אפקט קולידג'
יום ו', 05/02/2010 שעה 3:08
תופעה ביולוגית נפוצה אצל זכרים היא עליית הגירוי המיני בעקבות גיוון הנקבות שבחברתן עם נמצאים. התופעה קרויה על שמו של...נשיא אמריקני שכיהן בתפקידו ברבע הראשון של המאה העשרים. קאלווין קולידג' כיהן קדנציה וחצי לאחר שירש את קודמו וורן הארדינג, שהלך לעולמו בהיותו האיש מספר אחד בבית הלבן. נשיאותו של קולידג' יכולה להיות נושא לדיון מרתק בפני עצמו, אבל לא על כך באתי לדבר כי אם על תקרית אחת שהקנתה לו מקום בפנתיאון האנקדוטות והביאה לכך שעל שמו תיקרא תופעה ביולוגית המיוחדת לזכרים בעולם החי - או לפחות לחלק מהזכרים הללו. תקרית זו התרחשה בחווה שבה ערך הזוג הנשיאותי סיור מודרך בלוויית אחד המנהלים. אבל למה להרחיב את הדיבור בפתיח כשאפשר להביא את הסיפור גופו. ובכן, קראו נא.


קלווין וגרייס קולידג'. החלפת נקבה אחת באחרת מעוררת את הזכר להזדווגויות חוזרות ונשנות (מקור תמונה).

אפקט קולידג' הוא מושג מתחום הסקסולוגיה והפסיכולוגיה. הוא מתאר דפוס תגובה מיני שבמסגרתו כאשר מוצגת פרטנרית חדשה ליחסי מין עם בעל חיים ממין זכר, הוא מגלה עניין רב יותר בהזדווגות עם הנקבה החדשה מאשר עם קודמתה. רמת הגירוי שלו עולה בזמן קצר יותר, עד שגם ההזדווגות עימה ממצה את עצמה מבחינתו. במצב כזה, אם תהיה בחברתו נקבה שלישית, הוא יגורה ממנה בזמן קצר יותר מאשר מהראשונה ומהשנייה, וכן הלאה. הנושא נבדק בניסויים חוזרים ונשנים, ובין השאר אושרה התופעה באמצעות תצפיות על התנהגות עכברים, חזירי גיניאה, שוורים, תאואים, כבשים, חתולים ועוד.

מקורו של הביטוי ''אפקט קולידג''' במי שהיה נשיא ארצות הברית בשנות העשרים, קלווין קולידג'. קולידג' לא אהב לדבר יותר מדי, וכתוצאה מחיבתו לשתיקה כינו אותו בשם ''סיילנט קאל''. אנקדוטה ידועה מספרת שבאירוע חברתי כלשהו פנתה אליו אשת חברה מסוימת ואמרה לו כי התערבה עם ידידתה שתצליח להוציא מפיו לפחות שלוש מלים באותו ערב. ''You Lost'', השיב לה קולידג' בקרירות ועזב את המקום.

נשיאותו של האיש, כמוהו עצמו, הייתה שקטה. הכלכלה פרחה והמשק האמריקני נהנה משפע יחסי. את המימשל שלו ניהל החיסכון וביעילות. הוא היה רפובליקני קלאסי באמונותיו ובמעשיו, התנגד להתערבות הממשלה בענייני התעשייה והמסחר ובזמנו קמו קרטלים רבים. הוא התנגד גם לסיוע ממשלתי לנצרכים, בכלל זה אפילו ותיקי מלחמת העולם הראשונה וחקלאים במצוקה. במדיניות החוץ דגל בבדלנות מתונה ודרש ממדינות אירופה לשלם לארצות הברית את חובות המלחמה שלהן. עם זאת, תמך במזכיר המדינה שלו פראנק קלוג, שניסה לקדם את השלום בעולם באמצעות הסכם בריאן-קלוג. קולידג' גם לא נזהר ממהידבקות לכיסא: ב-‏1929 החליט להסתפק בקדנציה וחצי שהיה בתפקיד (הוא ירש ב-‏1923 את קודמו, וורן הרדינג, שנפטר במהלך כהונתו), נמנע מהתמודדות נוספת, פרש לעיר שבה התגורר ובראשה עמד טרם נכנס לפוליטיקה הלאומית, נורת'המפטון שבמסצ'וסטס. עד מותו ב-‏1933 עמד בראש חברת ביטוח גדולה וכתב את זכרונותיו.

אבל קולידג' נודע, כאמור, לא רק בשל שש שנותיו כנשיא, אלא גם בשל אנקדוטה משעשעת המסבירה את קריאת התופעה הביולוגית הזו על שמו. הנשיא, יחד עם רעייתו גרייס, ביקר ב-‏1927 בחווה חקלאית ממשלתית. מנהלי החווה ערכו לשניים סיורים במקום, אבל במסלולים נפרדים. כשעברה ליד לולי התרנגולות שאלה גרייס קולידג' את מנהל החווה אם התרנגול מזדווג יותר פעם ביום עם אחת הנקבות. ''ודאי'', השיב המנהל, מופתע משהו, ''הוא עושה זאת תריסרי פעמים''. ''כדאי שתספר את זה לנשיא'', הפטירה הגברת הראשונה.

זמן מה לאחר מכן, הדריך אותו מנהל את הנשיא במסלול בה צעד קודם לכן עם רעייתו. החוואי סיפר לו על השאלה ששאלה גב' קולידג', על התשובה שקיבלה ועל הערתה המסיימת. ''אמור לי, בבקשה'', שאל אותו הנשיא, ''האם בכל אחת מהפעמים שהתרנגול מזדווג הוא עושה זאת עם אותה התרנגולת?''. החוואי השיב בשלילה. ''ספר את זה בבקשה לאשתי'', העיר קולידג' בחיוך.[לא ניתן לפרסם תגובות למאמר זה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
לא חל רק על מין   יגאל לביב   יום ו', 05/02/2010 שעה 7:31   [הצג]
(ללא כותרת)   שיר דמע   יום ו', 05/02/2010 שעה 17:42   [הצג]   [4 תגובות]
האנקדוטה   נמרוד ברנע   יום ג', 02/03/2010 שעה 5:12   [הצג]
מרתק!   פסיכולוגיה   יום ב', 26/04/2010 שעה 1:42   [הצג]
[לא ניתן לפרסם תגובות למאמר זה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©