השם: לורה אינגלס, הכתובת: ארמון בקינגהאם
שבת, 28/07/2007 שעה 8:23
אלה מכם שהתבגרו בשנות השבעים והשמונים ודאי זוכרים את לורה אינגלס, הילדה המקסימה עם הצמות שהייתה גיבורת הסדרה ''בית קטן בערבה''. לורה אינגלס האמיתית נדדה עם משפחתה בקנזאס, בדקוטה ובמיזורי וידעה שנים של קשיים כלכליים קשים ושל מאבק מתמיד להישרדות. לימים, חיברה תשעה ספרים שתיעדו את קורות משפחתה במערב האמריקני והפכו לסידרת טלוויזיה מצליחה שמשודרת עד היום בשדורים חוזרים. מה שלורה לא ידעה, כנראה, שהיא קשורה משפחתית אל האצולה הבריטית בעלת הדם הכחול ביותר שרק ניתן להעלות על הדעת. למעשה, אם לקבל את טענתה מוזיאון לורה במינסוטה, ללורה אינגלס ולנסיך ויליאם יש אב קדמון משותף: ויליאם הראשון, מלכה של אנגליה בשנים 1066-1087, שלימים נודע יותר בתור ''הכובש''. קישור בין שני אנשים שונים כל כך זה מזו הוא תמיד מרתק. הנה הסיפור

לפני הרבה שנים הופק סרט קולנוע בשם ''המלך ראלף''. הסרט, קומדיה לא נורא חשובה בכיכובו של ג'ון גודמן, תיארה מצב שבו נכחדת כל משפחת המלוכה הבריטית בעקבות התחשמלות קולקטיבית בשעת צילום משפחתי משותף. רצונם של תושבי בריטניה להמשיך את השושלת העתיקה ולשמר את המסורת המלכותית מביא אותם לחפש בכל פינה צאצא כלשהו של המלכים הקדומים. בסופו של דבר הם מגיעים לברנש בשם ראלף, המשמש בימים כתיקונם כפסנתרן פרוע בקאזינו בלאס וגאס. החיבור בין הבדרן ההוולל וחובב ההמבורגרים והבירות לבין הסנוביות המרוחקת של האריסטוקרטיה הבריטית הוא, בעצם, עהבסיס העיקרי לאותו סרט.

עטיפת אחד מספרי הסדרה ''בית קטן בערבה''. תיאור אותנטי של רוח החופש האמריקנית במרחבי המערב (מקור תמונה 1).

ולמה אני מזכיר זאת? משום שבמהלך אחד הטיולים האחרונים שלנו בצפון אמריקה התחקינו, מ' ואני, אחרי עקבותיה של לורה אינגלס ויילדר. לחובבי הספרות שבינינו זכורה האישה הזו כאחת המתעדות הספרותיות האותנטיות והמרגשות ביותר של ימי ההתיישבות בספר המערבי של ארצות הברית. לאלה שפחות מתעניינים בספרות ומעדיפים את הטלוויזיה היא זכורה ודאי מהסדרה ''בית קטן בערבה'', שם גילמה את דמותה השחקנית הצעירה מליסה גילברט. לורה עצמה כתבה ופרסמה תשעה ספרים בסדרת ''בית קטן בערבה'' והגם שסידרה זו נודעה יותר בזכות תיאורי ילדותה בערבות דקוטה, הרי שסידרת הטלוויזיה קיבעה בתודעה את זירת ההתרחשויות דווקא בעיירה וולנאט גרוב שבמינסוטה הסמוכה – עיירה בה שהו לורה ובני משפחתה שנתיים בלבד.

לורה אינגלס נולדה בבקתה שהקימה הוריה החלוצים ביער, לחוף אגם פפין שבוויסקונסין, ב-‏7 בפברואר 1867. ילדותה ונעוריה עברו עליה בנדודים עם הוריה ואחיותיה הקטנות. היא חייתה בין אינדיאנים, בעקבות קנזאס ומיזורי, לחוף נחל השזיף במינסוטה (סמוך לוולנאט גרוב), על שפת אגם הכסף בדקוטה ועוד. לימודיה היו בלתי-סדירים, ולנעשה הוריה היו מוריה העיקריים. רוב הזמן נאבקו בני המשפחה, בהנהגתו של צ'ארלס אינגלס רב התושייה, כדי לשרוד חורפים קשים, מכות ארבה, דליקות ושאר פגעים. קיומם היה מצומצם ותלוי, במידה רבה, בכישורי הציד והאילתור של אב המשפחה.

לאחר נישואיה המשיכה לנדוד עם בעלה, אלמנזו ויילדר, ברחבי קליפורניה ודקוטה, עד שב-‏1894 הקימו לעצמם חווה על שפת במנספילד שבמיזורי, ''במקום שאין עוד נפלא ממנו בעולם'', כלשונה. שם עבדה בחקלאות וכתבה את סיפוריה האוטוביוגרפיים. סיפורים אלה נעשו לאחר הופעתם לקלאסיקה של ספרות הילדים האמריקנית. הניו יורק טיימס שיבח את ''הרקע האותנטי, איפיון הדמויות הרגיש, השלמות המופלאה ורוח החופש העיקשת המפעמת בין דפיו'' וקבע כי כל הקורא את ספריה ''חש כי הוא נעשה עשיר יותר בזכות התיאור האמין והמופלא של חיי חלוצים בערבה הפתוחה ובזכות הערכים האנושיים החמים הממלאים את דפיהם''. תשעת ספריה כתובים בגוף שלישי, אבל בשמות אמיתיים ובהם נכללים תיאורים מדויקים, אווירה אותנטית משכנעת, קורטוב נוסטלגיה והומור דק.

ובכן, במהלך אותו מסע ביקרנו בשלוש העיירות המרכזיות בהן העבירה לורה את חייה. על מסע זה עוד אספר בנפרד, אבל רציתי להתעכב כאן על עובדה מעניינת שבה נתקלתי דווקא בעיירה וולנאט גרוב. במהלך ביקור במוזיאון המוקדש לה (שעליו נשענת, הלכה למעשה, כמעט כל התיירות העוברת בעיירה הקטנטנה והשקטה הזו) הבחנתי בגיליון נייר המוצמד לאחד הקירות. גיליון זה תיעד את אילן היוחסין של לורה אינגלס, אילן המעמיק אל תוך המאה האחת-עשרה. והדבר המפתיע ביותר שבו הוא שאחד מאבותיה הקדמונים היה לא אחר מאשר ויליאם, דוכס נורמנדיה שניצח בקרב הייסטינגס ב-‏1066 את הרולד מלך אנגליה, כבש את ממלכתו והיה למלך הידוע כיום כוויליאם הכובש. מאחר ואותו ויליאם הוא גם אביהם הקדמון של בני משפחת המלוכה האנגלית דהיום, יוצא שלורה אינגלס היא דודניתו רחוקה של הנסיך ויליאם, מי שיום אחד יהיה, כנראה, מלך אנגליה.

פניתי למנהלת המקום ושאלתי אם יש עותק מהנייר הזה למכירה. היא השיבה בשלילה. כשחזרתי ארצה החלטתי לנסות שוב את מזלי. שלחתי מייל למוזיאון בוולנאט גרוב ובקשתי לבדוק שוב אם ניתן להשיג עותק מאותו אילן יוחסין הקושר את שושלת המוכה המפורסמת ביותר בעולם עם משפחה אמריקנית ענייה שנאבקה על קיומה בערבות הענק של המערב האמריקני. אתמול, יותר מחודשיים לאחר שנשלח אותו מייל, הגיעה התשובה – ועימה עותק סרוק של האילן.

ניסיתי לחפש חומר על הדורות השונים באותה שושלת. גיליתי שם כמה ממצאים מפתיעים למדי. בין היתר, מצוי שם שמו של ריצ'ארד וורן, אחד מנוסעי ה''מייפלאואר'', אותה ספינה שיצאה מאנגליה ועגנה ב-‏1620 בפלימות' רוק. תושביה נחשבים עד היום לגרעין המייסד הרציני הראשון של המושבות האמריקניות, ובמיתולוגיה האמריקנית – לאבות המייסדים של האומה. ובכן, אותו ריצ'ארד היה, כנראה, אביהם הקדמון של לא מעט אנשי-שם אחרים. הבולטים שבהם: נשיא ארצות הברית (ומי שהיה המצביא הידוע ביותר של צבא האיחוד במלחמת האזרחים), יוליסס גראנט; נשיא ידוע נוסף, פרנקלין דלאנו רוזוולט; האסטרונאוט אלן שפארד; השחקנית לוסיל בול; השחקן ריצ'ארד גיר; השחקנית ג'ואן וודוורד; הסופרים הנרי דייוויד ת'ורו והנרי וודסוורת' לונגפלו; הטייסת אמיליה ארהארט; השחקן והבמאי אורסון וולס; מזכיר המדינה האמריקני והנואם הידוע ויליאם ג'נינגס בריאן; האחים רייט, שביצעו את הטיסה הראשונה במטוס; השחקן בוב ניוהארט; המנחה המיתולוגי של ''טונייט שואו'', ג'וני קארסון; הבשלנית ומגישת הטלוויזיה ג'וליה צ'יילד; נשיא אירלנד, ארסקין המילטון צ'ילדרס; הממציא לי דה פורסט; ורבים אחרים. כנראה שבמשפחת הענק הזאת יש לא מעט כישרון.

אינני גנאולוג ואין לי כל דרך להוכיח או להפריך את הקישור הישיר בין לורה אינגלס לבין כובשיה הקדומים של אנגליה. ובכל זאת, אני מוצא לנכון לפרסמו כאן, וזאת משתי סיבות. האחת, משום שהוא מוצג על ידי מוזיאון היסטורי רשמי; והשנייה – מפני שהקישור בין דמויות שונות כל כך זו מזו מרתק בפני עצמו. קראתי פעם, למשל, שנשיא ארצות הברית לשעבר, ריצ'ארד ניקסון, הוא בן דודו מדור תשיעי של אחמט זוגו, מי שלימים נודע כמלכה של אלבניה ושלט תחת השם זוג הראשון. דומני שגם לפני בחירות 1992 בארצות הברית מצא גנאולוג כלשהו פרט מעניין: מוצאן של משפחות בוש וקלינטון, שהתמודדו באותה שנה זה נגד זה, היה בכפר כלשהו בדרום האי הבריטי - וככל הנראה הן אף התחתנו זו בזו.

אז הנה האילן שקיבלתי מוולנאט גרוב. ניקול אלזנגה, מנהלת האוספים במוזיאון, מציינת שהוא חובר על ידי אישה בשם רות באנקר כריסטיאנסן. לורה אינגלס מתוארת בו כדודניתו מדור עשרים וחמישי של אדוארד השביעי, מלך בריטניה (בנה של המלכה ויקטוריה והסבא רבא שלך המלכה אליזבת' השנייה). ללורה ולבעלה אלמנזו הייתה רק בת אחת שהגיעה לבגרות ולבת זו (רוז ויילדר ליין) לא היו ילדים משלה. מאחר וגם לאחיותיה של לורה לא היו צאצאים משל עצמן, תמה שושלת אינגלס-ויילדר-ליין עם מותה של רוז ב-‏1968. חמישה דורות לאחר אדוארד השביעי, ספק אם הנסיך ויליאם יודע שקרובת משפחה רחוקה שלו אחראית לחלק מהמיתולוגיה של הספר המערבי בארצות הברית ובעקיפין גם לאחת מסדרות הטלוויזיה המצליחות ביותר במחצית השנייה של המאה העשרים. לורה עצמה, סביר עוד יותר להניח, לא ידעה דבר על הקשר שלה לארמון בקינגהאם.

 
אילן היוחסין הארוך של לורה אינגלס. (מקור: מוזיאון לורה אינגלס בוולנאט גרוב).
 
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
כל כך לא אמריקני   אבי   שבת, 28/07/2007 שעה 9:57   [הצג]   [8 תגובות]
נו טוב...   חיים   שבת, 28/07/2007 שעה 17:01   [הצג]   [10 תגובות]
(ללא כותרת)   חזי   שבת, 28/07/2007 שעה 22:16   [הצג]   [24 תגובות]
ג'ינגס חאן   חזי   יום א', 29/07/2007 שעה 0:34   [הצג]   [12 תגובות]
אורי, תודה!   מריאן הנאמנה   יום ה', 16/10/2008 שעה 10:54   [הצג]   [3 תגובות]
יפה, אבל...   שרון   יום ה', 14/05/2009 שעה 22:36   [הצג]   [3 תגובות]
תגובות מעניינות מאוד   מעין   יום ו', 21/08/2009 שעה 20:35   [הצג]   [3 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©