סיור ''בעקבות חסמב''ה בתל אביב'', 2 ביולי 2010
יום ו', 25/06/2010 שעה 21:33
לפני מספר חודשים החלטתי להרכיב סיור שיילך בעקבות פעמיהם של חברי חבורת חסמב''ה, פרי יצירתו של יגאל מוסינזון. במשך עשרות שנים כישפו עלילותיה הנועזות של החבורה הזו מיליוני ישראלים צעירים. החסמבאים נלחמו בבלשים בריטיים, חדרו לשטחי אויב, עקבו אחרי סוחרי נשק ונאבקו להשבת נוער שוליים עברייני למוטב. גיליתי שאתרי חסמב''ה שזורים כחוט השני בגיאוגרפיה ובהיסטוריה של תל אביב, והחלטתי לנסות ולבדוק אם אפשר לחבר את כל האתרים הללו למסלול אחד. אחרי תחקיר יסודי, כולל מידע שהתקבל מאנשים שהכירו את מוסינזון מקרוב, נבנה המסלול. הזמנתי כמה חברים להצטרף אלי לסיור בכורה. הסיור היה מוצלח למדי. מפה לשם, עברה השמועה וביקשו ממנו לארגן סיור נוסף כזה. ביום שישי הקרוב, 2 ביולי 2010, ייצא סיור כזה לדרך. הוא מיועד לבלוגרים ולכותבי רשת. חינם אין כסף. אני רק מבקש שתכתבו עליו לאחר מכן. מישהו מצטרף?

זוכרים את חבורת חסמב''ה? את סדרת ההרפתקאות הוותיקה לילדים שנקראה בלהיטות גם על ידי מבוגרים? את הקסם שהילכה עלינו?

חסמב''ה היא יצירה ספרותית שפסקה מלהתחדש כבר בשנות התשעים. שיאה היה בין 1950 ל-‏1975, שנות דור שהן תקופה ממושכת מאוד עבור סדרה בודדת. לאחר מכן היא החלה לרדת משיאה, עד שהפכה לשורה בלתי נגמרת של פנטסיות עלילתיות שכללו מעבר בין יקומים, מלחמה בשודדי ים ומאבק ברובוטים בעלי קוד התנהגות אנושי. זה כבר לא היה זה. לא המאבק בבלשים הבריטים, לא היציאה לארץ אויב כדי לשחרר משם שבויים ולא המירדף אחר חבורת נערים שסטו מדרך הישר במטרה להחזירם למוטב. ובמקביל לירידה ההיא, צצו אצלנו ערוצי טלוויזיה חדשים ורשתות מידע מקומיות ואינטרנט בלתי נגמר ושפע כמעט אינסופי של ערוצים לגירוי הסקרנות. ולאט לאט הלכה חסמב''ה ההיא והפכה לזיכרון נוסטלגי עמום בחי כיום במוחם של ילידי שנות הארבעים עד שנות השבעים. אולי יש גם אחרים, צעירים ומבוגרים יותר, אבל אלה נדירים למדי. וכך, כשראיתי מדי פעם את חמישה או שישה הספרים שהעלו אבק על אחד המדפים, נחמץ הלב. עד שיום אחד החלטתי לעשות משהו בנדון.


לקחתי איתי את הספרים, נסעתי לתל אביב והתחלתי לבדוק אפשרויות להרכיב מסלול. המסלול היה חייב לכלול תחנות שנגעו בהרפתקאות החבורה. אבל תוך כדי ההרכבה, נסחפתי אל קורות חייהם של האנשים שהיו השראה לחברי חסמבה, כלומר דמויות בשר ודם. צללתי אל תוך הביוגרפיה של יגאל מוסינזון, אהבותיו, מריבותיו וחיי קרוביו. ניסיתי להבין על אלו עובדות הסתמך כאשר כתב את הרפתקאות בני החבורה המפורסמת ביותר בספרות הילדים העברית. יצרתי קשר עם ירון לונדון – ההשראה של מוסינזון לדמותו של המפקד ירון זהבי – וסיפרתי לו על הרעיון. לונדון הגיב בחיוב, התנדב לסייע ושלח לי הררים של אינפורמציה מועילה, כולל סיפורים שהפכו את כל העניין למרתק הרבה יותר. כשלקחתי את כל הסיפורים ובחנתי אותם שוב החל להתגבש מסלול של ממש, עם תחנות ברורות: כמה בתי מגורים, שני בתי עלמין, בית ספר אחד, תחנת משטרה אחת ואפילו פארק, גן ציבורי ושני מלונות. לכל אחד מהם הייתה משמעות חסמבאית כלשהי שמגובה בפרטי עלילה באחד הספרים. ובהזדמנות זו, מגיעה לו על כך תודה גדולה וחמה.

אחר כך שמתי לב שבין התחנות יש מקומות נוספים ששווים התייחסות רחבה, אבל שאינם קשורים ישירות לספרי מוסינזון. וכך הוספתי לכל זה גם רחוב קטן אחד שעליו מסופר באחד מספרי הילדות האהובים ביותר של לאה גולדברג – וגם עצירה ליד מזרקה שתוכננה ועוצבה על ידי סופר הילדים הגולה שמעון צבר. פתאום, כשמדדתי במו רגלי את המסלול החדש הזה, יצא לי שהוא אורך ארבעה קילומטרים מתחילתו ועד סופו (זה אינו מסלול מעגלי והתחשיב הזה אינו כולל את החזרה לנקודת המוצא, שאורכה, בערך, קילומטר עד קילומטר וחצי נוספים). אפשר לעשות את זה בשלוש עד ארבע שעות, חשבתי.

בשלב הבא גייסתי שני חברים טובים וביקשתי מהם לבוא עמי ולבחון את המסלול בעצמם. מונס שמואל, איש מחשבים חובב טיולים, הסכים. גם שמוליק לנגר, מורה דרך מהטובים שיש וידען גדול בזכות עצמו, נענה להזמנה. הובלתי אותם באותו מסלול עצמו וביקשתי שיגיבו, שיעירו, שיתקנו כל מה שלדעתם טעון תיקון. שמוליק הסביר שלעבור עם חבורת מטיילים מתחת לכיכר אתרים במקום רועש שאין בו מעבר חצייה, זה לא עסק. שצריך לעלות על הכיכר עצמה ולחצות את הרחוב על גבה. הוא צדק. כשחציתי את רחוב אליעזר פרי על גבי הכיכר גיליתי שני אתרים נוספים שיש בהם עניין רב וצירפתי אותם למסלול. כך יצא שהתוואי המתוכנן לא שונה כהוא זה, אבל הלך והתמלא בתוכן רלוונטי. השיפוצים האחרונים לבשו צורה: מסלול שהוא הליכה בעקבות חסמבה והדמויות ששימשו לה השראה, אבל גם בעקבות ההיסטוריה התל אביבית מתקופת המנדט ואילך.

הזמנתי במייל כמה חברים טובים ומכרים מהרשת להצטרף אלי ולנסות לחוות את העניין. למרבה השמחה, קבלתי כמעט מייד תגובות חיוביות. הגיעו מכירים רבים שלי, אבל אליהם הצטרפו גם אנשים שלא הכרתי כלל וששמחתי שגם הם חולקים עמי את החיבה לאותה ספרות נעורים ישנה ומושכת לב.

חלק מהבאים שילבו במסלול הזה פרטים מעברם שלהם: אחד גדל בבית הפינתי ברחוב ההוא והאחרת למדה בבית הספר הסמוך שמעבר לכביש. ומישהי, ששמעה מי היה ההשראה לאחת מדמויות חברי חסמבה, פערה את פיה בתימהון. ''הכרתי אותו מצוין'', אמרה אחר כך, ''הוא הלך לעולמו לפני שנתיים. מעולם לא ידעתי שהוא היה קשור לסיפורים האלה''. והיה גם את הבחור שזכר המון סצינות מתוך הספרים, אבל בגלל שקרא אותם לפני שנים רבות כל כך נהיה לו מהם סלט שלם וכולם יצרו אצלו מיש-מש עלילתי שהיה צריך לפרק - ואחר כך להרכיב מחדש. בקיצור, היה כיף.

אין טעם להתעכב על הפרטים האינפורמטיביים של התחנות השונות בסיור עצמו. אם אעשה זאת, הדבר רק יוציא את הטעם ויעמעם את הסקרנות לאותם המעוניינים לחוות אותו בעצמם במו רגליהם. אבל הוא ארך קרוב לארבע שעות, ממש כפי שתכננו. ונקודת הסיום, בחוף בוגרשוב, הייתה כמעט אידיאלית לדברי סיכום ופרידה. והתגובות היו, בסך הכול, די חיוביות. שלא לדבר על כך שחלק מההערות שקבלתי היו מועילות מאוד וסייעו לי להכניס בו שיפורים לקראת הפעם הבאה.


והפעם הזו הגיעה. הנה ההזמנה:


מסע תל אביבי בעקבות חבורת חסמב''ה


בטיול ייחודי זה נעקוב אחר תולדותיה ומעלליה של חסמב''ה (חבורת סוד מוחלט בהחלט), הקבוצה הנועזת שכיכבה בסדרת ספריו של יגאל מוסינזון ושמה לעצמה למטרה להיאבק לשחרור ארץ ישראל מידי הבריטים, להילחם בפשע המאורגן, להתגייס לעזרת בני נוער במצוקה, לשרת את ביטחון המדינה. במהלך הסיור נבקר במקומות בהם קמה החבורה ופעלה, נעקוב אחר כמה ממעלליה הנועזים ונסביר כיצד הפכה למיתוס מכונן בספרות הילדים העברית. וכל אלה - במסלול ייחודי העובר באתרים תל-אביביים שנודעה להם חשיבות רבה בשנות הארבעים והחמישים.

הסיור יתקיים ביום שישי, 2 ביולי 2010, ואורכו יהיה כשלוש שעות וחצי עד ארבע שעות.


אודות הסיור – מסלול, לו''ז ותוכן:

08:45 - נפגשים בקרן הרחובות דיזנגוף וז'בוטינסקי, ליד חנות ''אילנית שמריז''. כלי רכב ניתן להחנות בחניון מוסך דן שברחוב ארלוזורוב, כמאתיים מטרים מנקודת המפגש.

09:00 - סיור באתרי הפעולה של חסמב''ה בתל אביב. במהלך הסיור נעבור גם על פני אתרים תל-אביביים בעלי משמעות היסטורית שבהם התרחשו אירועים דרמטיים בקורות חסמב''ה, בהם תחנת המשטרה בצפון רחוב דיזנגוף, המערה החשמלית, בית הספר הוותיק תל-נורדאו, בית העלמין ברחוב טרומפלדור ועוד. את סיורנו נסיים בטיילת של חוף בוגרשוב.

13:00 – סוף הסיור.


כללי:

• סיור זה מיועד לכותבים ברשת והוא נערך חינם אין כסף.
• במידת האפשר, אשמח אם יהיה באפשרותכם לכתוב על הסיור באתרכם.
• מאחר ואנו בעיצומו של הקיץ, יש להתאים את הלבוש למזג האוויר החם הצפוי באותו היום. נא להצטייד בנעליים נוחות להליכה ובבקבוק שתייה.
• במידה ותחליטו להשתתף – אנא הודיעו לי על כך מראש במייל.אשמח לעמוד לרשותכם בנוגע לכל שאלה או הבהרה.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
רשמתי ביומן [חדש]
אבי   יום ו', 25/06/2010 שעה 22:17 אתר אישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רשמתי ביומן [חדש]
אורי קציר   יום ו', 25/06/2010 שעה 22:27
בתגובה לאבי
אתר אישי
מצוין. סוף סוף נתראה פנים אל פנים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אתרים שכדאי לכלול בסיורים הבאים [חדש]
דרור   שבת, 26/06/2010 שעה 0:52
1) ביתו של הרופא מונעם חיג'אזי בעיר X במצרים, הרי הוא מקום שביו של הטייס אורי ''מוטקה הוד שלח אותי. תן יריקה'' בן גל - חסמבה בפשיטה בתעלת סואץ.

2) בית המושל הצבאי של עזה, סרג' אבו סילואן - חסמבה בקרבות רחוב בעזה.

3)בית המלאכה של צורף הזהב יעיש בוסתנאי בירושלים - חסמבה בהרפתקאות מסתרי כתר הזהב המסתורי של דוד המלך בירושלים.

4) לו רק הייתי מוצא את כאן את חסמבה במסתרי תעלומת הבתים הנופלים, יכולתי להמציא רשימה ארוכה של מבצרים צלבניים שאויבינו הערמומיים תכננו למוטט...

דרך אגב, אולי תארגן סיורי טרזן? הייתי מוכן לתת הרבה כדי לתור את ארץ פאל אול דון האגדית.

בברכת סיור מוצלח :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אתרים שכדאי לכלול בסיורים הבאים [חדש]
אורי קציר   שבת, 26/06/2010 שעה 8:20
בתגובה לדרור
אתר אישי
איזו בקיאות מרשימה! כל הכבוד על הזכרון.

האמת היא שפעם שקלתי לעשות סיור בירושלים בעקבות הרפתקאות דומות שהיום שם (''חסמבה בשבי הלגיון'', ''חסמבה בהרפתקאות מסוכנות בירושלים'' ועוד), אבל היה מאוד ברור לי שהרוב יהיה במערת צדקיהו ושממילא תהיה דרישה לסייר במקום שבו הייתה המערה החשמלית. כך שכל זה ירד מהפרק.

ואם כבר באמת מתעקשים, אז ''חסמבה במסתרי ניו יורק'' הוא משהו שמן הראוי להתכבד בו - ביתו של ג'קסון הקברן; חנות הששושעים שבו פגש ירון את קאפונה; מסילת הרכבת ליד ההדסון במקום שבו הושלך ירון לנהר; מוזיאון המטרופוליטן, שבו מצאו תמר, אהוד ועוזי רמז מכריע לפשר היעלמו של ירון; חוות רלף ריצ'רדסון, שבה הגיעה התעלומה אל שיאה; וכן הלאה.

תגיע לסיור?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אתרים שכדאי לכלול בסיורים הבאים [חדש]
דרור   יום א', 27/06/2010 שעה 0:55
בתגובה לאורי קציר
יאללה, למה לא? :)
חסמבה, חסמבה, חסמבה!

נ.ב. בתקווה שתחליק לי את העובדה שאינני כתבן רשת...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אתרים שכדאי לכלול בסיורים הבאים [חדש]
אורי קציר   יום א', 27/06/2010 שעה 7:13
בתגובה לדרור
אתר אישי
מצוין. צור איתי בבקשה קשר במייל: ori@aplaton.co.il.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

צר לי [חדש]
ינשוף   שבת, 26/06/2010 שעה 13:09
העבודה לא משחררת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

צר לי [חדש]
אורי קציר   שבת, 26/06/2010 שעה 15:30
בתגובה לינשוף
אתר אישי
גם לא ביום שישי?!?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

איזה יופי של יוזמה! [חדש]
כדרלעומר   יום א', 27/06/2010 שעה 19:50 אתר אישי
אעשה כל מאמץ להגיע...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

איזה יופי של יוזמה! [חדש]
אורי קציר   יום א', 27/06/2010 שעה 20:06
בתגובה לכדרלעומר
אתר אישי
נהדר. תודה.

אגב, האם תוכל ליצור עמי קשר במייל? רציתי לבדוק איתך משהו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נשמע טוב [חדש]
ג'ורג'   יום ב', 28/06/2010 שעה 21:45 אתר אישי
נשמע כמו חוויה נהדרת וחבל לי שאני לא יכולה לבוא (אלא אם כן יהיה לי הספק מעולה עד שישי), בכל אופן, מקווה שתהנו :-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עד היום כואב לי על אליהו חרמון [חדש]
משה   יום ו', 02/07/2010 שעה 21:36
המפקד הראשון של החבורה שמת בפעולה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סיור נפלא [חדש]
קואלה   שבת, 03/07/2010 שעה 23:52
הייתי בסיור של אורי יחד עם בני בן ה-‏12, ושנינו נהנינו מאוד. בניינים אפורים למראה פתאום מקבלים חיים חדשים כשהם מקושרים לעלילות חסמב''ה, וגם לפרשיות היסטוריות אמיתיות. הידע של אורי אינסופי ממש, הוא שופע סיפורים מרתקים גם על מאורעות גדולים וגם על דברים יותר קטנים ואנקדוטליים. אורי מספר לא רק על חסמב''ה אלא גם על אנשים ועל מקומות תל-אביביים מרתקים. מומלץ ביותר!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סיור נפלא [חדש]
אורי קציר   יום א', 04/07/2010 שעה 7:51
בתגובה לקואלה
אתר אישי
זה אתה?

אז עכשיו אני יודע למי שייך הכינוי ''קואלה''...:)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©