שלושה סיורי חסמבה
יום ו', 30/07/2010 שעה 13:04
בזמן האחרון אני עורך סיורים על קו התפר. הכוונה אינה לקו התפר הירושלמי, זה שחילק את העיר למזרח ירדני ולמערב ישראלי. הכוונה אינה גם לקו התפר במובנו הרחב יותר, זה המכונה לעתים ''הקו הירוק''. הכוונה היא לקו התפר שבין מציאות ודמיון. במציאות, לעיר תל אביב יש היסטוריה צעירה מאוד, אבל מלאה בסיפורים מרתקים ואותנטיים. בצדו האחר של הקו, פעלה חבורת נערים אמיצה מתוך מפקדה השוכנת עמוק מתחת לגבעות הכורכר של הצפון התל-אביבי הישן, כשהאירועים הפוליטיים והאקטואליה שכיום אנו רואים בה היסטוריה, משמשים לה תפאורה הולמת ומדרנים אותה לצאת להרפתקאות נוספות. בחודשים האחרונים גיליתי שלא מעט ישראלים מחפשים את קו התפר הדקיק הזה, שבו נוצרה ספרות ילדים ששבתה דורות שלמים. אז הנה, עכשיו באה הודעה על עוד שלושה סיורים באותו קו.

אף פעם לא ידעתי שחסמבה היא להיט שכזה.

אני אומר את זה כי מרגע שבניתי את הסיור ההוא שאני מוביל בתל אביב, אני נתקל ביותר ויותר אנשים שהסקרנות מדרבנת אותם להרים טלפון, לשלוח מייל, להעביר מסר בפייסבוק ולשאול מה קורה עם זה, מתי הסיור הבא ואיך נרשמים אליו, לכל הרוחות.

נחמד להרגיש רצוי.טוב, זה כנראה לא בגללי. זה יותר הסקרנות או שמא הגעגוע למוסינזוניות הקלילה והאכפתניקית ההיא שפינתה את מקומה זה מכבר לטובת תוכניות טלוויזיה מהז'אנר השטותניקי וחסר התוכן. מתברר שיש יותר אנשים שמבקשים לשמוע משהו על החבורה הספרותית ששבתה את ליבם בילדותם ובנעוריה . וכנראה שיש גם לא מעטים שמבקשים לשוב אל מחוזות ילדותם הפיסית, זו של תל אביב הישנה, ולהבין איזה תג היסטורי הוצמד לאותם מחוזות במשך השנים.

וכמה שכיף לשמוע את זה. יגאל חמיש – אספן סיפורים, בלוגר מצוין ומענטש אמיתי - היה יכול לעשות מזה מטעמים. בחודשים האחרונים פגשתי שוב ושוב במסיירים שנוגעים בזרועי ומפנים את תשומת ליבי בקול נמוך אל בניין ישן העומד בפאתי הרחוב בו אנו צועדים. אתה רואה?'' לאטה לי אישה כבת ששים באחד מאותם סיורים, ''שם גדלתי. ושם, בקומה השלישית בצד שמאל, גרה חברתי הטובה ריותר. ומהעץ ההוא נהגנו לזנק ולדמיין שאנו מתנפלות על הבלש ג'ק סמית''. ולמי שאינו יודע, סמית הלז היה אויבם המיתולוגי של בני החבורה בשנים האחרונות לקיומו של שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל.

כפי שכבר כתבתי פעם, פעמיים ושלוש, הסיורים הללו אינם מיועדים ליודעי ח''ן בלבד. נהפוך הוא. הם מבקשים גם להכיר את הספרות הזאת לקהל חדש. והם אינם עוסקים בסיפורי חסמבה בלבד, כי אם גם בהיסטוריה התל-אביבית גופא, החל מהתקופה העות'מאנית וכלה בימינו אנו. מה קרה לאחר שפרצה מגיפה כולירה ביפו, מי היו שני ה''נסיכים'' שניספו הטיסה טראגית מול חופי העיר, מי ביקש מסדאם חוסיין לירות טיל על מטרה מדויקת מאוד בלב העיר ומה קרה במסיבות שנערכו בבית האדום. כל אלה הם דברים שאינם קשורים בהכרח לחסמבה ומהווים חלק מההיסטוריה של העיר והמדינה.

כמה סיורים אחרי שהתחלתי עם כל זה, אני יכול לדווח על הנאה גדולה. נכון, לא קל לצעוד חמש שעות בעיבורה של אחת הערים הלחות ביותר בחצי הכדור הצפוני, בעיקר לא תחת השמש הלוהטת של חום יולי-אוגוסט, אבל הידיעה שהמידע שבפי גורם לאנשים להתעניין בדברים שלא הכירו, היא כשלעצמה תענוג לא קטן.

לאחרונה התחלתי לקבל בקשות לערוך סיורים פרטניים. באים שניים-שלושה חבר'ה ומבקשים שאסתובב איתם כמה שעות ואסביר על הא ועל דא. אני מניח שמדובר באנשים טובים ומלאי סקרנות, אבל דומני שבנקודה כלשהי צריך לשים את הגבול. אם איענה בחיוב לכל הבקשות הללו, לא יישאר לי זמן ומשחפתי ולענייני האחרים. אי לכך ובהתאם לזאת, מעתה והלאה כל סיור יהיה מותנה ברישום של תריסר משתתפים לפחות. אבל גם בלי קשר לבקשות האלה, מספר הפניות הולך וגדל. ומאחר ואין לי ברירה אלא להשביע את רצון הקהל, אני מודיע חגיגית על שלושה סיורים מתוכננים בחודש הקרוב.

נכון לעכשיו יתקיימו סיורים פתוחים לקהל הרחב, במסלול הרגיל, בתאריכים הבאים:

יום בשבוע תאריך שעות הסיור
חמישי 19 באוגוסט 18:00-22:00
חמישי 26 באוגוסט 18:00-22:00
שישי 3 בספטמבר 09:00-13:00


נקודת המפגש לתחילת הסיור היא בקרן הרחובות דיזנגוף וז'בוטינסקי, ליד חנות ''אילנית שמריז''. אני אהיה שם רבע שעה לפני הזמן הנקוב. כלי רכב ניתן להחנות בחניון מוסך דן שברחוב ארלוזורוב, פחות ממאתיים מטרים מנקודת המפגש.

עלות למשתתף: 60 ש''ח.

את הרישום אפשר לבצע באמצעות המייל שלי: ori@aplaton.co.il.


לנוחותכם, אפשר לקרוא למטה על התרשמויותיהם של מסיירים קודמים שהצטרפו אלי.

- לילה לבן, בוקר סוד/ כדרלעומר
- סיור בעקבות חסמבה/ אבי אהרן
- חסמב''ה, חסמב''ה, חסמב''ה/ יואב אבניאון
- Hasamba and the City/ טי-וייט נגויין
- חסמבה, חסמבה, חסמבה/ חגי שנידור (בבלוג של אלעד זלומונס)
- חסמב''ה מתעוררת לחיים בתל-אביב 2010/ דוד קסירר
- בעקבות חסמב''ה/ מרים ברילינג
- חסמבה חסמבה חסמבה/ אמא של...
- בין חסמבה ל-GNU/ אורן צור
- היכן נמצאת המערה החשמלית??/ אלי אשד


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
נוסטלגיה   יואב   יום ו', 15/10/2010 שעה 8:55   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©