רשימת ה-‏25: הבלוגים הנבחרים של ''אפלטון'' לשנת 2007
יום ד', 23/05/2007 שעה 3:21
בשנתיים האחרונות פרסמתי את רשימת הבלוגים שמצאתי עניין מיוחד בביקור בהם. הרשימה הזו, שלא היה בה כל דירוג פנימי אלא רק בחירה סובייקטיבית ששיקפה את טעמי האישיים, הפכה ללהיט הגדול ביותר של ''אפלטון'' מאז הקמתו. עתה, ב-‏2007, אני ממשיך את המסורת הזאת. תוספת שלא הייתה כאן בשנה הראשונה אך נכנסה לרשימה הזו אשתקד היא רשימה של עשרת הבלוגים המבטיחים: אתרים מעניינים שפועלים במשך פחות משנה ושבעליהם השכילו לצקת לתוכן תוכן מעורר עניין וברמה נאותה. הנימוקים והטעמים הם אישיים לחלוטין ואינם מחייבים, כמובן, איש מלבדי. כלי מי שמבקש למצוא ברשימה הזו שיקוף כלשהו של החברה הישראלית מוטב שיידע זאת מראש. ובכן,הרי לכם מסע פרטי אל הבלוגוספירה הישראליתההתחלה הייתה צנועה. פרסמתי את רשימת הבלוגים שהיה לי מעניין לבקר בהם בשנת 2005. האמת היא שהייתי יכול לפרסם רשימה ארוכה בהרבה, אבל החלטתי להגביל את עצמי ומפה לשם יצא שמדובר בעשרים וחמישה. לא דירגתי אותם, משום שאינני אוהב דירוגים המתבצעים על פי פרמטרים בלתי-מדידים – והתרשמות היא פרמטר שלא ניתן למדוד אותו אלא על פי אמת המידה היחידנית של המתרשם, וגם היא אינה תמיד ניתנת להסבר. זו גם הסיבה שאני מעדיף לצפות בתחרויות אתלטיקה, שחייה, טניס או כדורסל על פני שחייה צורנית והתעמלות, למשל. ולכן, סדר הופעת הבלוגים ברשימה הוא חסר כל משמעות. מאחר ולא דירגתי אותם הם מופיעים לפי הסדר האלפביתי של שמות כותביהם – אמיתיים או בדויים.

התגובה להעלאתה של רשימה זו הייתה מעבר לכל ציפייה. מספר הטוקבקיסטים שבחרו להגיב עליה לא היה ממש גדול; אפס, כמות המיילים שקיבלתי לכתובתי האישית הייתה גדולה בהרבה והדיון שהתנהל באמצעות חילופי מיילים אלה היה רחב מעבר לכל מה שהתנהל באתר עצמו. יתר על כן, לפי העדכונים שאני מקבל מהתוכנה הסטטיסטית המודדת את התנועה האינטרנטית ב''אפלטון'', רשימה זו כיכבה, בכל חודש וללא יוצא מן הכלל, בין שלושת המאמרים הנצפים ביותר.

השנה האחרונה (כלומר זו שהחלה במאי 2006 ומסתיימת עתה) שפעה יוזמות בתחום הבלוגים. אלעד זלומונס, תום סלע וחנית כהן הקימו את פלטפורמת בלוגלי, המתבססת על תוכנת וורדפרס. עד מהרה עברו לבלוגלי לא מעט כותבים, חלקם חדשים בזירה וחלקם ותיקים שמאסו בזירות אחרות. קבוצת שוקן החליטה לחדור אל הבלוגוספירה והקימה את דה מרקר קפה, שכבר הצליח לייצר כמה שערוריות, כמו סגירת הבלוג של צביקה בשור, לאחר שהלה העלה לאוויר תמונת דיוקן בעיבוד אנימטורי, בניגוד לתקנון הקפה. גלובס בלוגס המשיך לכוון את עצמו אל הקהילה העסקית. רשימות הסלקטיבי הוסיף כה כותבים משלו. ואילו תפוז (המשתף פעולה עם בלוגיית גלובס) וישראבלוג הוסיפו להיות פלטפורמות להמונים.

במקביל לכל אלה, הלך וגבר הצורך ליצור מעין פורטל שיעדכן את צרכני הבלוגוספירה בפוסטים חדשים המועלים באלפי הבלוגים הפעילים כיום ברשת. Ozrox החל לתת שירות כזה, אך לא הצליח לחדור לשכבות רחבות של המשתמשים. חנן כהן יזם את הקמת וובסטר, שסיפק את השירות הזה ללמעלה מארבע מאות בלוגים (לפני ששב והפך לאתרו הביטוי האישי של כהן), ולאחר מכן העביר את השרביט לאחרים, בהם וובסטר – תחת הנהלה חדשה של מרק קפלון, Blogish של עופר מוסטיגמן, Grapes של אביעד קדרון ואחרים. ואחרים. אתרי חדשות גדולים החלו להכניס יותר ויותר ציטוטים מבלוגים ופעמים רבות פרסמו מאמרים שלמים מתוכם. פורטלים חדשים, דוגמת MiniBox התמקדו אמנם בחדשות בתחומים שונים, אבל ייחדו מקום רב מהרגיל לעדכוני בלוגים. אגרגטורים אחרים ניסו לפלח את הבלוגוספירה בהתאם למאפיינים ספציפיים, כמו כוורת, המתמקד בבלוגרים חובשי כיפה. סוגה חדשה של אגרגטורים שתפסה תאוצה הייתה זו שהאיצה בכותבים להמליץ על בלוגים או על פוסטים ספציפיים מתוך בלוגים, דוגמת שווה קריאה ושמה!. לפני זמן קצר הופיע גם בלוגטל, אתר שבנה ליאור לוין, המבקש להקיף את התופעה לא רק מההיבט של קישור למספר רב של בלוגים אלא גם להוות מרכז מידע ולפרסם מאמרים בתחום זה וקישורים למתרחש בבלוגוספירה הבינלאומית.

התוצאה של כל ההתפתחויות הללו היא הצפה של בלוגים בכל מקום ברשת. דומה כי כיום אין בישראל אדם העומד על דעתו שאינו נוטל חלק בדינאמיקה המרתקת הזו, או לכל הפחות מודע לקיומה. עד כדי כך הפך המנגנון האינטראקטיבי הזה לפופולארי, שכיום ניתן למצוא עדרים של פוליטיקאים, מנהלים ואנשי עסקים שמפעילים מנגנונים דמויי בלוגים מאתרי העסקים שהם מנהלים. אני בספק אם אתר שנועד לקדם מטרה פוליטית או מסחרית של גוף כלשהו יכול להיות מוגדר כבלוג (להזכירכם, הגדרה שנולדה מקיצור הצירוף Web Log או יומן רשת), אבל ספקנותי אינה רלוונטית כאן. עובדתית, האינטראקטיביות היא אין; הרשמיות המנוכרת – אאוט.

על רקע זה הפכה בחירת הבלוגים המעניינים של השנה לעניין סבוך למדי. הופעת מספר רב כל כך של בלוגים חדשים מחייבת סריקה הדוקה ויסודית יותר של המצאי וסינון קפדני של הכול. מאחר והסינון מתבצע על פי פרמטרים אישיים ביותר, אני נדרש בראש ובראשונה להסיבר אותו לעצמי.


כבר אמרתי בעבר שאני מאמין שבלוג טוב ניתן למדידה על פני הזמן. במדידה על פני ציר כרונולוגי רציף ניתן להרכיב את תפיסת העולם של הכותב, כולל החריגים שבתפיסה כזו. תפיסת המציאות שלו מן הדין שתקיף יותר מאשר חוויות אישיות גרידא אלא גם התייחסות רחבה לסובב אותו. בהקשר זה זכור לי ציטוט מספר ילדים ישן של ברוך נאדל (דומני שהיה זה ''נט''י והאוצר במדבר יהודה'', עוד אחד מאותם ספרים שרק עכברי קריאה כעבדכם הנאמן טורחים לחפש במחסנים מאובקים ולקרוא בשקיקה גם בגיל הבגרות) בה קובע אחד הגיבורים נחרצות ש''אדם צריך להתמחות במקצוע מסוים, אבל עליו לדעת משהו גם בתחומים אחרים, ומשהו מן המשהו בכל תחום''. ובכן, אולי אני לא מצטט מהקלאסיקה של הספרות העולמית, אבל המסר העיקרי ברור. אם נמיר את ההתייחסות למקצוע בהתייחסות הבלוגר לעצמו, נקבל בדיוק את מה שעליו אני מדבר: כותב הממקד את כתיבתו כמעט אך ורק בעצמו ובחייו האישיים מעורר בי עניין מוגבל למדי. כידוע, לא חסרים כאלה ברשת וטווח הכיסוי שלהם נע בין חוויות הלימודים, הדיאטה, הסקס והבילויים. אם נאמר את זה במלים פשוטות עוד יותר: אני נהנה מאוד מבלוגים שמלמדים אותי דברים שלא ידעתי קודם לכן, דברים שמעוררים את סקרנותו של הכותב בהקשר האינטלקטואלי.

הבהרתי גם שיתכן ויהיה מי שינסה לנתח את הרשימה הזו בכלים סוציולוגיים כאלה ואחרים ושאין לי כל כוונה למנן את הבלוגים שאני רואה כאיכותיים במיוחד לפי קריטריונים של מין, מוצא, עמדה פוליטית או כל אמת מידה אחרת שאינה קשורה לכתיבה נטו. גם פופולאריות הבלוג אינה מדד קובע כאן. חלק מהבלוגים הנכללים ברשימה הם עתירי כניסות; אחרים – פחות. ובכן, חשוב ככל שיהיה, המדד הזה אינו רלוונטי לרשימה שלי.

וכמובן, לכל כלל הסברתי שיש יוצאים מן הכלל. ישנם בלוגרים המביעים את עצמם באופן מעורר הערכה, אך משום מה בלוגיהם עוסקים בנושאים מצומצמים למדי. ישנם לא מעט בלוגים שאני נהנה אישית מקריאתם אך נמנעתי מהכנסתם לרשימה הזו. אבל אין ביכולתי להקיף את כולם ולכן לא אזכיר אותם כאן. יתכן שבעתיד חלק מהבלוגים האיכותיים שמתפקדים זמן קצר בלבד יהפכו אף הם להיות חלק ממנה. מה שברור הוא שמהבלוגים שכינסתי כאן אפשר ללמוד לא מעט. אני עצמי עושה זאת לעתים קרובות למדי ובכך מיישם את אחד היתרונות המרכזיים, לטעמי, של עולם הבלוגים: שימוש בערוצי מידע אלטרנטיביים, ישירים, שמעשירים את עולמי ומספקים לו ידע רב ומועיל וכלים חדשים המסייעים להתמודד עם המציאות היומיומית.

וישנו, כמובן, הכלל שקבעתי בעבר: לא ניתן להיכנס לרשימה הזו יותר מפעמיים ברציפות. בשל כך היא אינה כוללת כמה ממיטב הבלוגרים הכותבים בשפה העברית: אלכסנדר מאן, עמי בן בסט, יואב קרני, יגאל חמיש ועוד.

והרי לכם רשימת ה-‏25 לשנת 2007, ממוינת על פי שמות הבלוגרים בסדר אלפביתי עולה. ושוב: הפרמטרים לקביעתה אינם תקפים לגבי אף אחד פרט לעבדכם הנאמן.

הכותב הבלוג בכמה מילים
אבי אהרן אובייקטיביזם – מטאפיסיקה של תכלית האובייקטיביזם, אידיאת מבית מדרשה של איין ראנד המקדשת את הישגיות היחיד ומתנגדת לתיאוריות סוציאליסטיות, כבר אינה פופולארית כיום כפי שהייתה באמצע המאה הקודמת ורבים מהפילוסופים בני זמננו נוטים לזלזל בה ובממשיכיה, נתנאל בראנדן ולאיונרד פייקוף. לאבי אהרן זה לא משנה. הוא דוגל בעקרונות הללו, כותב על הפילוסופיה הזו בחריצות, דן באפיסטמולוגיה והמשגה ומעמיד אותה כאמת מידה לבחינת אירועים שונים שאותם הוא אוסף מאתרי אקטואליה ומבלוגים.
איתמר שאלתיאל, יוסי גורביץ', עופר רון החברים של ג'ורג' הבלוג הקבוצתי הראשון המופיע בטבלאות הנבחרים של אפלטון. כותביו החלו את הפרויקט המשותף שלהם ב''ההם'', אתר משותף בפורמט של בלוג שבו משתתפים למעלה מעשרים כותבים, מאוחר יותר הקימו אתר מצומצם יותר ולאחרונה פרשו מישראבלוג ועברו לפלטפורמת בלוגלי. ג'ורג' הוא כמובן ג'ורג' אורוול, נביא הטוטליטריות המודרנית ומחבר ''1984'', ''חוות החיות'' ואלגוריות פוליטיות נוספות. החבורה שמה לה למטרה להילחם נגד תופעות שעליהן הצביע אורוול בספריו, כמו בגידת האינטלקטואלים, שיתוף פעולה עם האויב והערצת הטוטליטריות וגם השימוש לרעה בשפה. זהו אחד האתרים הביקורתיים הרהוטים ביותר, ובשונה מאתרים דומים של אכפתניקים חברתיים המתמחים בהטלת רפש במתנגדיהם בטענה שהם מטומטמים ו/או פאשיסטים, ב''החברים של ג'ורג''' יש גרעין אינטלקטואלי קשה המביא תמיד ניתוח בעל ערך מוסף. גם אם לא מסכימים לביקורת המושמעת שם, תמיד כדאי לקרוא אותה.
אסף שפריר Ni-Ki ''חייו של ברברי עגול עיניים ביפן אינם פשוטים. העניינים מסתבכים אם השד הלבן מתגורר באיזור הכפרי, מקום בו דעות קדומות ואמונות טפלות הן הכלל ולא היוצא ממנו. המציאות הייחודית של יפן הופכת את הפעולות היום יומיות להרפתקאות, חלקן מצחיקות חלקן מתסכלות אבל את רובן ככולן אי אפשר למצוא באף מקום אחר''. אסף שפריר, המתגורר ביפן, כותב מזה זמן את קורות ההתחברות התרבותית שלו עם הארץ הרחוקה ההיא, שלא מעט מאיתנו אינם יודעים על החברה שלה כמעט דבר (אגב, החוקר אביגדור שחן טוען כי מוצאם של היפנים הוא מעשרת שבטי ישראל, מה שמעניק נופך מיוחד למונח ''ברברי''). מרתק ומשעשע.
ארגונאוט גן השעשועים של תקווה למרות העיצוב הוורדרד הבלוג הזה הוא כל דבר חוץ מביתה של פקאצה. מי שמטיל ספק ביצירתו של רפי לביא, קורא את הביוגרפיה של הפיסיקאי נילס בוהר וכותב על חוק שימור האנרגיה אינו יכול לנהל בלוג חסר טעם וריח. הסגנון קולח, אבל מאופק במידה, כמו שצריך.
אריה קיזל אריה קיזל - Arie Kizel גם מי שאינו מכיר את המסע הארוך של אריה קיזל, פעם עיתונאי ועורך מוערך והיום איש אקדמיה וחינוך, אינו יכול שלא להעריך את המחוייבות ארוכת השנים שלו לנושאים שאותם הוא אוהב. קיזל, שבשנה שעברה נמנה על עשרת הבלוגים המבטיחים של ''אפלטון'', זינק השנה אל הרשימה העיקרית בזכות סקירת זוויות בלתי נגמרות של תחומי החינוך השונים, החל מלימודי אזרחות בגני ילדים וכלה בתיאורטיקנים נוסח תומס גרין. כתיבה רהוטה, מדויקת, כמעט אקדמית באופיה. תענוג.
בועות אליי אוסף האסוציאציות שמלווה את כתיבתה השוטפת של הבלוגרית הזו מרשים למדי ומזכיר לי, במידה מסוימת, את האוסף הפרטי שלי: מוני אמריליו, טלפלא, רחל שפירא, נתן אלתרמן ושאר שרידים של ילדות אבודה ובלתי נשכחת. הפוסטים שלה הנוגעים בטרגדיות כתובים באופן אינטימי וצורב במיוחד.
בועז כהן לונדון קולינג עיתונאי ומוסיקאי שאינו מסוגל להפסיק לכתוב על מוסיקה. חובב ספרים ישנים ואינו מתנער אף מתקליטי ויניל. במשך השנים הוסיף לכך רובד אקטואלי. פוסטים מושקעים, רציניים, שאינם מוותרים גם על הפרטים הקטנים. הכתיבה האישית שלו בנושאים אינטימיים מהלכת על הקו שבין עינוג לצימרור. בהיר וחד.
גבי דנון בלשנות אונליין גבי דנון, בלשן מאוניברסיטת בר-אילן, מחזיק כבר למעלה משני וחצי בלוג צנוע העוסק בתחום זה ובנושאים המשיקים אליו. ''הבלשנות המודרנית מהווה מרכיב מרכזי במדעים הקוגניטיביים, והיא מקיימת יחסי גומלין הדוקים עם תחומים כמו פסיכולוגיה קוגניטיבית, מדעי המח ומדעי המחשב'', הוא מסביר, ''מרכז ההתעניינות של הבלשן המודרני הוא היכולת הלשונית שיש לכל אדם ואדם והתהליכים הלשוניים הטבעיים. שאלות כמו 'איך צריך להגיד', הנובעות מהתייחסות לשפה כאל מערכת של נורמות חברתיות, הן שאלות שלרוב הבלשנים המודרניים אין בהן עניין''. דנון יודע להסביר היטב בלשנות למתחילים וכשמעמיקים אל תוך הטקסטים מוצאים עולם מרתק להפליא.
הזויה בנויה לתלפיות ''אני ההזויה, אשכנזייה, פולניה עם לב טהור וחינניות. ממחזרת בקבוקים וניירות, קולעת צמות וממזערת נזקים.באתי הלום לשתף ולהתחבט אתכם בסודות מן העבר, ההווה ובלי העתיד המתרחשים במוחי הקודח ולדגום לפי מיטב המסורת על מעללי. אני זרקתי את הכפפה, נראה מי יתפוס''. תיאורים ארוכים, מפורטים, של חוויות אקטואליות אבל גם אישיות, חלקן בעלות אופי מיני מאוד. הנטייה לצטט שירים בהקשרים ספציפיים מוסיפה על החן שבבלוג הזה.
הרב הגאון ניצבה שגל לימינך בלוג לא קל לקריאה, לפחות למי שאינו בעל רקע אישי הקשור בלימודי הלכה. אבל אין כל ספק שהקומבינציה של ניתוח סוגיות סקסואליות באמצעות התייחסות לטקסט ההלכתי-רבני מרתקת בפני עצמה. תנוחות, סאדיזם, פטישים, מציצות, טנטרות – לכל אלה יש שם התייחסות רחבה ומגוונת, לעתים אף עד כדי העלאת תהייה כיצד מצאו חז''ל זמן רב כל כך לעסוק בפירוט מדוקדק כל כך בסוגיות אינטימיות כל כך. ולא לטעות: הרב הגאון (שבעמדותיו האישיות קרוב מאוד כנראה לקבוצת 'דעת אמת') מקעקע באופן יסודי את כל יחסם ופסיקתם של חז''ל בסוגיות מיניות בכלל ובהקשר הנשי בפרט. ''אישה- חמת מלא צואה ופיה מלא דם, והכל רצין אחריה'', הוא שב ומזכיר את האמירה האיומה ההיא מהתלמוד הבבלי המתייחסת למחזור החודשי. לא להחמיץ.
ולדי דבוייריס רייטינג רמזורים עד למרד הגלוי שלו בתפוז (בשל אותו שינוי תקנון מפורסם שבעזרתו ביקש הפורטל לעשות שימוש בטקסטים של הכותבים בלא לקבל את רשותם לכך) היה דבוייריס ידוע יותר כחתול תעלול. האיש שתרגם קטעים של בולגקוב, הפך את ''מי שחלם'' ל''מי ששפך'' והציע לאולמרט להציב סוס ברשימת קדימה לכנסת, עבר לבלוגלי, הסיר את מסכת החתול והמשיך לדסקס משם את החיים ברהיטותו האופיינית ועם דגש מיוחד על המימשק התרבותי הרוסי-ישראלי המתגלם (גם) באישיותו שלו. בחודשים האחרונים מתמקד יותר ויותר בתחושת הזרות שלו בחברה שששה להדביק תוויות שליליות על מהגריה.
טלי רבן-הכט הדיוניסיה ''הבלוג הזה יתמקד בכל מה שנוגע לאמנות בכלל ולמדיום התמוה הזה, התיאטרון, בפרט. אני אשתדל לתת טעימות מרגעים בלתי נשכחים שאני חווה בתוך העולם הזה, שהוא לפעמים מצחיק עד דמעות, לפעמים משפיל ומתסכל, כמעט תמיד מאלף. ותמיד מתנדנד על הקשת שבין הנשגב, הפיוטי, לבין המגוחך, התפל''. כך כתבה טלי רבן כשהשיקה את הבלוג הוותיק שלה לפני כשלוש שנים. ניתוחים של סוגות תיאטרליות, של תחושות בעבודה ושל רומנטיקה בהתהוות. קריא ומהנה.
יגאל סרנה עד ראיה העיתונאי הוותיק יודע היטב כיצד לספר סיפור. הצלילה שלו אל תוך נבכיה של אמריקה במסע הארוך באזורי הכפר שלה היא מהאותנטיות ומהמרתקות שתוארו כאן: נוודים, דיירי קרוואנים, טרמפיסטים, בני מהגרים – כולם מוצאים מקום ברשימותיו ומרכיבים את הפסיפס האנושי המרתק של העולם החדש על רקע נופי טבע, עיירות קטנות ומסעדות דרכים. כך יש לפענח עם, תרבות ומסע. מרתק.
יונית בן שאול זכרונותיה האמיתיים של גיישה ישראלית עובדת לשעבר בתעשיית המין שמוצאת את עצמה עוסקת בנושאים הקשורים בכך גם שנים לאחר שיצאה ממנה. תפיסתה את הנושא בלתי-שגרתית בעליל: היא מוצאת צדדים חיוביים בזנות ובפורנוגרפיה ועומדת על זכותן של העובדות בתחומים אלה לפעול באופן חופשי ולהתאגד לצורך השגת זכויות חברתיות, ממש כבכל מקצוע אחר. היא מספקת תשובות לשאלות שלגבי חלק גדול מהגולשים מזרזות הבעת דעות קדומות יותר מאשר חיפוש מידע כשלעצמו, כמו האפשרות של התרקמות יחסים רומנטיים בין פרוצה ללקוח. בחברה כשלנו נדיר מאוד למצוא נשים שההתייחסות שלהן לתעשיית המין אינה כרוכה בהבעה אוטומאטית של תיעוב ודחייה ולכן חשוב במיוחד לשמוע את הקול הצלול הזה.
כרמל וייסמן דוקטור בלוג בשלהי השנה השלישית של העבודה על הדוקטורט שלה, צבר ''דוקטור בלוג'' לא מעט הנחות, ניתוחים, סטטיסטיקות ותגובות לגבי הבלוגוספירה ומאפייניה. השפה שבה מתנהל השיח בבלוג הזה, כולל השאלות הספציפיות שוייסמן מעבירה לקוראיה, מדרבנת את המגיבים לקיים דיון רציני ומעניין.
ליאור גלרנטר חתול רחוב דוקטורנט לסוציולוגיה שכתיבתו משלבת אקטואליה עם סגנון אקדמי-למחצה. בכלל, יש לי חיבה למי שיכול לכתוב בנשימה אחת על ספורט (הפועל תל אביב, במקרה הטראגי הזה), משפט, מחקר ותרבות. כיף לקרוא.
מוטי יהושע התפוררות מי שהיה דוג'ו השפירית בישראבלוג ועבר לבלוגלי תוך שינוי שם הבלוג הוא עדיין כותב מסקרן במיוחד. בשנה האחרונה עבר הבלוג, שבזמנו התמחה בין השאר בהיסטוריה, באינטרנט ובפוליטיקה, הסבה לבלוג מוזיקלי נטו. כתיבה שוטפת, מלאה אסוציאציות, שמעידה על ידע רב.
מורפילה איש הולך מביתו ''היום גירשתי את אשתי. הנחתי על כפות ידיה האהובות את כתב הגט, אמרתי מה שאמרתי, היא צעדה ארבעה צעדים לאחור וארבעה חזור ובזה הסתיימו 20 שנות נישואינו''. כך, בתיאור אותה חוויה מעצבת, פתח מורפילה את הבלוג שלו לפני למעלה משנתיים. מאז משקף יומן הרשת שלו התמודדות עם דילמות מוכרות וידועות: היחסים עם הילדים, ניסיונות להתנחם בנופים אחרים, צבירת הכוח שיאפשר להתאהב מחדש. אפילו שם הבלוג שאוב מההתנסות הכואבת הזו. כתוב היטב, לא מתלהם ובאופן אישי מאוד.
נדב פרץ הרהורים של אבא נושאים חברתיים עומדים במרכזם של עשרות בלוגים ברשת. אבל גם בסוגה הזאת, שמסנה ליצור מרכז כוח משל עצמה כמנוף לשינוי סוציאלי, צריך לדעת לכתוב. נדב פרץ, סוציאל-דמוקרט בנשמתו, צופה בעניינים ומנתח אותם מנקודת מבטו של אב מודאג. הכתיבה שלו בהירה ושוטפת, וגם אם לא מקבלים את השקפותיו, קל ללכת בעקבות חוט השני הלוגי שלו המעורר לעתים לא מעט מחשבות בקרב הקוראים.
עוזי אורנן אתר אורנן - לשון וחברה אתר אישי שהוא לא בדיוק בלוג, אבל מצטרף למסורת שפתחה רשימת ה-‏25 בשנתיים הקודמות עם אתרים דומים של אסף ענברי ואבשלום אליצור. הבלשן הכנעני הוותיק מהטכניון הוא בית ספר מהלך לכתיבה אקטואלית ואקדמית. סוגיות כגון המעמד האישי של תושבי המדינה מטרידות אותו במיוחד, ובאתרו אף ניתן למצוא את העתירה שהגיש לעליון ובה דרישה לאפשר לאזרח המדינה לרשום את לאומיותו כ''ישראלי'' ולא כ''יהודי''. מאלף.
עמוס עמוס, נביא זעם מינורי אחד הבלוגרים המחודדים ביותר בסביבה. חריף, לעתים קרובות עצבני, לא מהסס לומר דברים קשים בצורה ישירה ובאופן המתנער מכללי הפוליטיקלי קורקט. לעתים קרובות מתריס נגד מימסדים שבהם הוא רואה סכנה אנושית קשה: שלטון העורכים, שלטון עורכי הדין וכדומה. אפשר (ולעתים קרובות גם רצוי) להתווכח איתו - קשה מאוד להתעלם ממנו.
צביקה ברנהולץ נימוקים של צורה ותוכן בלוג רב-תחומי העוסק בנושאים שונים, החל מאקטואליה ותרבות וכלה בהיי-טק ובכלכלה. עין חדה וניתוחים מהירים ומשעשעים של פיסות מציאות, משולבים בלא מעט ידע אישי. לא הרבה אנשים יפרסמו מדריך מלא לצפייה משותפת בכדורגל עם עלמת חן או יקבעו שהטור הפובליציסטי המענג ביותר בעיתונות הישראלית מתפרסם בעיתון הימין ''מקור ראשון'' ונכתב על ידי יהודי לא-צעיר בשם אדוארד אטלר. אצל ברנהולץ הדברים האלה קורים והמקוריות הזו, כמו גם ההיגיון שמאחורי נימוקיה, הופכים אותו לאחד הכותבים היותר איכותיים בבלוגוספירה הישראלית.
קוראת מחשבות מה הסיפור?? כמו בבלוגים רבים, שם הכותבת והבלוג שלה הם מעין משחקי מלים. היא קוראת מחשבות, אמנם, אבל של אחרים. קוראת כפייתית ממש. וביקורת הספרים שלה היא מהטובות ברשת, בעיקר משום שהיא אינה עוסקת רק בספרות יפה, אלא גם בספרות אקטואלית (כמו ספרו של ניקולה סרקוזי, שנבחר לאחרונה לנשיא צרפת). קריא ומעניין.
רונן דורפן תופעת דורפן עוד כותב מוכשר בשרשרת של עיתונאים שפתחו בלוג כדי לשחרר בו את טקסטיהם הבלתי-ערוכים. דורפן הוא משוגע על ספורט, אבל בניגוד מוחלט לכתבים אחרים בתחום הוא אוהב אותו גם ברמה של מיתוסים ושל פולקלור. הוא מכיר במדויק את עלילות הכדורגלנים של שנות החמישים, את האגדות סביב כדורסלני שנות הששים ואת הקישורים האסוציאטיביים והעובדתיים בין אלה לאלה. כמי שבעצמו משתעשע לעתים קרובות עם חבריו בחידוני טריוויה ספורטיביים, דורפן יוצר אצלי לא מעט הזדהות אישית.
רחביה ברמן רדיקל מקלדת כבר כמה שנים שברמן חובט בכל מה שזז. אין לו יותר מדי סבלנות לתקשורת השטחית והנבערת, לשקרנים מקצועיים, לשרותי הביטחון וללאומנים למיניהם, אז הוא נכנס בהם. העניין הוא שבשונה משמאלני רשת אחרים, אצל ברמן הכתיבה יוצרת קומבינציה משעשעת למדי של זעם והומור.יתר על כן, הוא מהבודדים בסוגת האקטואליה שטורחים להתייחס, ובהרחבה יתרה, לסוגיות בינלאומיות, עם חיבה מיוחדת לפוליטיקה פנים-אמריקנית ולכל מה שקשור לאיראן. תזזיתי ומעניין.


וכפי שאמרתי, הנה גם רשימה של עשרת הבלוגים המבטיחים, כלומר אלה שפועלים במשך פחות משנה וטומנים בחובם פוטנציאל נאה של גיוון, הבעה ועניין גם לטווח הרחוק.

הכותב הבלוג בכמה מילים
אפי פוקס קודחַ פוקס, חיית אינטרנט ובעל כושר ביטוי מצוין, מנהל את הבלוג שלו פחות מחצי שנה, וכבר הפך לאחד הנקראים ביותר בסביבה. מלבד העיסוק השוטף שלו בנושאים כמו מחשבים, אקטואליה ומשפט (והדו''ח המשעשע שלו מאותה ישיבה בכנסת בה הציע אחד הח''כים להלאים את מנועי החיפוש(, עסק בחודשים האחרונים בעדכון ושיפוץ רעיון הקוד האתי לבלוגרים. בשל כך, ובשל כך בלבד, כבר מגיעה לו טפיחה על השכם. אבל גם ללא הקוד האתי הזה, הוא בלוגר רהוט, חד ועקבי.
אתון עיוורת שחרור שוטף בלוג שהוא סוג של תראפיה. דוקטורנטית חכמה שמגלה יכולת ביטוי עשירה ללבטי הנפש, נטייה לנתח תחומים אסתטיים בכלים שכלתניים והרבה הרבה ידע. '' אין לי מושג מי אני'', היא כותבת, ''בכנות. או לפחות, מה שפעם היה לי ברור מאוד, הופך לפחות ופחות ברור. זה כשלעצמו מבורך..אין לי מושג לאן כל זה הולך. לבלוג הזה יש חלק בתהליך, זה בטוח''. התחלה מצוינת.
דדי אורון אין דרך בין הסיפורים לאמירות הציניות שמקשרות ביניהן מסתתרת דמותו של בלוגר בעל יכולת ביטוי מרשימה שיודע היטב כיצד לספר על היומיום שלו. אורון החליט לעשות שינוי בחיים, השאיר מאחוריו את החרא, הפחית את רמת הסלולר, למד פסוקים מתורת הנסתר של האיסלם, הסתובב בניו זילנד ועשה קורס גונדוליירים. ואת כל אלה הוא מעביר בחן רב.
ורד דור הבלוג של ורד דור בלוג חדש שהוקם על חורבותיו של בלוג ישן יותר. חייה של בחורה תל אביבית חובבת אלתרמן שמספרת בחופשיות על זוגיותה הנשית, על האקסיות ושאר חוויות בעלות נופך רומנטי. הכתיבה המדודה, המסודרת, היא רענון ראוי לשמו בז'אנר הבלוגים האורבניים. יפה ומעניין.
חזי עמיאל מקשקשים עמיאל, מורה לפיסיקה שמחפש עבודה בהיי-טק, מעיד על עצמו כי הוא ''אוהב לקרוא ולשמוע על מדע וטכנולוגיה וגם קצת על היסטוריה ומוסיקה''. בינתיים הוא כותב היטב ובין ביקורת על הצעות חקיקה לפיקוח על הרשת לדיווח על טכנולוגיית יישומי הכיס, הוא מביא גם לא מעט סיפורים שמרפדים את הבלוג שלו בהרבה פיקנטריה. רוי סאליבן, כליא הברק האנושי מווירג'יניה, הוא דוגמה טובה לסיפור כזה. תמונה מאוסטרליה שבה צולמו, בו-זמנית, גם סופת ברקים גם זיקוקי דינור וגם כוכב שביט היא דוגמה נוספת.
יוספוס ה-‏11 הפרוקטולוגים של זקני ציון יוספוס, איש הייטק שעבד בארה''ב, חזר ארצה, גילה שקשה למצוא עבודה באמצעות חברות השמה שחושבות שמי שחוזר ארצה הוא תמהוני במקרה הטוב, התייאש ושב לניו ג'רסי, בה הוא עובד ומתגורר כיום. כתיבה מדויקת, לעתים מלהיבה, שיודעת לא רק לתאר פרטים מחיי היומיום אלא גם לנתח אותם כתופעות מנקודת מבט שנונה ואינטליגנטית.
ערן דינר זה מסתובב כותרת המשנה של הבלוג, ''מוסיקה נשכחת מימי הבראשית של הפופ העברי'', מסבירה כמעט הכול. דינר מטפל בשמורת הטבע המוסיקלית של שנות הששים והשבעים באהבה רבה ותוך מתן כבוד ראוי ליוצרים הוותיקים ההם. הבלוג שלו הוא מודל מצוין לדרך בה יכולות הטכנולוגיות של ימינו לסייע בשימור הזיכרון ההיסטורי. תענוג.
רוני גולן, ארנון הרשקוביץ ואורית לביא משפחתובלוגיה בלוגים משותפים, או קבוצתיים, הם תופעה ההולכת ומתפשטת ברשת, אבל בדרך כלל הקשרם הוא של ראייה חברתית או מקצועית משותפת. עיסוק משולש בגנאולוגיה הוא בכל זאת משהו יוצא דופן. גולן, הרשקוביץ ולביא עמלים על הכנת אילנות היוחסין שלהם ומלעםי דילמות שונות, כמו גם התייחסות למחקרים המתפרסמים תדיר בכלי התקשורת. למשל, הסיכוי שג'ינגיס חאן, שנחשב לאב הקדמון הפורה ביותר בהיסטוריה, הוא אבי אבותיהם של אחד הכותבים. רהוט ומעניין.
שאול לוי, עידן בריר זווית אחרת אפשר להתווכח על השאלה אם מה שלוי ובריר עושים הוא בכלל בלוג, אבל ברור שמדובר במעשה מבורך. השניים מביאים קטעי טקסט – בעיקר בעלי אופי ליברלי - מתוך ערוצי תקשורת ערביים, מתרגמים אותם ומעמידים אותם לתגובות ולדיון. לא ברור עד כמה היוזמה הזו, ששאיפותיה מזכירות את אלה של יגאל כרמון באתר ממר'', תתמסד. מה שברור הוא שהיא מביאה לא מעט מידע שהמדיה הישראלית מתעלמת ממנו או מדווחת עליו בשורות קצרות בלבד, ובמובן זה היא נכנסת לחלל גדול ומשמעותי.
של ברמן הערות שוליים לאפלטון בלוג מהורהר, על גבול הפילוסופי, המנסה למצוא קווים הגיוניים בתופעות המוכרות לכולנו. ''עלה בדעתי שאם ינחתו בכדור הארץ חייזרים שלא רואים נשים, אלא רק גברים, הם יהיו מסוגלים להסיק את קיומם של הנשים באורח עקיף על ידי ניתוח סטטיסטי של הצטלבויות מבטיהם של הגברים'', כתב בפוסט הפתיחה שלו, ''אם ישרטטו קו (מרוסק) דמיוני היוצא מעיניהם של כל הגברים, ויעקבו אחרי מקומות המפגש של הקווים לאורך זמן, יוכלו להקיש על מיקומם של נקודות נעות המתפקדות כנשוא המבטים הללו. האם זה יכול היה גם לעבוד בכיוון ההפוך? (אם החייזרים היו רואים רק את הנשים ולא את הגברים). תמהני''. מקורי ומעניין.

לרשימת ה-‏25 של שנת 2005
לרשימת ה-‏25 של שנת 2006[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
רשימה מעולה   אלון שני   יום ד', 23/05/2007 שעה 4:21   [הצג]
מרגש ומרתק לקרוא  
יגאל   יום ד', 23/05/2007 שעה 8:46 אתר אישי
אורי,
ממש עכשיו שיניתי את כל התכניות לחג השבועות בגלל הפוסט שלך...
כבוגר ''נבחרי אפלטון'' בשנתיים הקודמות, הדבר המשמח אותי בותר הוא ההתפחות של הבלוגוספירה הישאלית, ריבוי וגיוון הכותבים וההתרחבות המשמעותית של הכותבים ושל פלטפורמות הכתיבה.

האוסף שלך פשוט מרתק, ואני הולך עכשיו ''לעבוד'' קשה בקריאתו,

ועוד דבר: יש בלוג אחד שלא נזכר ברשימה והוא הבחירה שלי כבר שלוש שנים: אתר אפלטון - www.aplaton.co.il.

חג שבועות שמח ותודה!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הבלוגים הם מפלטו של האדם הקורא, הסקרן והמשכיל [חדש]
בועז   יום ד', 23/05/2007 שעה 10:38
בתגובה ליגאל
אתר אישי
הבלוגים הם ברכה. מפלטו של האדם החושב, הקורא, הסקרן.

מה שפעם אפשר היה למצוא בעיתונים - וכבר מזמן לא, דהיינו טקסט פוקח עיניים, מרגש, מעניין ומעורר מחשבה - נמצא עכשיו בבלוגים הטובים.

התייחסתי לזה קצת אצלי.
ותודה על האיזכור.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הבלוגים הם מפלטו של האדם הקורא, הסקרן והמשכיל [חדש]
איילת   יום ד', 23/05/2007 שעה 12:32
בתגובה לבועז
זה כל כך נכון. אם לעיתונים היה שכל, הם היו לקוחים את טובי הכותבים ומקדמים אותם לבעלי טור או משהו דומה. חבל שלא עושים את זה כמעט.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הבלוגים הם מפלטו של האדם הקורא, הסקרן והמשכיל [חדש]
גָּאוֹן וְאַכְזָר   יום ד', 23/05/2007 שעה 17:02
בתגובה לאיילת
אתר אישי
אני הכי אוהב את: אפלטון כי הוא רציני ולא מחשבן! ואת לונדון קולינג של בועז כהן כי הוא מרגש עד כאב

ואת הבלוג של דויד פרץ יוצר השיר כי אין אין אף אחד במדינה שכותב על מוזיקה כמוהו!
ואת הבלוג האינטיליגנטי והמרגש של מזי קיי הירושלמית
רשימות של ספרנית דילטנטית
מומלץ!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה תוספות שלי [חדש]
רונן   יום ד', 23/05/2007 שעה 10:48
אורית עריף כותבת בלוג-קומיקס עמוק ורגשי על דכאון, אהבה והבאת ילדים לעולם: http://www.notes.co.il/arif/

דיסוננס קוגניטיבי כותב על המתמטיקה והפסיכולוגיה של היום-יום. מבריק ומעניין בצורה יוצאת דופן: http://www.tntforthebrain.com

בצק אלים כותבת על בישול, אבל מדברת עיצוב וצילום: http://www.bazekalim.com

השניים הראשונים מתעדכנים יחסית מעט. בצק אלים מתעדכן כמעט כל שבוע :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
מירי   יום ד', 23/05/2007 שעה 11:23 אתר אישי
יש כאן יופי של בחירות, תודה אורי על רשימה מגוונת. כבר הצצתי ב'בועות', ונשביתי מייד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חן חן על האיזכור [חדש]
ארגונאוט   יום ד', 23/05/2007 שעה 12:49 אתר אישי
נעים למצוא חן, ולגלות שדבריי נופלים על עיניים קוראות. כתיבה, בסופו של דבר, היא פעולה יוצאת, המחפשת את המצע לשקוע בו.

שלחת אותי לחשוב איך הייתי מאפיין את בלוגי שלי. אני לא בטוח שהתוצאה הייתה 2:1 לטובת הפיסיקה :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חן חן על האיזכור [חדש]
אורי קציר   יום ד', 23/05/2007 שעה 20:10
בתגובה לארגונאוט
אתר אישי
תודה. לא התכוונתי לגרום לך לחשוב, אלא רק להחמיא על העבודה שאתה עושה. מכל מקום, תודה על ההתייחסות כבדת הראש לנושא הזה (גם בבלוג שלך, כמובן).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה רבה :-) [חדש]
אבי   יום ד', 23/05/2007 שעה 13:03 אתר אישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אורי [חדש]
עמי   יום ד', 23/05/2007 שעה 15:59 אתר אישי
טוב לקבל עוד פעם מחמאה וזה כיף ותודה.
אבל מעבר לכך, תרשה לי אורי, איך שאומרים, להוריד את הכובע על כך שאתה ממשיך ללכת אחרי האמת שלך ולא נוהה בעקבות מנגינות הדחקה והבראנג'ה והרינה וכיו''ב.

שיהיה חג שמח
עמי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה [חדש]
יונית   יום ד', 23/05/2007 שעה 16:50
שמחתי להכנס לכאן!

ועוד בחג מתן תורה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לכבוד הוא לי [חדש]
ולדיסלב מיכאילוביץ' דבוייריס   יום ד', 23/05/2007 שעה 18:51 אתר אישי
רשימה מכובדת מאוד, ואני שמח להיות חלק ממנה.

חוץ מזה, בזכות רשימה זו גיליתי את ''ניצבה שגל לימינך'', ואני מכייף מולו כבר כשעה לפחות...

תודה :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה! [חדש]
אריה קיזל   יום ד', 23/05/2007 שעה 19:22 אתר אישי
תודה, אורי.
רשימה מכובדת ומכבדת את קהל הקוראים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הוסמקתי! [חדש]
בעות   יום ד', 23/05/2007 שעה 19:33
ולא רק אני, גם אוסף האסוציאציות המופרע שלי עומד מרוגש.
תודה לך, שימחת אותי.

}{
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יופי של בחירות! [חדש]
הר הקסמים   יום ד', 23/05/2007 שעה 19:34 אתר אישי
בעיקר שמחתי לראות כשרונות מהמגרש הביתי של ''תפוז'', כמו ''בועות'', ''הזוייה'' ויונית בן-שאול.
ושמחה שגילית את דדי אורון, הוא כותב מוכשר ביותר!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יופי של בחירות! [חדש]
אורי קציר   יום ד', 23/05/2007 שעה 20:22
בתגובה להר הקסמים
אתר אישי
תודה. אגב, ''גיליתי'' את דדי אורון כבר די מזמן (כמו גם רבים אחרים מהבלוגים). רק הכתיבה עליהם התבצעה לאחרונה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה רבה [חדש]
טלי רבן-הכט   יום ד', 23/05/2007 שעה 21:44 אתר אישי
הנה מועדון שאני שמחה להיות חברה בו :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

(מנגבת זיעה) [חדש]
הזוייה   יום ה', 24/05/2007 שעה 7:17 אתר אישי
אני מתרגשת,

(מוציאה פתק שנמעך בכיס ומסדרת את הכתפייה הסוררת שהמעצב מוריס, שהוא גם ספר, שוחט תרנגולות –שיערות סוררות וגם פדיקוריסט עיצב לאירוע חגיגי זה)

איזה כבוד להיות ברשימה עם שלל מכובדים, וקולגות מיוחדים מאותה קורת גג בתפוז שאני מעריצה את כתיבתם.

תודה רבה לך אורי, על שחשפת בפני את הבלוג שלך ושל אחרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מהו שכרו של הבלוגר? [חדש]
ארנון הרשקוביץ   יום ה', 24/05/2007 שעה 9:58 אתר אישי
לשאלה שבכותרת אין לי מענה. ולמי יש? בינתיים, היה מרגש ומשמח להיכלל ברשימת ההבטחות. ועד לשנה הבאה - יהא שכרנו בקריאה של תכנים מרתקים בבלוגוספירה הישראלית (ובכלל).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מהו שכרו של הבלוגר? [חדש]
אורי קציר   יום ה', 24/05/2007 שעה 12:35
בתגובה לארנון הרשקוביץ
אתר אישי
הלוואי והיה שכר כלשהו שהיה עומד ביחס ישר לביצועיו האינטלקטואליים של הבלוגר. נכון לעכשיו נגזר עלינו להסתפק בהערכה מקצועית מצד קולגותינו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני מאד אוהב גם [חדש]
צלופחד המקושש   יום ה', 24/05/2007 שעה 12:32
את הבלוג של הצועד בנעליו
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני מאד אוהב גם [חדש]
אורא   יום ד', 04/07/2007 שעה 23:20
בתגובה לצלופחד המקושש
הצועד בנעליו מיוחד, אבל הוא לא מעדכן בהתמדה בזמן האחרון. חבל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שאני אסמיק? [חדש]
אפי פוקס   יום ה', 24/05/2007 שעה 12:34 אתר אישי
הו אפלטון! איזה תענוג לקבל את המחמאה האדירה הזו דווקא במקום בו אני נוהג לקרוא באופן קבוע. בזכותך הכרתי ואני ממשיך לקרוא את כמה מהבלוגים האהובים עליי. המון תודה. גם על מה שנאמר עליי וגם על ההיכרות והביקורת על האחרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ללמוד תמיד משהו חדש [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ה', 24/05/2007 שעה 16:22 אתר אישי
תודה לך אורי על סקירה מעניינת זו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה [חדש]
דדי אורון   יום ו', 25/05/2007 שעה 2:57
לקח לי זמן לגלות ש''סומנתי'', ורק נבירה בסטטיסטיקות של הבלוג הוציאה החוצה את השד. סליחה על תודה מאוחרת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה על המחמאה [חדש]
אסף שפריר   יום ו', 25/05/2007 שעה 10:20 אתר אישי
אבל האמת היא שבזמן האחרון קצת פיקששתי. הביצפר החדש, הכתיבה במעריב ושאר עיסוקים מביאים אותי להזניח את עלילות סאיגו טאקאמורי והנצחת השיחות עם סגן ראש העיר (למה לעזזל מנגו צריך לעלות 30 דולר? כי אנחנו מגדלים אותו בשיטה מיוחדת המתאימה לחיך היפני).
אני מבטיח לתת יותר בזמן הקרוב.

אם אפשר להחזיר מחמאה - אפלטון עבורי הוא בבואה של מדינת ישראל כפי שהייתי מעדיף לזכור ולדמיין - בלוג שהוא צומת דרכים עשיר, אינטלגנטי מלומד ואנושי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודות תודות [חדש]
שאול לוי ועידן בריר   יום ו', 25/05/2007 שעה 13:08 אתר אישי
שלום אורי ותודה רבה.
תמיד כיף לשמוע מילים טובות על משהו שאנחנו כ''כ נהנים לעשות, בטח ובטח שהן מגיעות בהפתעה ומכיוונים לא-צפויים.
נהננו מאוד לקרוא את הסקירה שלך (בלא קשר לעניין הפרטי שלנו בתוכה) ואנו מבטיחים להיות אורחים קבועים בבלוג.
אגב, אין מקום מתאים יותר מזה להודיע שהבלוג הצנוע מ''בלוגלי'' השתדרג לאתר עצמאי (גם אם בלוגי באופיו) בכתובת חדשה:http://zavita.co.il.
כולם מוזמנים לבןא, לקרוא ולהגיב.
שבת שלום.
שאול ועידן
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נראה לי שאתה לא מכיר בלוגים מהאתר דקס (מה איתי?) [חדש]
בילי באד   יום ו', 25/05/2007 שעה 15:04
הרשימה מאוד מעניינת אבל היא חסרה.

כמובן שהבלוג שלי הוא הכי טוב, ואני לא מבין מדוע הוא לא מופיע ברשימה בשנה השנייה ברציפות...

ב''ב (שכותב עכשיו גם במרקר)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נראה לי שאתה לא מכיר בלוגים מהאתר דקס (מה איתי?) [חדש]
אורי קציר   שבת, 26/05/2007 שעה 10:45
בתגובה לבילי באד
אתר אישי
אני מודה ומתוודה שדקס חמק ממני כשהכנתי את הרשימה. נו, תמיד יש השנה הבאה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הבהרה קצרה [חדש]
אורי קציר   שבת, 26/05/2007 שעה 0:58 אתר אישי
אחד הטוקבקים בבלוג של דבורית שרגל (ולווט אנדרגראונד) טוען שבעצם הרשימה הזו משקפת את חברי ומכרי. מי שרוצה לקרוא את הטענה במלואה מוזמן לעשות כן: http://velvet.cafe.themarker.com/view.php?t=44072

לגופה של טענה: את אחד הבלוגרים שעליהם כתבתי הכרתי פעם, אבל לא ראיתיו ולא שוחחתי עימו ישירות קרוב לעשור. עם בלוגרית אחרת נפגשתי לפני שנים אחדות מספר פעמים במטרה לקדם יוזמות משותפות שקשורות לבלוגוספירה, אבל לא יצא מזה הרבה (הפעם האחרונה הייתה לפני מספר חודשים בפורום רחב למדי, ודווקא בו לא יצא לנו להחליף ולו רבע משפט) והיא לא יכולה להיות מוגדרת כחברה שלי בשום צורה. אין לי אפילו צל של מושג איך נראים האחרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הבהרה קצרה [חדש]
אלמוני   שבת, 26/05/2007 שעה 19:20
בתגובה לאורי קציר
לא ראויה התגובה שלו.
קנאי!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אכן רשימה מעניינת [חדש]
מספר 666   שבת, 26/05/2007 שעה 8:55 אתר אישי
ויש אתר אחד שחסר שצריך היה להיות בה האתר ''אפלטון ''. אבל כידוע אין הנחתום מעיד על עיסתו וכו'.
.
הקריטריוןנים המדוייקים מכל לבדיקת פופולאריות הם כמובן מספר הכניסות וכמות התגובות ,אבל זה לא קריטריון לאיכות ,הבלוג יכול להיות על חוויות אירוטיות ולכן למשוך כמות גדולה של נכנסים .
עוד קריטריון ברור יותר זה כמות המנויים לבלוג אלו ששמעוניינים להמשיך לקבל א תכניו על בסיס קבוע ולא מזדמן .
אני בכל אופן מציע כאן קריטריון מדוייק יותר מטעם אישי של בלוגר יחיד מוכשר ומוערך ככל שיהיה להערכת איכות של בלוג או בכל אופן לגבי ההערכה שאליה מתייחסים קוראים לבלוג .
והוא כמות האנשים הרציניים ( חוקרים ,הוגים , כותבים ידועים פחות או יותר , מומחים בתחומים שונים ) שמוכנים להתארח ולפרסם בבלוג של מישהו אחר ,למרות שיכלו באותה המידה לפרסם באתר משלהם או באתר חדשות גדול או עיתון מודפס .
בדרך כלל כאשר אנשים כאלה מוכנים להתארח עם רשימה רצינית כל שהיא בבלוג זה מראה על הערכה מצידם לתכניו ולבעליו .
וזה לדעתי הקריטריון המדוייק ביותר בקיים כרגע להערכה מדוייקת של איכותו של בלוג.
אפלטון אגב עומד בקריטריון הזה אבל רק מעט מאוד בלוגים נוספים ואף לא אחד מאלו שצויינו ברשימה של קציר .
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אכן רשימה מעניינת [חדש]
אורי קציר   שבת, 26/05/2007 שעה 10:49
בתגובה למספר 666
אתר אישי
אני מסכים איתך עד נקודה מסוימת, אלי. ברור שאדם רציני לא היה מפרסם את דבריו בכל מקום שהוא ושבבחירת אתר הפרסום יש משום אמירה לגבי איכותו של האתר. מצד שני, אצל הרוב המוחץ של הכותבים בבלוגים כל נושא האירוח של כותבים חיצוניים אינו רלוונטי כלל. מבחינת הרוב הזה הבלוג שלהם הוא מקום בו הכותב אמור לבטא את עצמו ותו לא - כלומר אין מקום לכתיבתם של אחרים.

אגב, לי אין מושג ירוק כמה מבקרים אצלי עשו מנוי באמצעות RSS. אני יכול למדוד את הרייטינג באמצעות הסטטיסטיקה של אפלטון, אבל כפי שציינת בעצמך, קל מאוד להכניס תכנים פרובוקטיביים ולמשוך באמצעותם כמות גדולה של אנשים. זו גם הסיבה שאני מתנגד לרייטינג כמדד הקובע לצורך תשלום לבלוגרים, למשל (והכוונה לאותה יוזמה נושנה של תפוז שלא יצא ממנה כלום).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אכן רשימה מעניינת [חדש]
מספר 666   שבת, 26/05/2007 שעה 11:16
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
ועדיין זה קריטריון .
עוד קריטריון שניתן לקחת מהמאמרים המדעיים שהיום חשיבותם נבחנת במידת סיטטוטם בידי מדענים אחרים הוא כמות הציטוטים של בלוג מסויים באתרים אחרים ובכלי תקשורת אחרים .
על פי קריטריון זה אולי וולווט עומדת היום בראש הרשימה ( אם כי לא באמת ביצעתי בדיקה אולי אני טועה.
על פי קריטריון כמות האנשים הרציניים שמוכנים לפרסם בבלוג של מישהו ככלה נראה הבלוג שלי עומד בראש הרשימה ,ואפלטון אחריו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מוזר ומשונה [חדש]
קורא בלוגים   שבת, 26/05/2007 שעה 14:20
קודם כל אני רוצה להגיד שהבלוג שלך צריך להיות ברשימה. יחד עם זה אני יכול להבין את ולוט. נגיד שגם לא ממש נראה לי שאתה בתכלס עוקב אחרי כל הבלוגים שציינת שמה למעלה. אתה רוצה להגיד לי שאתה באמת מתעלם מהבלוגים שכולם קוראים אם בגלל שהם אוהבים אם בגלל שהם שונאים כמו בלוג השנה לטעמי של אבי לן ממעריב. הבלוג הנחשב של מאבד תמלילים. הבלוגים המעניינים ברשימות זה של יעל ישראל. של גדי שמשון. של אלי אשד. של יהודה בלו. של מתי שמואלוף. של יוסי לוי. של שוקי גלילי. של דויד פרץ. איפה כל הבלוגים שכולם מכירים. תגיד לי איפה הם. לא יודע. נראה לי שהרשימה שלך קצת אבל קצת חסרה והרבה. נראה מה יהיה שנה הבאה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מוזר ומשונה [חדש]
אורי קציר   שבת, 26/05/2007 שעה 14:58
בתגובה לקורא בלוגים
אתר אישי
נו, רואים שאתה לא עוקב אחרי הבלוג שלי. אני קורא הרבה מאוד בלוגים. לא כולם מעניינים אותי, כולל חלק מאלה שציינת. יש כאלה שמעניינים אותי ולא נכנסו לכאן. יש כאלה שמעניינים אותי ונכנסו לרשימות קודמות, שכנראה לא טרחת לקרוא. לו היית קורא גם את מה שכתבתי לפני הרשימות היית מבין שאין בי חיבה מיוחדת לבלוגים שעיקר עיסוקם בדאחקות או שהם חד-ממדיים או עוסקים בהטפות או שסתם כתובים רע.

ויש גם עניין פשוט של טעם. שוב - ציינתי שזה טעם אישי. אתה תמיד יכול לייצר רשימה משלך לפי טעמך האישי וכך לכסות את כל מה שאתה סבור, משום מה, שאני הייתי צריך לעשות.

אגב, ולווט לא אומרת שום דבר ביקורת. כדאי שתקרא אצלה. ולווט בסך הכול מדווחת על פרסום הרשימה ומציעה לקרוא את הטקסט הנלווה אליה. אחד הטוקבקיסטים אצלה הגיב בעניין זה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מוזר ומשונה [חדש]
מישהו   יום א', 27/05/2007 שעה 19:21
בתגובה לקורא בלוגים
ברשימות יש בלוגים לא מי יודע מה. יחסית הם די משעממים. בטוח אלה שציינת. לא יודע איך בוחרים שם את הכותבים. אני ניסיתי להתקבל ונדחיתי. זה שהם מהאקדמיה לא אומר שהם יודעים יותר דברים ממך וממני.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מוזר ומשונה [חדש]
אורי קציר   יום א', 27/05/2007 שעה 19:40
בתגובה למישהו
אתר אישי
ציינתי בדיוק שלושה: בועז כהן, יגאל סרנה ורחביה ברמן. אם הם משעממים אותך, אני מניח שתוכל למצוא לא מעט בלוגים אחרים בבלוגוספירה שיענו על הטעם שלך. אותי הם דווקא מאוד מעניינים. וכפי שאמרתי ושבתי ואמרתי, מאחר וזהו הבלוג שלי, ההמלצות המופיעות בו משקפות את טעמי האישי ותו לא. אין הן מחייבות איש מלבדי.

תשובות לגבי אופן הסינון של הפונים לקבלת בלוגים ברשימות אפשר לקבל מבעלי הבית שם, אורי ברוכין וירדן לוינסקי. כמי שאפילו כתב דבר או שניים ברשימות (http://www.notes.co.il/ori) וקצת מכיר את החווייה של ניהול בלוג שם, אני יכול לספר לך שלא כולם בהכרח שועלי אקדמיה ולא תמיד יש קשר בין הרקע הפורמאלי לכישרון הכתיבה או לבחירת הנושאים. כמו בכל מקום, יש מעניינים יותר ומעניינים פחות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מוזר ומשונה [חדש]
מישהו   יום א', 27/05/2007 שעה 19:57
בתגובה לאורי קציר
לא ידעתי שאתה מרשימות. עכשיו לא פלא שאתה מחזיק מהם. חבל. איכזבת אותי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מוזר ומשונה [חדש]
אורי קציר   יום א', 27/05/2007 שעה 20:19
בתגובה למישהו
אתר אישי
זה בערך כמו ''לא ידעתי שאתה אשכנזי/מזרחי/שחור/ג'ינג'י (מחק את המיותר). איכזבת אותי''. בדיוק אותה רמה של טיעון. מי שמבקש לאפיין אדם על פי הדימוי הקולקטיבי שלו זכאי לתואר לא מחמיא במיוחד. אני מניח שאתה יכול להבין בעצמך מהו.

אין מילה אחת בשורה ורבע שלך שיש בה אמת. אני לא ''מרשימות''. אני ממודיעין. ואם לא שמת לב, כאן זה לא רשימות, אלא אפלטון. ולהבא, אנא פתור את בעיותיך האישיות עם רשימות במקום אחר. אני לא ''מחזיק מרשימות'' אלא מספר שמעניין לי במיוחד להסתובב בחלק מהבלוגים שם. אתה יכול להבין בעצמך שבחלק אחר קצת פחות מעניין לי. ואם תיעוב קולקטיבי לבלוגרי רשימות הוא התנאי היסודי שלך לגלישה נעימה באפלטון דווקא - אתה זקוק לטיפול דחוף.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה מהפרוקטולוג [חדש]
יוספוס ה-‏11   שבת, 26/05/2007 שעה 16:43
תודה על האיזכור: בלוג הפרוקטולוגים של זקני ציון מודה לך רשמית :-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

גם לי לכבוד הוא לי [חדש]
אתון עיוורת   יום א', 27/05/2007 שעה 11:59 אתר אישי
הכבוד נובע מההיכרות שלי עם הבלוג שלך, שעדיין לטעמי שטחית :)

רשימת הבלוגים שלך מעניינת. המחשבה הראשונה הייתה שבהזדמנות אני אכנס לבלוגים המומלצים ואני כנראה אעשה זאת. המחשבה השנייה הייתה כבר שייכת לתחושה שלי שלפעמים כל העיסוק הזה בבלוגים הוא מין פטפטת חסרת תכלית, שהשתיקה עדיפה עליה.
משהו שחצוי אצלי בגישה שלי אל הבלוג שלי ואל עולם הבלוגים בכלל.
חצוי, כי אני אוהבת לתקשר, להתבטא, ולכתוב. אני גם אוהבת אנשים והבלוגים מאפשרים להיכנס לתוך החצרות היותר פנימיות שלהם, שזאת בעיני אפשרות מרתקת.
מצד שני -
בחיים, נראה לי נכון, שאם מה שיש לך להגיד לא ממש הכרחי, אל תגידי.
אני נעה ונדה בין שני המצבים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

גם לי לכבוד הוא לי [חדש]
אורי קציר   יום א', 27/05/2007 שעה 12:37
בתגובה לאתון עיוורת
אתר אישי
אני מכיר את התחושה הזו. אצלי היא מגיעה בגוון קצת אחר. כלומר, שכאשר לא מעט כותבים (בלוגרים במקרה הזה) עוסקים בנושא מסוים ומכסים אותו מהמון זוויות, אני מוצא את עצמי בדרך כלל מזדהה או מתנגד אבל ללא יכולת ממשית לחדש. לפיכך, אני כותב לא רק על דברים שמעניינים אותי אלא גם על כאלה שאני חושב שעשויים לתרום קצת לידע הכללי או לחדש במקצת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מסה על הבועיזם: [חדש]
שפי   יום א', 27/05/2007 שעה 16:50 אתר אישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

התייחסות כללית [חדש]
יונית בן שאול   יום א', 27/05/2007 שעה 20:49 אתר אישי
אני לא מבינה מה כל הטענות כל הזמן, נגד רשימות, בעד רשימות (לולדי הייתה פעם רשומה באה חשבון על רשימות) וגם שאר הטענות נגד אורי על הבחירות שלו.
זה אמנם מוזר כי אני נכללת בהן אבל מה שאני רוצה להגיד הוא כללי יותר.
אני לא חושבת שהרשת בכלל והבלוגים בפרט אמורים להכלל בכלל בקטגוריית 15 דקות התהילה של כל אחד. כל היופי הוא שהם מחוץ לעסק, והם מאפשרים לא 15 דקות בדחילו אלא זמן לא מוגבל, בתנאים של הכותב. בתור שכאלה, וכיוון שהם מצליחים לשמור על עצמם מחוץ למשחק (אלא בתור קוריוז) - רשימת בלוגים מומלצים, או אתרי בלוגים ''נחשבים'' לא דומים לפריים טיים בטלויזיה ולא לשום דבר מהעולם שמחוץ לרשת.
לא רק זה - להחיל על הבלוגים את הכללים של העולם האמיתי ואת מחשבת ה fifteen minutes of fame פשוט יהרוס אותם. האנונימיות היחסית תיעלם, האותנטיות תלך ולא ישאר דבר מלבד הרייטינג.
לכן הרייטינג הוא לא לעניין בעיניי, וככה גם כל התגובות ה''מתחשבנות'' שכאן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

התייחסות כללית [חדש]
מישהו   יום א', 27/05/2007 שעה 20:58
בתגובה ליונית בן שאול
עלית על הבעיה. תרבות הבלוגים היא תרבות חופשית. באו רשימות ועשו אותה אשמור לי ואשמור לך. אני חושב שכל אתר בלוגים צריך להיות פתוח לכולם. חינם או בתשלום זה לא משנה. אבל שלא יהיה סלקטור בכניסה שיחליט מה יכנס פנימה ומה ישאר בחוץ.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

התייחסות כללית [חדש]
אורי קציר   יום א', 27/05/2007 שעה 22:13
בתגובה למישהו
אתר אישי
סליחה, אבל עם כל חילוקי הדיעות שיש לי עם רשימות (ויש לי), זהו פרויקט פרטי לחלוטין. בוני רשימות לא חייבים שום דבר לאף אחד. הם בנו את הבית הזו וזכותם לקבוע איזה קריטריון שיתחשק להם כשהם בודקים את מי להכניס פנימה ומי לא. לא כל בחירה שלהם תמיד מוצלחת, לטעמי, אבל זה אינו סותר את העובדה שזכותם גם לקחת כותבים פחות טובים או סתם לטעות.

אם תבנה אי פעם אתר בלוגים משלך, תוכל להחליט שהוא פתוח לכולם. אם לא - לאף אחד לא יהיה שום קייס לבוא אליך בטענות. יצירתו של אדם היא רכושו ואין זו חובתו לחלוק אותה עם הכלל רק משום שמישהו חושב שזה מגיע לו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

התייחסות כללית [חדש]
מישהו אחר   יום א', 27/05/2007 שעה 23:30
בתגובה לאורי קציר
אדון מישהו, אולי גם תשתף את כולנו בדירה שלך? למה אתה לא פותח אותה לכל מי שמחפש מקום להניח בו את ראשו? ואולי גם את חשבון הבנק שלך? למה אתה דורש רק מאחרים? אולי תתחיל קודם כל ממך?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

התייחסות כללית [חדש]
עוד מישהו אחר   יום א', 17/06/2007 שעה 15:18
בתגובה למישהו אחר
אני חושב שהעובדה שברוכין אינו פותח את שיקוליו לדיון ציבורי (זכותו, כמובן) היא שיוצרת את הצורך לדון בשיקולים האלה בכל מקום שזה מתאפשר, כמו למשל המקום הזה, בגלל הדיון הזה שנוצר כאן.
אני לא ממש חושב שאפשר למנוע את הדיון הזה, מפני שככל שהאתר של ברוכין צובר רייטינג, יש ה-ר-ב-ה שמרגישים (לפעמים אולי גם בצדק) שמה שיש להם לכתוב טוב לא פחות ממה שיש לחלק מהכותבים באתר (אני לא מדבר על כמה גדולים באמת שכותבים שם, רובם מהוותיקים יותר שכתבו כשהאתר היה עוד שכונה קטנה, ולא עיר של סלבריטאים) לכתוב.
על רקע זה, גם התגברות הסלקטור-מאניה שבאה לביטוי גם בקפה ''דה מארקר'' שמחליט מי ייכנס בשעריו מכל מיני שיקולים שונים ומשונים, ואנחנו צריכים להודות בעובדה העצובה שהסלקציה מגבירה ביקוש, ויוקרתו של האתר עולה ככל שהוא ''מראה שהוא יכול'' לסלק אנשים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה על הסקירה [חדש]
חזי עמיאל   יום א', 27/05/2007 שעה 22:10 אתר אישי
אורי, תודה על הסקירה. את רובם של הבלוגים האלה לא הכרתי לפני כן. מעיון מהיר בחלקם אני מוצא שהם מעניינים ושווה לעקוב אחריהם.

מחמיא לי להכלל ברשימת ''עשרת הבלוגים המבטיחים''.
מתי והיכן טקס חלוקת הפרסים? ;)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורית   יום ג', 29/05/2007 שעה 9:15 אתר אישי
תודות על שתי הרשימות - שמחתי לראות ברשימת המומלצים אחדים מהבלוגים החביבים עלי, כמו ''נימוקים של צורה ותוכן'' - הבלוג היחיד שגורם לי לעתים לצחוק בקול רם!

וכמובן, תודה - מאוחרת למדי - על הכללת הבלוג שלנו ברשימת ''המבטיחים''!
(יש סיבה לאיחור: מי שמתיימר לכתוב על מחקר שורשים, צריך מדי פעם גם לצלול למחקר עצמו, ומצלילה כזאת לא עולים כל כך מהר...).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שרון   יום ג', 29/05/2007 שעה 13:08
איך? איך?
איפה הבלוג של שי גולדן, המוצלח והעצוב והחד כתער? איך התעלמת ממנו?
צריך תעוזה גדולה כדי להתעלם מבלוג מבורך בכישרון כזה, ובטוקבקיסטים מעולים כאלה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום ג', 29/05/2007 שעה 13:46
בתגובה לשרון
אתר אישי
אני מניח שבנוסף לבלוג הזה אפשר להביא עוד רבים וטובים אחרים. זה בסדר, אבל זו אינה רשימה שקובעת מי הם הטובים ביותר אלא רק מי הם המעניינים ביותר. אני לא מתיימר להכיר כל בלוג ברשת. סיפרתי על אלה שאני מכיר ושנהניתי מהם. אצל גולדן אני אפילו לא זוכר שביקרתי, כך שקצת לא יהיה הוגן להמליץ על משהו שאני לא מכיר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מודה על הרשימה המגוונת ! [חדש]
Chanit   יום ג', 29/05/2007 שעה 13:54 אתר אישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מה עם Gloglog.com ?? [חדש]
גל   יום ג', 29/05/2007 שעה 17:42
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תרשה לי להמליץ [חדש]
מעדומה   יום ה', 31/05/2007 שעה 20:06 אתר אישי
בלוג שאני מאוד אוהבת,ניתוח מבריק של סרטי איכות,מומלץ בחום!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תרשה לי להמליץ [חדש]
אורי קציר   יום א', 03/06/2007 שעה 8:21
בתגובה למעדומה
אתר אישי
תודה על ההמלצה, מעדומה. אשמח לקרוא אותו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תרשה לי להמליץ [חדש]
אסף דותן   יום ג', 05/06/2007 שעה 14:12
בתגובה לאורי קציר
המלצה על בלוג פוליטי מעניין שנפתח לא מזמן לפני כחודשיים.
יש מאמרים וקטעי מוסיקה נוסטלגיים.
חבל לפספס.

המניפסט החילוני לאומי: http://itaihaim.blogli.co.il/
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תרשה לי להמליץ [חדש]
אורי קציר   יום ג', 05/06/2007 שעה 14:48
בתגובה לאסף דותן
אתר אישי
תודה, אסף. אקרא אותו בהקדם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תודה רבה [חדש]
ורד דור   יום א', 03/06/2007 שעה 7:02
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סיכום מרתק ותחילתו של דיון מרתק [חדש]
Vrider   יום ו', 19/10/2007 שעה 11:10 אתר אישי
אורי,
תודה על סיכום שנה מרתק. מודה שאינני מבין ומקבל את מדיניות הקפה נגד בשור, שהוזכרה בסיכומך והופעלה גם כלפיי כאן: http://cafe.themarker.com/view.php?t=168911

אני מוצא בכך הזדמנות לדון בשאלת המשמעות והחשיבות של דמויות וזהויות ויטואליות !-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©