להסתיר טפח ולגלות טפחיים
יום ב', 27/12/2010 שעה 22:35
הכתב הצבאי של ''הארץ'', עמוס הראל, חשף הבוקר את קידומו של קצין מצטיין בחיל האוויר. מדובר באדם בעל כישורים בלתי-מצויים, שהספיק בימי חלדו להצטיין כספורטאי (כולל השתתפות במשחקים אולימפיים ובאליפויות עולם), לסיים לימודי רפואה, להפוך לטייס ולעשות קריירה נאה כקצין ומפקד. קצין מוכשר זה קיבל עתה את הפיקוד על בסיס חיל האוויר בחצור. הוא מוזכר בידיעה בקיצורו ההכרחי בלבד, ר', אבל דומה כי אין שום פרט אחר עליו שנחסך מאיתנו בידיעה. חיפוש קצר ברשת חושף, בשיטת האלימינציה, את שמו האמיתי. ועכשיו, האם לא הגיעה השעה להפסיק את הפארסה הזו? שיחליט ענף ביטחון שדה בצה''ל אם לחשוף את האיש או להותיר את פרטיו תחת חיסיון, אבל שאף אחד מהשניים לא יתבצע באופן נלעג שכזה.

מפקדו הבא של בסיס חיל האוויר בחצור, כך מדווח לנו עיתון ''הארץ'' הבוקר, הוא קצין מצטיין שבעברו קריירה מגוונת. כתב ''הארץ'' עמוס הראל מספר כי האיש ''היה באמצע שנות השמונים אחד הספורטאים הבולטים של ישראל. בשיאו, זכה במקום הרביעי באליפות העולם בענף הספורט שבו השתתף. גם בכמה אליפויות יבשתיות דורג במקומות גבוהים. ר' אף ייצג את ישראל באולימפיאדה אולם לא זכה במדליה''. ''הוא הקצין הבכיר היחיד המשרת כיום בצה''ל שהספיק לייצג את ישראל באולימפיאדה'', מחדד הראל. לא זו בלבד, אלא שהאיש אף הספיק לסיים לימודי רפואה. ספורטאי, רופא, טייס, מפקד. בקיצור, איש אשכולות ואדם מוכשר מאוד. ולוואי והיו בחברה הישראלית אומניפוטנטים רבים כמותו.

אבל כשרציתי להבין במי מדובר, התברר שאי אפשר. תפקידו הבכיר של האיש, שדרגתו כיום אלוף משנה, מקנה לו חיסיון. כל שהראל מספר לנו הוא שמדובר באדם שכינויו ר'. זו זהותו לפשוטי העם ואין בלתה. כדי להוסיף על המסתורין, כביכול, צורפה לידיעה תמונה קבוצתית של הנבחרת האולימפית הישראלית כשפניו של ר' מטושטשים בה במכוון.


האמת היא שההסתרה הזו אינה אלא שטות. אם מותר להראל לכתוב את הביוגרפיה של האיש הלכה למעשה, די ברור שהאות האחת הזו אינה מסתור מספיק לזהותו. לו היה צה''ל אוסר על פרסום פרט כלשהו הקשור לזהותו, ניחא. אבל מאחר והכתב פירסם את שפירסם, לא נותר לי אלא לעשות עבודת רשת פשוטה וחסרת כל תיחכום.

בשנות השמונים נערכו שלוש פעמים משחקים אולימפיים (ברשותכם, אני מפסיק מכאן ואילך להשתמש במונח אולימפיאדה, ככל שהדבר תלוי בי; מונח זה אמנם שגור בשפת רוב בני האדם, אבל במקור הוא משמש להגדרה ארבע השנים החולפות בין סבבי משחקים אולימפיים, ולא לתיאור המשחקים עצמם. ואני, עקשן ונקדן שכמותי, מבקש לדייק בכתיבתי ככל שאוכל). ב-‏1980 נערכו המשחקים במוסקבה, אלא שישראל הצטרפה לחרם האמריקני עליהם, חרם שהוטל בשל הפלישה הסובייטית לאפגניסטן. כך שמיודענו ר' יכול היה לייצג את ישראל משחקי 1984 בלוס אנג'לס או במשחקי 1988 בסיאול.

בערך הוויקיפדי של ''ישראל באולימפיאדת לוס אנג'לס 1984'' מצוינים שמותיהם של 33 ספורטאים שייצגו את ישראל בתחרויות. לאיש מהם אין שם פרטי או שם משפחה שהאות הראשונה שלהם היא ר'. הלאה. באותה אנציקלופדיה אינטרנטית מתנוסס לראווה הערך ''ישראל באולימפיאדת סיאול 1988''. 19 ספורטאים ייצגו אותנו שם, מהם שתי בחורות ששמן מתחיל באות ר': מתעמלת המכשירים רויטל שרון והמתעמלת האמנותית רקפת רמיגולסקי. בהנחה שעדיין אין בחיל האוויר מפקדת בסיס בדרגת אל''מ ומעלה ממין נקבה, ובהנחה שעמוס הראל אינו מתבלבל כשהוא מדבר על הקצין ר' בלשון זכר, הן אינן יכולות להיות האיש שאותו אני מחפש.

לקראת סוף הרשימה מופיע השם שאותו אני מחפש. אבל מעשה שטן, כנראה שאסור לי לפרסם אותו. אסתפק אפוא בכך שאציין שזהו שם בעל הברה אחת, ששם זה מתחרז עם שמם הפרטי של שני רמטכ''לים לשעבר, עם קידומת הולנדית ידועה לשם משפחה, עם עיר בצרפת שבה נערך פסטיבל סרטים ידוע, עם שם משפחתו של סופר גרמני שזכה בפרס נובל ועם בעל חיים המחבב צייד לילי ונודע ביללתו הנוקבת. אם זה מוסיף משהו למישהו, אפשר להוסיף ולומר שהקריירה הספורטיבית שלו נגדעה בשערוריייה שפרצה בעקבות התנהלותו בחג יהודי מסוים.

אגב, עמוס הראל אף מוסיף ומספר לנו כי ''בתו היא ספורטאית נוער מצטיינת, באותו ענף שבו עסק אביה''. פריט מידע זה מקל עוד יותר על החיפוש, אבל דומה שכבר אין בכך צורך. הפרטים הקודמים הספיקו בהחלט.

כל העניין הזה הוא מגוחך. אם הוחלט בצה''ל שאין לפרסם את שמותיהם המלאים של קצינים בתפקידים מסוימים ובדרגות מסוימות, שיהיה כך. אבל בדומה לפתגם ''אין חצי הריון'', כך צריך לנהוג גם כאן: המשמעות היא שחל איסור לפרסם עליהם כל פרט שהוא. אם, לעומת זאת, יחליט הצבא שאין כל בעייה בפרסום שמו המלא של מפקד בסיס או של כל בעל תפקיד בכיר אחר, גם זה בסדר, מבחינתי. שענף ביטחון השדה יגדיר את המותר והאסור, במסגרת ההיגיון הסביר. אבל המיש-מש הזה, שבו אי אפשר לפרסם את השם המלא אך מותר לפרסם כל פרט מזהה אחר על האיש, הוא חסר כל היגיון.

כל החיפוש אחר זהותו של אותו קצין חיל אוויר לקח לי דקות ספורות. לא בגלל שאני זריז או מוכשר, כמו בגלל העובדה שהמידע המפורט ומשאבי הרשת הזמינים ביותר הסגירו את הפרט הזה במהירות. אם זה מה שדינוזאור מיושן שכמוני יודע לעשות, קל וחומר שהדבר נכון לגבי מי שהמידע הזה חשוב לו קצת יותר - במידה והוא חשוב בכלל למישהו.[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
(ללא כותרת)   גולה פוליטי   יום ב', 27/12/2010 שעה 23:10   [הצג]   [2 תגובות]
את הדבר הכי חשוב לא צינזרו   עדו סוקולובסקי   יום ג', 28/12/2010 שעה 9:46   [הצג]
עוד כמה פרטים   רועי   יום ג', 28/12/2010 שעה 9:47   [הצג]   [4 תגובות]
כשמנסים להרשים   אלעד יאיר   יום ג', 28/12/2010 שעה 9:51   [הצג]
נראה שחיל האוויר שוב לא הצליח להתאפק   לואי לואי   יום ג', 28/12/2010 שעה 11:02   [הצג]   [2 תגובות]
אותו דבר גם לגבי הדולה שאנס את מטופלותיו   שיר-דמע   יום ג', 28/12/2010 שעה 11:18   [הצג]   [2 תגובות]
פוסט שנון ומצוין.   SilentMike   יום ד', 29/12/2010 שעה 0:25   [הצג]
לקח לי עשר דקות לגלות פרטים   ששון   יום ד', 29/12/2010 שעה 12:50   [הצג]
מזכיר את משחקי הנדמה לי של הצנזורה   שמוליק כהן   יום ה', 30/12/2010 שעה 21:18   [הצג]
עוד דברים שהסתירו מאיתנו   עדו סוקולובסקי   יום א', 02/01/2011 שעה 11:33   [הצג]
בפעם שעברה זה היה אתר דובר צה''ל עצמו   עמי   יום ד', 05/01/2011 שעה 21:22   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©