היום ההוא
יום ד', 22/07/2009 שעה 1:05
פעם בשנה מציין אדם את יום הולדתו. הוא יכול לעשות סיכומי ביניים, לספר על אהבותיו ושנאותיו, לתכנן את העתיד או כל דבר אחר. חלק מכל אלה עשיתי בשנים הקודמות. אבל כשהגיעה השעה לבחון השנה את היום הזה החלטתי שזה בדיוק מה שאעשה: אנסה לאתר את האירועים שהתרחשו באותו יום עצמו. חלק מהאירועים הללו אינם מעניינים כלל. כלומר, קל מאוד למצוא ידוען כלשהו שנולד ביום זה, אבל דומה שברגע לידתו לא ידע עדיין איש כי יום אחד יצליח בתחום כלשהו ולכן זה גם לא ממש חשוב. במקום זאת, ניסיתי לבדוק מהם המאורעות ההיסטוריים והתרבותיים שהתחוללו באותה יממה עצמה. כי מאורעות אלה הרכיבו את סדר היום של בני האדם ביום בו הגחתי לאוויר העולם. לא שידעתי מזה יותר מדי, אבל בפרספקטיבה לאחור זה יכול להיות ניסיון מעניין למדי - בוודאי עבור חובב היסטוריה שכמותי. ובכן, הנה היום ההוא לפניכם. 22 ביולי 1968.''הארץ שלנו'' מדווח לקוראיו הצעירים על חטיפת מטוס אל-על לאלג'יר. בתמונה: הקברניט עודד אברבנאל (מקור: גיליון ''הארץ שלנו'' מיום 30.7.1968).

ה-‏22 ביולי 1968 היה יום שני חם למדי. בבוקר אותו יום עשו הבריות את דרכן אל מלאכתן כשפניהן מודאגות. משני עברי תעלת סואץ התנהלו חילופי אש בין צבאות ישראל ומצרים. פוליטיקאים, עיתונאים, מזרחנים וסתם עמך דנו בקדחתנות באמנה הלאומית הפלסטינית שאושרה כמה ימים קודם לכן, שללה את זכותה ישראל להתקיים וקבעה שאין תחליף לשחרור פלסטין בכוח מידי הציונים. באוטובוסים ובקרנות הרחוב התווכחו גברים ונשים בלהט על השאלה האם מלחמת ששת הימים נכשלה משום שלא הביאה את מדינות ערב לבקש שלום עם ישראל גם לאחר תבוסתן המוחצת.

בעיראק מונה אותו יום סגן נשיא חדש, בחור בן 31 בשם סדאם חוסיין. חמישה ימים קודם לכן עמד הצעיר שחור השיער והמשופם מאחורי הגנרל אחמד חסן אל-בכר, שהנהיג הפיכה שקטה בצמרת מפלגת הבעת' והדיח מהשלטון את קודמו הפרו-נאצריסטי עבד אל-רחמן עארף. כאות תודה על שירותיו מינה אותו הלה לסגנו. בדוחות שהעבירו סוכני המודיעין האמריקניים בבגדאד הם שרטטו דיוקן של פוליטיקאי מיומן ובעל יכולת ארגונית גבוהה שהוא גם אנטי-קומוניסט חריף והותירו את הרושם שעל וושינגטון לטפחו לטווח ארוך.

ב-‏22 ביולי 1968 נחטף מטוס אל על בדרכו מרומא לישראל. החוטפים היו שלושה מחבלים מהחזית העממית לשחרור פלסטין, ארגון שנוסד פחות משנה קודם לכן על ידי ג'ורג' חבש וודיע חדאד. אחד מהם איים באקדח על הקברניט עודד אברבנאל והורה לו לשנות את כיוון הטיסה ולנחות באלג'יר. אברבנאל שידר מייד הודעה על המתרחש ופנה אל היעד החדש. טייס המשנה מעוז פורז, שנפצע במהלך החטיפה, הודיע על כך לנוסעים. יום לאחר מכן מסר על כך שר התחבורה משה כרמל הודעה מיוחדת בכנסת. הוא ציטט את סוכנויות הידיעות, שהודיעו זמן קצר קודם לכן כי בכוונת שלטונות אלג'יריה לשחרר מיידית את כל נוסעי המטוס, לרבות הישראליים שבהם. הוא הביע תקווה ''כי ממשלת אלג'יריה תכבד את המשפט הבינלאומי ובפרט את התחייבויותיה בתחום התעופה הבינלאומית...ותשחרר ללא עיכוב את המטוס על נוסעיו ועל צוותו''.


למשה כרמל הייתה סיבה טובה לדאוג. מנהיג אלג'יריה, חורי בומדיין, שהיה מהעוינים שבמנהיגי מדינות ערב, סירב לשתף פעולה. ישראל נאלצה, אפוא, לשאת ולתת עם החוטפים. לאחר משא ומתן שארך חמישה ימים, שוחררו האזרחים הזרים בתמורה לשחרורם של 15 מחבלים שהיו עצורים בישראל. 12 הגברים הישראלים שהיו במטוס, כולל הקברניט עודד אברבנאל, הוחזקו למשך 39 יום עד לשחרור הפלסטינים מכלאם. כיום מקובל להניח שחטיפה זו שינתה את פני ההיסטוריה של הטרור. היא הוכיחה שאפשר להוציא ויתורים של ממש מישראל וגם למשוך תשומת לב בינלאומית למאבק הפלסטיני. בישראל למדו את לקח אבטחת התעופה האווירית, וזו הועברה לידי שירות הביטחון הכללי.

בארצות הברית פילחו את חלל האוויר הדיווחים על הופעתו הראשונה של ג'יימס ארל ריי בבית המשפט. ריי, שהואשם ברצח המנהיג השחור וחתן פרס נובל לשלום מרטין לותר קינג, נלכד 45 יום קודם לכן בנמל התעופה הית'רו שבלונדון, לאחר מירדף בינלאומי שנמשך למעלה מחודשיים. בעצת עורך דינו, פרסי פורמן, הוא הודה באשמה. פורמן הסביר לו שאם יכפור באשמת הרצח ויורשע בכל זאת הוא יושב אחר כבוד על הכיסא החשמלי. הרשעה ברצח על סמך הודאה באשמה משמעותה ''רק'' מאסר עולם. לימים יטען ריי כי את הקונספירציה לרצוח את קינג בישל איש מסתורין בשם ראול אותו פגש קודם לרצח במונטריאול.

באנגליה, ובעצם בכולם כולו, רחשו שמועות שונות על מה שמתרחש באולפני אבי רוד, צפונית ללונדון. היה ברור שקורה שם משהו מיוחד, אבל איש עדיין לא ידע לספר דברים לאשורם. 52 ימים קודם לכן נכנסו לשם הביטלס כדי לעבוד על אלבומם החדש, הראשון מאז מותו של מנהלם בריאן אפשטיין. האיש שג'ון לנון כינה פעם ''הביטל החמישי'', החזיר את נשמתו לאחר שלקח את שילוב הקרביטראל והאלכוהול קצת רחוק מדי. ארבעת המופלאים שהו אז ברישיקש שבהודו ונפגשו עם המהרישי מהאש יוגי. כשחזרו הביתה, הביאו עימם סקיצות של שירים חדשים שהושפעו מאותו ביקור. בשעות הערב עברה החבורה לסטודיו גדול יותר בבניין לצורך הקלטתם של שני סולואים של רינגו סטאר. הראשון שבהם היה Don't Pass Me By, השיר הראשון שהולחן כולו על ידי המתופף טוב-המזג, שנחשב לביטל השולי ביותר בכל הקשור להשפעה על גוף היצירה של הלהקה. השורה ''I'm sorry that I doubted you, I was so unfair, You were in a car crash and you lost your hair'' תפורש בשנה שלאחר מכן על ידי קונספירטורים חובבים כאישור מרומז לשמועה (שהפכה לאגדה אורבנית) לפיה פול מקרטני נהרג בתאונת דרכים עוד ב-‏1966 והוחלף בידי כפיל.

הביטלס בקיץ 1968, שעה שעבדו על האלבום הלבן. ביום ההוא הוקלטו שני סולואים של רינגו סטאר (מקור תמונה 2).

המעבר לאולפן הגדול יותר נועד לאפשר את נוכחותם הצפופה של 26 חברי התזמורת שליוותה את הקלטת השיר השני, Good Night. בין השאר, ניגנו בהקלטה הזו תריסר כנרים, שלושה ויולנים, שלושה צ'לנים, שלושה חלילנים וכן נגני נבל, קלרינט, ויבראפון, קרן ובאס. גם זמרי מייק סאמס נטלו בה חלק. רינגו זימר בנימה מלטפת את הלחן שכתב לנון כשיר ערש לבנו ג'וליאן. בסוף הביצוע לחש רינגו למיקרופון: ''לילה טוב, לילה טוב לכולם, לכל אחד בכל מקום, לילה טוב'' - וחתם בכך את אחד משירי הערש המוכרים ביותר בכל הזמנים. זמן מה לאחר מכן חתם הקטע הזה את האלבום The Beatles, הידוע כיום יותר כאלבום הלבן.

מצעדי הפזמונים אמנם פזלו אל הביטלס בלונדון, אבל המשיכו להצמיח להיטים מהרכבים נוספים. בארצות הברית צעדה בראש המכירות הנעימה Grazing in the Grass בביצוע יו מסקלה. בשיקאגו, אגב, משלו ללא מצרים הרולינג סטונז עם Jumpin' Jack Flash. בבריטניה היו אלה האיקוואלז בהנהגת אדי גראנט, שעלו לפיסגה בלהיטם Baby Come Back.

באיטליה בישרו כלי התקשורת את מותו מהתקף לב של ג'יובאנינו גוארשי, עיתונאי, קומיקסאי והומוריסט ששמו נודע לתהילה כיוצרו של דון קאמילו. מי שלא קרא את הספרים בהם מככב כומר כפרי זה המצוי ביריבות מתמדת מול ראש הכפר הקומוניסט (אחד מהם יצא לפני מספר שנים בהדפסה מחודשת ביוזמת מאתר הספרים הוותיק איתמר לוי), הפסיד לא מעט התפרצויות צחוק. אבל בימים ההם היו ספרי דון קאמילו מוכרים כמעט בכל בית גם בישראל. גוארשי, אגב, היה חתיכת טיפוס. הוא מתח ביקורת על בניטו מוסוליני, אבל בכל זאת גוייס לצבא האיטלקי במלחמת העולם השנייה ושימש כקצין ארטילריה. אחרי המלחמה הפך לשמרן מתון, תמך בדמו-נוצרים ופירסם סאטירות נוקבות על הקומוניסטים.

בפרובינציית מניטובה שבקנדה התחוללה סערה כאשר התברר כי ב-‏22 ביולי עלתה באש קתדרלת בוניפציוס הקדוש - מונומנט היסטורי בעל חשיבות רבה. הקתדרלה החלה את ימיה ב-‏1818 ככנסייה קטנה וצנועה מבולי עץ ששימשה מתיישבים מצרפת, גרמניה ושווייץ. ב-‏1822 מונה הכומר הראשון ששימש בה כבישוף וכך הפכה כנסייתו לקתדרלה. היא הורחבה כמה וכמה פעמים, אך ב-‏1860 עלתה באש. לאחר שנהרסה פעם נוספת, נבנתה מחדש בעשור הראשון של המאה העשרים כשהיא מיועדת הפעם לאוכלוסייה גדולה יותר. בקיץ של 1968 פרצה בה דליקה שגרמה לה לנזקים כבדים. לאחר מכן היא תיבנה בפעם החמישי. גדולה וחזקה מבעבר, וכיום היא שוב מתנוססת לתפארה כבימי קדם.

ב-‏22 ביולי 1968, סמוך לשעה שתיים אחר הצהריים, ילדה צעירה בת 24 את בנה הבכור בבית החולים רמב''ם שבחיפה. התינוק נולד בריא ושלם ושקל 3.200 ק''ג.

הילד הזה הוא אני.

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מזל טוב!   דיאנה   יום ד', 22/07/2009 שעה 1:47   [הצג]   [2 תגובות]
יום עמוס היה לנו   אסף שפריר   יום ד', 22/07/2009 שעה 2:40   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   Oferiko.com   יום ד', 22/07/2009 שעה 4:32   [הצג]   [2 תגובות]
מעוז פורז   מניה   יום ד', 22/07/2009 שעה 6:28   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב   יונתן   יום ד', 22/07/2009 שעה 7:39   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   איתמר   יום ד', 22/07/2009 שעה 10:14   [הצג]   [2 תגובות]
שוב מזל טוב, חמד   רוני   יום ד', 22/07/2009 שעה 11:02   [הצג]   [2 תגובות]
יום הולדת שמח   ביילע-אמא של מתבגרים   יום ד', 22/07/2009 שעה 11:50   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב וגם   יגאל חמיש   יום ד', 22/07/2009 שעה 12:25   [הצג]   [2 תגובות]
מי אמר שגימטריה זה שטויות?   אמיר ליברמן   יום ד', 22/07/2009 שעה 12:30   [הצג]   [3 תגובות]
מזל טוב   דובי   יום ד', 22/07/2009 שעה 14:26   [הצג]   [3 תגובות]
יומולדת שמח!   לידיה כרמלי   יום ד', 22/07/2009 שעה 15:10   [הצג]   [2 תגובות]
יום הולדת שמח !!   יהושע בן משה   יום ד', 22/07/2009 שעה 17:18   [הצג]
(ללא כותרת)   עדה   יום ד', 22/07/2009 שעה 18:10   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב!   ניצן   יום ד', 22/07/2009 שעה 19:28   [הצג]   [2 תגובות]
מזל טוב!   יואב   יום ה', 23/07/2009 שעה 0:54   [הצג]
רעיון לשנה הבאה   דוד קסירר   יום ה', 23/07/2009 שעה 19:35   [הצג]
For many returns   ינשוף   יום ו', 24/07/2009 שעה 5:52   [הצג]
יום הולדת שמח!   יעל   יום ו', 24/07/2009 שעה 20:01   [הצג]
איך עברה לך השנה כל כך מהר.   מונס   יום ב', 27/07/2009 שעה 17:33   [הצג]
(ללא כותרת)   לי עברון-ועקנין   יום ד', 29/07/2009 שעה 20:59   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©