרון כבר מעורפל).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מיכאל מיכאל [חדש]
מיכאל אוֹיְשִׁי   יום ו', 20/01/2006 שעה 9:29
בתגובה לדם
תומכי-תמימים. במכון-לב לא דרכו רגליי מעולם. ואם ביודעיי ומכיריי קא אמינא - אתה מוזמן לכתוב למייל ולהזדהות. אפילו להרים טלפון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בטח גם הזיופים שווים היום לא מעט [חדש]
אבי   יום ה', 21/07/2005 שעה 7:55
אני לא מבין שום דבר באיסוף בולים,
אבל סביר להניח שגם הבולים שלו - שידוע שהם מזויפים - סחירים ואף שווים לא מעט.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בטח גם הזיופים שווים היום לא מעט [חדש]
אורי קציר   יום ה', 21/07/2005 שעה 13:19
בתגובה לאבי
אין לי מידע על כך, אבל סביר להניח שאתה צודק. העובדה שמדובר בזייפן ייחודי הפכה את דה-תואין לדמות שגם כאלה שאינם מתמצאים בבולאות שמעו עליה, מעין סלבריטי לזמן קצר. בשל כך, סביר להניח שה''יצירות'' שלו שוות היום הרבה מעבר למה שהיו שוות לאחר שהתפוצצה פרשיית הזיוף.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בול פגיעה [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ב', 25/07/2005 שעה 1:52 אתר אישי
שתי הערות:

--- לא ברור לי כיצד ניתן לזייף את אותו בול כמה פעמים, ולמכור אותו כל פעם מחדש – וזאת על פני שנים. הרי בסופו של דבר יכול להיווצר מצב ששני אספנים מתכתבים ביניהם ומגלים שלכל אחד מהם הבול 'האורגינאלי'... לא ברור לי. אנא הסבר נקודה זו.

--- ואי אפשר בלי charcher la femme: מה שהדהים אותי בכל הסיפור הזה היתה המוטיבציה הנוספת למציאת אישה, משמע כסף פירושו מציאת שידוך טוב, בבחינת מצא/מצע אישה, מצא טוב. וההפרזה הבלתי מציאותית לאחר מכן... אז אולי בכל זאת פרויד צדק?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

גם לבולים נדירים יש [חדש]
אלי ו.   יום ה', 28/07/2005 שעה 2:57
בתגובה לאלכסנדר מאן
מספר עותקים. רק במקרים מאוד מיוחדים יודעים בדיוק כמה עותקים יש מכל בול.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בול פגיעה [חדש]
אורי קציר   יום ה', 28/07/2005 שעה 6:30
בתגובה לאלכסנדר מאן
דומני שעדיין יש הבדל בין בול שמודפס סדרתית במאות או באלפי עותקים לבין בול שמודפס בשמשישה או שמונה עותקים בלבד. אם אני מבין נכון, דה-תואין זייף בולים זהים במספרים לא גדולים ובכמות שאיפשרה להם להישאר בחזקת נדירים ויקרים. הדבר דומה לאספני מכוניות ישנות. יש היום מספר מוגבל מאוד של מכוניות מהעשור הראשון של המאה העשרים בעולם, אבל ניתן עדיין למצוא ביניהן מכוניות זהות וכל המבקר במוזיאונים המציגים אותן יכול להיווכח בכך.

לגבי מציאת אישה - אתה צודק לחלוטין, אלכס. דה-תואין, כנראה אדם שהפמיניזם המודרני לא היה אוהב את הקישור האוטומטי שעשה בין אהבת אישה לכסף, כנראה צדק בנסיבוצ בהן פעל - לפחות בעיני עצמו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ולי דווקא נראה [חדש]
אריאלה   יום א', 31/07/2005 שעה 23:07
שהוא גילה להם כי הוא הרגיש צורך להשוויץ בזה שכל כך הרבה שנים הוא עבד על כל כך הרבה מומחים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פוסט מושלם [חדש]
דקל   יום ב', 04/03/2013 שעה 2:41 אתר אישי
פוסט ממש מושלם!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©