התנ''ך הססגוני
יום ד', 15/08/2007 שעה 9:16
אי-שם, בימי ילדותי הרחוקים, שכן כבוד על אחד ממדפי הספרים ספר תנ''ך בתמונות ובצבעים. זה לא היה בדיוק תנ''ך בגרסתו המלאה, אלא מבחר של יותר ממאה סיפורים שונים המובאים בטקסט המקורי שלהם, ללא פירושים ופרשנויות, אך בלוויית ציורים ברורים, גדולים, צבעוניים ועזי-מבע. ספר זה, שככל הנראה היה בשימוש תכוף אצל אבי עוד בתקופת נעוריו, היה אחד הדהויים והמהוהים ביותר בבית ולימים אבד ונעלם. לפני מספר שנים נתקלתי בו שוב, הפעם בחנות מוכרת לספרים משומשים. הספר, למרבה ההפתעה, היה חדש, נקי ומבריק. מתברר שבעליה של החנות יזם את הדפסתו המחודשת ואת הפצתו לקהל. ובכן, קניתי אותו ומאז אני מקריא מדי פעם סיפור או שניים ממנו לבני. והוא, שמגלה עניין מיוחד דווקא בגירסה העברית להרקולס - כלומר, בסיפור תעלוליו של שמשון השופט - למד ממנו את סיפורי התנ''ך הראשונים שלו, עוד בהיותו בן חמש.









יש הרבה דרכים להפוך את סיפורי התנ''ך לנגישים ולמושכים יותר לילדים. אי-שם, בילדותי הרחוקה, היו בביתי כמה וכמה ספרי תנ''ך. היה, כמובן, את הספר שקיבלנו בכיתה ג' בבית הספר, שדפיו הקטנים והדקיקים היו כבר מהוהים ומרוטים מרוב שימוש. היו כמה ספרים ישנים עם פירושו של ש.ל. גורדון, שבהם הסתייעתי לצורך הכנת שיעורי הבית. ובמישור הפופולארי יותר שכנו אחר כבוד כמה מספריו של שרגא גפני (הוא און שריג, מחבר ''דנידין'' והוא גם אבנר כרמלי, יוצרם של ''הבלשים הצעירים'', ''הספורטאים הצעירים'' ו''הימאים'') על הדמויות המקראיות, בהן יהושע בן נון, יוסף ואחריו וגם רות המואביה, כולם המסופרים בלשון עממית פשוטה.


והיה גם ספר אחד, גדל-מידות, שהיה המרוט מכולם. קראו לו בפשטות ''סיפורי התנ''ך'' והמיוחד בו היו, לבד מהפורמט המרשים, אותם ציורים צבעוניים, ססגוניים, מרהיבים ביופיים. מי שהתרגל לציורי השחור-לבן שבספרי הלימוד ובספריהם של הפרשנים יכול היה לראות לפתע את התנ''ך כולו חולף מול עיניו בצבעי טכניקולור. בהתחשב בעובדה שחיינו אז בעידן טלוויזיוני חסר צבע ועם המצאות נוסח האנטי-מחיקון, לא היה זה בלתי מובן שילדים מתלהבים מספר שכזה.

וכפי שאמרתי, דווקא אותו ספר מיוחד היה המשומש ביותר מכולם. דומני שבמקור היה שייך לאבי, שדווקא אינו נמנה על חובבי הקריאה, אבל את הספר הזה קרא גם קרא. כריכתו הקדמית התפוררה, קצותיה נפרמו ולשונות קרטון מכוערות בקעו ממנה. לאחר מכן החלה הכריכה להתקלף ואותה תיבת נוח שגיאה שנחה מעדנות על הר אררט נפגעה כהוגן. אני זוכר שלפחות האריות, שדהרו מן התיבה במורד ההר לאחר תום המבול, נותרו שלמים. כמה דפים מהטקסט עצמו נפגעו אמנם בשיני הזמן, אבל עדיין ניתן היה לקרוא בקלות ובבהירות כמעט את כל הסיפורים.

שנים חלפו. הספר הישן ההוא אבד אי-שם ומעולם לא נמצא עוד. זכרתי אותו היטב, אבל מעולם לא מצאתיו. לפני כשלוש שנים נתקלתי בו שוב, הפעם בחנותו של איתמר לוי, מאתר הספרים הזכור לטוב. אני מפרנס היטב את איתמר, אבל בדרך כלל מעדיף לרכוש ממנו את הספרים הישנים יותר שברשותו. אלא שהלה עוסק בשנים האחרונות גם במכירת הדפסות מחודשות של ספרים ישנים ואיכותיים. ואחד מאותם ספרים שהדפיס מחדש היה לא אחר מאשר ''סיפורי התנ''ך'' הוותיק של ימי ילדותי. הוא היה שם בדיוק כפי שזכרתיו, עם אותם ציורים ססגוניים וכותרות סיפורי באותיות בתצורה מקראית , אבל במצב טוב בהרבה מאותו ספר ישן של אבי. כמובן שקניתיו בהזדמנות הראשונה שנקרתה לידי.

לא הרבה ידוע על הספר הזה. במקורו יצא בכלל בארצות הברית. בעמוד הפתיחה שלו נאמר כי ''התמונות צוירו על-ידי נ. דיופורט'' וכי הספר יצא לאור בהוצאת סאן שבניו יורק. זכויות היוצרים הן משנת 1956. זמן מה לאחר מכן תורגם לעברית. אבי קיבל אותו, ככל הנראה, כמתנה באחד מימי ההולדת שלו. שמו של המתרגם נשמט, משום מה, מדף הקרדיטים.

הספר כולל מבחר סיפורים מהתנ''ך המובאים בתוכנם המקורי, כלומר כתעתיק מדויק של הטקסט התנ''כי המקורי. הסיפורים מסדורים כרונולוגית מבריאת העולם ועד נס פורים, כשלכל סיפור מוקדשים בין עמוד אחד (ואף פחות מכך) לארבעה. אין בו פירושים ופרשנויות. לעומת זאת, לילדים הלומדים את הסיפורים הללו לראשונה התמונות מסייעות במיוחד להבין את הטקסט ולהתחבר אליו – בפרט אם עדיין לא למדו לקרוא היטב.

לאחר שרכשתי את הספר התחלתי לקרוא ממנו לבני. עד מהרה מצא בו את הסיפור המועדף עליו. זהו סיפורו של שמשון, האחרון מבין שלשה עשר השופטים ששפטו את ישראל בתקופת שקדמה לעידן המלוכה, שעה שדרום הארץ היה נתון לשליטת הפלישתים. שמשון גדל כנזיר אלוהים, וכל זמן שנזירותו נשמרה חנן אותו האלוהים בכוח על-טבעי, שבו השתמש כדי להכות בפלשתים. כוחו העצום, ממדיו ההרקוליאניים, מעשיו הפוחזים וגורלו הטראגי – כל אלה חיבבו אותו במיוחד על עופריקו שלי. לימים, לאחר שרכשנו את ''סיפורי התנ''ך'' לילדים, אלבום נפלא של שלמה ארצי ומאיר שלו, הייתה הרצועה על שמשון למבוקשת ביותר בדיסק.

כדי להבהיר במה המדובר אני מביא כאן את סיפורו המלא של שמשון, כולל האיורים הכלולים בספר. דומה כי גם המאייר גילה שאר רוח מיוחד בהקשר לסיפור זה, שכן כמות העמודים והאיורים הכלולה בו היא מעבר לממוצע של כל סיפור אחר הכלול בספר זה.





 
 


 
 


 
 


 
 


 
 










[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
הספר נראה לי מוכר   שיר-דמע   יום ד', 15/08/2007 שעה 9:24   [הצג]   [3 תגובות]
(ללא כותרת)   ח ל י   יום ד', 15/08/2007 שעה 10:28   [הצג]   [3 תגובות]
יותר מערוץ ההיסטוריה..   אליה   יום ד', 15/08/2007 שעה 20:39   [הצג]   [4 תגובות]
המיתולוגיה של הרקולס   אילן   יום ה', 16/08/2007 שעה 10:55   [הצג]
תנ''ך   kuzary   יום ה', 16/08/2007 שעה 20:50   [הצג]
גם אני גדלתי על ספר זה   סורנטו   שבת, 18/08/2007 שעה 4:56   [הצג]   [3 תגובות]
איך אפשר לתרגם?   אליצור סגל   יום ב', 20/08/2007 שעה 17:25   [הצג]   [2 תגובות]
לזכרוני היו שני כרכים   מוטי   יום ג', 21/08/2007 שעה 0:03   [הצג]   [2 תגובות]
סיפורי התנך החדש   עמית   יום ו', 14/11/2008 שעה 12:42   [הצג]
רוצה לקנות.   עדנה   שבת, 06/06/2009 שעה 16:33   [הצג]   [2 תגובות]
מי זה הצייר נ. דיופורט?   יאיר חקלאי   יום ו', 08/10/2010 שעה 17:29   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   סטלה   יום ב', 28/02/2011 שעה 18:36   [הצג]
מחפשת בנרות   חנה   יום ב', 16/01/2012 שעה 9:03   [הצג]
(ללא כותרת)   אלמוני   יום ג', 03/04/2012 שעה 15:47   [הצג]
היכן אמצא עותק דומה?   נחום פרנקל   יום ו', 14/09/2012 שעה 16:23   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©