להסתיר טפח ולגלות טפחיים
יום ב', 27/12/2010 שעה 22:35
הכתב הצבאי של ''הארץ'', עמוס הראל, חשף הבוקר את קידומו של קצין מצטיין בחיל האוויר. מדובר באדם בעל כישורים בלתי-מצויים, שהספיק בימי חלדו להצטיין כספורטאי (כולל השתתפות במשחקים אולימפיים ובאליפויות עולם), לסיים לימודי רפואה, להפוך לטייס ולעשות קריירה נאה כקצין ומפקד. קצין מוכשר זה קיבל עתה את הפיקוד על בסיס חיל האוויר בחצור. הוא מוזכר בידיעה בקיצורו ההכרחי בלבד, ר', אבל דומה כי אין שום פרט אחר עליו שנחסך מאיתנו בידיעה. חיפוש קצר ברשת חושף, בשיטת האלימינציה, את שמו האמיתי. ועכשיו, האם לא הגיעה השעה להפסיק את הפארסה הזו? שיחליט ענף ביטחון שדה בצה''ל אם לחשוף את האיש או להותיר את פרטיו תחת חיסיון, אבל שאף אחד מהשניים לא יתבצע באופן נלעג שכזה.

מפקדו הבא של בסיס חיל האוויר בחצור, כך מדווח לנו עיתון ''הארץ'' הבוקר, הוא קצין מצטיין שבעברו קריירה מגוונת. כתב ''הארץ'' עמוס הראל מספר כי האיש ''היה באמצע שנות השמונים אחד הספורטאים הבולטים של ישראל. בשיאו, זכה במקום הרביעי באליפות העולם בענף הספורט שבו השתתף. גם בכמה אליפויות יבשתיות דורג במקומות גבוהים. ר' אף ייצג את ישראל באולימפיאדה אולם לא זכה במדליה''. ''הוא הקצין הבכיר היחיד המשרת כיום בצה''ל שהספיק לייצג את ישראל באולימפיאדה'', מחדד הראל. לא זו בלבד, אלא שהאיש אף הספיק לסיים לימודי רפואה. ספורטאי, רופא, טייס, מפקד. בקיצור, איש אשכולות ואדם מוכשר מאוד. ולוואי והיו בחברה הישראלית אומניפוטנטים רבים כמותו.

אבל כשרציתי להבין במי מדובר, התברר שאי אפשר. תפקידו הבכיר של האיש, שדרגתו כיום אלוף משנה, מקנה לו חיסיון. כל שהראל מספר לנו הוא שמדובר באדם שכינויו ר'. זו זהותו לפשוטי העם ואין בלתה. כדי להוסיף על המסתורין, כביכול, צורפה לידיעה תמונה קבוצתית של הנבחרת האולימפית הישראלית כשפניו של ר' מטושטשים בה במכוון.


האמת היא שההסתרה הזו אינה אלא שטות. אם מותר להראל לכתוב את הביוגרפיה של האיש הלכה למעשה, די ברור שהאות האחת הזו אינה מסתור מספיק לזהותו. לו היה צה''ל אוסר על פרסום פרט כלשהו הקשור לזהותו, ניחא. אבל מאחר והכתב פירסם את שפירסם, לא נותר לי אלא לעשות עבודת רשת פשוטה וחסרת כל תיחכום.

בשנות השמונים נערכו שלוש פעמים משחקים אולימפיים (ברשותכם, אני מפסיק מכאן ואילך להשתמש במונח אולימפיאדה, ככל שהדבר תלוי בי; מונח זה אמנם שגור בשפת רוב בני האדם, אבל במקור הוא משמש להגדרה ארבע השנים החולפות בין סבבי משחקים אולימפיים, ולא לתיאור המשחקים עצמם. ואני, עקשן ונקדן שכמותי, מבקש לדייק בכתיבתי ככל שאוכל). ב-‏1980 נערכו המשחקים במוסקבה, אלא שישראל הצטרפה לחרם האמריקני עליהם, חרם שהוטל בשל הפלישה הסובייטית לאפגניסטן. כך שמיודענו ר' יכול היה לייצג את ישראל משחקי 1984 בלוס אנג'לס או במשחקי 1988 בסיאול.

בערך הוויקיפדי של ''ישראל באולימפיאדת לוס אנג'לס 1984'' מצוינים שמותיהם של 33 ספורטאים שייצגו את ישראל בתחרויות. לאיש מהם אין שם פרטי או שם משפחה שהאות הראשונה שלהם היא ר'. הלאה. באותה אנציקלופדיה אינטרנטית מתנוסס לראווה הערך ''ישראל באולימפיאדת סיאול 1988''. 19 ספורטאים ייצגו אותנו שם, מהם שתי בחורות ששמן מתחיל באות ר': מתעמלת המכשירים רויטל שרון והמתעמלת האמנותית רקפת רמיגולסקי. בהנחה שעדיין אין בחיל האוויר מפקדת בסיס בדרגת אל''מ ומעלה ממין נקבה, ובהנחה שעמוס הראל אינו מתבלבל כשהוא מדבר על הקצין ר' בלשון זכר, הן אינן יכולות להיות האיש שאותו אני מחפש.

לקראת סוף הרשימה מופיע השם שאותו אני מחפש. אבל מעשה שטן, כנראה שאסור לי לפרסם אותו. אסתפק אפוא בכך שאציין שזהו שם בעל הברה אחת, ששם זה מתחרז עם שמם הפרטי של שני רמטכ''לים לשעבר, עם קידומת הולנדית ידועה לשם משפחה, עם עיר בצרפת שבה נערך פסטיבל סרטים ידוע, עם שם משפחתו של סופר גרמני שזכה בפרס נובל ועם בעל חיים המחבב צייד לילי ונודע ביללתו הנוקבת. אם זה מוסיף משהו למישהו, אפשר להוסיף ולומר שהקריירה הספורטיבית שלו נגדעה בשערוריייה שפרצה בעקבות התנהלותו בחג יהודי מסוים.

אגב, עמוס הראל אף מוסיף ומספר לנו כי ''בתו היא ספורטאית נוער מצטיינת, באותו ענף שבו עסק אביה''. פריט מידע זה מקל עוד יותר על החיפוש, אבל דומה שכבר אין בכך צורך. הפרטים הקודמים הספיקו בהחלט.

כל העניין הזה הוא מגוחך. אם הוחלט בצה''ל שאין לפרסם את שמותיהם המלאים של קצינים בתפקידים מסוימים ובדרגות מסוימות, שיהיה כך. אבל בדומה לפתגם ''אין חצי הריון'', כך צריך לנהוג גם כאן: המשמעות היא שחל איסור לפרסם עליהם כל פרט שהוא. אם, לעומת זאת, יחליט הצבא שאין כל בעייה בפרסום שמו המלא של מפקד בסיס או של כל בעל תפקיד בכיר אחר, גם זה בסדר, מבחינתי. שענף ביטחון השדה יגדיר את המותר והאסור, במסגרת ההיגיון הסביר. אבל המיש-מש הזה, שבו אי אפשר לפרסם את השם המלא אך מותר לפרסם כל פרט מזהה אחר על האיש, הוא חסר כל היגיון.

כל החיפוש אחר זהותו של אותו קצין חיל אוויר לקח לי דקות ספורות. לא בגלל שאני זריז או מוכשר, כמו בגלל העובדה שהמידע המפורט ומשאבי הרשת הזמינים ביותר הסגירו את הפרט הזה במהירות. אם זה מה שדינוזאור מיושן שכמוני יודע לעשות, קל וחומר שהדבר נכון לגבי מי שהמידע הזה חשוב לו קצת יותר - במידה והוא חשוב בכלל למישהו.[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
[חדש]
גולה פוליטי   יום ב', 27/12/2010 שעה 23:10 אתר אישי
יכולת לחסוך חצי חיפוש. כתוב מתחת לתמונה שזו המשלחת לסיאול.

ששש האויב מאזין...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום ב', 27/12/2010 שעה 23:24
בתגובה לגולה פוליטי
אתר אישי
יש לי מין באג שכה, שאני כמעט ולא מסתכל על תמונות. ראיתי את זה רק בדיעבד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

את הדבר הכי חשוב לא צינזרו [חדש]
עדו סוקולובסקי   יום ג', 28/12/2010 שעה 9:46
כלומר, מישהו שהוא גם רופא, גם ספורטאי וגם טייס הוא אולי אדם מוכשר מאד אבל לא ממש סגור על מה הוא רוצה להיות כשיהיה גדול
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוד כמה פרטים [חדש]
רועי   יום ג', 28/12/2010 שעה 9:47 אתר אישי
אורי, שכחת לציין ששמו של הקצין מתחרז גם עם שמו של ספורטאי נוסף מאותה משלחת, ושהספורטאי הזה חולק עם הקצין את שם המשפחה (שאף הוא, יש לציין, מתחרז עם שמו הפרטי של הקצין).

ובנימה (מעט, ממש מעט) יותר רצינית אגיד שזה לחלוטין לא טריוויאלי בעיני, ביחוד לא באקלים הרליגיוזי-לאומני של ימינו, שיקדמו ככה קצין שאת פרסומו חב לשערוריית יום הכיפורים ההיא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוד כמה פרטים [חדש]
אורי קציר   יום ג', 28/12/2010 שעה 12:50
בתגובה לרועי
אתר אישי
אם מדובר באדם הגון, ראוי ומוכשר, השערוריה ההיא לחלוטין לא רלוונטית. אני שותף לעמדתך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוד כמה פרטים [חדש]
דוד   יום ה', 30/12/2010 שעה 15:25
בתגובה לאורי קציר
ואגב, שמו הפרטי (או שם משפחתו) אינו מתחיל ב-ר'...
הפוך על הפוך של מחלקת בטחון שדה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוד כמה פרטים [חדש]
אורי קציר   יום ה', 30/12/2010 שעה 23:20
בתגובה לדוד
אתר אישי
נו, אז אם לא ר', כנראה שהא מתחיל בד'.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כשמנסים להרשים [חדש]
אלעד יאיר   יום ג', 28/12/2010 שעה 9:51 אתר אישי
וליצור רושם כאילו מדובר בארגון סודי ומתוחכם בסופו של דבר מצטיירים באור מגוחך והרי תוצאה לפניכם.
לו זו הייתה הבעיה היחידה בצבא הישראלי...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נראה שחיל האוויר שוב לא הצליח להתאפק [חדש]
לואי לואי   יום ג', 28/12/2010 שעה 11:02 אתר אישי
והוציא הודעה שהתפתלה סביב הצא''פ בלולינות.

אישית, אני שמח על האייטם הזה כי הוא הביא אותי לכאן לראשונה - ולפי כל הסימנים, לא לאחרונה.

לואי
פורום עיתונות בתפוז
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נראה שחיל האוויר שוב לא הצליח להתאפק [חדש]
אורי קציר   יום ג', 28/12/2010 שעה 12:59
בתגובה ללואי לואי
אתר אישי
תודה, לואי. שמח להכירך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אותו דבר גם לגבי הדולה שאנס את מטופלותיו [חדש]
שיר-דמע   יום ג', 28/12/2010 שעה 11:18 אתר אישי
לכאורה יש צו איסור פרסום. בפועל, פרסמו עליו כל כך הרבה פרטים (עו''ד מרחובות, בן 43, רווק, ומכובן - דולה ממיל זכר) כך שכל מה שצריך זה להקיש בגוגל ''עו''ד רווק דולה'' וישר יודעים מי האיש. אז מה הקטע בצו אישור פרסום על שמו?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אותו דבר גם לגבי הדולה שאנס את מטופלותיו [חדש]
קולין   יום ג', 28/12/2010 שעה 12:54
בתגובה לשיר-דמע
טוב, אין הרבה דולות ממין זכר. אבל זה מה שהעלה החיפוש שאת תוצאותיו נמנעת מלכתוב כאן.

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פוסט שנון ומצוין. [חדש]
SilentMike   יום ד', 29/12/2010 שעה 0:25 אתר אישי
רק רציתי לציין.
נפלא הפוסט ומעניין.
טוב שנון ומצוין.
וגם עשני מעוניין.
רק דבר אחד חסר.
טריק קטן ולא יותר.
נקווה שישאר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לקח לי עשר דקות לגלות פרטים [חדש]
ששון   יום ד', 29/12/2010 שעה 12:50
ככה לא בונים חומה,ככה לא מפרסמים כתבה.חכמינו נהגו לומר ''סוף מעשה במחשבת תחילה'' .להבא כדי לעשות שימוש בפתגם .
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזכיר את משחקי הנדמה לי של הצנזורה [חדש]
שמוליק כהן   יום ה', 30/12/2010 שעה 21:18
מזכיר לא מעט משחקי נדמה לי של הצנזורה.
כאשר כרמי גילון היה ראש השב''כ עדין אסור היה להגיד את שמו. הדבר היה מגוחך להפליא הן משום ששמו פורסם באינטרנט על ידי אנשי הימין הקיצוני (בעברו הוא היה ראש המחלקה היהודית בשב''כ, והם ממש תיעבו אותו), והן משום שהוא היה נפגש תדיר עם ראשי הרשות הפלשתינאית, שמן הסתם ידעו מיהו. אז לא רק שהעובדה שערפאת ידע היטב מיהו ראש השב''כ נראתה פחות מסוכנת לצנזורה מהאפשרות שקוראי העיתונים בעברית ידעו מיהו, רובם ממילא ידעו גם ידעו מיהו ראש השב''כ.
דבר מעצרה של ענת קם נידון בבלוגים שונים במשך שבועות לפני שבכלל הותר לפרסם שיש פרשיה בטחונית, וכך גם מעצרו של אמיר מח'ול.
אלה שלושה משחקי נדמה לי שאני זוכר כך בדקות, ואני משוכנע שאם אפשפש בזכרוני אמצא עוד משחקים שכאלה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עוד דברים שהסתירו מאיתנו [חדש]
עדו סוקולובסקי   יום א', 02/01/2011 שעה 11:33
כשהשב''כ עצר את אמיר מח'ול הוא הוציא צו איסור פירסום על הידיעה.
עכשיו יקפצו כאן כמה מגיבים וישאלו למה מגינים פה על מרגל ערבי. התשובה היא שאין לי בעיה עם מעצר של מרגלים, יש לי בעיה עם התנהלות מגוחכת של המדינה. ברגע שמח'ול נעצר (הוא גר בחיפה כמדומני) אישתו שנשארה בבית יכלה להעביר את המידע הזה לכל העולם במייל אחד פשוט באינטרנט שלא לדבר על השכנים והשכנים של השכנים שבוודאי ידעו מהר מאד מה קרה.
אז אם האיש אכן היה מרגל המפעילים שלו בחו''ל היו מקבלים התראה תוך פחות משעה, השכנים הערבים שלו ידעו מה קורה ויכלו לעדכן את כל המגזר הערבי בשיחות טלפון מאחד לשני אבל סתם אזרח ישראלי - יהודי דווקא - לא אמור לדעת מכלום כי 'זה סודי', חבר'ה אתם עושים צחוק מעצמכם ומכתימים את מה שקרוי 'שיקולי ביטחון' בשיקולים אחרים לגמרי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בפעם שעברה זה היה אתר דובר צה''ל עצמו [חדש]
עמי   יום ד', 05/01/2011 שעה 21:22
ואם כבר, אמרתי לעצמי, אולי הגוגל עצמו יגלה לי מיהו ''מפקד בסיס חיל האוויר בחצור''.

נו, ומסתבר שגם שמו של המפקד הקודם לא נותר חסוי, בזכות אתר דובר-צה''ל עצמו שטרח לפרסם אותו...

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©