האולטראס מרובאית 12 מבקרים בלובליאנה
יום ג', 10/07/2007 שעה 9:48
אחרי כמה חודשים מעייפים במיוחד בעבודה, כל מה שאלי ד' וחבריו רצו היה לנוח קצת בסלובניה. בלובליאנה, סמוך לגשר המשולש המפורסם, הבחינו פתאום בכמה כתובות בעברית. כשהתקרבו, ראו שמדובר ביצירה שהשאירו אחריהם אוהדי הפועל תל אביב שפשוט לא יכלו להתאפק וריססו על קירות הבתים את דעתם המדוייקת על מכבי תל אביב. הטימטום הגיע לרמות כאלה שאפילו ציינו במפורש את היחידה הצבאית ממנה באו. כמובן שכל סלובני מצוי אמור להכיר, לדעתם, את עמדתם לגבי שמעון מזרחי וחבריו. סוג האנשים הזה הוא בדיוק הסיבה לכך שבלא מעט מקומות באירופה מעדיפים כבר לוותר על האורחים מישראל משום שנזקם רב מתועלתם. שלא לדבר על השם הרע שהדבר מוציא לישראל באשר היא. עם כל ההבנה ליריבות הזו, עוד לא ראיתי אוהדים של ברצלונה או ריאל משאירים עדויות מכוערות כאלה לשנאתם ההדדית כשהם מתארחים בתל אביב או בירושלים.

אלי ד', חבר וקולגה, נסע לאחרונה לטיול עם חברים. מגמת פניה של החבורה העליזה, שרצתה לפצות בכך על חודשים ארוכים של קריעת תחת בעבודה עד שעות הלילה המאוחרות, הייתה סלובניה. יש שם לא מעט אתרי תיירות, בסלובניה, אבל נוסף על האגמים השקטים, המבצרים העתיקים והתושבים הידידותיים המתינה שם לא' ולחבריו אטרקציה אחרת לגמרי.

בלובליאנה, בירת סלובניה, נתקלו א' וחבריו בגרפיטי המחליאים האלה - וצילמו אותם. אם עיריית לובליאנה עדיין לא מחקה אותן תוכלו להיתקל בהן באיזור בתי הקפה שבסביבות הגשר המשולש המפורסם של העיר.

כמעט מיותר להסביר, אבל מדובר בכתובות נאצה שהשאירו אחריהם אוהדים אלמונים של קבוצת הפועל תל אביב. מי שקצת רוצה לאסוף מידע על האוהדים הללו באמצעות הכתובות (וגם מאמין למה שכתוב בהן) יכול להיווכח שהם כנראה צעירים למדי, אולי בוגרי חטיבת גולני (''רובאית 12'' מזכיר לכם משהו?), שייכים לעדת קנאי האולטראס ומכורים לצבע האדום לא פחות מכפי שג'אנקיז מכורים לסקס ולסמים. אני מניח שזה אותו זן מחליא של שרופים שהביעו את זעמם על כוונת רון חולדאי להרוס את אולם אוסישקין באמצעות ריסוס כתובות נאצה וצלבי קרס על קברי הוריו או הנחת מטען דמה עם רמיזה ברורה על הסוף הצפוי לו מידם. 
 


 
 


 
 


 
 
נער הייתי וגם בגרתי ולא ראיתי יותר מדי תופעות מעוררות גועל כאלה במקומות אחרים. היריבות ההיסטורית בין הפועל ומכבי תל אביב אינה יוצאת דופן במונחים אירופיים, אבל היא אינה מגיעה לטינוף ערים זרות בחו''ל ולהשמצות שופכין מעין אלה. זהו סוג הנוכחות שגורם ללא מעט אנשים ברחבי העולם לאסור על כניסת ישראלים לעסק שאותו הם מנהלים.

לשם השוואה, הקטלונים של ברצלונה אינם סובלים את ריאל מדריד - לא בכדורגל, לא בכדורסל ולא בבדמינטון. זה עניין היסטורי שקשור, בין השאר, גם לתקופת הדיכוי של הגנרליסימו פרנקו, שהשפיע רוב טובות ותפנוקים על המועדון הלבן ממדריד ודיכא כל שאיפה לאוטונומיה קטלונית, בסקית או אחרת. האדומים של אולימפיאקוס מתעבים כל דבר ירוק עלי אדמות, כולל שטרות של דולר, משום שהצבע מזכיר להם את שנואיהם מפנאתנאייקוס. השנאה הזו אינה רק ספורטיבית אלא משקפת גם מאבק ארוך שנים בין מעמדות חברתיים ואוריינטציות פוליטיות. אז מה? ראיתם פעם שאוהד ברצלונה הותיר אחריו גללים מילוליים מסוג זה על קירות תל אביב, או שאיזה יווני עצבני ריסס על בית מגורים ביד אליהו גידופים בעל אופי טרמינאלי נגד שחקן מהקבוצה היריבה?

ישנם דברים שמקובלים במגרשים ביתיים (וגם להם יש גבולות, אם כבר מזכירים את קברי הוריו של חולדאי). אבל העברת המלחמה המכוערת הזאת למדינה שלישית כמוה כהצהרה: ''אני אלים, מכוער - ואני גם גאה בזה'', בתוספת זקירת אצבע משולשת כלפי כל סלובני באשר הוא. למיטב ידיעתי, לא עם תושבי לובליאנה יש לאולטראס האלה בעייה, אלא עם אנשים אחרים.

מצד שני, תראו למי אני מנסה להסביר את החיים. שיתפסו אותם כבר, את הנבלות האלה. וכשזה יקרה, שלא יבואו בטענות על אנטישמיות. בגלל טיפוסים כמותם (ושאר ישראלים שגונבים ברזים מטורקיה, הורסים אכסניות בהודו ומשתוללים במשלחות בפולין) לא סובלים אותנו.אני עצמי, אגב, שייך לזן נכחד של ישראלים שגם אם יש להם קבוצה מועדפת, הרי שבהקשרים בינלאומיים ההעדפה הזו מאבדת מחשיבותה לטובת הייצוג המדינתי. יש בי הרבה חיבה להפועל גליל עליון, למשל, אבל כאשר מכבי תל אביב משחקת נגד קבוצה איטלקית או סרבית, אני גם בעדה. היסטורית, אני אוהד מכבי חיפה בכדורגל, מה שלא מנע ממני לעודד את היריבה העירונית, הפועל חיפה, כשזו שיחקה במפעלים אירופיים. זה נכון גם לגבי כל קבוצה אחרת. יש שיראו בזה פטריוטיזם של סבנטיז, כזה שאולי אבד עליו הכלח. זה לא מעניין אותי. מצידי, האנשים האלה יכולים לנשק לי במקום האפלולי והריחני שכולכם מבינים היטב מהו.

בתוך עמי אני יושב, וידוע לי היטב שברגע שהפוסט הזה יתפרסם יימצאו כבר האידיוטים שיאשימו אותי במכביזם או באיזו שטות דומה אחרת. שטויות. לפני שאשלח גם אותם לנשק לי באותו מקום, אני יכול רק לומר שאפרסם מייד כל מקרה כזה ללא כל קשר לזהות האוהדים המעורבים בכך. מכבי, הפועל, בית''ר או כל אגודת ספורט אחרת - שום לכלוך אינו חסין.
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
געל נפש   ינשוף   יום ג', 10/07/2007 שעה 15:16   [הצג]
לא אאשים אותך במכביזם   אלעד יאיר   יום ג', 10/07/2007 שעה 15:24   [הצג]   [2 תגובות]
משעשע(?) באופן אקטואלי   בר שושני   יום ג', 10/07/2007 שעה 21:33   [הצג]
אפשר גם אחרת   אמיר ליברמן   יום ג', 10/07/2007 שעה 22:16   [הצג]
זה לא חדש   ל. , ליובליאנה   יום ג', 10/07/2007 שעה 23:55   [הצג]
הוגנב לאוזניי שמכבי חיפה תשחק נגד אטלטיקו   שרה שורצשילד (שרי)   יום ו', 13/07/2007 שעה 1:13   [הצג]
(ללא כותרת)   משה   יום ה', 13/09/2007 שעה 14:50   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©