רשימת ה-‏20: הכדורסלנים הטובים ביותר שלא קיבלו טבעת אליפות של ה-NBA/ אמיר ליברמן
שבת, 21/10/2006 שעה 21:15
לפני זמן מה פרסמתי כאן רשימה אישית בהחלט, הכוללת את 25 הכדורגלנים הגדולים בכל הזמנים שהנסיבות לא איפשרו להם לזכות בתואר הנכסף מכולם, הלא הוא גביע העולם בכדורגל. זה היה פרויקט שדרש חפירה בלתי מבוטלת לעבר, הכנת מיקבץ גדול של שחקני עבר מפוארים, סינון ראשוני ומשני והמון התלבטויות נוספות. בעקבות זאת, החלטתי לבצע פרויקט דומה בכדורסל. אמיר ליברמן, במאמר אורח, נענה כאן לאתגר שהצבתי בפניו ובחר את 20 הכדורסלנים הגדולים ביותר בהיסטוריה, לטעמו, שאין בידם ולו תואר בודד של אליפות ה-NBA. למה אליפות ה-NBA? כי זו הליגה הטובה בעולם ומקובל להניח שזכייה בתואר האליפות שלה הוא משימה קשה, מורכבת ותובענית הרבה מאשר זכייה באליפות העולם לאומות. את ד''ר ג'יי, לארי בירד, מייקל ג'ורדן ואוסקר רוברטסון לא תמצאו כאן. את מי כן?האמריקנים לא ידועים כמי שהמציאו את הצניעות. המדינה שרואה בעצמה את מולדת הכדורסל (וצודקת חלקית: אמנם המשחק הומצא באילינוי, אבל הממציא, ג'יימס נייסמית', היה דווקא יליד קנדה) נוהגת לכנות את גמר ליגת הכדורסל האיכותית ביותר שלה בשם ''וורלד סיריז'', או ''הסדרה העולמית''. המסר שבשתי מלים קצרות אלה הוא פשוט: מה שקורה בליגה שלנו, ה-NBA, זה בעצם מה שחשוב במשחק הכדורסל. כל מי שמתרחש מחוץ לגבולותינו לא באמת משמעותי לכדורסל.

סטוקטון, אולי הארד הטהור בטוב ביותר בהיסטוריה, עולה לקליעה. מאלון, פאואר פורוורד מהאגדות, משגיח מאחור. הדואו הזה הוא אחד הפרודוקטיביים ביותר בהיסטוריה של הכדורסל. ביחד שיתפו השניים פעולה במשך קרוב לשני עשורים והובילו את יוטה לשני גמרי פלייאוף (מקור תמונה)

אפשר שלא לאהוב את המסר הזה ולראות בו שחצנות יאנקית טיפוסית, אבל רק מעטים יתווכחו עם נכונותו. נכון לשעת כתיבת הדברים האלה (ולששים השנים האחרונות) ה-NBA הוא עדיין אוסף הכדורסלנים בעלי הכישרון ממוצע והמצטבר הגדול ביותר על פני הגלובוס. חלומו הגדול של כל אדם שאי-פעם הקפיץ עור כתום על רצפה הוא לקבל חוזה באחת משלושים קבוצות ה-NBA, ואין זה משנה אם נולד בלוס אנג'לס או בטימבוקטו.

מקובל, אם כן, שאם רוצים לבחור את הכדורסלנים הגדולים מכולם, חלק הארי שלהם (אם לא כולם) יהיו מקרב הקבוצות שזכו באליפות ה-NBA. בחירות כאלה נעשות השכם והערב. קשה מאוד לקבוע את 20 הגדולים שלא זכו באליפות. מאוד קל לזכור את ג'ורדן, מג'יק ובירד. את ראסל, ג'באר וצ'מברליין, אבל לכולם יש טבעת אליפות.

אבל מה בדבר אלה שלא זכו?

האם שחקן שלא זכה מעולם בטבעת אליפות, יכול להיחשב לשחקן גדול באמת? התשובה לכך מורכבת. בכדורגל זה יותר פשוט – שחקנים דוגמת אלפרדו די-סטפאנו ופרנץ פושקש היו כל כך דומיננטיים ברמת האגודה (ריאל מדריד, במקרה הזה), כך שגם ללא זכייה במונדיאל, הם בין השחקנים הגדולים בהיסטוריה. לשחקני ה-NBA אין מסגרת אחרת (המקצוענים החלו לשחק בנבחרת רק ב-‏1992). אגב, אם תשאלו את האמריקנים, התשובה לשאלה שבראשית הפסקה הזו חיובית – לא פחות מעשרה שחקנים שלא זכו באליפות, נבחרו ל-‏50 הגדולים בכל הזמנים. מצד שני, ברור גם לא כל מי שזכה בטבעת אליפות, הוא שחקן גדול. מישהו זוכר, למשל, את פניס דמבו, שזכה באליפות עם דטרויט של סוף שנות השמונים? זה בסדר, אתם יכולים להפסיק להסתכל ברצפה ולחטט באף. גם האמריקנים לא זוכרים. אבל היה כזה, תאמינו לי.

אז זהו. אני בא עכשיו לבחור את 20 הכדורסלנים הגדולים בכל הזמנים שלא זכו באליפות ה-NBA. כאלה שההיסטוריה אולי תזכור אותם לעתים רחוקות יותר משום שעיקר הרושם שהותירו הוא ביציבותם, בטכניקה שלהם וביעילות הסטטיסטית שהפיקו מעצמם.

הרשימה שלי כוללת מן הסתם שחקנים רבים שאותם יצא לי לראות בשידורי הטלוויזיה. כלומר, יתכן בהחלט שצלפים ומנהיגים דוגמת מילר מאינדיאנה, שאיתרע מזלם להתרוצץ על פרקט בשנות החמישים או בתחילת השישים, פוספסו ולא מצאו את דרכם לכאן. לפרמטר הסטטיסטי יש בוודאי חשיבות מכרעת. אבל גם כאן קיימים חריגים. הדוגמה הטובה ביותר היא זו של דומיניק וילקינס – שחקן שקלע הרבה מאוד, אבל לא שמר, לא מסר ובשורה התחתונה גם לא הפך את חבריו לקבוצה לטובים יותר. ועוד דבר אחד: אין כאן שחקנים פעילים, אלא רק כרגע שפרשו כבר ממשחק ושניתן למדוד את כל הקריירה שלהם ולא רק את חלקה.

אז הנה הרשימה, לפי סדר אלפביתי עולה של שמות משפחה.הכדורסלן הקבוצות בהן זכה לתהילה בכמה מילים
אלכס אינגליש דנוור נאגטס 25,613 נקודות בקריירה. שמונה פעמים אול סטאר. הראשון שקלע 2,000 נקודות לעונה, במשך שמונה שנים ברציפות. 10,659 סלי שדה – שביעי בהיסטוריה. אחד הסקוררים הגדולים בהיסטוריה, שאיכשהו יצא שלא שיחק בקבוצות הנכונות.
צ'ארלס בארקלי פילדלפיה 76', פניקס סאנס כל שחקן שעמד במקום וניסה לסחוט ממנו עבירת תוקף, קיבל הפנייה לחדר מיון בתום המשחק. אחד מארבעה שחקנים בלבד בכל הזמנים שקלעו 20,000 נקודות, קטפו 10,000 ריבאונדים ומסרו 4,000 אסיסטים. 11 פעמים אולסטאר, חמש פעמים בחמישיית העונה, שתי מדליות זהב אולימפיות, אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה.
אלג'ין ביילור מיניאפוליס לייקרס 14 עונות, שמונה סדרות גמר. ממוצעי קריירה של 27.4 נקודות ו-‏13.5 ריבאונדים. עשר פעמים נבחר לחמישיית העונה. אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה. היה זוכה ברבה מאוד טבעות, לולא השליטה של בוסטון בתקופתו.
דייב בינג דטרויט פיסטונס, וושינגטון בולטס שבע פעמים אולסטאר, 18,327 נקודות בקריירה. אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה.
וולט בלאמי שיקאגו פאקרס, ניו יורק ניקס, דטרויט פיסטונס, אטלנטה הוקס 20,941 נקודות, 14,241 ריבאונדים. שביעי בכל הזמנים בריבאונדים למשחק – 13.7.
ג'ורג' גרווין סאן אנטוניו ספרס 4 פעמים מלך הסלים של הליגה. ממוצע קריירה של 26.2 נקודות למשחק ורצף של 407 משחקים בהם קלע עשר נקודות לפחות. תשע פעמים אולסטאר. אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה.
אדריאן דאנטלי יוטה ג'אז, דטרויט פיסטונס 23,177 נקודות ב-‏54% מהשדה. שש פעמים אולסטאר. 6,832 נקודות מהעונשין – שביעי בכל הזמנים. מזכיר, במידה רבה, את דורון ג'מצ'י – קלע נקודות בלי סוף ולא זכה בשום תואר משמעותי.
באק ויליאמס פורטלנד טרייל בלייזרס 1307 משחקים בקריירה. 54.9% מהשדה. 13,017 ריבאונדים. סנטר בעל יכולות הגנתיות מצוינות שיחד עם קלייד דרקסלר וחבורתו הגיע פעמיים לגמר הפלייאוף. אחת הקבוצות המפתיעות של תחילת שנות התשעים. לא מסוג הקבוצות שהייתם מצפים למצוא בסדרת הגמר. דרקסלר וויליאמס היו הסיבות המרכזיות לכך. דרקסלר עבר ליוסטון וזכה שם באליפות ולכן הוא לא ברשימה.
לני וילקינס סנט לואיס הוקס, סיאטל סופרסוניקס, קליוולנד קאוואלירס 7,211 אסיסטים בקריירה – עשירי בכל הזמנים. תשע פעמים אולסטאר. אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה. וגם אחד מעשרת המאמנים הגדולים בהיסטוריה.
פטריק יואינג ניו יורק ניקס 24,815 נקודות בקריירה. 11 פעמים אולסטאר. החוסם השישי בהיסטוריה. אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה. לבטח אחד השחקנים שהזיעו הכי הרבה בתולדות הליגה. בואו נגדיר את זה ככה – יואינג נתן את כל מה שהיה לו על המגרש ולא בגללו הניקס לא זכתה באליפות בשנות השמונים והתשעים.
קארל מאלון יוטה ג'אז הפאואר פורוורד הטוב בהיסטוריה. 36,928 נקודות בקריירה (שני בכל הזמנים). 12 שנה ברציפות נבחר לחמישיית העונה. 1476 משחקים. החוטף התשיעי בהיסטוריה. הריבאונדר השישי בהיסטוריה. אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה. בעונה האחרונה בקריירה שלו, עבר ללייקרס עם שאקיל אוניל, קובי בראיינט, גארי פייטון ופיל ג'קסון, אבל גם איתם לא הצליח לזכות באליפות.
פיט מארביץ' אטלנטה הוקס, ניו אורלינס ג'אז שחקן המכללות הגדול בהיסטוריה (ממוצע קריירה של מעל ל-‏44 נקודות למשחק בקולג'). 24.2 נקודות למשחק, חמש פעמים אולסטאר, אבל זכור במיוחד בגלל סגנון המשחק הווירטואוזי שלו. מג'יק של שנות השבעים. בשביל שחקנים כמוהו שווה לצאת מהבית ולהגיע למגרש. אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה.
בוב מורס איניס (אח''ע מוביליג'ירג'י ואמרסון) וארזה הקלע המדהים ביותר של שנות השבעים. סחב יחד עם דינו מנגין את וארזה להישג חסר תקדים - עשרה גמרים רצופים בגביע אירופה לאלופות, כולל חמש זכיות. שום קבוצה אירופית לא חזרה על הרצף הזה.במשך עשור שלם, הטרידה שאלה אחת את מאמני הכדורסל באירופה:כיצד עוצרים את בוב מורס (בדומה לשאלה שהטרידה לימים את מאמני ה-NBA, כלומר כיצד עוצרים את ג'ורדן). בשני המקרים התשובה לא נמצאה עד עצם היום הזה.
רג'י מילר אינדיאנה פייסרס 15 עונות רצופות בהן קלע לפחות 100 שלשות, הפכו אותו לקלע השלשות המוביל בהיסטוריה (2560). עשירי בכל הזמנים בנקודות מהעונשין. אבל לא רק הכמות דיברה אצלו; מילר עשה לעצמו שם כקלעי הקלאץ' מאיים, במיוחד במשחקי פלייאוף ועם חיבה מיוחדת לניצחונות על הניקס. בואו נגדיר את זה ככה – המשחק נכנס לשניות האחרונות שלו, והקבוצה שלך צריכה נקודות באופן דחוף. אני הייתי בוחר למשימה את רג'י מילר, שהוא הקלע הטהור הגדול מכולם (להבדיל מג'ורדן שהוא הסקורר הגדול מכולם).
ארווידאס סאבוניס ז'אלגיריס קובנה, וייאדוליד, ריאל מדריד, פורטלנד טרייל בלייזרס הסנטר האירופאי הגדול מכולם. הגיע ל-NBA עשר שנים ומספר פציעות מאוחר מדי ולכן לא ניפק סטטיסטיקות מדהימות. יחד עם זאת היה סנטר אינטליגנטי ויעיל, מהמוסרים הטובים בליגה וללא ספק הטוב בין המוסרים הגבוהים בתקופתו. למעשה, המציא תפקיד חדש במשחק: פוינט סנטר.
ג'ון סטוקטון יוטה ג'אז החצי השני (ויש שיאמרו הראשון) של הצמד סטוקטון/מאלון. 19 עונות בליגה. ב-‏17 מתוכן לא החמיץ אף משחק. מנוע מדהים ואחד משחקני ההגנה הטובים בהיסטוריה של המשחק. מחזיק בשיאי כל הזמנים באסיסטים (15,806) וחטיפות (3,265). אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה. בנוסף ליכולת המסירה המדהימה שלו, היה אחד הגארדים עם אחוזי הקליעה הגבוהים בהיסטוריה. אם ביוטה היו סנטרים יותר מוצלחים ממארק איטון, היה מגיע לעשרים אסיסטים במשחק וזוכה בכמה טבעות.
דרזאן פטרוביץ' ציבונה זאגרב, ריאל מדריד, פורטלנד טרייל בלייזרס, ניו ג'רסי נטס השחקן האירופאי הטוב מכולם. שחקן שנדמה היה שהוא עושה על המגרש מה שהוא רוצה ומתי שמתחשק לו. ההטעיה, העלייה המסוגננת לקליעה והפה הפעור הפכו לסמלו המסחרי. נבחר לחמישייה השלישית של עונת 1993. קלע 43.7% מהשלוש – רביעי בהיסטוריה. במו עיני ראיתי אותו קולע 59 נקודות שקלע בחצי גמר גביע קוראץ', על ראשיהם האומללים של שחקני הפועל תל אביב. נהרג בתאונת דרכים בגיל 28. עד היום, אין הרבה אירופאים שהצליחו ב-NBA בעמדת השוטינג גארד, בוודאי לא כמותו.
ברנרד קינג ניו ג'רסי נטס, גולדן סטייט ווריורס, ניו יורק ניקס, וושינגטון בולטס 19,655 נקודות. 4 פעמים אולסטאר. בתקופתו היה תענוג לראות את הניקס משחקת - מה שלא קרה בעשרים השנים האחרונות.
דינו ראדג'ה יוגופלסטיקה ספליט, איל מסאג'רו רומא, בוסטון סלטיקס, פנאתינאייקוס אתונה, זאדאר, אולימפיאקוס פיראוס כמה שחקנים אתם מכירים שיודו שהם נקראים על שם דמות של דינוזאור מסדרה מצוירת (פלינטסטונס)? אחד מהברגים המרכזיים במכונה המשומנת של ספליט הגדולה, שזכתה שלוש שנים ברציפות בגביע אירופה. שחקן גבוה שרץ על המגרש במהירות מפתיעה.
נייט ת'רמונד סאן פרנסיסקו (מאוחר יותר גולדן סטייט) ווריורס 15 ריבאונדים למשחק, שבע פעמים אולסטאר. אחד מ-‏50 הגדולים בהיסטוריה של הליגה.


הערות והארות יתקבלו, כמובן, ברצון.

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
שמות שחסרים לי   אורי קציר   שבת, 21/10/2006 שעה 22:00   [הצג]   [1214 תגובות]
הגרסא הראשונה של הכדורסל,אגב   קרפד   יום א', 22/10/2006 שעה 1:13   [הצג]   [452 תגובות]
משהו חסר לי   יוסי   יום א', 22/10/2006 שעה 7:52   [הצג]   [2 תגובות]
מתי פרוייקט הבייסבול?   יוסי לוי   יום א', 22/10/2006 שעה 8:13   [הצג]   [2 תגובות]
תן קישור לרשימת הכדורגלנים   אברש'ה   יום א', 22/10/2006 שעה 13:12   [הצג]   [4975 תגובות]
כנראה שזכה באליפות   שפי   יום ד', 25/10/2006 שעה 1:37   [הצג]   [769 תגובות]
לברון ג'ימס למנהל האתר   מיכאל   יום ה', 09/08/2007 שעה 9:58   [הצג]   [2 תגובות]
דנטלי החמיץ איפות עם דטרויט ב-‏89'. הוא עבר לדאלאס לאחר 42 מש'   ישראל קרמר   יום ו', 12/06/2009 שעה 15:08   [הצג]   [2 תגובות]
רשימת קולעי הנקודות   אוהד הבר   שבת, 29/01/2011 שעה 20:08   [הצג]   [2 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©