לפסול את הפוסלים
יום ב', 05/12/2011 שעה 17:46
לכל מי שזועם עתה על הדרת הנשים אני מציע, במלוא הכנות והנימוס, ללכת לראי הקרוב ביותר ולנעוץ בו מבט ישיר וכן. בעמדכם כך מול השתקפות קלסתרכם, כדי שתחשבו על הפעם האחרונה בה דרשתם שחוק יסוד הכנסת, הקובע ממי נמנעת האפשרות להתמודד בבחירות לפרלמנט שלנו, יתוקן בהתאם. בישראל השלים הציבור זה מכבר עם עובדה שבכנסת מיוצגות מפלגות שאינן מתירות - באמירה או במעשה - ייצוג ברשימתן לספרדים, אשכנזים, נשים, חד-מיניים וכן הלאה. ובכן, הגיעה השעה לשים קץ למצב המביש הזה ולתבוע את תיקונו. הואיל ומדובר בתיקון חוק יסוד, יש צורך בהשגת רוב של שני שליש מכלל הח''כים. פוטנציאלית, הדבר אפשרי. מעשית, הוא חסר סיכוי. אז למה שלא תכתבו על כך לנציגיכם ותציעו להם להרים את הכפפה?
במאמרים שהבאתי כאן בשנים קודמות הצעתי להכניס כמה וכמה רפורמות בחוקי הבחירות (דילמת הפריימריז: הצעה לפתרון; סיעות גדולות יותר, ייצוג צודק יותר; והסאטירה עושים כוחות). אמרתי אז, ואני חוזר על כך גם כיום: הסיכוי שכנסת כלשהי תאמץ ולו מקצת מהפורמות שהצעתי נע היכן שהוא על הסקאלה שבין קלוש לאפסי.

והנה הצעתי החדשה, שדומני כי כל דמוקרט אמיתי במדינה צריך להיות מחויב לה. ובמלוא הרצינות.

אני מפנה את תשומת ליבכם לחוק יסוד הכנסת. סעיף 7א באותו חוק יסוד קובע את רשימות המועמדים שלא יהיו זכאיות להשתתף בבחירות לכנסת. רשימות אלה מתחלקות לשלוש קטגוריות: כאלה השוללות את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; כאלה המסיתות לגזענות; וכאלה התומכות במאבק מזוין, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל.

סיעת יהדות תורה בישיבה עם ראש הממשלה נתניהו. יש זכר לנשים או מזריים בסביבה? (מקור תמונה).

אלה הן קביעות מוצדקות לחלוטין, ומשום מה נמנעה מערכת המשפט לפרש לחומרה את הקריטריונים הללו. אמנם על תנועת כך הגזענית נאסרה ההשתתפות בבחירות כבר לפני שנים רבות (למעט קדנציה אחת שבה היה מנהיגה, מאיר כהנא, חבר כנסת), אבל מפלגות השוללות את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית או התומכות במאבק המזוין נגד ישראל מיוצגות בכנסת באופן שוטף (בל''ד, למשל), ומשום מה כאן לא הופעל שיקול הדעת הזה והשתתפותן אושרה פעם אחר פעם. לטעמי, לפחות, צריך היה לפסול את השתתפותן בבחירות. אבל רשימה זו אינה אמורה לבקר את הפסיקה בנושא זה ולכן אעבור, ברשותכם, לנושא המרכזי.

אני מציע כאן לקבוע קטגוריה נוספת שעמידה בה תשלול את זכותה של רשימה להתמודד בבחירות לכנסת: שלילת ייצוג של קבוצת אוכלוסיה כלשהי בשורותיה או בסיעתה, בין באמירה ובין במעשה. רשימה שתימנע מהכנסת קבוצות אוכלוסיה שלמות, גם אם תבצע זאת ללא הצהרה פורמאלית, לא תוכל להתמודד בבחירות לכנסת.

בכנסת מיוצגות כיום מספר מפלגות שאינן מאפשרות לקבוצות שלמות באוכלוסיה להיבחר במסגרתן לכנסת. ש''ס אינה מכניסה אשכנזים לשורותיה, ויהדות התורה מונעת מספרדים להיבחר ברשימתה. שתי המפלגות גם יחד לא מוכנות בכלל לשמוע על ייצוג נשים ברשימתן. מי שמוכן לסבול את זה, מקבל בתי ספר שמהם נזרקים מזרחיים כדי לשמר על דומיננטיות אשכנזית ושאר הפרדות על בסיס מוצא אתני. מי שמשלים עם המציאות הזו, בל יתפלא אם הדרת הנשים מהמרחב הציבורי ובתוכו (הפרדה בין נשים לגברים במדרכות וברחובות בשכונות דתיות, העברת נשים לצד האחורי של האוטובוסים בלבד, הפרדת בנים מבנות בבתי ספר ובתנועות נוער, מניעת שירת נשים בצבא ובמסגרות נוספות, איסור על נשים לשאת דברי הספד בהלוויות יקיריהן ועוד) הופכת לתופעה נפוצה יותר ויותר.

תופעות מהסוג הזה, כפי שהתבטאה הילרי קלינטון, הן פגיעה של ממש בדמוקרטיה. אולי לשיטתם של תומכיהן מדובר בהקפדה יתרה על היהדות, אבל דמוקרטיות הן בוודאי שלא. זוהי הליכה לכיוון תיאוקרטי ברור. מכל מקום, בוודאי שהן אינן עומדות בכללי ועדת הבחירות. מאחר ובתי המשפט נמנעים מקביעה שלא מדובר בפעילות אנטי-דמוקרטית, יש צורך בחקיקה שתשים לכך סוף באמצעות הגדרת סעיף איסור מפורש.

כפי שאמרתי כבר מלכתחילה, ההסתברות שהתיקון הזה יעבור מגוחכת. על פניו, לכל מפלגה שבה קיימת אפשרות לייצוג מגוון של קבוצות אוכלוסיה יש עניין לתמוך בכך – קדימה, הליכוד, העבודה, ישראל ביתנו, הבית היהודי, סיעת העצמאות ומרצ. בקיצור, סיעות המייצגות שלושה מכל ארבעה בוחרים. קואליציה אד-הוק לצורך החקיקה הזו יכולה לפעול מצוין, אבל במציאות הישראלית, שבה ביציה המטאפוריות של כל מפלגה רועדות מפני זעמן של השותפות הקואליציוניות העתידיות, זה כמובן לא יתרחש.

מה שלא ברור לי הוא מדוע לא נמצאו הח''כים שהרימו את הכפפה הזו ויזמו הצעת חוק בנושא הזה. שייאלצו את בל''ד להסביר מדוע אינה מקבלת יהודים לשורותיה, או את יהדות התורה מדוע היא פוסלת קטגורית חובשי כיפה שחורה שמוצאם בתימן, בהודו או במרוקו. רק התגובות של אנשי המפלגות הללו, שרוממות הדמוקרטיה בגרונם ובפועל הם פועלים נגדה, שוות את הצעד הזה.
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מחברים אמיתיים צריך גם לקבל ביקורת   בן א.   יום ב', 05/12/2011 שעה 18:31   [הצג]   [34 תגובות]
אני חושבת שההצעה קצת מוגזמת   שיר-דמע   יום ב', 05/12/2011 שעה 18:43   [הצג]   [15 תגובות]
הטענות לא ממין העניין.   מיכאל אוישי   יום ב', 05/12/2011 שעה 19:13   [הצג]   [4 תגובות]
רעיון רע   גורו יאיא   יום ג', 06/12/2011 שעה 6:58   [הצג]   [6 תגובות]
(ללא כותרת)   אנטי   יום א', 11/12/2011 שעה 18:00   [הצג]   [4 תגובות]
בעד במקצת ונגד במקצת   איתי   יום ג', 20/12/2011 שעה 20:06   [הצג]   [2 תגובות]
hermes handbags 2014   hermes handbags 2014   יום ו', 20/06/2014 שעה 9:27   [הצג]
hermes trismegistos   hermes trismegistos   שבת, 21/06/2014 שעה 10:29   [הצג]
hermes h belt   hermes h belt   יום ו', 27/06/2014 שעה 20:29   [הצג]
hermes home collection   hermes home collection   יום א', 29/06/2014 שעה 0:42   [הצג]
buy hermes handbags   buy hermes handbags   יום א', 29/06/2014 שעה 10:00   [הצג]
handbags wholesale dropship   handbags wholesale dropship   יום א', 29/06/2014 שעה 18:07   [הצג]
hermes suisse   hermes suisse   יום ג', 01/07/2014 שעה 13:46   [הצג]
norge hermes bags   norge hermes bags   יום ג', 01/07/2014 שעה 22:41   [הצג]
hermes handbags price   hermes handbags price   יום ה', 03/07/2014 שעה 21:23   [הצג]
hermes belt outlet uk   hermes belt outlet uk   יום א', 06/07/2014 שעה 5:19   [הצג]
hermes bags france   hermes bags france   יום א', 06/07/2014 שעה 14:58   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©