חלפו שש שנים
שבת, 16/10/2010 שעה 1:14
היום לפני שש שנים, במוצאי יום כיפור, העליתי לראשונה את ''אפלטון'' לאוויר. זה היה ניסיון לייצר אתר אישי מאוד, עם הרבה מאמרים שקשורים לאהבות הגדולות שלי, דהיינו פרשיות היסטוריות נידחות, אלמנטים תרבותיים נשכחים, אגדות ספורט ותיקות ולעתים גם אקטואליה פוליטית וביקורת תקשורת. במשך השנים הללו פרסמתי כמה הצעות לשיפור שיטת הבחירות ולבחירת מועמדים כאלה ואחרים לנשיאות המדינה. גם כמה מסורות חביבות נוצרו כאן, כמו פרסום אגדות ישנות מתוך ספרים ישנים ומאובקים, או רשימת הבלוגים שבחרתי כמרתקים והמושכים ביותר מבחינתי ממאי בשנה אחת למאי בשנה שאחריה. בקיצור, יצא הספק לא רע ואני מקווה שעמדתי לפחות בחלק מהיעדים שהצבתי לעצמי. וכמובן, שיש בצידה של ההקדמה הזו גם הזמנה לחגוג עימי את יום ההולדת הזה. פרטים, כרגיל, בסוף.

שש שנים חלפו מאז אותו יום כיפורים שבו ישבתי והעליתי לראשונה פוסט ניסיון לבלוג הזה. שש שנים של כתיבה, של רחרוח בספרים, של איסוף חומרים, של משאלי בחירות מאומצים. שש שנים אינן פרק זמן של מה בכך כשמדובר בכתיבת בלוג.


בשנה האחרונה חשתי בירידה מסוימת של הקצב. אולי יש לזה קשר לשעות העבודה שלי, ללימודים האקדמיים, לסיורים שאני מדריך ולעובדה שאם לוקחים בחשבון גם משפחה וחברים, כמות הזמן הפנוי שנותרת במלאי מצומצמת מאוד. עד כדי כך מצומצמת, שלא תמיד אני מצליח לפנות את השניות המעטות לצורך שירבוט איזו הערת תזכורת על נושא כזה או אחר. הערות מעין אלה נכתבות בחופזה, בדרך כלל בפינת נייר עיתון כלשהו (יש הרבה מהמצרך הזה בסביבה – נייר עיתון – כשמקבלים הביתה חמישה עיתונים מדי יום) או על כף היד. בעבר, הייתי מוצא עצמי יושב בלילה ליד המקלדת והופך את ההערות הללו למאמרים. אבל כנראה שהעומס גדל עד כדי כך ששוב אין הדבר קל כל כך.

וכל זה עוד לפני שמביאים בחשבון את הסיור הבא שאני מתכנן: סיור על תולדות הבוהמה התל-אביבית. סיור שיכלול תחנות דרכים קלאסיות כמו בתיהם של משוררים ושחקנים, בתי קפה היסטוריים שהיוו נקודות מפגש ומקומות עבודה של אמנים והרבה הרבה אנקדוטות מהסוג שהפך את חיי התרבות התל-אביביים לתוססים כל כך. את כל זה אני מתכנן לעשות בלוויית מוסיקה, כך שהעניין אינו פשוט כל כך ודורש הרבה תכנון ומחשבה.

כך קורה שאם בעבר נהגתי למנות כאן את ההספק השנתי, הרי שעתה קל לי יותר למנות את הנושאים שעליהם רציתי לכתוב השנה ושעדיין מונחים במגירה כלשהי, מחכים לתורם להפוך למאמרים. על בתי הבושת ההיסטוריים של יפו; על מדינת פרנקלין, שקמה בארה''ב אך לא נכללה בין החמישים המרכיבות אותה כיום; על הפסיפסים המופלאים של תל שקמונה (היא חיפה העתיקה); על הפתרון הדמוגרפי של איווט ליברמן; על הרצח בגן מאיר, שבעקבותיו נדון למוות לראשונה אדם בישראל העצמאית. בקיצור, נושאים לא חסרו לי השנה. חסר היה רק המשאב היקר ההוא הדרוש לכתיבה עליהם: זמן.

ובכל זאת, אחרי שש שנים, דומני שאני יכול להפנות ראש אל מעבר לכתפי ולחייך בסיפוק מסוים. מאמרים רבים מאלה שפורסמו כאן הפכו לציטוטים בעבודות של תלמידי תיכון ושל סטודנטים באוניברסיטאות. אחרים עוררו עניין בקרב כלי תקשורת שפנו אלי כאשר משהו מכל זה הפך מבחינתם לרלוונטי. כך קורה שכאשר שודדי ים מלסטמים ספינות החולפות מול חופי אוסטרליה, מתקשרים אלי מגלי צה''ל כדי שארחיב; וכשבערוץ טלוויזיה כלשהו מבקשים לדבר על אתלטים שהחליפו את מינם והתחרו בשם המין האחר מוצאים איזה מאמר שלי בגוגל ומתקשרים אלי כאילו אני מומחה. שלא לדבר על חסמבה, עניין אישי קטן שהפך לעיסוק של ממש ושגרר אחריו לא מעט תשומת לב. ומעבר לכל אלה, כאמור, יש לא מעט מאמרים שמקבלים הפניות מוויקיפדיה ומאחרים. לעתים הדבר מביא להפתעות של ממש. כך, למשל, הגיע אלי השנה עופר ליטכמן, קלינאי תקשורת מהגליל, שיעץ לי לשנות את מראה האתר ולהעניק לו עיצוב יותר קולע. נתתי לעופר יד חופשית בעיצוב, ואת התוצאה (המחמיאה, לטעמי) אתם רואים לפניכם. וזו, כמובן, הזדמנות טובה לשוב ולהודות לו על מפעלו.

שש שנים חלפו עלי בבלוג הזה. מעולם לא ניסיתי לקלוע בו לטעם הרחב. תמיד סלדתי מניסיונות כאלה, שמביאים כמעט בהכרח להוזלת הכתיבה ולהפיכתה לחוכא ואטלולא. הקו הזה בהעדפותיי לא השתנה מאז ועד היום, ולמעשה הוא הולך ומתחזק עם השנים. אני עדיין מעדיף מאמרים שיש בהם יותר טקסט ופחות תמונות; שמסבירים בפירוט ובדיוק את כוונת הכותב, מבלי להידרש לקיצורים אופנתיים; שיש בהם יותר ידענות ויכולת ניתוח מאשר שנינות ולגלגנות.

אפלטון בן שש. יום הולדת שמח.
והנה ההזמנה הפרטית שלי לחגיגה. אתם מוזמנים למסור בתגובותיכם שירים, סיפורים, הרצאות או כל אלמנט תרבותי אחר שיש בו התייחסות כלשהי למילה ''אפלטון'', כולל בהקשר של מינוח הגזור ממנה (למשל, ''אהבה אפלטונית''). באופו מיושן משהו ובלתי-אופנתי למדי, כל מי שישאיר כאן קישור כזה - יקבל מייד קישור לאתר האישי שלו גם בגוף הפוסט.

רשימת השירים שהוקדשו ליום ההולדת השישי של ''אפלטון'':


- האהבה שלי היא לא האהבה שלו/ יצחק קלפטר, הוגש על ידי פיטר ואלעד יאיר
- בלדה בין כוכבים/ שלישיית התאומים, הוגש על ידי נועה לוי
- בלדה בין כוכבים/ אדם, הוגש על ידי רוני הפנר
- שיר הפילוסופים של ברוס/ חבורת מונטי פיית'ון, הוגש על ידי רועי רוטמן
- משל המערה/ סיניו, הוגש על ידי Black Dog
- לוח התהילה/ Zero28, הוגש על ידי Black Dog
- לוח וגיר/ שמוליק קראוס, הוגש על ידי אמא של...
- משחק הכדורגל של הפילוסופים/ חבורת מונטי פיית'ון, הוגש על ידי מיכאל זילברמן
- כתם הפרי/ אתניקס, הוגש על ידי יעל ר.
- שמואל פלאטו שרון/ ויקיפדיה, הוגש על ידי הנרייטה[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
(ללא כותרת)   יגאל חמיש   שבת, 16/10/2010 שעה 1:29   [הצג]
מזל טוב!   פיטר   שבת, 16/10/2010 שעה 1:32   [הצג]
יום הולדת שמח   נועה לוי   שבת, 16/10/2010 שעה 1:59   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב   אלעד יאיר   שבת, 16/10/2010 שעה 9:47   [הצג]
מזל וברכה   מונס   שבת, 16/10/2010 שעה 10:42   [הצג]
(ללא כותרת)   רועי   שבת, 16/10/2010 שעה 12:29   [הצג]
(ללא כותרת)   עדו ר   שבת, 16/10/2010 שעה 18:35   [הצג]
:)   יואב   שבת, 16/10/2010 שעה 19:10   [הצג]
מזלא טבא   black dog   יום א', 17/10/2010 שעה 13:04   [הצג]
מזל טוב!   מיכאל זילברמן   יום א', 17/10/2010 שעה 13:52   [הצג]
לאורי   שרה   יום א', 17/10/2010 שעה 14:28   [הצג]
הרבה מזל טוב   אמא של...   יום א', 17/10/2010 שעה 15:43   [הצג]
ומכיוון ששכחתי להוסיף את ההתייחסות לאפלטון   מיכאל זילברמן   יום א', 17/10/2010 שעה 16:23   [הצג]
תודה לכל מי שבא לחגוג איתי   אורי קציר   יום א', 17/10/2010 שעה 22:35   [הצג]   [2 תגובות]
הגעתי באיחור   המחסנאית   יום ג', 19/10/2010 שעה 8:57   [הצג]
יום בלוגהולדת שמח   מולי   יום ג', 19/10/2010 שעה 9:49   [הצג]
איזכור מרומז לאפלטון   הנרייטה   יום ד', 20/10/2010 שעה 22:46   [הצג]
מזל טוב   יעל ר.   יום ו', 22/10/2010 שעה 18:50   [הצג]
(ללא כותרת)   גדי   יום ד', 27/10/2010 שעה 18:16   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©