כשצרות הנישואין שמורות לחילונים בלבד
יום ג', 08/11/2011 שעה 14:07
שר הדתות, יעקב מרגי, ביטל את ההיתר לארגון הרבנים המתון צהר לרשום זוגות נשואים במדינת ישראל. הרישום ישוב עתה לגופים הנשלטים על ידי מרגי ודומיו, החל מהבד''צים החרדיים וכלה ברבנות עצמה. בכך הביא מרגי לשיא חדש את ביטיי הזלזול והתיעוב שלו ושל רבים מהפוליטיקאים החרדים כלפי כל מה שמייצג הציבור הדתי-לאומי. חן ארצי-סרור, בעלת הטור הרצינית והמוערכת של Ynet לא מבינה מאיפה זה נפל עליה. ארצי-סרור סברה לתומה שאת הצרות הללו נוהגים אנשי ש''ס לעשות לחילונים בלבד. התמימות הזו היא אחת הסיבות לכך שהציבור שאליו משתייכת ארצי-סרור משלים מזה עשרות שנים עם השתלטות חרדית על אורחות חייו ועל מנגנוני המדינה כולה. סיבה אחרת היא החשש שהתנגדות לדיקטטורה החרדית בחיי הפולחן תתפרש כחוסר דתיות מספקת. טלו קורה מבין עיניכם, סרוגי הכיפה. תשובה לחן ארצי-סרור.
מבטל ומזלזל. מרגי (מקור תמונה 1)

חן ארצי-סרור נבוכה. הכותבת המוכשרת מ-Ynet לא מבינה (''הצהר נסגר: השר מרגי, ניפגש בקפריסין'') איך יכול להיות ששר הדתות מש''ס, יעקב מרגי, ביטל את ההיתר של ארגון צהר לבצע רישום נישואין לזוגות. היא לא מבינה מדוע זה מגיע לה, כדתייה טובה מבחירה. לתומה סברה שצרות עושים בנישואין רק לחילונים מובהקים, ושלדתיים כמותה יוותרו.

חן יקרה, יש לי חדשות בשבילך: את לא דתייה. אני יודע שזה נשמע לך אידיוטי, בעיקר משום שהכרתך העצמית היא דתית ושאת נוהגת לקיים מצוות מדאורייתא מעשה יום ביומו. אבל במדינת ש''סראל של 2011 את פשוט לא דתייה מספיק לטעמם של מקבלי ההחלטות. ואם את לא דתייה מספיק, תקשיבי טוב – את לא דתייה בכלל. כך, לפחות, חושב יעקב מרגי, וחושבים גם חברים אחרים במפלגות החרדיות והחרד''ליות.

קיצונים כמרגי וחבריו תמיד נתנו את הטון בזירה הפוליטית. הם קבעו את הקצוות, ובהיותם בעלי אחיזה פוליטית, כפו כמעט תמיד על גורמים מתונים מהמרכז-שמאל ומהמרכז-ימין לוותר להם תמורת שיתוף פעולה קואליציוני. בש''ס, שהאסטרטגיה ארוכת השנים שלה היא להיות שותפה לכל ממשלה שהיא, במידת האפשר, אפילו אם תוקם על ידי איש שמאל מובהק, שולטת תפיסה הלכתית המוכתבת על ידי נאמני עובדיה יוסף המנסים להשליט הלכה אחת ואין בלתה: הלכתם שלהם. זו מפלגה שמתהדרת בשנאת נשים, אשכנזים, חילונים, ערבים, עובדים זרים – ומבחינתה העולם הרצוי לה הוא חרדי, מזרחי וצייתן. אין מקום לוויכוחים על הלכה, משום שיש רק פרשנות לגיטימית אחת שלה – והפרשנות הזו אינה הפרשנות המקובלת עלייך. תשכחי מ''שבעים פנים לתורה''. התפיסה הזו לא עזרה אף פעם למישהו בפוליטיקה הכוחנית של עם ישראל לדורותיו.

הבעייה העיקרית, חן, היא שמבחינת אנשי ש''ס, ומרגי בתוכם, מה שאת מאמינה אינו בדיוק דת. אם את אינך מקבלת שנשים אינן צריכות לנהל את חייהן באופן נפרד לחלוטין מגברים, את לא דתייה מספיק עבורו. אם את סבורה שאדם צריך לעבוד למחייתו ולא רק להתרכז בלימוד, את אינך דתייה מספיק. אם את לא סבורה ששירות צבאי או שירות לאומי הם חובה עבור חילונים בלבד, את לא דתייה מספיק. אם את לא רוצה לשלוח הומואים ולסביות לטיפול רפואי כפוי שיהפוך אותם לאנשים ''נורמאליים'' את לא דתייה מספיק. אם את לא חושבת שאסור להשכיר דירות לערבים, את לא דתייה מספיק. שאמשיך?

מה שאת אינך מבינה, חן, הוא שמרגי ואנשיו רוצים לא רק לקדם או לשמור על זכויות החרדים. הם רוצים לשלט בחילונים, בדתיים, בערבים, בכולם. ישראל אידיאלית מבחינתם היא תאוקרטיה שבראשה עומד הרב עובדיה יוסף (או כל גדול בתורה אחר המקובל עליהם) ושמתנהגת באופן שתואם מדינה מזרח-תיכונית אחרת שמונהגת על ידי איש-דת בכיר המורה לפוליטיקאים מה לחשוב וכיצד לפעול.

העצוב מכל הוא שכל זה לא מטריד את הציבור הדתי-לאומי ביומיום. הוא עסוק בניסיון להוכיח לחרדים משני הסוגים, אשכנזים ומזרחיים, שהוא לא פחות אדוק מהם. הוא הפך את בני עקיבא לתנועה חרדית הלכה למעשה, שבה יש הפרדה מוחלטת בין גברים ונשים. אפרים הלוי, ראש המוסד לשעבר, שגדל בבני עקיבא, תהה השבוע אם הרבנים שהינחו את התנועה בנעוריו היו פחות דתיים משום שלא התערבו בשירה מעורבת ובריקודים מעורבים וראו בהם דבר רגיל ומקובל. אז הנה התשובה: אפרים הלוי גדול, לשיטתו של מרגי, בתנועה לא-דתית. רבניו לא היו שווים הרבה אז, וגם אינם שווים הרבה כיום. נמשיך. הציבור הדתי-לאומי היום נלחם נגד תופעות מכוערות כמו החרמת ונטישת מופעים בהם שרות נשים על ידי חיילים. הציבור הדתי-לאומי היום משלים עם תופעת ההחזרה בתשובה המתבצעת בבסיסים שונים בצה''ל. זה לא מעניין אותו, כי הוא כבר לא צריך לחזור בתשובה וזו בעיה של החילונים. הציבור הדתי-לאומי לא התקומם מעולם נגד תופעות מכוערות כמו התניית מתן תעודת הכשרות לבתי עסק בכך שלא יפעלו בשבת, למרות שאין שום קשר בין הכשרת מזון לבין נסיעה ברכב ביום שישי בלילה. הוא לא התקומם, כי זה שירת את אמונתו בשמירת השבת, ולו היה אומר שאסור לכפות זאת היה מגונה על ידי החרדים כפחות יהודי וכפחות אמוני. הוא לא התקומם בהמוניו נגד פסילת הגיורים הצה''ליים על ידי החרדים, על אף שהרבנים המגיירים במסלול הזה מקורבים לצהר. ככה זה, כשהקנאים קובעים את הטון. בצר לו, הציבור הדתי-לאומי מאמץ את התפיסה החרדית הקנאית שעדיף להחמיר ככל האפשר משום שיש מתאם מלא בין רמת ההחמרה לבין רמת המוסר האישי. מזכיר מאוד את הדינמיקה שאותם עוברים חוזרים בתשובה המנסים להוכיח שהם יותר צדיקים מהאדמו''ר (או יותר קתולים מהאפיפיור, אתם מוזמנים לבחור בדימוי החביב והרלוונטי ביותר מבחינתכם).

נבוכה ומבולבלתץ ארצי-סרור (מקור תמונה 2).

(אגב, חלק נוסף של אותו ציבור דתי-לאומי הולך לכיוון אחר. הוא פשוט מסיר את הכיפה מראשו והופך לדתל''ש, לחילוני או לכל הגדרה אחרת שאינה מחייבת אותו במראית עין של שמירת מצוות דקדקנית. אנשים אלה כבר הבינו מזמן שהמשותף להם עם עולם החילוני רב ורלוונטי יותר מאשר עם העולם החרדי. )

אז הנה זה הגיע. החרדים מודיעים לצהר שמבחינתם אין נישואין אלא דרך הרבנות. צהר לא דתית מספיק עבורם, והם לא מוכנים לקבל שום תחרות לנישואין שעליהם הם מפקחים בעצמם. הזלזול שלהם בסרוגי הכיפות הגיע לידי ביטול מוחלט. אולי עכשיו יבינו אלה האחרונים שהברית שלהם עם החרדים משמעותה התבטלות בפניהם וקבלת דרכי ההתנהגות שלהם (המפד''ל ההיסטורית בקושי התייעצה ברבנים, קל וחומר שלא קיבלה מהם הנחיות והוראות; כיום, לא זו בלבד שלכל מפלגה דתית יש אדמו''ר או שניים משלה, אלא שהיו אף פוליטיקאים שנהגו לנשק את ידם של רבנים אלה. אם למישהו זה מזכיר את מעריצי עובדיה יוסף, הוא לא טועה).

אולי עכשיו יבינו שהפקעת רישום הנישואין מידי המימסד החרדי הקיצוני ומסירתו לזרמים שונים שאופיים שונה זה מזה היא צו השעה. אולי עכשיו יבינו שהדבר נכון לא רק לגבי נישואין, אלא גם לגבי גיור, קבורה ותחומי חיים נוספים. השארת המצב הקיים על כנו תביא לכך שבתוך מספר שנים יתחרד זרם החינוך הממלכתי-דתי לגמרי, באוטובוסים העוברים בשכונות דתיות תושלם מהפכת ההפרדה בין גברים לנשים, מפקדים בצה''ל יקבלו הנחיות מרבנים חרדיים ובמפלגות דתיות ייאסר פורמאלית על נשים למלא תפקידים ולהיבחר למשרות ציבוריות. ואם אתם לא מאמינים לי, אתם מוזמנים לעמת אותי עם התחזית הזו בעוד מספר שנים.

אני עצמי, אגב, נישאתי לזוגתי בנישואין אזרחיים בדדווד, דרום דקוטה. לאחר מספר חודשים ערכנו חופה מסורתית וטקס בניהול רב קונסרבטיבי. לא רצינו שום חלק ונחלה ברודנות ההלכתית מבית מדרשה של הרבנות המתחרדת בישראל, ובחרנו לנו את הדרך המתאימה לדרך המחשבה שלנו ולאורח חיינו. הבחירה הזו לא מחייבת אף אדם אחר מלבדנו, בוודאי לא את חן ארצי-סרור ומקורביה, אבל היא לפחות מנטרלת את האפשרות של הרבנות למנוע או לבטל את הנישואין הללו, משום שאין לה כל סמכות לגבי נישואין אמריקניים ומדינת ישראל מחוייבת להכיר בתקפותם.

נישואין אזרחיים הם סוג של הצבעה ברגליים. מי שלא רוצה בהתערבות הרבנות הולך לגוף אחר שמוסמך להשיאו ומקבל ממנו את החותמת הנדרשת – וכל הגופים הללו אינם ישראליים. אם חן וחבריה יקנו כרטיס לקפריסין (או לכל יעד אחר בו מבצעים נישואין אזרחיים) ואחר כך יינשאו הלכתית בעזרת רבני צהר, הם יבהירו בכך שהעניין נמאס גם עליהם ולא רק על החילונים. מבחינה הלכתית אין בכך כל פגם, ומבחינה פוליטית – ובכן, במוקדם או במאוחר, ייאלצו חברי הכנסת המייצגים אותם להכיר בצורך הזה ולהפקיע את העיסוק בנישואין מידי הרבנות הש''סית-אגודאית.

אז ברוך בואך לעולמנו, חן. אני שמח שהבנת עד כמה ההתחרדות של ישראל מסוכנת לא רק לחילונים שכמותי, אלא גם לדתיים שכמותך. אם רק נשכיל לגרום לפוליטיקאים המוכרים אותנו שוב ושוב לקבוצות החרדיות את העבדה הזו, המצב עוד יכול להשתנות לטובה. אם לא – ובכן, אז נעבור לתהליך בלתי-הפיך שיעביר אותנו מדמוקרטיה פרלמנטרית לתיאוקרטיה אוטוריטארית. ולא לשם כך קמה מדינת ישראל.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
כחרדי - כמה הערות   משה יוסף   יום ג', 08/11/2011 שעה 18:16   [הצג]   [126 תגובות]
לגבי חתונה אזרחית   יעל   יום ג', 08/11/2011 שעה 18:44   [הצג]   [18 תגובות]
אח, הנושא החביב עליי   שיר-דמע   יום ג', 08/11/2011 שעה 21:05   [הצג]   [4 תגובות]
זה אפקט כדור השלג   דני אורבך   יום א', 20/11/2011 שעה 3:00   [הצג]   [2 תגובות]
אז מה נשתנה?   בנימין ו.   יום ב', 21/11/2011 שעה 20:04   [הצג]   [3 תגובות]
אין דבר כזה 'ציונות דתית'   עדו   יום ה', 24/11/2011 שעה 10:45   [הצג]   [2 תגובות]
beige hermes handbags   xpowcvlbars@gmail.com   שבת, 21/06/2014 שעה 9:15   [הצג]
replica prada bags   xpowcvlbars@gmail.com   שבת, 21/06/2014 שעה 9:56   [הצג]
hermes au   nxqjismkcj@gmail.com   יום ו', 27/06/2014 שעה 17:18   [הצג]
hermes outlet online   eabqijlf@gmail.com   יום ו', 27/06/2014 שעה 17:25   [הצג]
hermes home collection   nxqjismkcj@gmail.com   שבת, 28/06/2014 שעה 16:08   [הצג]
austria hermes handbags   eabqijlf@gmail.com   יום א', 29/06/2014 שעה 18:09   [הצג]
hermes karlsruhe   eabqijlf@gmail.com   יום א', 29/06/2014 שעה 23:42   [הצג]
norway hermes   eabqijlf@gmail.com   יום ג', 01/07/2014 שעה 22:43   [הצג]
schweiz hermes handbags   eabqijlf@gmail.com   יום ד', 02/07/2014 שעה 4:42   [הצג]
hermes bags store   eabqijlf@gmail.com   יום א', 06/07/2014 שעה 15:00   [הצג]
handbags wholesale distributors   eabqijlf@gmail.com   יום א', 06/07/2014 שעה 21:38   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©