ארץ איילי הצפון המעופפים/ אלכסנדר מאן
יום ב', 25/12/2006 שעה 10:09
מאות מיליוני מאמינים בכל העולם מציינים היום את חג המולד, הוא המועד בו בא ישו לאוויר העולם. יש לו, לחג אופטימי זה, מסורת משלו, שנבנתה במשך שנים רבות וכיום גרסתה המערבית היא המוכרת לנו ביותר. אחד הסמלים של חג המולד הוא סנטה קלאוס, אותו קשיש חביב שבולט למרחוק בבגדיו האדומים-לבנים, בזקנו הצחור ובקריאות ה''הו-הו-הו'' שלו. סנטה קלאוס נטל על עצמו את המשימה לדהור על גבי מזחלתו - הרתומה לתריסר איילי צפון - בואכה חדרו של כל ילד וילד ולהעניק לו דורונים לחג. אלכסנדר מאן, שמתגורר במקום בו חג המולד הוא אירוע בקנה מידה שונה לחלוטין מזה המוכר לנו כאן, החליט לבחון את מסעו של סנטה החביב מזווית סטטיסטית יבשה לכאורה - והגיע לתוצאות משעשעות למדי. את חישוביו הוא מפרסם במאמר אורח עליז במיוחד

בחג המולד של שנת 2002 שמעתי מספר הרהורים על דמותו החביבה של סנטה קלאוס הרוכב על מזחלתו הרתומה לאיילי הצפון המעופפים, כפי ששמעתי בשיחה על כוס יין חם עם תיאולוג חובב פיזיקה שפגשתי בשוק חג המולד בצפון גרמניה. מסתו כללה חמש נקודות על האיש בעל הזקן הלבנבן, אשר הסבירה בדיוק פיסיקאלי רב מדוע האיש הפסיק כלל להתקיים לפני שנולד; לאחר כוס פונץ' חמישית נראה היה כי ירדתי לסוף דעתו.

1. עד כמה שידוע לנו לא מוכר בעולם המחקר זן או סוג מוכר של איילי צפון שיכולים לעופף. יחד עם זאת אין לשכוח כי קיימים בעולם עוד לפחות 300,000 סוגים שונים של מינים שטרם סווגו ומוינו, ולמרות שרוב פרטים אלו מצויים בתחום עולם החרקים והבקטריות, אין לשלול מדעית את קיומם של איילים שכאלו, אשר עד כה רק סנטה קלאוס בכבודו ובעצמו זכה לראותם.

2. ישנם כיום כשני מיליארד ילדים (מתחת לגיל 18) בעולם; אם נצא מההנחה כי סנטה קלאוס אינו מגיש ומביא מתנות למוסלמים, יהודים, הינדים או בודהיסטים, מצטמצם המספר לכדי 15 אחוז מהמספר הראשוני, ומגיע ל-‏378 מליון ילדים (בהתאם לנתוני סטטיסטיקה בדוקים). אם נחשב כמות יחסית של 3.5 ילדים למשק בית נקבל 91.8 מיליון משקי בית, אשר בתוכם גר לפחות ילד אחד אותו סנטה צריך לבקר ולהביא לו מתנות.
 
סנטה קלאוס חוצה את מרחבי הקוטב הצפוני על גבי מזחלתו. האם תצליח המזחלת לעמוד בעומס של מאות אלפי טונות? (מקור תמונה)
 

3. סנטה קלאוס נהנה מיממה של 31 שעות של חג המולד מסביב לשעון מפאת איזורי הזמן השונים, וזאת בהנחה ההגיונית שהוא נוסע ממזרח למערב. מכך נגזר על סנטה לערוך 822.6 ביקורים בשניה, שפירושו שלסנטה נשארת אלפית השנייה לבקר כל ילד לשם ביצוע משימתו: כל משימה כוללת חנייה, יציאה החוצה מהמזחלת השלג, טיפוס לגג, ירידה וכניסה לסלון דרך הארובה, מילוי גרביים בממתקים והנחת מתנות מתחת לעץ חג המולד, טיפוס חזרה מהארובה והגעה מחודשת למזחלת כדי להגיע דרכה לבית הבא וחוזר חלילה.

בהנחה שכל אחד מ-‏91.8 מיליון העצירות לצורך הביקור מחולקות באופן שווה על פני כל העולם (מה שכמובן לא יכול להיות, אך לצורך החישוב נניח זאת מראש), נקבל מרחק של 1.3 קילומטרים מבית לבית, במרחק כולל של 120.8 מליון קילומטרים, זאת ללא חישוב הזמן לדברים שונים שכל יצור אנושי מבצע ובפרק זמן של 31 שעות, כולל אכילה, שתייה, מנוחה ועוד.

דבר זה אומר שמזחלת השלג של סנטה קלאוס מעופפת במהירות של 1040 ק''מ לשניה, שפירושו מהירות הגבוהה פי 3000 ממהירות הקול. לשם השוואה: המכונה הכי מהירה שהאדם בנה עד כה הינה חללית המחקר יוליסס, מתקדמת במהירות המגוחכת של 43.8 ק''מ לשנייה. אייל צפון רגיל ובעל משקל סביר מסוגל להגיע למהירות של 24 ק''מ לשעה, במידה והוא מצוי בכושר טוב.

4. פריקת המטען ממזחלת השלג מביא אף הוא לממצא מעניין: בהנחה שכל ילד לא מקבל מתנה יותר גדולה מדבר בגודל לגו ממוצע (בסביבות ק''ג אחד), מועמס על המזחלת מטען במשקל 378,000 טון, ללא תוספת המשקל של סנטה עצמו, אשר לפי כל התיאורים והציורים סובל מעודף משקל.

אייל צפון ממוצע אינו יכול לגרור יותר מ-‏175 ק''ג על מזחלת שלג. גם נצא מהנחה שאייל צפון מעופף זה (ראה סעיף 1) יכול לגרור עד פי עשרה מאייל צפון רגיל, עדיין נזדקק לא רק למספר המגוחך של שמונה או או עשרה איילי צפון מעופפים וחביבים, אלא למספר הכולל של 216,000 איילים שכאלו. דבר זה מעלה את המשקל - ללא חישוב משקל המזחלת עצמה - לסך כולל של 410,400 טון. לשם השוואה: אוניית הפאר ''קווין אליזבת'' שוקלת בכללותה רבע ממשקל זה.

5. הבאת 410,400 טון למהירות של 1040 ק''מ לשניה יוצר אפקט חזק של כוח התנגדות אוויר, ועל כן יתחממו האיילים בדיוק כמו חללית השבה לכדור הארץ; הצבאים חייבים להיות עמידים באנרגייה של 16.6 טרליון טון ג'אולים. כל קבוצת איילי הצפון המעופפים והחביבים תתפרק פיזית ותתאייד לכל היותר תוך פרק זמן של חמש אלפיות השניה, לאחר שכל אחד מהם יואץ תחת כוח גדול פי 17,500 מכוח התאוצה השורר על פני כדור הארץ. סנטה קלאוס עצמו, בהנחה שהוא שוקל כ-‏120 ק''ג, יצטרך להשאר שלם על מזחלתו לאחר שיופעל עליו כוח בשיעור 20.6 מליון ניוטון.

על ידי כך אפשר להגיע למסקנה הבאה: במידה וסנטה קלאוס מצליח להגיש מתנה ולו פעם אחת, הוא כבר היום, וממש ברגע זה מת, כפי שעולה ממחקר זה...

המאמר פורסם במקור באפריל 2003 בבלוג של אלכסנדר מאן. מאן - בלוגר, מתרגם, היסטוריון והוגה דעות - מתגורר מזה שני עשורים בגרמניה.

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
ואף על פי כן, נוע ינוע.   סטיבי   יום ב', 25/12/2006 שעה 10:34   [הצג]   [2 תגובות]
??? ?????   מיכאל אוישי   יום ב', 25/12/2006 שעה 11:10   [הצג]   [6 תגובות]
הו הו הו, איזה טעות חביבה   יואב   יום ב', 25/12/2006 שעה 15:00   [הצג]   [6 תגובות]
סנטה   תומר   יום ג', 26/12/2006 שעה 7:59   [הצג]   [5 תגובות]
אלכס מאן וסנטה   אבי   יום ג', 26/12/2006 שעה 16:31   [הצג]   [2 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©