חלפו חמש שנים
יום ה', 15/10/2009 שעה 0:05
היום לפני חמש שנים, במוצאי יום כיפור, העליתי לראשונה את ''אפלטון'' לאוויר. זה היה ניסיון לייצר אתר אישי מאוד, עם הרבה מאמרים שקשורים לאהבות הגדולות שלי, דהיינו פרשיות היסטוריות נידחות, אלמנטים תרבותיים נשכחים, אגדות ספורט ותיקות ולעתים גם אקטואליה פוליטית וביקורת תקשורת. במשך השנים הללו פרסמתי כמה הצעות לשיפור שיטת הבחירות ולבחירת מועמדים כאלה ואחרים לנשיאות המדינה. גם כמה מסורות חביבות נוצרו כאן, כמו פרסום אגדות ישנות מתוך ספרים ישנים ומאובקים, או רשימת הבלוגים שבחרתי כמרתקים והמושכים ביותר מבחינתי ממאי בשנה אחת למאי בשנה שאחריה. בקיצור, יצא הספק לא רע ואני מקווה שעמדתי לפחות בחלק מהיעדים שהצבתי לעצמי. ובכן, לרגל סיומה של תוכנית החומש הראשונה שלי, אתם מוזמנים לציין איתי את האירוע בדרך חביבה במיוחד. פרטים, כרגיל, בסוף הפוסט.חלפו חמש שנים. חמש שנים מאז אותו יום בו העליתי לאוויר את אפלטון. בפעם הראשונה השתמשתי בפלטפורמה לא-המונית (רק אלכסנדר מאן עשה בה שימוש קודם לכן). במהלך השנים הללו הבלוג הפך מתחביב למעיין חיית מחמד ומחיית מחמד לבן משפחה וכיום הוא חלק כל כך מובנה מהנוכחות האישית שלי, שבמידה רבה הוא הפך לאמצעי קשר בלתי-אמצעי עם אנשים שאינני מכיר. כך, לדוגמה, השתתפתי לאחרונה בפגישת מחזור של כיתה ו' בבית הספר היסודי בו למדתי בחיפה. אנשים שלא ראו אותי במשך פרק זמן שבין עשרים וחמש לשלושים שנה הודיעו לי שהם עוקבים אחרי באמצעות החומר המתפרסם באפלטון. ואני, שבדרך כלל מכיר לא רע את שלושת קוראי הבלוג הקבועים ואת תריסר המזדמנים, אפילו לא ידעתי.

חמש שנים הן לא מעט זמן. יותר מקדנציה של נשיא אמריקני. משהו כמו אורך חייהן של שתי ממשלות ממוצעות בישראל. אפשר לפרסם בתקופה הזאת לא מעט טקסטים ולקבל לא מעט תגובות. אבל מאחר וחציתי את גיל הארבעים ואינני רוצה להפריך את התפיסה החברתית המקובלת שבגיל זה המודעות העצמית מביאה לעריכת סיכומים ראשוניים, החלטתי לכתוב עכשיו סיכום קצר של כל מה שהבלוג הזה עשה למעני (או נגדי) במשך אותן שנים.

בחלוף חמש שנים, אני מרגיש שיש כמה מאמרים שלי שאנשים לומדים מהם משהו. הכוונה, כמובן, בעיקר לאלה שנושאים נופך היסטורי או תרבותי. כשאני מציץ בתוכנה הסטטיסטית ורואה שחלק מהמבקרים באתר באים אליו לאחר שראו קישור אליו בערך ויקיפדי כלשהו, זה עושה טוב על הנשמה. הפופולאריים ביותר הם אלה העוסקים באבן השתייה, ביבשת האגדית אטלנטיס, בנסיך הכתר האוסטרי רודולף, במנשה מלך יהודה, בתורת האאוגניקה, בהיידי בת ההרים, בלורה אינגלס ויילדר ובפצצת העטלף. אבל יש עוד. איזה כיף, אני אומר לעצמי, מישהו טורח להכניס קישור למאמר שלי אל האנציקלופדיה המתפתחת בקצה המהיר ביותר בתבל. ומישהו אחר נעזר במשהו שכתבתי: תלמיד בתיכון, סטודנט באוניברסיטה, סתם אדם שבא לקרוא ולהרחיב דעת.

בחלוף חמש שנים, אני מוצא את עצמי מוזמן מעת לעת לדבר במדיום כזה או אחר על נושאים שנכללו במאמרים שפרסמתי. ''גלובוס'' (ערוץ 1) ו''לונדון את קירשנבאום'' (ערוץ 10), למשל, הזמינו אותי בעבר לדבר על ההיסטוריה של הפיראטיות הימית. בשני המקרים היה מדובר בנושא שעלה לכותרות בשל מתקפות פיראטים בים סין ומול חופי סומליה. מהתוכנית האחרונה גם פנו אלי במהלך המשחקים האולימפיים בבייג'ינג כדי לספר על אתלטים שהחליפו את מינם וייצגו את ארצותיהם באולימפיאדות השונות. וכמובן שהיו אינספור פניות מתוכניות רדיו שונות, החל מגלי צה''ל וקול ישראל וכלה בתחנות אזוריות. כמעט בכל המקרים ציינו הפונים שנחשפו אלי בשל פרסומים שונים שלי שהגיעו לידיהם לאחר חיפוש ברשת. זה נחמד, ואפילו יותר מזה.

בחלוף חמש שנים, אני מרגיש שחלק מהאישיות שלי נחשף כלפי קהל אנונימי באופן חסר תקדים. אני נזהר מחשיפת פרטים אישיים ביותר, אבל דומני כי במשך הזמן למדו קוראי אפלטון להכיר קצת את בני משפחתי, את טעמי האישיים במוסיקה ובספרות ואת עמדותיי בתחומים נוספים. במישור האקטואלי, לפחות, אני משתדל לשלב בין שאיפה והצעות לשיפור המרחב הציבורי לבין פיכחון פוליטי מסוים. נכון, במונחים של התערטלות מנטאלית זה לא נחשב היום להישג בקנה מידה משמעותי במיוחד, אבל גם זה משהו.

בחלוף חמש שנים אני יכול להתגאות בכמה פרויקטים שנחלו הצלחה מסוימת. כך, לדוגמה, לפני כל מערכת בחירות אני משתדל לדגום את הנטייה הפוליטית בבלוגוספירה ולהשוות אותה לתוצאות האמת. פעם הצעתי גם קוד אתי לבלוגרים ובחלוף השנים העניין, שנראה לרבים בתחילתו כאזוטרי למדי, תפס תאוצה וקיבל התייחסות חיובית גם מבלוגרים נוספים. העליתי גם הצעות לגבי מועמדים לנשיאות המדינה (אלי עמיר לקראת הבחירה הנשיאותית של 2007; מאיר שלו ועמרם מצנע לקראת הבחירות של 2014). בניתי – יחד עם שותפים – הצעה מפורטת לשינוי שיטת הבחירות. הכנתי לוח ימי הולדת לבלוגרים (שכרגע כולל למעלה מ-‏400 כותבים). דיווחתי על שלושה קטעים תרבותיים שריגשו אותי ופתחתי בכך משחק רשת חביב שהיו לו ממשיכים. וכמובן, קיימת גם המסורת האפלטונית של ''רשימת ה-‏25'', הלא היא המחווה השנתית לבלוגים שריתקו אותי ביותר בין אביב אחד למשנהו. ובתוך כל אלה, סרקתי סיפורים רבים שאהבתי, פרסמתי שיר או שניים, פרסמתי מאמרי אורח שתרמו עשרים ותשעה כותבים שונים והשתדלתי שכל טקסט יהיה ענייני ככל האפשר, גם אם הוא אינו עוסק בעובדות אלא במחשבות. אני מקווה שהצלחתי בכך.


בחלוף חמש שנים, יש לי כמה חברויות שצמחו על בסיס ביקורים באפלטון וביקורי גומלין שלי בבלוגים של המבקרים. לא אנקוב עכשיו בשמם, אבל דומני שבהנחה שהם קוראים את הטקסט הזה, הם יודעים זאת היטב. החברויות הללו מפוזרות ברמות שונות. עם חלק מהם היחסים הם אפלטוניים במובן האינטלקטואלי ביותר של המילה וכוללים שיחות ארוכות על פילוסופיה מדינית, על אקטואליה פוליטית ועל היסטוריה השוואתית. עם אחרים הוא כולל גם מפגשים אישים לכוס קפה או לארוחת צהריים. אפשר לראות את זה כמשהו סטנדרטי לחלוטין ביחסים בין בני אדם, אבל כמו מבוגרים אחרים שלא התוודעות לאינטרנט מגיל שש אני תמיד מודע לכך שאילולא הרשת היינו עדין אנונימיים לחלוטין וזרים זה לזה. ועל רצונם להיות עמי בקשר ולהחליף עמי מילה או שתיים מדי פעם אני מוקיר אותם ומכיר להם תודה.

בחלוף חמש שנים ''הרווחתי'', לצערי, גם כמה אנשים שאינם מתים עלי במיוחד. מה לעשות, גם זה חלק מההוויה האנושית; לפעמים מסתדרים יותר טוב, לפעמים פחות. אחד או שניים מהם גם השתדלו, למרבה הדאבה, לגרום לי קצת נזק. אני, מצידי, עשיתי כל מאמץ להימנע מעימותים שמטרתם היא הכפשה הדדית ותו לא. אני מאחל להם כל טוב בעתיד ומצידי אשתדל להמשיך לנהוג כפי שנהגתי עד כה. אם פגעתי במי מהקוראים שלי בצורה כלשהי, אני מתנצל.

בחלוף חמש שנים, הבלוג הזה נראה כמעט אותו הדבר כפי שנראה ביום שבו עלה לאוויר. לא הכנסתי בו שום שינוי עיצובי, בין השאר משום שאין לי שום מושג בעיצוב (מי שיש לו מושג בזה ורעיונות לשיפור מוזמן ליצור איתי קשר במייל). בחמש השנים האלה נרשמו משהו כמו מיליון ורבע כניסות, אבל אין לי מושג אם זה מעט או הרבה ביחס לאחרים או בהשוואה לציפיות מבלוג כזה – מהסיבה הפשוטה שהציפיות שלי ממנו מעולם לא היו קשורות בהכרח לסטטיסטיקה. נכון, כמו כל אחד הייתי שמח אם היו יותר קוראים, אבל הבטחתי לעצמי שלא להוזיל את הכתיבה לשם כך. אני מקווה שעמדתי ביעד הזה.

בחלוף חמש שנים, אני שב ומעלה את התקווה שחמש השנים הבאות תהיינה טובות לפחות כמו הראשונות. וכמובן, אני מזמין אתכם להוסיף ולהשתתף בחוויה הפרטית שלי ולהעשיר אותה ככל שרק תרצו.

בפסקה הפותחת כתבתי שברצוני לחגוג את האירוע בדרך משלי. ובכן, הנה היא: אני מבקש מכל אדם שיחפוץ בכך לקשר לשיר יום הולדת, או משהו דומה לזה, הראוי בעיניו להשמעה לרגל האירוע (השיר לא חייב לעסוק כמובן ב''אפלטון'', העיקר שהקונטקסט שלו יהיה מתאים). בלוגר שיגיש כאן שיר כזה (רצוי עם קישור ליוטיוב) ייכנס ישירות לרשימה שתתעדכן בסוף הפוסט ויקבל גם קישור לבלוג שלו. מותר, כמובן, להגיש יותר משיר אחד, אבל לא חובה.הנה הרשימה המצטברת:


- Birthday/ Paul McCartney, הוגש על ידי אורי קציר
- Congratulations/ Cliff Richard, הוגש על ידי נטע ג.
- Happy Birthday Mr. President/ Marilyn Monroe, הוגש על ידי ביילע
- משנה לשנה/ יהודית רביץ, הוגש על ידי איתמר
- Happy birthday/ סרטון אנימציה ללא קרדיט לביצוע, הוגש על ידי SilentMike
- יש לי יום הולדת/ אחרית הימים, הוגש על ידי דרור
- יומולדת/ ברי סחרוף, הוגש על ידי איתמר זוהר
- ימי הולדת/ שלמה ארצי (טקסט בלבד), הוגש על ידי שרה כהן
- תפילת יום הולדת/ חוה אלברשטיין, הוגש על ידי לידיה כרמלי
- כל שנה מתחילה/ רמות, הוגש על ידי רוני הפנר
- Chas'n Ka'le Mazel Tov/ Atonement Klezmer duo, הוגש על ידי ניצן פוקס
- האהבה שלי היא לא האהבה שלו/ יצחק קלפטר, הוגש על ידי דולי
- Happy Birthday/ The Beatles, הוגש על ידי רחלי
- Happy Birthday/ Barack Obama, הוגש אף הוא על ידי רחלי
- Everybody Knows/ Leonard Cohen, הוגש על ידי יגאל חמיש
- Birthday/The Beatles הוגש על ידי אילנה שקולניק
- כל עוד/ יוני רכטר ואבנר קנר, הוגש על ידי רועי רוטמן
- חמש שנים על מיכאל/ אפרת גוש, הוגש על ידי סורנטו
- עוגה/ צוות רחוב סומסום, הוגש על ידי יואב
- גלגל ענק/ חלב ודבש, הוגש על ידי אורחת לרגע
- איפה העוגה/ הדצים עם חובבי ציון, הוגש אף הוא על ידי אורחת לרגע
- Five Years/ David Bowie, הוגש על ידי קרפד
- Birthday/ The Sugarcubes, הוגש על ידי לילי ט.
- If You Love that Politician/Tom Paxton, הוגש על ידי אלדד


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מזל טוב   נטע ג.   יום ה', 15/10/2009 שעה 0:10   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב - והרבה שנים נוספות טובות   ביילע   יום ה', 15/10/2009 שעה 0:24   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב.   SilentMike   יום ה', 15/10/2009 שעה 2:31   [הצג]   [3 תגובות]
יום הולדת שמח   דרור   יום ה', 15/10/2009 שעה 2:39   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב   איתמר   יום ה', 15/10/2009 שעה 9:04   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב   שרה   יום ה', 15/10/2009 שעה 9:42   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב   כליל   יום ה', 15/10/2009 שעה 10:20   [הצג]   [2 תגובות]
תמשיך ככה!   לידיה כרמלי   יום ה', 15/10/2009 שעה 17:42   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב   רוני ה.   יום ה', 15/10/2009 שעה 18:27   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב!   nitzanfoucks2@gmail.com   יום ה', 15/10/2009 שעה 18:28   [הצג]   [3 תגובות]
בחלוף חמש שנים   דובי   יום ה', 15/10/2009 שעה 18:31   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   דולי   יום ה', 15/10/2009 שעה 20:10   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   רחלי   יום ו', 16/10/2009 שעה 0:31   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   יגאל חמיש   יום ו', 16/10/2009 שעה 8:13   [הצג]   [5 תגובות]
תרומתי הצנועה   אילנה שקולניק   יום ו', 16/10/2009 שעה 9:17   [הצג]   [4 תגובות]
מזל טוב   רועי שהגיע אחר-כך   יום ו', 16/10/2009 שעה 10:25   [הצג]   [3 תגובות]
מזל טוב!   סורנטו   יום ו', 16/10/2009 שעה 13:01   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   V   שבת, 17/10/2009 שעה 16:32   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב!   יואב   שבת, 17/10/2009 שעה 23:12   [הצג]
משנה לשנה   איתמר   יום א', 18/10/2009 שעה 1:15   [הצג]
מזל טוב :)   אורחת לרגע   יום א', 18/10/2009 שעה 11:37   [הצג]   [2 תגובות]
קרפד   אלמוני   יום ב', 19/10/2009 שעה 18:39   [הצג]   [2 תגובות]
מכיר את השיר הנפלא של השוגר קיובז?   לילי ט   יום ה', 22/10/2009 שעה 20:35   [הצג]
(ללא כותרת)   אלדד   יום א', 25/10/2009 שעה 15:01   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©