הדרך לאמריליו
יום ד', 19/01/2005 שעה 23:57
מוני אמריליו הוא מלחינם של מאות שירים, שרבים מהם הפכו לקלאסיקה ישראלית. ובכל זאת, על אף שהאיש זכה בשיא ההכרה המימסדית (פרס אקו''ם) ולמרות שאין כמעט מבצע איכותי בישראל שלא בקליט שיר שאמריליו הלחין, לרבים שמו אינו אומר דבר. ובכן, הבה נמלא את החסרמי שגדל על המוסיקה של הלהקות הצבאיות ובוגריהן משנות הששים וצפונה אינו יכול שלא להכיר אותו. הוא הלחין מאות שירים, מהם אחוז נכבד שהפך לקלאסיקה ישראלית. הוא האיש מאחורי עיבודים והרמוניות שהפכו לסימן היכר של כל כך הרבה יצירות, שקשה למנות אותן בכלל. ובכל זאת, שמו אינו מוזכר, משום מה, בכפיפה אחת עם אלה של נעמי שמר, יאיר רוזנבלום או סשה ארגוב - אם כי תרומתו אינה פחותה משלהם. מוני אמריליו. ויקום מי שמוכן להתחייב על כך שאם יעצור אדם מקרי ברחוב יידע הלה לזהות את שמו - קל וחומר את תווי פניו.

מוני אמריליו. עכשיו מזהים?

מוני אמריליו נולד ביוגוסלביה בשנת 1932. בימי מלחמת העולם השנייה הסתתר באלבניה, ולאחר מכן התגלגל לאיטליה ולצ'ילה. ב-‏1950 עלה ארצה ולמד באקדמיה למוסיקה בתל אביב. ב-‏1961 כבר השתתף שיר שהלחין, ''עלי גנים'' (מלים: יהודה הלוי), בפסטיבל הזמר והפזמון (אירוע הזמר היוקרתי ביותר בישראל אז), בביצועם של נחמה הנדל ושמעון בר. בהמשך תרם שירים רבים לפסטיבל, ביניהם ''ליבבתיני'' של שושנה דמארי (1964), ''כאח לי דודי'' של מיכל טל (1967), ''עץ האלון'' של יהורם גאון (1969), ''רבי עקיבא'' של רבקה זוהר (1970), ''נגן לי ירדן'' של רבקה זוהר (1971), ''מתוק האור בעיניים'' של ששי קשת (1972), ''השיר על ארץ סיני'' של שלמה ארצי (1972), ''רכבת העמק'' של דורית ראובני (1973), ''ערב קיץ ויונים'' של רוחמה רז (1976), ו''רקפת'' של רוחמה רז, שהגיע למקום הראשון בשנת 1977.

למי שעוד מעוניין לעקוב אחר יצירתו, אולי יגידו משהו השירים הבאים: ''בארץ אהבתי'', ''בגני נטעתיך'', ''בצל כפות תמר'', ''בת הרב'', ''האיש מן הבקעה'' (לטעמי, לפחות, אחד העיבודים היפים והחכמים ביותר שנעשו אי-פעם לשיר ישראלי), ''הבלדה לשיער הארוך ולשיער הקצר'', ''ההר הירוק תמיד'', ''היום היום'', ''יש פרחים'', ''ישראל שלי חוגגת'', ''לכל אחד ירושלים'', ''נערי'', ''פרח משוגע'', ''ציפור בגשם'', ''שלוש אהבותי'' - וכל אלה רק על קצה המזלג. חלק גדול מהשירים הללו מלווים אותי עוד מהילדות. מהם שהפכו לנכסי צאן ברזל של המוסיקה הישראלית - מה שג'ימי אוחנה (דמות רדיופונית פיקטיבית של חובב שירה ישראלי טיפוסי שכיכבה בגל''צ של ראשית שנות השמונים, בגילומו של דני רובס) היה קורא ''נכסי בקר נחושת''.

רוב הלחנים של אמריליו מצטיינים בקו מלודי רך ובעיבודים הרמוניים קליטים. הם קלים לעיכול, ולעתים קרובות מלווים שירים העוסקים ביפי הטבע וברומנטיקה על גווניה השונים, בהם לא מעט שירי משוררים. אמריליו הוא לא המלחין שיתעקש לכתוב מוסיקה מרדנית ודיסהרמונית כדי לייחד את עצמו מאחרים. מדי פעם מבליח ערוץ 1 בשעות הקטנות של הלילה עם ערב שירים שלו שהוקלט בשחור-לבן אי-שם בראשית שנות השמונים או אף קודם לכן. בכמה לילות שבהם עסקתי בהקלדה נמרצת כשהטלוויזיה פתוחה לידי יצא לי לראות את הערב הזה ובמונחים של היום, זוהי שמורת טבע מוסיקלית. אמריליו, בלי יותר מדי דאווינים, פשוט יושב ליד הפסנתר, מציג את הזמרים ומנגן יחד איתם. אנטיתיזה מוחלטת למַסחַרַת החתיכים ההורסים וההצבעה באֶסֵמֶסִים שכל כך פופולריים בימים אלה.

בשנת 1969 הלחין אמריליו עבור חוה אלברשטיין את שיריה של רחל ''בגני נטעתיך'', ''שי'' ו''יהונתן''. השירים הופיעו במופע ''ערב שירי רחל'' ובאלבום הנלווה. בערב שירי משוררים הראשון שנערך מטעם גלי צה''ל, הלחין אמריליו את שירו של יהודה עמיחי ''הבלדה לשיער הארוך והקצר'' ולדליה רביקוביץ את השירים ''חמדה'' ו''היונה''. בין השירים שכתב אמריליו לילדים ניתן למצוא את ''פרח עציץ'' ו''מעבר לים'', אותם ביצע ליאור ייני באלבום ''שירים ופזמונות של ביאליק'' מ-‏1967; ''איתך'' (למלים של דליה רביקוביץ') ו''נוצת פלאים'' באלבום ''צוללת צברית'' מ-‏1976; רוב שירי האלבום ''הענק מארץ קנק'' מ-‏1976; כמה משירי האלבום ''טיקיליטון'' בביצוע חוה אלברשטיין מ-‏1977 וכל שירי האלבום ''שירי ערש'', מ-‏1981 בביצוע יהורם גאון.

דורית ראובני. אחת הפרשניות המרגשות ביותר ללחניו של אמריליו

בפסטיבל שירי משוררים לילדים הראשון, שנערך ב-‏1971, הלחין אמריליו את השירים ''אני אוהב לשרוק ברחוב'' ואת ''קשת בענן''. בפסטיבל שנערך ב-‏1972 הלחין את ''בובה גלדיולה''. בין השנים 1975 ל-‏1978 היה אמריליו המלחין והמנהל המוסיקלי של סדרת הטלוויזיה לילדים ''טלפלא'', כולל שלושה תקליטים שיצאו לסדרה. תולעת הספרים החביבה, בצוותא עם הצבר קישקשתא מ''מה פתאום'' היו הסמלים הטלוויזיוניים של דור שלם שגדל בימי הערוץ הבודד. וכך הפך האיש הרציני, ההוא משירי ארץ ישראל של הכינרת והבקעה, לאדם שרבבות ילדים מזמזמים את מנגינותיו.

במסגרת תפקידו כמנהל מוסיקלי, מלחין ומעבד עבור הלהקות הצבאיות, עבד אמריליו עם שלישיית פיקוד מרכז, שהוציאה בשנת 1972 את השירים ''היום היום'', ''ציפור בגשם'' ו''יש פרחים''. להקת פיקוד מרכז הוציאה בשנת 1973 את שיריו ''האיש מן הבקעה'' ו''הארץ שלי''. באותה שנה הוציא צוות הווי נח''ל את שיריו ''היינו פה, היינו שם'' ו''בוקר טוב''. בשנת 1976 הוציא צוות הווי חטיבת הצנחנים את שיריו ''בארץ אהבתי'', ''אגדת שלושה וארבעה'' ו''לכל אחד ירושלים''.

בשנת 1996 החל אמריליו לעבוד על ארבעה פרויקטים: מחזורי שירים של המשוררים נתן זך, יהודה עמיחי, דליה רביקוביץ ולאה גולדברג. בשנת 2001 הלחין ועיבד מוסיקלית את סדרת הטלוויזיה ''נימי נים'' שהוקרנה בערוץ הופ.

משנות התשעים ואילך מרבה אמריליו לשתף פעולה עם הסופרת והמשוררת מיריק שניר. הוא הלחין את ההצגה פרי עטה ''על מה הסיפור'' בשנת 2000, ואת ''יש לי שיר'' שיצא בפורמט ספר ודיסק. בשנה שעברה יצא במופע בשם ''מוני וחברים'', שבו נטלו חלק - שוב - זמרים ותיקים וצעירים ששרו משיריו.

ב-‏19 בפברואר 2004 העניקה אקו''ם למוני אמריליו פרס על מפעל חיים. מגיע לו.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
[חדש]
יצחק שפי   יום א', 06/02/2005 שעה 3:06 אתר אישי
אורי, אני מזדהה עם מה שכתבת שהעיבוד של ''האיש מן הבקעה'' הוא משהו גדול במיוחד, צמרמורת, אלא שאני כמעט בטוח שהמעבד הוא יאיר רוזנבלום.
מהשירים המצוינים ברשימה זאת ישנם עוד כמה וכמה שהם מצוינים בעיניי.
''שיא ההכרה המימסדית'' בנישה זאת הוא לא פרס אקו''ם אלא פרס ישראל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אמת ויציב [חדש]
אורי קציר   יום א', 06/02/2005 שעה 18:28
בתגובה ליצחק שפי
אכן, יאיר רוזנבלום הוא המעבד שהוציא מתחת ידיו גם את עיבוד ''האיש מן הבקעה''. אם תשים לב, לא כתבתי שאמריליו עיבד, אבל במבט שני בהחלט ניתן לפרש כך את המשפט. ובכן, להשלמת התמונה: חיים חפר אחראי לטקסט, מוני אמריליו ללחן ויאיר רוזנבלום - כדבריך - לעיבוד.

אשר לפרס ישראל, גם כאן אתה צודק. ובכן, להערכתי מוני אמריליו עומד בכל קריטריון להענקת הפרס הזה. שנות יצירתו האורוכת והתפוקה האיכותית שיצאה מתחת ידיו מעידים על כך יותר ממנו. לפיכך, מהאתר הזה יוצאת עתה ההצעה להעניק למוני אמריליו את פרס ישראל. כמו סשה ארגוב, שושנה דמארי ואחרים, גם על תרומתו של האיש הצנוע הזה אי אפשר לחלוק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אמת ויציב [חדש]
אלמוני   יום ה', 11/08/2005 שעה 1:09
בתגובה לאורי קציר
פרטים ויוצרים לגירסה

.רפט מהות מבצע גרסה

'שירי זמר,פופ,רוק וכד פיקוד מרכז וראובני דורית 001

מו''ל שם היוצר תפקיד

אמריליו מוני מלחין

חפר חיים מחבר

אמריליו מוני מעבד

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אמת ויציב [חדש]
אלמוני   יום ו', 16/02/2007 שעה 4:17
בתגובה לאלמוני
''העיבוד של ''האיש מן הבקעה'' הוא משהו גדול במיוחד, צמרמורת'' ...

צודק בהחלט.

רק שהמעבד , עם כל הכבוד , הוא מוני אמריליו עצמו , הוא ולא אחר.

מלחין ענק וגם מעבד גדול ביצירות רבות שלו ושל אחרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

על מי נכתב ''האיש מן הבקעה''? [חדש]
יואב   יום ה', 19/04/2007 שעה 17:24
בתגובה ליצחק שפי
לא מצאתי תשובה בגוגל. על מי נכתב השיר היפה הזה?
יצחק שדה?
אנא עזרו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חשוב!!!דחוף!!! [חדש]
חן קרניאל   יום ו', 12/05/2006 שעה 18:08
מוני אמריליו הלחין את השיר שסבא שלי, שלום קרניאל הי''ד כתב. אני מעוניינת ליצור אתו קשר. אם אתם יודעים איך ויכולים לעזור לי, בבקשה תיצרו איתי קשר דרך האימייל.
תודה רבה!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מוני אמריליו - ענק [חדש]
נילי   שבת, 27/01/2007 שעה 11:26
אחד המלחינים הענקיים שיש לנו ומשום מה לא ידוע מספיק ולא מיחצנם אותו.

הגיע הזמן לעשות ערבים מיוחדים לשיריו

נילי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מוני אמריליו - ענק [חדש]
אלמוני   יום ו', 16/02/2007 שעה 4:10
בתגובה לנילי
moni.yesh.net
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מוני אמריליו - ענק [חדש]
אלמוני   יום ו', 16/02/2007 שעה 4:11
בתגובה לאלמוני
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אלמוני   יום א', 02/03/2008 שעה 2:28 אתר אישי
שוב שמש ירוקה

חדש !!!

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©