ארבעים
יום ג', 22/07/2008 שעה 14:05
זה היה יום קיץ לוהט ומיוזע של 1968. סמוך לתעלת סואץ התנהלו חילופי אש בין צבאות ישראל ומצרים. פוליטיקאים, עיתונאים ומזרחנים דנו בקדחתנות באמנה הלאומית הפלסטינית שאושרה כמה ימים קודם לכן, שללה את זכותה ישראל להתקיים וקבעה שאין תחליף לשחרור פלסטין בכוח מידי הציונים. בעיראק מונה כסגן נשיא בחור בן 31 בשם סדאם חוסיין. בפראג גברה המתיחות בעקבות זעמה של מוסקבה על הרפורמות הדמוקרטיות שיזם נשיאה החדש של צ'כוסלובקיה, אלכסנדר דובצ'ק. במצעדי הפזמונים משלו סיימון וגרפונקל ללא מצרים עם אלבומים כמו Bookends ופסקול הסרט ''הבוגר''. הבירדז, המאנקיז וקרים הושמעו אף הם בתדירות גבוהה. בבית החולים רמב''ם בחיפה נולד תינוק בריא שמשקלו מעט יותר משלושה קילוגרמים. התינוק הזה, אורי שמו, מציין היום ארבעים שנה.

ארבעים.

ארבעים שנה. לכל אחד זה נשמע אחרת. בני ישראל הסתובבו במדבר ארבעים שנה לפני שעמודי העש והענן הובילו אותם אחר כבוד לארץ ישראל. חברים לעבודה שגילם מבוגר מעט משלי אומרים לי שזו רק תחילת הדרך. לעומת זאת, זכורה לי היטב סצינת יום הולדתה הארבעים של קרובת משפחה. דווקא ביום שבו חגגנו את האירוע היא הייתה במצב רוח מחורבן. שאלתי אותה למה והיא אמרה שכשאגדל אבין בעצמי. היא התכוונה, אני מניח, לתחושה שהיא מתבגרת מהר מדי, אולי אף מזדקנת טרם זמנה. אולי ביקשה במלים הללו להביע את התיסכול ממה שהשיגה עד אז בחייה (וזה לא היה מעט) בהשוואה לציפיות הגדולות שהיו לה בצעירותה ולחלומות שאולי טיפחה במשך השנים ושלא הפכו למציאות. אולי. לא שאלתי.

תרצה אתר כתבה פעם שיר פשוט ויפה בשם ''כשתגדלי תביני'' (שהולחן על ידי משה וילנסקי ובוצע על ידי חוה אלברשטיין). למעשה, זהו דיאלוג בין ילדה שיש לה המון שאלות לאם שאין לה יותר מדי תשובות. ואחרי שהאם הנבוכה מגביה ב''אולי'' על שאלות הקשורות באמהות, בבריאות ובתעלומות אחרות שילדים טרם הספיקו לפתור ומסיימת תמיד במלים ''כשתגדלי תביני'' – אחרי כל זה היא מגיעה אל משפט המפתח. ''ורק אני והתשובות שבפי/ יודעות את הסוד הגדול/ /שגם כשגדלים לא מבינים/ רק פשוט יום אחד/ מפסיקים לשאול''.

המשפט שאמרה אותה קרובה, כמו גם אותו שיר ישן, גרמו אצלי להבשלתן של כמה החלטות שבמידה כזו או אחרת השפיעו על אישיותי. החלטה אחת היא לא להתייחס אל הגיל הכרונולוגי במונחים פאטאליים כל כך. מה שלא הספקתי עד עתה אנסה להספיק בהמשך. החלטה אחרת היא לא לומר לעולם לילדי שלי את צמד המילים ''כשתגדלי תביני'' (או ''כשתגדל תבין'', כמובן). התחמקות ממתן הסבר על שאלה אינפורמטיבית, מביכה ככל שתהיה, לא תועיל כאן. עשיתי עוד כמה החלטות משמעותיות, אבל אף אחת מהן לא נולדה מהסצינה המסוימת ההיא. ואת שתי ההחלטות הללו, שהיו למעשה התחייבויות מוקדמות שלי כלפי עצמי, קיימתי.

אז מה היה לנו עד כאן? גדלתי בחיפה. אחרי שעברנו לזכרון יעקב סיימתי תיכון חקלאי בפרדס חנה. הייתי מש''ק חינוך בשירות הסדיר ומרצה בשירות המילואים שלי. הדרכתי טיולים. עשיתי שני תארים באוניברסיטה. כתבתי תיזה לתואר שני על זנות בבהלה לזהב באלסקה וביוקון. עברתי קורס צוערים במשרד החוץ. הייתי כתב ועורך בכל מיני מקומות. שימשתי כדוברם של אי-אלו גורמים פוליטיים (אהוד ברק, מפלגת שינוי) ואחרים (רשות ניירות ערך). גרתי שבע שנים בירושלים. הקמתי משפחה ויש לי זוגה שהיא חברתי הטובה ושני ילדים שמחים וערניים שכל זוג הורים היה מאחל לעצמו כמותם. חרשתי בטיולים את ערבות הענק של מערב אמריקה ואחר כך גם העמקתי אל דרומה. אני משוגע על ספרים, בעיקר ספרי ילדים, מתח, היסטוריה ומסעות. חנויות הספרים המשומשים מתפרנסות ממני לא רע. פרסמתי בעצמי ספר ילדים. יש לי עוד שני ספרים במגירה שאחד מהם אני אוהב במיוחד, אבל אין לי יכולת לארגן הוצאה לאור שלו כרגע (אם מישהו מכיר כזו הוא מוזמן לקשר אותי אליה). בחמש השנים האחרונות אני מנהל בלוגים ברשת. יש עוד כמה דברים, אבל זה העיקר, אני מניח. הנה, כיווצתי את כל חיי אל תוך פיסקה אחת.

יש לי עוד הרבה רצונות בחיים. לו יכולתי, הייתי כותב ספרי ילדים לפרנסתי ואולי גם מחקרים היסטוריים על נושאים המעניינים אותי. אני רוצה לנסוע למונגוליה, לאיי דרום האוקיאנוס השקט, לגרינלנד, למרכז אסיה, לדרום אמריקה, לסין, לאן לא. לעשות כמה מסעות הרפתקניים, כמו הפלגה ברפסודה באוקיאנוס או טיסה ארוכה בכדור פורח. לנשום תרבויות אחרות למשך כמה שנים. לעשות משהו עם כל התמלילים המחורזים שמצטברים אצלי במגירות (מישהו מכיר איזה מלחין סקרן?).

היום בבוקר העירו אותי מרינה והילדים מהשינה עם הרבה חיבוקים ונשיקות. לאלה שלא מכירים את החוויה הזו מקרוב: זה כיף. אני מניח שיש מקומות שבהם דברים כאלה אינם מובנים מאליהם. אחר כך התלבשתי, שתיתי קפה ונסעתי להביא את הילדים לגן ולקייטנה. בדרך זימרנו במקהלה שיר ישן של שלמה ארצי. כשמשפחה שרה יחד, כמו בשיר ההוא של ג'וני קאש, זה גם כיף.

כשהגעתי לעבודה, תפס אותי מישהו במסדרון והודיע לי שאני חייב לבוא איתו עכשיו לאיזו פגישה מחוץ למשרד בנושא שיכולות להיות לו השלכות מרחיקות לכת על הארגון שבו אני עובד. לא עזרו הפצרותיה של הסגנית שלי שאכנס איתה לרגע למשרדי. אמרתי לה שדחוף זה דחוף, הסתובבתי כלעומת שבאתי ונסעתי לאותה ישיבה. רק כשחזרתי למשרד, שעתיים וחצי מאוחר יותר, ראיתי שהיא קנתה עוגה, קישטה את החדר עם בלונים ושמה פתק מזל טוב על הדלת. כמה מהחברים לעבודה באו ושרו ''היום יום הולדת''. אצלכם זה אולי עניין שבשיגרה. אצלי לא. גם זה היה כיף.

אז הנה סיכום הביניים שלי: אני בן ארבעים. בכל זאת הספקתי משהו. יש לי משפחה חמה ונעימה, חברים טובים שעוזרים כשצריך וכמה תחומי עניין שממלאים את זמני ותובעים ממני נחרצות לייצר למענם יממה בת 32 שעות. מצד שני, נשארו לי עוד כמה וכמה חלומות בלתי-ממומשים לגבי עצמי ועוד כמה אחרים שנוגעים לבני משפחתי ולחברי. בשנים הבאות אנסה להגשים גם אותם.

והנה, ברשותכם, כמה משותפי לדרך.


 
האישה שאיתי (בצילום משותף עם צ'יפ ודייל).
  
האיש הקטן, על רקע נהר הירדן.
  
...והעלמה הקטנה, ברגע חייכני במיוחד.
 

מקור כל התמונות - כמעט שאין צורך לומר - באלבום המשפחתי.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מזל טוב :) [חדש]
אבי   יום ג', 22/07/2008 שעה 14:27
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מקסים כתמיד [חדש]
זיו   יום ג', 22/07/2008 שעה 14:34
מזל טוב
המשך בדרך זו
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
מיכאל   יום ג', 22/07/2008 שעה 15:10 אתר אישי
ועוד המון שנות נחת.
אין כמו להתחיל יום הולדת ארבעים עם המשפחה. בסופו של דבר, זה העוגן שלנו.
שוב מזל טוב לבעל הבלוג הכי מעניין בארץ.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
BoR|S   יום ג', 22/07/2008 שעה 15:29 אתר אישי
מזל טוב איש יקר! רק אושר והצלחה להגשים את החלומות שלך!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב מאד.... [חדש]
אלמוני   יום ג', 22/07/2008 שעה 18:00
אני מאמין שאת המזל שלנו אנחנו מביאים לעצמנו.
אתה מביא לנו/לי הרבה עונג וזמן איכות בקריאה כאן. אז אני מאחל לעצמי - שתמשיך לכתוב כאן, ולך - שתגשים משאלות וחלומות, שתמיד תמשיך לחלום, ושיהיה לך הרבה אושר ובריאות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
michaly   יום ג', 22/07/2008 שעה 19:42 אתר אישי
אני מחבבת את שנת 68'.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
אפי   יום ד', 23/07/2008 שעה 15:59
בתגובה לmichaly
השנים שלפני אובדן התמימות, נכון מיכלי?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב אורי [חדש]
יובלוג   יום ג', 22/07/2008 שעה 19:48 אתר אישי
מאחל לך עוד שנים רבות ופוריות, ולנו עוד שנים ארוכות של קריאה בבלוגך המעשיר.

יום הולדת שמח!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ברכות [חדש]
mr.globy   יום ג', 22/07/2008 שעה 20:15
ברכות חמות לרגל יום הולדתך.
עד מאה כמו עשרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
מניה שוחד   יום ג', 22/07/2008 שעה 20:35
אורי היקר, האמן לי שהחיים מתחילים בגיל ארבעים!
הרבה אושר לך- והמשך לגרום אושר גם לנו בבלוג.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
ויליאם גאן   יום ג', 22/07/2008 שעה 21:06
בתגובה למניה שוחד
מזל טוב גבר, והמון תודה על הבלוג הנהדר שלך.

כרגיל, נהנה מאד לקרוא את הפוסטים שלך, ומוצא בהם המון עניין.

לבריאות, לאושר, ולחיים ארוכים!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

40 [חדש]
מונס   יום ג', 22/07/2008 שעה 22:02
אורי
כמי שמכיר אותך די טוב אני חושב ( ואולי לא ) אצלך הגיל הוא לא פקטור, ואותם חלומות שיש לך, אני יודע שברגע תחליט לעשות אותם, אתה תמצא את המקום הזמן, האמצעים להגשים.

אמרתי לך לא פעם שאני מתפעל ממך איך אתה יכול לדחוס כל כך הרבה נושאים ליממה אחת, והתשובה שלך הייתה שאתה אוהב את מה שאתה עושה. ולכן אותם חלומות ורעיונות, מתישהו במהלך 40 השנים הבאות, יבשילו לידי מעשה.

ואתה יודע מה, הייתי מוסיף לך עוד חלום שאני הייתי רוצה פעם להגשים ודיברנו על זה ביחד, וזה מסע כמו בסרט ''תעצרו את העיר אני רוצה לרדת''. אבל אצלי זה עדין עוד לא הבשיל לכלל ביצוע.זו מחשבה שמתרוצצת לי בראש.

אז כחברך שאתה חגגת לו יום הולדת בהפתעה גמורה, אני מאחל לך המשך חיים מעניינים כמו שיש לך, והדבר הכי חשוב שמאחלים כשמגיעים לגיל כזה זה רק בריאות. שתהיה בריא ונמרץ כדי שתוכל להגשים את כל החלומות האלה.

מ ז ל ט ו ב

מונס
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סיכום יפיפה [חדש]
נועה   יום ג', 22/07/2008 שעה 22:59 אתר אישי
של ארבעים שנות
נהניתי לקרוא
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בשעה איחור [חדש]
עודד   יום ד', 23/07/2008 שעה 0:57 אתר אישי
מזל טוב!
ותודה על הקריאה המהנה ומעניינת בבלוג לאורך השנים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
אורן צור   יום ד', 23/07/2008 שעה 1:03 אתר אישי
ומשהו קצת אופ-טופיק חגיגות הארבעים אבל קשור לנושא התיזה שלך.
בדיוק לפני כמה ימים קראתי במסעותי עם צ'רלי (סטיינבק) על מורת הרוח של המהגרים החדשים (כלומר אלו שהגיעו לקליפורניה בשנות העשרים) מהיחס המזלזל של הוותיקים. סטיינבק מספר שהחדשים היו שרים לוותיקים ''ב-‏48 הגיעו הכורים וב-‏51 הזונות ומיד נולד להם ילד תושב וותיק'' (משהו כזה. מזיכרון).

טוב, אף פעם לא אמרתי שאני לא אובססיבי ובדיוק בשביל זה יש את גוגל והנה הציטוט המדוייק:
The miner came in forty-nine
The whores in fifty-one.
And when they got together,
They made a Native Son.

ושוב מזל וטוב כמובן :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
דובי   יום ד', 23/07/2008 שעה 4:01
מזל טוב
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נפלא [חדש]
ישי   יום ד', 23/07/2008 שעה 11:15 אתר אישי
פוסט מרגש ויפה.

מזל טוב. מאחל שתמשיך להגשים את חלומותיך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
שמאלני   יום ד', 23/07/2008 שעה 13:31
יש לנו חלומות משותפים כי גם אני רוצה לטייל ולכתוב ספרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
שיר-דמע   יום ד', 23/07/2008 שעה 13:39 אתר אישי
אוולי בזהדמנות אחרת תגובה יותר עניינית, מחכה שירד הלחץ אצלי.
אבל כיף לקרוא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
יהונתן   יום ד', 23/07/2008 שעה 15:29
מזל טוב אורי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה מקרב לב [חדש]
אורי קציר   יום ד', 23/07/2008 שעה 16:26 אתר אישי
אני מתנצל על כך שאני מגיע להודות לכם רק אחרי יממה תמימה שבה הפגזתם בברכותיכם.

אז באמת, המון תודות לכולכם. אני שמח שאתם ממשיכים לפקוד מדי פעם את הבלוג הקטן הזה ומקווה שאתם נהנים לעלעל בו. אם ירצה הגוף (שלי), ניפגש בחגיגות העשור הבא לקיומי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
בנצי אורנן   יום ד', 23/07/2008 שעה 19:48
מזל טוב! שיהיו לך עוד 80 שנה (לפחות) פוריות כמו שהיו לך עד עכשיו, עם המשפחה המקסימה שלך ותמשיך לתרום לכל קוראיך בכתבותיך הנפלאות!
בהערכה
בנצי אורנן
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
נמרוד ברנע   יום ה', 24/07/2008 שעה 2:02
מזל טוב!
המשך חיים מוצלחים, בריאים ופוריים בארבעים השנים הבאות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב מאוחר מאף פעם [חדש]
שי   יום ה', 24/07/2008 שעה 7:24
מזל טוב אורי, תודה על בלוג סבלני ויפיפה וכתבות מחכימות.
שי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל''ט [חדש]
דוד קסירר   יום ה', 24/07/2008 שעה 14:50
והרבה כל הכבוד על הדרך עד כה.
שיהיו עוד הרבה שנים של עשייה ועניין.
(ולא לשכוח את הטיול לאלסקה)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב ועד 120 [חדש]
איריס   שבת, 26/07/2008 שעה 2:52
עד 120
בריאות ושמחה וסיפוק
מהדברים בהם אתה עסוק

איריס
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב איש טוב [חדש]
אלמוני   שבת, 26/07/2008 שעה 16:27
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב אורי, איזו משפחה מקסימה יש לך [חדש]
רוני ג   יום ג', 29/07/2008 שעה 16:02 אתר אישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©