בלוגרים בוחרים נשיא
יום ג', 30/01/2007 שעה 12:04
בורסת השמות הנשיאותיים בעידן פוסט-קצב עולה כפורחת. שני המועמדים הרשמיים הם, לפי שעה, הח''כים רובי ריבלין (ליכוד) וקולט אביטל (עבודה). הח''כ הנצחי שמעון פרס (קדימה) - שהחל לכהן במוסד זה כאשר נשיא המדינה היה יצחק בן-צבי - נחשב למי שבסופו של דבר יציג את מועמדותו, אף שזו אינה רשמית עדיין. מועמדים נוספים הוזכרו בחודשים האחרונים שוב ושוב. ובכן, אני מזמין כאן כל בלוגר ובלוגרית לבחור במועמד המועמד עליהם. בחירה זו אמנם אין לה משמעות פוליטית רבה (אדם זקוק לתמיכתם של עשרה ח''כים לפחות כדי להבטיח את הבאת מועמדותו להצבעה במליאת הכנסת), אבל היא מרתקת כשלעצמה ודומני שיש בה לומר הרבה על עולמם ומגוון דעותיהם של הכותבים ברשת. ברשותכם, אגב, בחרתי לעטר את הטקסט המוביל למאמר זה בתמונתו של נשיא אחר, מעידן אחר - וכך גם את המאמר עצמומשה קצב גמור. מחוסל. למי שעוד היה ספק בכך, באו היממות האחרונות והוכיחו סופית. ההתקפה החריפה שלו על התקשורת, המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה הפכה את העניין לסופי ומוחלט. החלטת ועדת הכנסת לקבל את בקשתו של קצב ולהכריז על שנבצר ממנו למלא את תפקידו גם אם הוא ממשיך לכהן בו פורמאלית, הטביעה חותמת רשמית. קצב גמור, ושתי השאלות היחידות שעומדות עתה על הפרק הן מתי יפרוש רשמית ומי יהיה מחליפו בתפקיד.

ימים אחרים, דמויות אחרות. מימין: אלברט איינשטיין, המדען הדגול שדחה את הצעת בן גוריון להתמנות לנשיא המדינה; משמאל, חיים ויצמן, ממייסדי התנועה הצינוית, לימים הנשיא הראשון של מדינת ישראל (מקור תמונה)


השאלה הראשונה היא דווקא הפחות מעניינת. קצב עצמו הבהיר כי לאחר שיוגש נגדו כתב אישום לא יישאר שנייה אחת נוספת במשכן נשיאי ישראל. בין הודעת היועץ המשפטי לממשלה על הכוונה להגיש כתב אישום לבין הגשתו בפועל יעברו, אני מניח, כמה חודשים טובים. מה שאומר שקצב יתפטר, קרוב לוודאי, לא מוקדם יותר מחודש מרץ. בתקופת הביניים שבין ההכרזה על נבצרותו לבין בחירתו של נשיא חדש תחתיו תכהן יו''ר הכנסת, דליה איציק, כממלאת מקומו.

שמות של מועמדים לנשיאות הועלו בחודשים האחרונים אינספור פעמים. אני עצמי הצעתי מועמד משלי כבר לפני זמן רב ואני עדיין עומד מאחורי מועמדות זו, אבל אני מניח שקיימים עדיין לא מעט מועמדים ראויים נוספים. מאחר ובחירת נשיא אינה מחייבת, בהכרח, שהמועמד יהיה אדם בעל קריירה פוליטית פעילה ועכשווית, חשבתי שכדאי יהיה לברר מהי העדפתם של הבלוגרים בנוגע לשאלה זו. למעשה, כבר התקיים כאן פעם משאל דומה, כאשר בלוגרים דיווחו כאן ביום הבחירות לכנסת על העדפותיהם המפלגתיות. התוצאה שהתקבלה אז לא שיקפה, כמובן, את ההצבעה הכללית (שיקוף אמיתי משמעותו היה בחירה של עמיר פרץ לראשות הממשלה ושל סיעת עבודה בגודל של מעל חמישים מנדטים), אבל הייתה מרתקת כשלעצמה.

ובכן, כל בלוגר ובלוגרית מוזמנים להודיע כאן לגבי העדפתם לכהונת הנשיא התשיעי של מדינת ישראל. ואלה הכללים: על הבלוגר להזדהות, אם לא בשמם המלא לפחות בכתובת הבלוג שהוא מנהל; על הבלוגר לנקוב בשם של מועמד אחד בלבד ולנמק בקצרה את בחירתו; אם הודיע על כך בפוסט בבלוג, הוא מוזמן לקשר אליו ישירות. אני, מצידי, אעדכן כל אמירה בטבלה מרכזית אחת. בסופו של תהליך ייווצר כאן, כך אני מקווה, מבחר ראוי של בלוגרים ושל מועמדים לנשיאות.המועמד לנשיאות בלוגרים תומכים בכמה מילים

אלי עמיר אורי קציר ''יש לו דעות ברורות ביותר על החיים ומאחוריו אף שנים ארוכות של מעורבות פוליטית (בתנועת העבודה). אבל ייחודו הוא בפעילותו התרבותית. הוא אחד המספרים המוכשרים ביותר שקמו לנו וכל ספר חדש שלו הוא חגיגה. הוא מחובר בעבותות תרבותיים בלתי ניתנים לביתוק למקורותיו התרבותיים בתאווה גם מהמאגר התרבותי האירופי. הוא ניחן בלשון עשירה ובאוצר דימויים רחב וכל עלילותיו עוסקות במפגשי התרבויות שבין אשכנזים לספרדים ובין יהודים לערבים. יצירותיו מתורגמות לשפות זרות וזוכות לביקורות נלהבות, כמי שמצליחות לשקף מציאות ישראלית מורכבת, רווית לבטים ומשברים, בחן בלתי מצוי. גם פעילות קהילתית לא זרה לו...עד היום הוא מסתובב בבתי ספר, מרצה ומלמד, מטיף בלתי נלאה לדו-קיום תרבותי ולישראליות אחת משותפת''.
שמעון פרס שרית פרקול ''שמעון פרס, יאללה, אנחנו כנראה סופסוף בשלים לנשיא כמוך''.
שמעון פרס יואב לוי ''אני חושב שאם יש מישהו שראוי, שלמענו יישאר מוסד הנשיאות חי וקיים, אזיי המדובר הוא אך ורק בשמעון פרס. כל התכונות הנדרשות מנשיא ייצוגי, קיימות בשמעון פרס, וזו תהיה ההזדמנות לקבלו כאיש שקל להזדהות איתו, ושלא כל כך קשה לאהוב אותו''.
רלף קליין רן רימון ''בהתחלה זה נשמע הזוי אבל כבר ברור שצריך לנתק נשיאות מפוליטיקה...רלף קליין הוא חתן פרס ישראל, הראה המון אנושיות במלחמה בסרטן, ויש בו משהו שעוד לא ראינו אצל נשיא''.
אהוד בנאי אורן צור ''אהוד בנאי מייצג בעיניי את המאחד בין הרבה מאוד חלקים של ישראליות, יש לו אמירה והוא לא בא מקרב איזה ממסד פוליטי. בניגוד לנשיאים קודמים - הוא באמת יודע לדפוק הופעה''.
שמעון פרס חלי גולדנברג ''יהיה מכובד, טכסי, תרבותי, יצוגי - האיש יצליח אני משוכנעת להזיז דברים לכיוון הסכמי שלום, כלכלה, נגב, גליל וכל מה שיעלה על דעתו - נטיותיו הבחשניות ירגעו. הוא יקבל את כל הכבוד שהוא כמה אליו - ושנותיו הארוכות בחיי המדינה הזו יסתיימו בשלווה וכבוד כפי שמגיע לו, עם כל הבקורת''.
אהוד בנאי הצועד בנעליו ''הרעיון של אהוד בנאי לא רע, בתנאי שהוא יוכל להמשיך בפעילות מוסיקלית''.
שמעון פרס דבורית שרגל ''כי הגיע הזמן, וכי הוא מחובר לכאן ולעכשיו''.
רובי ריבלין יצחק שפי ''הכי מתאים, הכי אמיתי''.
לובה אליאב שוקי גלילי ''לא פחות מבוגר ומנוסה משמעון פרס, אבל בעל דימוי ציבורי הגון, מפוכח וחברתי יותר משלו. לא מהווה סמרטוט אדום לחצי ממדינת ישראל''.
תמר גוז'נסקי שרון אינדיגו וגנר (זו ש) ''הייתי רוצה לראות את תמר גוז'נסקי בתפקיד''.
גילה אלמגור רועי דלח ''גם אישה, גם ייצוגית, גם לא-פוליטיקאית, גם נבונה ומוכשרת, גם בעלת עמדות ערכיות ברורות במגוון נושאים, ובעיקר אישה נפלאה שהביאה לנו מספיק כבוד כשחקנית, ותדע לשחק טוב יותר מכל מועמד אחר אף את התפקיד המכובד שמי ששיחקו לאחרונה הפך את ההצגה כולה לטרגדיה''.
אהרון צ'חנובר תראזימאכוס ''חתן פרס נובל, מדען, לא איש פוליטיקה, בעל חזון למדינה, מורה מוערך, אין איש שיש לו דבר מה רע לאמר עליו''.
קולט אביטל אלכסנדר מאן ''קולט אביטל היא המועמדת הריאלית העדיפה עליי, שכן יש לה ידע ונסיון בינלאומי''.
אלי עמיר שושי ג. ''אני רוצה נשיא צנוע וחם ושיהיה בעל שאר-רוח. לובה אליאב...''.
עמיר פרץ נינה ''הוא מזרחי, הוא מהפריפריה, הוא טיפוס עממי שיודע גם להיות ייצוגי ונפוח, בתאורה נכונה (וללא השפם) הוא נראה כמו אישה (בתשובה לכל אלה שרוצים אישה בתפקיד), וככל הנראה זאת תהיה האפשרות היחידה להעיף אותו ממשרד הביטחון ומהפוליטיקה הישראלית בכלל''.
דבורה הורביץ אבא'לה ''כי אחרי נשיא שהסתבך בפרשת הטרדות ואונס, צריך נשיאה שהקדישה את כל חייה למען ילדים נפגעי התעללות מינית''.
מאיר בוזגלו רן בר-יעקב ''ד''ר מאיר בוזגלו הוא מרצה לפילוסופיה של המתמטיקה באוניברסיטה העברית. מורה ופעיל חברתי ומצא דרך ללמד מתמטיקה בני נוער שהמערכת הגדירה אותם כחסרי סיכוי...הוגה מקורי בתחום הפילוסופיה של היהדות (מבקש להגדיר את מושג ה''מסורתיות'' כישות שאינה מוגדרת רק כמה שהיא לא - לא חילוניות ולא דתיות). איש ספר, איש שיחה מרתק, בעל קשרים לכל רבדי החברה הישראלית. אחד הבודדים ששוחה כבן-בית הן בפילוסופיה מערבית והן בפיוטי יהדות מרוקו. בעל פעילות ציבורתי ענפה (קרן אבי-חי, מועצת התרבות, חבר ועדה מייעצת למשרד החינוך ועוד). וחוץ מזה הוא גם גבר יפה-תואר, לא?''
אהרון צ'חנובר אורית לביא ''בנוסף לסיבות הטובות שצוינו לעיל, אני זוקפת לזכותו את הדגשת חשיבותם של מדעי הרוח. בראיונות שהוא העניק, הוא הדגיש כי כדי להיות מדען מצטיין, נדרש אופק תרבותי רחב (שאינו קיים היום בקרב הסטודנטים בהם הוא פוגש). בתקופה בה מעמדם של מדעי הרוח נשחק, נדיר לשמוע איש מדע מהולל המייחס משקל כה רב למטען התרבותי-רוחני''.
סיכום ביניים: שמעון פרס - 4 קולות; אהוד בנאי, אהרון צ'חנובר ולובה אליאב - 2 קולות כ''א; רלף קליין, אלי עמיר, קולט אביטל, תמר גוז'נסקי, רובי ריבלין, עמיר פרץ, דבורה הורביץ, מאיר בוזגלו וגילה אלמגור - קול אחד כ''א.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
Not a blogger   David   יום ה', 25/01/2007 שעה 23:59   [הצג]   [2 תגובות]
נדמה לי   אלעד יאיר   יום ו', 26/01/2007 שעה 0:25   [הצג]   [2 תגובות]
הבחירה שלי   ג'ואב   יום ו', 26/01/2007 שעה 0:31   [הצג]
יש לי רעיון מקורי   רן   יום ו', 26/01/2007 שעה 0:39   [הצג]
אהוד בנאי   אורן   יום ו', 26/01/2007 שעה 0:42   [הצג]   [5 תגובות]
(ללא כותרת)   סורנטו   יום ו', 26/01/2007 שעה 3:13   [הצג]   [5 תגובות]
אריה לובה אליאב   אילן   יום ו', 26/01/2007 שעה 8:43   [הצג]
(ללא כותרת)   חלי גולדנברג   יום ו', 26/01/2007 שעה 8:49   [הצג]   [3 תגובות]
הצועד בנעליו   ומה עם ביטול הנשיאות? אולי זאת   יום ו', 26/01/2007 שעה 9:10   [הצג]   [2 תגובות]
תפקיד מיותר   שקדיה   יום ו', 26/01/2007 שעה 10:29   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   Velvet   יום ו', 26/01/2007 שעה 10:41   [הצג]   [2 תגובות]
סקיצה ראשונית   שפי   יום ו', 26/01/2007 שעה 18:26   [הצג]   [3 תגובות]
גם אני בעד לובה אליאב   שוקי גלילי   יום ו', 26/01/2007 שעה 23:24   [הצג]   [3 תגובות]
גם אני מקווה שתבוטל הנשיאות   זו ש   שבת, 27/01/2007 שעה 0:23   [הצג]   [2 תגובות]
הנימוק הטוב ביותר לבחירתו   יואב איתמר   שבת, 27/01/2007 שעה 1:55   [הצג]
גילה אלמגור, ללא ספק   רועי דלח   שבת, 27/01/2007 שעה 13:13   [הצג]   [4 תגובות]
אהרון צ'חנובר   תראזימאכוס   שבת, 27/01/2007 שעה 13:52   [הצג]
לא פוליטיקאי מכהן   משה כץ   שבת, 27/01/2007 שעה 14:38   [הצג]
מבט מבחוץ   אלכסנדר מאן   שבת, 27/01/2007 שעה 15:43   [הצג]
אלי עמיר   שושי   שבת, 27/01/2007 שעה 16:04   [הצג]   [4 תגובות]
עוד רעיון   סורנטו   שבת, 27/01/2007 שעה 18:26   [הצג]   [6 תגובות]
לבטל את מוסד הנשיאות!   נינה   יום א', 28/01/2007 שעה 8:28   [הצג]
ד''ר דבורה הורביץ לנשיאות   אבא'לה   יום א', 28/01/2007 שעה 8:33   [הצג]   [2 תגובות]
לבטל את מוסד הנשיאות   אבי   יום א', 28/01/2007 שעה 10:02   [הצג]
ד''ר מאיר בוזגלו   רן   יום א', 28/01/2007 שעה 10:22   [הצג]   [3 תגובות]
אהרון צ'חנובר   אורית   יום א', 28/01/2007 שעה 16:59   [הצג]
בני בגין   חיים כהן   יום ד', 31/01/2007 שעה 14:01   [הצג]
רעיון נוסף: פרופ' אריאל רובינשטיין   הצועד בנעליו   שבת, 03/02/2007 שעה 8:13   [הצג]
בני גוזנסקי   אסף שפריר   יום ב', 05/02/2007 שעה 6:46   [הצג]   [3 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©