מחווה של חסד
יום ה', 15/12/2011 שעה 1:12
נתחיל מהסוף: המופע המשותף של רחל שפירא ורוחמה רז הוא עונג צרוף. שתי הנשים המוכשרות הללו, שמאחוריהן לא מעט קלאסיקות שנכנסו לפנתיאון העברי, מעלות ערב שקט, שבו האחת מספרת אנקדוטות על השירים ומה שמאחוריהם והאחרת מציגה אותם לקהל בלבוש מוסיקלי ובקול שכבר זיכה אותה לפני שנים בתואר ''הזמיר הירושלמי''. הערב הזה נותן כבוד בלתי רגיל לטקסט, משני הצדדים. זהו סוג אחר של מופע, אנטיתזה לכל היוסי גיספנים והדודו אהרונים למיניהם, שמבקשים להרקיד קהל בור במלים מטופשות ובלחנים חסרי השראה. כשלעצמי, הייתי שמח לראות עוד הופעות רבות מסוג זה, שמדברות לקהל לא פחות רגיש והרבה יותר אינטליגנטי מהממוצע. עד אז, לא נותר אלא לראות את מה שהשתיים האלה רוקחות לנו יחדיו: קברט ארצישראלי רגיש ומשובח. אין לנו יוצרות רבות מסוג זה וזמרות רבות כאלה. מומלץ בחום.
גברותי ורבותי, מהפך: נמצא מופע שנותן כבוד לטקסט. לא סתם לטקסט, אלא למשוררת. לא סתם למשוררת, אלא ליוצרת מופלאה כרחל שפירא. ולא, המופע הזה אינו עוד אסופה של שירים שהמשותף להם הוא היוצר (או במקרה הזה, היוצרת), אלא מופע שבו המשוררת נוטל חלק פעיל והמבצעת יודעת היטב לקחת צעד אחורה, להעניק את כל הכבוד הראוי ליצירות שהיא מביאה ולהעניק את הפרשנות האישית שלה לכל אחת ואחת מהן.

הזמרת שעליה אני מדבר כאן היא רוחמה רז. המופע הוא ערב משותף של רז ושפירא, שהבכורה שלו – בסיבוב הזה – הועלתה השבוע במועדון ''זאפה'' בהרצליה. הגעתי מוקדם, כדי לתפוס מקום טוב, בעיקר בגלל העובדה שבת לווייתי באותו ערב לא הייתה אשתי החוקית אלא ילדה בת שבע, שרוחמה רז היא הזמרת המועדפת עליה (אני יכול להבטיח לכם שלא תמצאו רבות כאלה בארץ, ולא בגלל שרוחמה רז אינה ראויה לכך, אלא בגלל הפשע התרבותי שאנו מבצעים כשאיננו מנחילים את הקלאסיקה של התרבות העברית לילדינו ומניחים להם לטבוע בשלוליות עכורות ודלוחות של מוסיקה ירודה עם טקסטים שלעתים אני תוהה אם מחבריהם הם אנאלפביתים או סתם עילגים). בגלל גובהה הצנוע של הפספוסית הנמרצת, היינו חייבים לתפוס מקום צמוד לבמה.

ערב רגיש המשלב שירה ועוד שירה. משמאל: רחל שפירא, רוחמה רז, אורון לאור.

ההופעה הייתה מינימליסטית באופייה ומותאמת בדיוק לסוג המוזיקה שבוצע בה: פסנתרן, גיטריסט וזמרת. לא יותר, לא פחות. בדיוק מה שצריך כדי להשאיר את השירים חשופים דיים כדי שכל אחד מהצופים יוכל גם לשמוע את המילים ולא לטבוע בעיבודים עמוסי צלילים, מורכבים ומסובכים מדי. רחל שפירא סיפרה את הסיפורים שמאחורי השירים; רוחמה רז הציגה את הטקסט פלוס הלחן, בסיועם הפעיל של גלעד שפירא (פסנתר) ואורון לאור (גיטרה ושירה). לזכות שפירא, שגם ביצע את העיבודים והיה אחראי על הניהול המוסיקלי של הערב, ייאמר שהתאים לשירים לבוש הולם, שלא הסתיר את יפי הטקסט ואיפשר לזמרת – שקולה הוא עדיין אחד הצלולים שיש בארץ, בצוותא עם זה של אחינועם ניני – להעביר את הניואנס המיוחד של כל מילה ומילה. אורון לאור השלים מצוין, בפריטה מצויינת על המיתרים ובליווי ווקאלי סולידי ביותר.

רחל שפירא עצמה היא קלאסיקנית, שעשרות משיריה כבר מצאו את דרכם אל פנתיאון הנצח של הזמר העברי. בהתאם לכך, הייתה תוכנית הערב משובצת בחלק גדול מהשירים הללו: ''אדבר אתך'', ''דרישת שלום'', ''זה שנולד ליד הים'', ''חלומות'', ''כמו צמח בר'', ''למדני את השיר הפשוט'', ''מגבוה'', ''עוד יום'', ''נחמה'', ''ציפור בגשם'', ''רק אתמול'', ''שיר של יום חולין'', ''בראשית'', ''הגן הבלעדי'', מה לא.

היא תהתה על הרגע ההוא, בו פתח המלחין יאיר רוזנבלום, באופן כמעט מקרי, את חוברת הזיכרון שהפיקו בקיבוץ שפיים לזכר בן כיתתה של שפירא, אלדד (דדי) קרוק, חוברת שבה נכלל הטקסט של ''מה אברך''. היא ניסתה לפענח את השניות ההן, בהן תפס רוזנבלום שהמבנה של השיר, המקצב והמצלול הפנימי שלו, מתאימים להלחנה. היא סיפרה כיצד השתדך הלחן של רוזנבלום לנגינת החליל של בן שפיים אחר, שהיה במקרה חבר בלהקת חיל הים שביצעה את השיר ההוא. היא תיארה את בקשתה של רבקה זוהר, המבצעת המקורית של השיר המרגש הזה (כסולנית להקת חיל הים), לשנות את מילותיו האחרונות של השיר (''לא עוד יברכוהו, לא עוד יבורך'') באופן המתאים יותר לתפיסתה של זוהר את המצב כיום, את סירובה שלה (בנימוק שהשיר שייך לאלדד ז''ל ולא לאיש מלבדו) ואת הסכמתה של זוהר לשיר לסוף את הנוסח המקורי (לאחר שהסבירה כי משפחות נופלים הבהירו לה שהשיר משרה עליה תחושה חיובית יותר.

בכלל, שפירא היא מורדת לא קטנה בתפיסה שאלוהים הוא רחום וחנון. את ''בראשית'' של דון מקלין היא תופסת כשיר מחאה, ובהתאם לכך גם תרגמה אותו לעברית. המחאה באה לידי ביטוי בפזמון החוזר (''התעצמנו מאז, התעצמנו מאז/ וכבשנו כסא וגם נזר/ התעצמנו מאז, לילדינו בלבד/ רק להם לא היינו לעזר''), שמסכם את התיאור המרהיב של בריאת העולם. שפירא סיפרה בפליאה כיצד שמעה את מקלין מתאר בהופעתו את עצמו כזמר סולידי ולא-יומרני, בשונה מדמותו המקורית בעיני רוחה כזמר מחאה. במידה מסוימת הפתיעה אותי הציפייה הזו שלה, משום שגם אני לא פירשתי מעולם את הטקסט הזה כמחאתי. לעניות דעתי, דון מקלין פשוט הביע צער על בני האדם המחריבים את העולם המופלא שבו הם חיים - וככל שהבנתי מגעת, צער ומחאה אינן מלים בעלות משמעות זהה.

ועם זאת, אחת המילים שחזרו שוב ושוב בסיפוריה של שפירא היא ''חסד''. היא סיפרה על תקרית לה הייתה עדה: אישה שגידפה את הערבים באשר הם שם, ראתה לפתע משפחה ערבית עוברת בסמוך, כשכל הורה נושא עימו פעוט על ידיו ואחרי הארבעה מדדה פעוט שלישי ודורש בבכי לקבל גם הוא יחס דומה; לפתע, קמה האישה ממקומה, גחנה אל הזאטוט, ערסלה את בן השלוש בידיה וליוותה כך את הוריו הממהרים; כשחזרה, זכתה לקבל נשיקה מידי נערה ערביה שעד אז ישבה לידה והחרישה נוכח גידופיה של האישה את העם ממנו באה. מבחינת שפירא, תקרית כזו יכולה להוות אות ועדות לשינוי החיובי שעוברת נפש האדם כשהיא קולטת את הגירוי הנכון. אני לא בטוח שאני מאמין בחום האנושי ברמה הזאת, אבל הייתי שמח להיות מופתע לטובה מדי פעם.

כאמור, הבחירה ברוחמה רז כפרשנית האולטימטיבית של שירי שפירא היא כמעט מתבקשת. רז, כמוה כשפירא, היא מבצעת סולידית, בגובה העיניים, שבקולה הצלול והרך מעניקה את הכבוד הראוי לכל מילה ומילה. אני מעריך שהיא יכולה למתוח את הקול שלה בוויבראטו ארוך על קטעים ליריים בשירים, אבל היא נמנעת מכך. עם הרפרטואר העשיר שלה ועם איכויותיה המוכחות, אין לה שום סיבה לצאת מגדרה כדי להרשים קהל באופן בלתי-טבעי. ואחד הדברים היפים אצלה הוא הקשר שלה עם הקהל, שהוא לחלוטין בגובה העיניים. היא לא מאנפפת פראזות מלאכותיות, עבשות ומאוסות נוסח ''אני אוהבת את כולכם'', שמאפיין דור שלם של פרפורמרים-אינסטנט שרואים בהצהרות האלה אמצעי לרכישת אהדה מקהל. נהפוך הוא. היא משתלבת מצוין במסר הכללי של הערב: הגשה אינטימית ורגישה של טקסט כתוב היטב שיכול לגעת במיתרי הלב הרבה יותר מכל ערימת להיטים עכשווית או סמול-טוק מלאכותי.

רגע מרגש לילדה עם חלומות. סהר ורוחמה ב''בארץ אהבתי''.

היכרותן של השתיים ארוכה ופורייה. יחסיהן החלו בתקופה בה העבירה שפירא את ''אגדת שלושה וארבעה'' לצוות הווי צנחנים, שרז הייתה הסולנית שלו. מאז ביצעה רז עשרות שירים נוספים של שפירא, בהם ''בזכותם'' (כסולנית צוות ההווי), ''בחופשתו'', ''זה יכול להיות אביב'', ''מקרוב'', ''שריטה'', ''אל תתעלם'', ''אף עצם רעה'', ''אתה יקר לי'' ורבים אחרים. הבת שלי, אותה אחת שנכחה איתי בהופעה, הולכת לישון כבר שנים עם ''יערית'' מלא הקסם, שיר פסטיבל ילדים שאני מכיר עוד מילדותי הרחוקה. שלא לדבר על קלאסיקות של ממש. כשביצעה רז את ''שיר של יום חולין'' הצטרף אליה הקהל באהדה רבה. המילים הנוגעות ללה, על האישה המחפשת מסילות אל ליבו של אהובה, מתקשרות לסיטואציה שכמעט כל אדם שנוכח באולם עבר על בשרו. כששרה את ''כמו צמח בר'' – אולי השיר המזוהה ביותר עם יצירתה הרגישה של שפירא – רטטו כמה מיתרים בלבבות.

בערב הזה היו גם כמה נגיעות אישיות. רז ביצעה שיר חדש יחסית, ''כלה'', שכתבה שפירא והלחין קובי אפללו. שפירא הוסיפה בצחוק שבהיות יצירתה מזוהה עם ימי זיכרון דווקא, היא דווקא שמחה לכלול שיר שלה ב''אגף השמחות''. רז סיפרה שאת השיר הזה ביצעה בחתונת בתה ובחתונה של צעירה וספת. שתי הבחורות נכחו ב''זאפה'' באותו ערב. ''כלה'' הוא השיר היחיד באותו ערב שבוצע פעמיים, כשהפעם השנייה ניתנה כהדרן.

החוויה האישית שלי חרגה מעט מהיותי חובב מובהק של העשייה האמנותית של השתיים. כאמור, לאותו ערב נטלתי עמי את סהר הקטנה, שהתכוננה אליו כאל מבצע צבאי. היא גזרה על עצמה משמעת יוצאת דופן, הסכימה לשנת צהריים ארוכה כדי לצבור אנרגיה לשעות הערב, התחייבה לקום למחרת לבית הספר בלי טענות ומענות ואפילו גירדה ממקום כלשהו דפדפת צהובה ועט כדי להשיג חתימות (מה שלא עלה בידה). היא הכירה ושרה את מילותיהם של שמונים אחוז מהשירים לפחות (למרות שההתמחות שלה היא דווקא בשירי להקות צבאיות) וסחטה תדהמה אמיתית מרז כשהודתה שהיא מכירה גם היטב את מילות ''אגדת שלושה וארבעה'', שיר שרק לעתים נדירות מושמע במקומותינו (ושהיא קצת התביישה לשיר באותו מעמד). לבסוף, לאחר היסוס שנמשך כמה שניות, הצטרפה ל''בארץ אהבתי'' על הבמה לצד רוחמה. זו האחרונה, שראתה ששפתי הילדה מדובבות את המלים במדויק, נטלה את המיקרופון של שפירא והגישה לה אותו. רז אולי אינה מודעת לכך, אבל היא הפכה ילדה בת שבע ממודיעין לאדם המאושר ביותר בארץ באותו לילה.

סהר נולדה, כמו הדוד סם, בארבעה ביולי. ביום העצמאות האחרון כמה שבועות לפני יום הולדתה השביעי, שאלתי אותה אם יש מתנה שחשובה לה במיוחד. היא ביקשה להקליט דואט עם רוחמה רז, ועדיף שזה יהיה ''אי שם בבקעה''. אמרתי לה בעדינות שאין לי כל כוונה להטריד זמרת עסוקה בבקשה כזו. סוכם שהיא תקליט שני שירים שלה באולפן. הסולואים שנבחרו היו ''בארץ אהבתי'' ו''ההר הירוק''. זו הייתה טבילת האש האולפנית של הזמרת הצעירה. התאריך הבא כבר חרות אצלה בזיכרון: 30 במרץ 2012. רוחמה רז מתארחת במופע של דודו זכאי המוקדש לשירי מרדכי זעירא ועלי מוהר. המופע בקיבוץ עין השופט. כבר קנינו כרטיסים. נשבע לכם.[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
נהדר   עדו   יום ה', 15/12/2011 שעה 18:37   [הצג]   [205 תגובות]
חותמת!   אלונה   יום ה', 15/12/2011 שעה 19:18   [הצג]   [42 תגובות]
ביקורתך   משה   יום ו', 16/12/2011 שעה 0:57   [הצג]   [89 תגובות]
גם אני הייתי בהופעה - ו''התאכזבתי'' לטובה   יואל   יום א', 18/12/2011 שעה 14:53   [הצג]   [32 תגובות]
(ללא כותרת)   אורח לרגע   יום ו', 20/01/2012 שעה 10:48   [הצג]   [11 תגובות]
(ללא כותרת)   רונן   יום ב', 06/01/2014 שעה 15:24   [הצג]   [8 תגובות]
(ללא כותרת)   לי   יום ג', 11/03/2014 שעה 19:09   [הצג]   [7 תגובות]
ireland hermes handbags   ireland hermes handbags   שבת, 17/05/2014 שעה 5:19   [הצג]   [3 תגובות]
hermes handbags authentic   hermes handbags authentic   שבת, 17/05/2014 שעה 8:57   [הצג]   [3 תגובות]
hermes usa   hermes usa   יום א', 18/05/2014 שעה 1:06   [הצג]   [3 תגובות]
discount hermes   discount hermes   יום ב', 19/05/2014 שעה 20:50   [הצג]   [2 תגובות]
mbt shoes online   mbt shoes online   יום ו', 06/06/2014 שעה 19:23   [הצג]   [2 תגובות]
mbt shoes online   mbt shoes online   שבת, 07/06/2014 שעה 17:38   [הצג]   [2 תגובות]
mbt shoes outlet   mbt shoes outlet   שבת, 07/06/2014 שעה 19:29   [הצג]   [2 תגובות]
louis vuitton store locator   louis vuitton store locator   יום ה', 12/06/2014 שעה 14:07   [הצג]   [2 תגובות]
louis vuitton bucket hat   louis vuitton bucket hat   יום ו', 13/06/2014 שעה 22:49   [הצג]   [2 תגובות]
gucci bags vs louis vuitton   gucci bags vs louis vuitton   שבת, 14/06/2014 שעה 4:13   [הצג]
louis vuitton diaper bag   louis vuitton diaper bag   שבת, 14/06/2014 שעה 7:04   [הצג]
mbt shoes shuguli gtx black   mbt shoes shuguli gtx black   יום ב', 16/06/2014 שעה 20:09   [הצג]
MBT Sandals   MBT Sandals   יום ג', 17/06/2014 שעה 2:10   [הצג]
portugal hermes bags   portugal hermes bags   יום ה', 19/06/2014 שעה 17:21   [הצג]
hermes belt orange   hermes belt orange   יום ו', 20/06/2014 שעה 16:50   [הצג]
hermes children   hermes children   יום ו', 27/06/2014 שעה 16:44   [הצג]
hermes bags polska   hermes bags polska   שבת, 28/06/2014 שעה 0:48   [הצג]
hermes dortmund   hermes dortmund   יום ב', 30/06/2014 שעה 5:07   [הצג]
hermes bags fake   hermes bags fake   יום ד', 02/07/2014 שעה 11:10   [הצג]
hermes handbags online   hermes handbags online   יום ד', 02/07/2014 שעה 13:27   [הצג]
newest arrival hermes handbags   newest arrival hermes handbags   יום ד', 02/07/2014 שעה 15:22   [הצג]
navy hermes handbags   navy hermes handbags   יום ד', 02/07/2014 שעה 22:16   [הצג]
hermes usa locations   hermes usa locations   יום ב', 07/07/2014 שעה 4:02   [הצג]
MBT Unono Shoes   MBT Unono Shoes   יום ה', 07/08/2014 שעה 12:56   [הצג]
MBT Ema Shoes   MBT Ema Shoes   יום ה', 07/08/2014 שעה 18:32   [הצג]
mbt sandals   mbt sandals   יום ה', 07/08/2014 שעה 20:55   [הצג]
MBT Goti Women Black Shoes   MBT Goti Women Black Shoes   יום ג', 12/08/2014 שעה 5:55   [הצג]
MBT Changa Shoes   MBT Changa Shoes   יום ג', 12/08/2014 שעה 16:36   [הצג]
MBT Panda Shoes   MBT Panda Shoes   יום ג', 12/08/2014 שעה 20:39   [הצג]
authentic mbt shoes sale   authentic mbt shoes sale   שבת, 16/08/2014 שעה 8:42   [הצג]
MBT Tupu Shoes   MBT Tupu Shoes   שבת, 16/08/2014 שעה 9:24   [הצג]
portugal hermes handbags   portugal hermes handbags   שבת, 16/08/2014 שעה 9:27   [הצג]
MBT Panda Shoes   MBT Panda Shoes   שבת, 16/08/2014 שעה 13:57   [הצג]
hermes handbags replica   hermes handbags replica   שבת, 16/08/2014 שעה 14:46   [הצג]
hermes belt for sale   hermes belt for sale   שבת, 16/08/2014 שעה 14:53   [הצג]
mbt shoes for women   mbt shoes for women   יום ב', 15/09/2014 שעה 3:00   [הצג]
mbt shoes outlet online   mbt shoes outlet online   יום ו', 19/09/2014 שעה 17:20   [הצג]
cheap mbt shoes   cheap mbt shoes   יום ו', 19/09/2014 שעה 23:43   [הצג]
mbt shoes for women   mbt shoes for women   שבת, 20/09/2014 שעה 4:48   [הצג]
המאמר מעולה   מעיין   יום ג', 28/04/2015 שעה 21:07   [הצג]   [2 תגובות]
אישורי הגעה לחתונה   אוריאל   יום א', 18/10/2015 שעה 15:09   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©