טרזן מציל את הירח/ א.ר. ביראוז
שבת, 25/07/2009 שעה 23:19
ליקוח החמה של ה-‏22-23 ביולי 2009, שיש הסבורים כי יהיה הארוך ביותר במאה ה-‏21 כולה, גרם לפי מספר דיווחים לבלבול בקרב בעלי החיים. ''במשך זמן ארוך למדי, יהיה חושך כמעט מוחלט באזורים הנ''ל ולכן תחושת הזמן של בעלי החיים עלולה להתבלבל, כלומר, בעלי-חיים שפעילים ביום יתנהגו כאילו ירד הלילה; נמלים יחזרו לקן, ציפורים יתכנסו לשינה, עדרי צאן יחזרו למכלאות. לעומת זאת, בעלי החיים הפעילים בלילה יתנהגו כאילו יום, צרצרים ינגנו, ועטלפים ייצאו מהמערות ומהנקיקים'', נכתב באתר ''חדשות מחלקה ראשונה''. לפיכך, בחרתי לעשות כאן הומאז' לאותו ליקוי חמה (אם כי באמצעות ליקוי לבנה דווקא) ולאותה תחושת מבוכה בהביאי סיפור - לא מן הידועים שבהם דווקא - פי עטו של יוצר טרזן, א.ר. ביראוס. בסיפור זה מעמת בכותב את גיבוריו המוכרים עם תופעה של ליקוי חמה בג'ונגל ומספר על השאלה הבסיסית המטרידה את בעלי החיים בעניין זה: מה קורה שם למעלה, לעזאזל...?

 
ליקוי החמה כפי שצולם בליל ה-‏22-23 ביולי, שעה שנראה באיזור מזרח אסיה (מקור תמונה).
 

ליקוי החמה של ה-‏22-23 ביולי ארך 6 דקות ו-‏39 שניות. לפי אתר המדע הפופולרי ''הידען'', ליקוי זהה צפוי בעוד כ-‏18 שנה באפריקה, וליקוי ארוך יותר יתקיים רק ב-‏13 ביוני 2132. ''ספק אם מישהו מהקוראים של שורות אלה יזכה לראותו'' כתב על כך עורך האתר, אבי בליזובסקי. מאות מיליונים נשאו את עיניהם השמימה כדי לחזות במה שחלק מהם פירשו כסימן אלוהי ואחרים כאות לגורל אישי שנקבע מלמעלה. כהומאז' לליקוי חמה זה אני מגיש כאן את הסיפור הבא (אף כי הוא עושה בליקוי לבנה דווקא).

ולפני שניגש אל הסיפור עצמו, מספר מלים על טרזן כדמות ספרותית. ספרי טרזן ספגו לא מעט ביקורות קשות, חלקן מוצדקות. יהודה אטלס כתב עליהם ש''אינם ספרות גדולה. סגנונם, תזזית האירועים שבהם, השטחיות הפשטנות וחד-הממדיות של דמויותיהם ממקמים אותם בין ספרי ההרפתקה הפופולריים אך לא בספרות המופת''. אך באותה נשימה הוא מוסיף: ''ולמרות כל אלה, יש משהו בטרזנים. יש בהם מעשה ריקמה מורכב של הרפתקה. יש סיפור עלילה ומתח שלא נגמר, שהתרתו בדרך כלל אמינה. יש סיפורי התמודדות, הירדות ותושייה. יש מלחמת הטובים נגד הרעים, כשהטובים, אחרי הרבה סבל, תמיד מנצחים. יש בהם יכולת מדהימה לסבך עלילה בקצב הולך וגובר, עוצר נשימה, ועם זה לספר תמיד משהו חדש. יש בהם העדפה מתמדת של חיי הטבע על הציוויליזציה''. (יהודה אטלס, ילדים גדולים, כרך ב', עמ' 123-124, הוצאת ידיעות אחרונות ספרי חמד, תל אביב 2003).

הספר ממנו נטול הסיפור המובא כאן קרוי טרזן בעלילות הג'ונגל והוא השישי בסדרת הספרים הזו. כמו במקרים אחרים בספרות הפופולרית, הבין המחבר מאוחר למדי כי גיבורו התחבב על הקוראים בשל הרקע המיוחד שלו בג'ונגל והעובדה הזו דחקה בו לעבות את הרקע הזה וליצוק לתוכו עוד ועוד סיפורים. וכך, לאחר שהפך את טרזן ל''בן תרבות'' כבר בסוף הספר הראשון בסדרה, החזיר אותו לג'ונגלים בספר השלישי והרביעי והפך אותו לגבר בגיל המעבר הנקלע לשם כדי להציל את בנו (הבוגר בזכות עצמו) ברביעי, שב אדגר רייס ביראוס אל טרזן הצעיר, זה שהתבגר ביערות העד, התיידד עם פילים והתמודד על הנהגת הקופים. בסיפור זה טרזן מתמודד עם השאלה מי הוא השולט בירח ומשיג - באופן מקרי למדי - תהילת עולם בתשובה על כך.

 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 הסיפור מקורו בספר טרזן בעלילות הג'ונגל, מאת א.ר.ביראוס. הספר יצא לראשונה לאור בשנת 1919. הוא יצא בתרגום עברי בשנת 1976 בתרגומו של אריה חשביה ובהוצאת מ. מזרחי.
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מקסים   נועה   יום א', 26/07/2009 שעה 9:44   [הצג]   [2 תגובות]
ללקק את האצבעות :)   זיו מגן   יום ג', 28/07/2009 שעה 5:16   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   ויליאם גאן   שבת, 15/08/2009 שעה 19:49   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©