הדרך לאמריליו
יום ד', 19/01/2005 שעה 23:57
מוני אמריליו הוא מלחינם של מאות שירים, שרבים מהם הפכו לקלאסיקה ישראלית. ובכל זאת, על אף שהאיש זכה בשיא ההכרה המימסדית (פרס אקו''ם) ולמרות שאין כמעט מבצע איכותי בישראל שלא בקליט שיר שאמריליו הלחין, לרבים שמו אינו אומר דבר. ובכן, הבה נמלא את החסרמי שגדל על המוסיקה של הלהקות הצבאיות ובוגריהן משנות הששים וצפונה אינו יכול שלא להכיר אותו. הוא הלחין מאות שירים, מהם אחוז נכבד שהפך לקלאסיקה ישראלית. הוא האיש מאחורי עיבודים והרמוניות שהפכו לסימן היכר של כל כך הרבה יצירות, שקשה למנות אותן בכלל. ובכל זאת, שמו אינו מוזכר, משום מה, בכפיפה אחת עם אלה של נעמי שמר, יאיר רוזנבלום או סשה ארגוב - אם כי תרומתו אינה פחותה משלהם. מוני אמריליו. ויקום מי שמוכן להתחייב על כך שאם יעצור אדם מקרי ברחוב יידע הלה לזהות את שמו - קל וחומר את תווי פניו.

מוני אמריליו. עכשיו מזהים?

מוני אמריליו נולד ביוגוסלביה בשנת 1932. בימי מלחמת העולם השנייה הסתתר באלבניה, ולאחר מכן התגלגל לאיטליה ולצ'ילה. ב-‏1950 עלה ארצה ולמד באקדמיה למוסיקה בתל אביב. ב-‏1961 כבר השתתף שיר שהלחין, ''עלי גנים'' (מלים: יהודה הלוי), בפסטיבל הזמר והפזמון (אירוע הזמר היוקרתי ביותר בישראל אז), בביצועם של נחמה הנדל ושמעון בר. בהמשך תרם שירים רבים לפסטיבל, ביניהם ''ליבבתיני'' של שושנה דמארי (1964), ''כאח לי דודי'' של מיכל טל (1967), ''עץ האלון'' של יהורם גאון (1969), ''רבי עקיבא'' של רבקה זוהר (1970), ''נגן לי ירדן'' של רבקה זוהר (1971), ''מתוק האור בעיניים'' של ששי קשת (1972), ''השיר על ארץ סיני'' של שלמה ארצי (1972), ''רכבת העמק'' של דורית ראובני (1973), ''ערב קיץ ויונים'' של רוחמה רז (1976), ו''רקפת'' של רוחמה רז, שהגיע למקום הראשון בשנת 1977.

למי שעוד מעוניין לעקוב אחר יצירתו, אולי יגידו משהו השירים הבאים: ''בארץ אהבתי'', ''בגני נטעתיך'', ''בצל כפות תמר'', ''בת הרב'', ''האיש מן הבקעה'' (לטעמי, לפחות, אחד העיבודים היפים והחכמים ביותר שנעשו אי-פעם לשיר ישראלי), ''הבלדה לשיער הארוך ולשיער הקצר'', ''ההר הירוק תמיד'', ''היום היום'', ''יש פרחים'', ''ישראל שלי חוגגת'', ''לכל אחד ירושלים'', ''נערי'', ''פרח משוגע'', ''ציפור בגשם'', ''שלוש אהבותי'' - וכל אלה רק על קצה המזלג. חלק גדול מהשירים הללו מלווים אותי עוד מהילדות. מהם שהפכו לנכסי צאן ברזל של המוסיקה הישראלית - מה שג'ימי אוחנה (דמות רדיופונית פיקטיבית של חובב שירה ישראלי טיפוסי שכיכבה בגל''צ של ראשית שנות השמונים, בגילומו של דני רובס) היה קורא ''נכסי בקר נחושת''.

רוב הלחנים של אמריליו מצטיינים בקו מלודי רך ובעיבודים הרמוניים קליטים. הם קלים לעיכול, ולעתים קרובות מלווים שירים העוסקים ביפי הטבע וברומנטיקה על גווניה השונים, בהם לא מעט שירי משוררים. אמריליו הוא לא המלחין שיתעקש לכתוב מוסיקה מרדנית ודיסהרמונית כדי לייחד את עצמו מאחרים. מדי פעם מבליח ערוץ 1 בשעות הקטנות של הלילה עם ערב שירים שלו שהוקלט בשחור-לבן אי-שם בראשית שנות השמונים או אף קודם לכן. בכמה לילות שבהם עסקתי בהקלדה נמרצת כשהטלוויזיה פתוחה לידי יצא לי לראות את הערב הזה ובמונחים של היום, זוהי שמורת טבע מוסיקלית. אמריליו, בלי יותר מדי דאווינים, פשוט יושב ליד הפסנתר, מציג את הזמרים ומנגן יחד איתם. אנטיתיזה מוחלטת למַסחַרַת החתיכים ההורסים וההצבעה באֶסֵמֶסִים שכל כך פופולריים בימים אלה.

בשנת 1969 הלחין אמריליו עבור חוה אלברשטיין את שיריה של רחל ''בגני נטעתיך'', ''שי'' ו''יהונתן''. השירים הופיעו במופע ''ערב שירי רחל'' ובאלבום הנלווה. בערב שירי משוררים הראשון שנערך מטעם גלי צה''ל, הלחין אמריליו את שירו של יהודה עמיחי ''הבלדה לשיער הארוך והקצר'' ולדליה רביקוביץ את השירים ''חמדה'' ו''היונה''. בין השירים שכתב אמריליו לילדים ניתן למצוא את ''פרח עציץ'' ו''מעבר לים'', אותם ביצע ליאור ייני באלבום ''שירים ופזמונות של ביאליק'' מ-‏1967; ''איתך'' (למלים של דליה רביקוביץ') ו''נוצת פלאים'' באלבום ''צוללת צברית'' מ-‏1976; רוב שירי האלבום ''הענק מארץ קנק'' מ-‏1976; כמה משירי האלבום ''טיקיליטון'' בביצוע חוה אלברשטיין מ-‏1977 וכל שירי האלבום ''שירי ערש'', מ-‏1981 בביצוע יהורם גאון.

דורית ראובני. אחת הפרשניות המרגשות ביותר ללחניו של אמריליו

בפסטיבל שירי משוררים לילדים הראשון, שנערך ב-‏1971, הלחין אמריליו את השירים ''אני אוהב לשרוק ברחוב'' ואת ''קשת בענן''. בפסטיבל שנערך ב-‏1972 הלחין את ''בובה גלדיולה''. בין השנים 1975 ל-‏1978 היה אמריליו המלחין והמנהל המוסיקלי של סדרת הטלוויזיה לילדים ''טלפלא'', כולל שלושה תקליטים שיצאו לסדרה. תולעת הספרים החביבה, בצוותא עם הצבר קישקשתא מ''מה פתאום'' היו הסמלים הטלוויזיוניים של דור שלם שגדל בימי הערוץ הבודד. וכך הפך האיש הרציני, ההוא משירי ארץ ישראל של הכינרת והבקעה, לאדם שרבבות ילדים מזמזמים את מנגינותיו.

במסגרת תפקידו כמנהל מוסיקלי, מלחין ומעבד עבור הלהקות הצבאיות, עבד אמריליו עם שלישיית פיקוד מרכז, שהוציאה בשנת 1972 את השירים ''היום היום'', ''ציפור בגשם'' ו''יש פרחים''. להקת פיקוד מרכז הוציאה בשנת 1973 את שיריו ''האיש מן הבקעה'' ו''הארץ שלי''. באותה שנה הוציא צוות הווי נח''ל את שיריו ''היינו פה, היינו שם'' ו''בוקר טוב''. בשנת 1976 הוציא צוות הווי חטיבת הצנחנים את שיריו ''בארץ אהבתי'', ''אגדת שלושה וארבעה'' ו''לכל אחד ירושלים''.

בשנת 1996 החל אמריליו לעבוד על ארבעה פרויקטים: מחזורי שירים של המשוררים נתן זך, יהודה עמיחי, דליה רביקוביץ ולאה גולדברג. בשנת 2001 הלחין ועיבד מוסיקלית את סדרת הטלוויזיה ''נימי נים'' שהוקרנה בערוץ הופ.

משנות התשעים ואילך מרבה אמריליו לשתף פעולה עם הסופרת והמשוררת מיריק שניר. הוא הלחין את ההצגה פרי עטה ''על מה הסיפור'' בשנת 2000, ואת ''יש לי שיר'' שיצא בפורמט ספר ודיסק. בשנה שעברה יצא במופע בשם ''מוני וחברים'', שבו נטלו חלק - שוב - זמרים ותיקים וצעירים ששרו משיריו.

ב-‏19 בפברואר 2004 העניקה אקו''ם למוני אמריליו פרס על מפעל חיים. מגיע לו.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
(ללא כותרת)   יצחק שפי   יום א', 06/02/2005 שעה 3:06   [הצג]   [5 תגובות]
חשוב!!!דחוף!!!   חן קרניאל   יום ו', 12/05/2006 שעה 18:08   [הצג]
מוני אמריליו - ענק   נילי   שבת, 27/01/2007 שעה 11:26   [הצג]   [3 תגובות]
(ללא כותרת)   אלמוני   יום א', 02/03/2008 שעה 2:28   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©