המחירון ב'/ דודו לביא
יום ה', 01/01/2009 שעה 19:20
בעיצומה של מלחמת לבנון השניה ובלהט הקרבות נכתב המאמר הקצר הנושא את השם ''המחירון''. כיום, בעיצומו של מבצע עופרת יצוקה, קשה להשתחרר מתחושת הדז'ה וו: מתחילים בפעולה אווירית רחבה וקשה, עוברים לדיון גלוי על הפעולה הקרקעית ומחירה בכוח אדם - וההמשך מי ישורנו. ובכן, כדי להימנע מהתברברות הנובעת ממיצוי הפעילות האווירית, הכנסת כוחות קרקעיים, על כל המשתמע מכך, תוך המשך הירי על ישובי עוטף עזה וערי הדרום מוצע לפעול על פי המתווה שהוצע להלן באופן הבא: ראש הממשלה יכריז כי מטרת המבצע היתה להעביר מסר שישראל לא תעבור לסדר היום על ירי לעבר ישוביה וכי המטרה הושגה ועל כן הוא מכריז חד-צדדית על הפסקה מיידית בפעילות בעזה.ראש הממשלה יבהיר כי אין בכוונת ישראל להבליג על פעילות עויינת נוספת וכי מעתה יופעל המחירון. פרסום חוזר של מאמר אורח של דודו לביא, בשינויים קלים.

כזכור, ההצעה עלתה בקשר עם המלחמה בלבנון, אך כפי שנכתב כבר אז היא תקפה מול כל סכסוך של ישראל מול טרור הזוכה לגיבוי מקומי ובכלל זה הקסאמים מעזה.

הפעלת המחירון לאורך זמן ובעצימות הולכת וגוברת מיועדת ליצור לחץ על החמאס, שנהנה עד כה מגיבוי מקומי, להפסיק את פעולותיו. חיל האוויר ינהל את המערכה לבדו, תוך מזעור הסיכון לחיילי צה''ל. הנחת היסוד העומדת מאחורי השיטה היא שאין טעם וצורך ''לנקות'' את רצועת עזה מלוחמי החמאס ומקני הרקטות כי ממילא המצב ישוב לקדמותו חודשים לאחר תום המערכה (ובינתיים עלולים חיילים להיהרג לריק). על אף התדמית המיוחסת לו במקומותינו החמאס אינו בלתי רציונאלי ויבין עד מהרה כי בקצב שיגור הרקטות הנוכחי לא יישאר הרבה מהתשתית העזתית.

רצועת עזה. מחיר קבוע מראש (מקור תמונה).

מטרתו של המחירון היא ליצור מאזן אימה על בסיס מתמשך ולהחיל על החמאס בעזה את אותה הרתעה שבגינה גם הסורים, האירנים והחיזבאללה בלבנון אינם תוקפים את ישראל למרות שהם מצוידים ביכולות לעשות כן, והכל תוך שקיפות מלאה ונשיאה באחריות מלאה למעשים שתסייע להפחית את הלחץ הבין לאומי תוך נטרול הבסיס לגינוי כי האויב ידע בעת נקיטת הפעולה העוינת בדיוק למה הוא צפוי ויצירת לחץ מקדמי של האוכלוסיה לפעולה למניעת פעולות האיבה.

הימים חולפים והמלחמה גובה עוד ועוד קורבנות. על רקע האירועים שולטות שתי גישות מרכזיות. האחת היא גישת ''נקרע להם את הצורה''. גישה זו בעייתית ליישום מהיבטים מוסריים ומחשש מפני גינוי על ידי הקהילה הבינלאומית. האחרת היא גישת ''הפתרון המדיני'', שבדינאמיקה שנוצרה עלולה לדעת רבים לפגוע פגיעה חמורה בכוח ההרתעה של ישראל.

בהתנהלות הנוכחית נראה כי קובעי המדיניות פוסחים על שתי הסעיפים. התוצאה: ההרתעה נפגעת והשימוש בכוחות קרקעיים גובה קורבנות. יש לזכור כי בחלוף חודש ימים מתחילת המלחמה אנו כעת נמצאים בשלב של הלחימה שבו יש לנו בעיקר עניין ליצור הרתעה ארוכת טווח ולהגיע להסדר מדיני.

לאור האמור לעיל אני מציע גישה אחרת שאכנה אותה (הסיבה תתברר מיד) גישת ''המחירון''.

העיקרון פשוט מאד – שכר ועונש, תוך שקיפות מלאה ונשיאה באחריות מלאה למעשים. ההצעה עולה בקשר עם המלחמה ברצועת עזה, אך תקפה מול כל סכסוך של ישראל מול טרור הזוכה לגיבוי מקומי (הקסאמים מעזה, למשל).

איך זה יעבוד?

מדינת ישראל תפרסם בעולם תצלום לוויין של מפת רצועת עזה הכולל בנק מטרות ממוספר של יעדי תשתית ונדל''ן בדרגות חשיבות שונות.

לצד התצלום ייקבע מחירון הקושר בין מעשה לתוצאה:
קטיושה אחת על שטח פתוח – הרס מבנה 345; רקטה אחת על אשדוד – הרס גשר 566; רקטה אחת על תל אביב – השמדת תחנת הכוח המרכזית וכו'. זאת, על בסיס העקרון לפיו כל נפגע (פצוע, לפי דרגת חומרה, או הרוג) מכפיל ומעצים את המחיר פרופורציונית. במקרה של ירי לשטח ישראל יידע האויב כי תוך מספר שעות יושמד היעד כקבוע במחירון. לפי עקרון זה הפסקה מוחלטת של האש תביא גם להפסקה מוחלטת של פעולות חיל האוויר.

תכלית ההצעה תובהר להלן באמצעות שאלות ותשובות:

ש: למה זה טוב?
ת: תכלית המהלך ליצור לחץ על החמאס, שנהנה עד כה מגיבוי מקומי, להפסיק את פעולותיו. חיל האוויר ינהל את המערכה לבדו, תוך מזעור הסיכון לחיילי צה''ל. אין טעם וצורך ''לנקות'' את רצועת עזה מלוחמי החמאס ומקני הרקטות כי ממילא המצב ישוב לקדמותו חודשים לאחר תום המערכה (ובינתיים נהרגים חיילים לריק). איסמעיל הנייה יבין עד מהרה כי בקצב שיגור הרקטות הנוכחי לא יישאר הרבה מהתשתית העזתית ...

ש: ומה אם העולם יגנה?
ת: הוא כבר מגנה, בעיקר מפני שהפעולות נתפסות כיזמה של צה''ל. בשיטת המחירון לא יהיה בסיס לגינוי כי האויב ידע בעת נקיטת הפעולה העוינת בדיוק למה הוא צפוי. מכאן שנקיטת הפעולה כמוה כהסכמה לפעולה.

ש: ואם יהרגו חפים מפשע?
ת: אשמתם. הם ידעו מראש שחיל האוויר צפוי להשמיד את המטרה.דודו לביא הוא כלכלן.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
[חדש]
קרפד   יום ה', 01/01/2009 שעה 20:30
הייתי מוסיף את עקרון ההדרגתיות למחירון. עבור ההפרה הראשונה, עונש קל, עבור ההפרה הבאה, עונש מתגבר וכן הלאה.
הרבה יותר קל לצד השני ''להאמין'' שתקיים את העונש ה-N+1 כאשר הראית נכונות לעשות כן ב-N השלבים המוקדמים והפחות הרסניים. היתרון הנוסף הוא שהגינוי כלפינו בשלבים המוקדמים יהיה הרבה יותר מתון מעצם זה שנמנענו מיד קשה. עקרון ה-''הם מביאים זאת על עצמם'' יבוא לידי ביטוי מפורש דרך אופן הפעולה הזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

Three Strikes and You’re Out [חדש]
מוסא צדר   יום ה', 01/01/2009 שעה 21:28
בתגובה לקרפד
חוק אמריקאי (שעליו ניתן להתווכח אם דרקוני או לא) שמוכיח את יעילותו- לא חשוב מה העבירה עליה אתה נשפט, אם זו העבירה השלישית שלך, דינך: מאסר עולם. נכון שהדבר מביא לאבסורדים שבגללם אדם שגנב פחית קולה נכנס למאסר עולם, אולם יגידו: שלא יגנוב אם הוא יודע שזה הסיכון שהוא לוקח על עצמו.
הוגן? אולי.
אפקטיבי? בטוח.
קדימה, ליישם גם כאן. פעם ראשונה רקטה? הולך מחסן נשק.
פעם שניה? ילך מסגד. פעם שלישית? הזהרנו אותכם!!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

Three Strikes and You’re Out [חדש]
אורי קציר   יום ה', 01/01/2009 שעה 23:06
בתגובה למוסא צדר
אתר אישי
לא בדיוק חוק אמריקני מובהק. אני יודע שזה היה פעם מקובל בטקסאס, אבל אין לי מושג אם זה עדיין נהוג שם. מכל מקום, די ברור שזה לא חוק שמקובל במרבית מדינות ארצות הברית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

Three Strikes and You’re Out [חדש]
מיקי   יום ו', 02/01/2009 שעה 0:49
בתגובה לאורי קציר
החוק מיושם הלכה למעשה בקליפורניה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אלירם   יום ה', 01/01/2009 שעה 20:37 אתר אישי
די מזכיר לי פוסט שלי מלפני שלוש שנים:
עם הרחבה כאן:
שם דיברתי על הפסקות חשמל לזמן מוגבל, אבל יש בעיה משפטית עם הפסקת חשמל כנראה.

לא חייבים, אגב, להצהיר איזה בניין בדיוק עומדים להפציץ. מספק לומר שישראל תפציץ בניין בעל חשיבות על כל קסאם שנופל בשטח פתוח.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
יובלוג   יום ה', 01/01/2009 שעה 22:54 אתר אישי
מסכים בכלליות, אבל המאמר צריך לעבור עריכה נוספת - קטעים מסויימים כנראה לא שונו מהמאמר המקורי שעסק בלבנון, ועדיין מדברים על רקטה שתפגע בחיפה או על יציבות המשטר בלבנון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום ה', 01/01/2009 שעה 23:07
בתגובה ליובלוג
אתר אישי
צודק. העריכה הייתה חפוזה מדי. תקנתי. תודה על ההערה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הרעיון טוב [חדש]
מיקי   יום ו', 02/01/2009 שעה 0:59
בתגובה ליובלוג
אולם עם הביצוע יהיה הרבה תקלות.

בתחילת ירי הטילים לעבר ישראל כאשר עוד מיידי פעם היתה תגובה ישראלית, כנופיות יריבות נהגו לשגר משטחים של כנופייה יריבה מתוך ידיעה שתגובה כאשר תהיה תחסוך להם את שלב הריכוך של היעד כאשר את העבודה המלוכלכת הם מותירים לכוחותינו ולאחר מכן כל שנותר להם הוא לבצע טיהור ולהניף את הדגל.

כך היה בעבר וכך יהיה גם בעתיד.

איני מבין מדוע שלא תאומץ הגישה הפשוטה יותר, ראייה צבאית פרופר - שטח אוייב, פעולות עויינות - על פי אמנת ז'נבה כל מה שמותר.

אין מקום לשיקול אחר חוץ משיקול צבאי, ברוח הוראות פתיחה באש... ובלבד שלא יגרום נזק יותר מאשר התכוון הצד השני, מה כוונתם זה ברור מה צריכים לעשות - נגזרת של מה שהובן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אז מה, להמשיך את הדיון מאז? [חדש]
אבי   יום ה', 01/01/2009 שעה 23:38 אתר אישי
א. בהמשך לזה:
לא ברור לי למה מישהו (שאינו מחבל) אשם במותו-שלו מידיך, אם אתה זה שהפצצת אותו. זה שהודעת לו שאתה הולך להפציץ נקודה גיאוגרפית מסוימת לא עושה אותו אשם במותו.
ב. הבעיה של מדינת ישראל אינה אי-הנכונות לרצוח אזרחים חפים מפשע (אם כי הבעיה הזו קיימת). הבעיה היא שמדינת ישראל חושבת שלא נכון עבורה לנצח במלחמה. מכיוון שכך, היא עושה הכל כדי לא לנצח בה. כך למשל, בשבוע האחרון ישראל הנחיתה שתי מכות סמליות על החיזבאללה (נלעגות במיוחד על רקע הישגי העבר של המכה המקדימה של ישראל, בששת הימים ובשל''ג), הורידה היום עוד איזה רב-מחבלים, וכל זאת במחיר שיתוק אוכלוסיה בת מיליון נפש לשבוע שלם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
מאט טולרינג   יום ו', 02/01/2009 שעה 18:42
האם אין סכנה לפינוי מקומות שעליהם אנחנו מכריזים בבנק המטרות?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ומה בכך? [חדש]
הרב השובב   שבת, 03/01/2009 שעה 20:55
בתגובה למאט טולרינג
גשר, צומת, תחנת דלק, משאבת מים, טרנספורמטור חשמל.

כל אלו כשיושמדו, ישפיעו גם אם לא יהיו שם אנשים.

הבעיה תחמיר אם הנבלות יעמידו על הגשר נשים וילדים כדי לגרום לנו נזק תדמיתי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©