איך לעצב רהיט זול וידידותי
יום ב', 20/04/2009 שעה 22:19
בדרך כלל אני לא ממליץ על אירועים הקשורים לעיצוב. יש לכך סיבה טובה: אני לא מבין כלום בתחום הזה. אבל הנה החריג: יוספה שמואל, אחת הנשים הכי נמרצות ומקוריות שאני מכיר, מתמחה בשנים האחרונות בעיצוב רהיטי קרטון ומסתמנת כאחת הדמויות המובילות בתחום הזה בארץ. כששומעים את המושג ''רהיטי קרטון'' מרימים אולי גבה או שתיים, אבל מתברר שמדובר בפריטים חזקים, זולים ולא פחות חשוב - ידידותיים לסביבה. בבית שלי יש כבר שידת טלוויזיה מקורטנת שכזו שצבועה בלכה נאה, נושאת על גבה ענתיקה טלוויזיונית גדולה מתקופת הטרום-פלזמה ועושה עבודה מצוינת בסחיבתה. ובכן, יוספה כשרונית זו תקיים בסוף השבוע הקרוב סדנת עיצוב בקרטון במושב כפר שמואל, שתי דקות מרמלה ולא יותר מרבע שעה מתל אביב. מי שיבוא ירוויח.

במושב כפר שמואל, מהלך רבע שעה נסיעה לכל היותר ממודיעין, תתקיים בסוף השבוע הקרוב סדנה מיוחד במינה: עיצוב רהיטים מקרטון. יוזמת הפרויקט המקורי הזה הוא יוספה שמואל, תושבת כפר ורדים, שבשנים אחרונות מתמחה בעיצוב ובייצור מוצרים מיוחדים אלה.

''ייצור רהיטים מקרטון הוא נושא שבשנים האחרונות מקבל תנופה עצומה, לא רק בארץ אלא גם במדינות מתקדמות נוספות'', אמרה יוספה השבוע, ''רהיטים מקרטון הם הגבול שבין נגרות לאומנות, הם מאוד ידידותיים לסביבה ואף תורמים לניקיונה, משום שהם מיוצרים מחומרים ממוחזרים, כולם על בסיס נייר ומים: שידות, כסאות, ספות, שולחנות, מדפים ולמעשה כל סוג אחר של רהיטים. בניגוד לחשיבה המקובלת, רהיטי קרטון עמידים מאוד ויכולים לשאת משקל גבוה במשך זמן רב''.
 
יוספה בפעולה. קל, זמין, זול וידידותי לסביבה. שלא לדבר על הפשטות והיופי.
 

הטכניקה הייחודית לבניית רהיטים מקרטון פותחה על ידי אריק גיומר, תפאורן צרפתי שעשה בה שימוש לצורך הפקות תיאטרון. הטכניקה מתבססת על מבנה הקרטון (הדו-גלי) וחוזקו שנובע מהמבנה שלו ומהצורה בה מייצרים אותו. באמצעים פשוטים, כמו סכין חיתוך ואקדח דבק חם, יוצרים קונסטרוקציה של קרטון המהווה את בסיס התמיכה של הרהיט. יתר על כן, גמישותו של הקרטון מאפשר ליצור רהיטים בקווים מעניינים ועדיין לשמור על חוזקו של הרהיט. לאחר סיום הבנייה עוברים הרהיטים ציפוי בלכה עמידה למים ולאש. התוצאה היא שאפשר, למשל, לשטוף רצפה כשמונח עליה רהיט מקרטון. אם מתעקשים, תמיד אפשר להרים אותו מהרצפה בהינף יד.

יוספה שמואל (41) נחשבת לאחת מחלוצות עיצוב רהיטי הקרטון בישראל ולאחת המזוהות ביותר כיום עם התחום. בהכשרתה היא מהנדסת מחשבים ולפני מספר שנים, כחלק מרילוקיישן בעבודה, עברה להתגורר בניו-זילנד, מדינה בעלת מודעות סביבתית גבוהה. שם גם ספגה את הצורך לייצר מוצרים ידידותיים לסביבה כחלק מחשיבה אקולוגית רחבה. כששבה ארצה, החליטה לנסות את כוחה ולרתום לעניין את כישוריה האמנותיים, שהיו עד אז בגדר תחביב בלבד. ''מיד כשהתמקמנו הלכתי ללמוד את השיטה'', סיפרה השבוע, ''ומייד לאחר מכן הפשלתי שרוולים ובניתי את כל מה שהיה חסר לנו בבית – חדר ילדים, כורסאות לטלוויזיה, הדומים ושידות. אנשים שבאו לבקר אצלנו ראו את הרהיטים והתלהבו ולאט לאט מצאתי את עצמי מקבלת עוד ועוד הזמנות. עכשיו החלטתי להעביר את האופציה הזו לציבור הרחב באמצעות סדנאות מיוחדות''.

החשיבה המקורית, יכולת העיצוב הגבוהה והיכולת לתרום בכך לשיפור המצב האקולוגי באמצעות מיחזור חומרים קיימים הפכה את הסדנאות שלה לפופולאריות במיוחד. על כל אלה נוסף גם המשבר הכלכלי האחרון, המגביר את הצורך ברכישת מוצרים זולים יותר ואמינים לא פחות. בחול המועד, למשל, השתתפה במיזם אקולוגיה ואומנויות בביג כרמיאל ובנתה במקום רהיטים לכפר הילדים של כרמיאל ''עזרו לי ילדות יהודיות וערביות ואפילו משפחה ממושב סמוך שראתה אותי עובדת ביום ראשון והחליטה להגיע במיוחד ביום שני כדי לבנות יחד איתי'', היא מספרת.

''התחלתי בצפון הארץ, אבל לאחרונה אני מקבלת עוד ועוד הזמנות מהמרכז ומאזורים נוספים'', היא מוסיפה, ''חשוב להבין שהסדנה עצמה מביאה אנשים לתהליך של אינטראקציה חברתית שהיא מעבר לעיצוב עצמו. היא הופכת להיות חוויה אנושית ממדרגה ראשונה וכשלעצמי, אני נהנית ממנה הרבה יותר מאשר מעיצוב סטנדרטי עם שולחן שרטוט ומחשב''.

ביום חמישי, 23 באפריל, תקיים יוספה סדנה במושב כפר שמואל, בו נולדה וגדלה. הסדנה תימשך לאורך כל סוף השובע והרעיון שעומד בבסיסה הוא שאדם שיתחיל לעצב רהיט בהדרכתה ביום חמישי יוכל כבר לצאת עם המוצר המוגמר בשבת. הסדנה תסתיים ב-‏25 באפריל. ''כל אחד יוכל לצאת מהסדנה כשיש בידיו לא רק רהיט אישי אלא גם את הידע כיצד לבנות נוספים כאלה בכוחות עצמו'', היא מסכמת.

ושוב - כמי שרהיט כזה כבר שוכן כבוד בחדרו, אני יודע כמה הוא שימושי, זול ונאה למראה.

 
 

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מומלץ!!!   אורחת לרגע   יום ג', 21/04/2009 שעה 13:46   [הצג]
כורסת ילדים, + שידה פינתית + שולחן עבודה   מונס   יום ג', 21/04/2009 שעה 22:53   [הצג]
סדנא נוספת   יוספה   שבת, 02/05/2009 שעה 23:26   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©