רשימת ה-‏25: הבלוגים הנבחרים של ''אפלטון'' לשנת 2006
יום ב', 22/05/2006 שעה 23:29
לפני כשנה פרסמתי את רשימת הבלוגים שמצאתי עניין בביקור בהם בשנת 2005. הרשימה הזו, שלא היה בה כל דירוג פנימי אלא רק בחירה סובייקטיבית ששיקפה את טעמי האישיים, הפכה ללהיט הגדול ביותר של ''אפלטון'' מאז הקמתו. כעבור זמן מה החלו להגיע בקשות לפרסם רשימה דומה גם לשנת 2006. לאחר התדיינויות אינספור ביני לבין עצמי אני מפרסם כאן את הרשימה העוקבת לשנה הנוכחית. תוספת שלא הייתה כאן בשנה שעברה היא רשימה של עשרת הבלוגים המבטיחים: אתרים מעניינים שפועלים במשך פחות משנה ושבעליהם השכילו לצקת לתוכן תוכן מעורר עניין וברמה נאותה. מסע אישי אל הבלוגוספירה הישראלית

ההתחלה הייתה צנועה. פרסמתי את רשימת הבלוגים שהיה לי מעניין לבקר בהם בשנת 2005. האמת היא שהייתי יכול לפרסם רשימה ארוכה בהרבה, אבל החלטתי להגביל את עצמי ומפה לשם יצא שמדובר בעשרים וחמישה. לא דירגתי אותם, משום שאינני אוהב דירוגים המתבצעים על פי פרמטרים בלתי-מדידים – והתרשמות היא פרמטר שלא ניתן למדוד אותו אלא על פי אמת המידה היחידנית של המתרשם, וגם היא אינה תמיד ניתנת להסבר. זו גם הסיבה שאני מעדיף לצפות בתחרויות אתלטיקה, שחייה, טניס או כדורסל על פני שחייה צורנית והתעמלות, למשל. ולכן, סדר הופעת הבלוגים ברשימה הוא חסר כל משמעות. מאחר ולא דירגתי אותם הם מופיעים לפי הסדר האלפביתי של שמות כותביהם – אמיתיים או בדויים.


הגדרתי אז באופן כללי את המאפיינים שאני מעדיף בבלוגים. ההגדרות האלה תואמות יותר לסינון מאשר לדירוג. כלומר, הן לא קובעות את הדירוג הפנימי של הרשימה אלא רק אילו בלוגים ייכנסו אליה. ברשותכם, אחזור על העיקרים שבהם. בלוג, מבחינתי, הוא אמצעי לאדם להביע את עצמו באמצעות כתיבה על הנושאים המעניינים אותו. לפיכך, אני מעדיף בלוגים בעלי רמת התבטאות גבוהה. אני גם מעדיף בלוגים שבהם האמירה היא מעט יותר מוויץ לעגני של שורה, גם אם ויץ כזה הוא לעתים קרובות מדויק, נשכני ומעורר מחשבה. בקיצור, על אף שעסקתי קצת בעצמי בקופירייטינג, אמנות הצמצום אינה מועדפת עלי בהקשר ההבעתי הספציפי הזה. גם בלוגים מלומדים המדברים בטון יהיר ונוזפני – ויש כאלה – לא נכנסו לכאן. לא שאין מה ללמוד מכותביהם, אלא שהאטימות הטוטאלית של כותביהם (כמו גם העוינות והבוז המופגנים כלפי דעות שונות משלהם) מעוררת תחושת אי-נוחות כשקוראים אותם.

אני מאמין גם שבלוג טוב ניתן למדידה על פני הזמן. על פני ציר כרונולוגי רציף ניתן להרכיב לפיה את תפיסת העולם של הכותב, כולל החריגים שבתפיסה כזו. תפיסת המציאות שלו מן הדין שתקיף יותר מאשר חוויות אישיות גרידא אלא גם התייחסות רחבה לסובב אותו. בהקשר זה זכור לי ציטוט מספר ילדים ישן של ברוך נאדל (דומני שהיה זה ''נט''י והאוצר במדבר יהודה'', עוד אחד מאותם ספרים שרק עכברי קריאה כעבדכם הנאמן טורחים לחפש במחסנים מאובקים ולקרוא בשקיקה גם בגיל הבגרות) בה קובע אחד הגיבורים נחרצות ש''אדם צריך להתמחות במקצוע מסוים, אבל עליו לדעת משהו גם בתחומים אחרים, ומשהו מן המשהו בכל תחום''. ובכן, אולי אני לא מצטט מהקלאסיקה של הספרות העולמית, אבל המסר העיקרי ברור. אם נמיר את ההתייחסות למקצוע בהתייחסות הבלוגר לעצמו, נקבל בדיוק את מה שעליו אני מדבר: כותב הממקד את כתיבתו כמעט אך ורק בעצמו ובחייו האישיים מעורר בי עניין מוגבל למדי. כידוע, לא חסרים כאלה ברשת וטווח הכיסוי שלהם נע בין חוויות הלימודים, הדיאטה, הסקס והבילויים. אם נאמר את זה במלים פשוטות עוד יותר: אני נהנה מאוד מבלוגים שמלמדים אותי דברים שלא ידעתי קודם לכן, דברים שמעוררים את סקרנותו של הכותב בהקשר האינטלקטואלי.

בהקשר זה יש גם חשיבות, לטעמי, לתדירות העדכון. לא קבעתי לעצמי כלל מנחה בהקשר זה, אבל מצאתי שקשה לי להכניס לרשימה הזו בלוגים מצוינים שמתעדכנים במהלך השנה בתדירות שניתן למנות על כף יד אחת.

הבהרתי גם שיתכן שיהיה מי שינסה לנתח את הרשימה הזו בכלים סוציולוגיים כאלה ואחרים ושאין לי כל כוונה למנן את הבלוגים שאני רואה כאיכותיים במיוחד לפי קריטריונים של מין, מוצא, עמדה פוליטית או כל אמת מידה אחרת שאינה קשורה לכתיבה נטו. גם פופולריות הבלוג אינה מדד קובע כאן. חלק מהבלוגים הנכללים ברשימה הם עתירי כניסות; אחרים – פחות. ובכן, חשוב ככל שיהיה, המדד הזה אינו רלוונטי לרשימה שלי.

וכמובן, לכל כלל הסברתי שיש יוצאים מן הכלל. ישנם בלוגרים המביעים את עצמם באופן מעורר הערכה, אך משום מה בלוגיהם עוסקים בנושאים מצומצמים למדי. ישנם לא מעט בלוגים שאני נהנה אישית מקריאתם אך נמנעתי מהכנסתם לרשימה הזו. אבל אין ביכולתי להקיף את כולם ולכן לא אזכיר אותם כאן. יתכן שבעתיד חלק מהבלוגים האיכותיים שמתפקדים זמן קצר בלבד יהפכו אף הם להיות חלק ממנה. מה שברור הוא שמהבלוגים שכינסתי כאן אפשר ללמוד לא מעט. אני עצמי עושה זאת לעתים קרובות למדי ובכך מיישם את אחד היתרונות המרכזיים, לטעמי, של עולם הבלוגים: שימוש בערוצי מידע אלטרנטיביים, ישירים, שמעשירים את עולמי ומספקים לו ידע רב ומועיל וכלים חדשים המסייעים להתמודד עם המציאות היומיומית.

התגובה להעלאתה של רשימה זו הייתה מעבר לכל מה שצפיתי. מספר הטוקבקיסטים שבחרו להגיב עליה לא היה ממש גדול; אפס, כמות המיילים שקיבלתי לכתובתי האישית הייתה גדולה בהרבה והדיון שהתנהל באמצעות חילופי מיילים אלה היה רחב מעבר לכל מה שהתנהל באתר עצמו. יתר על כן, לפי העדכונים שאני מקבל מהתוכנה הסטטיסטית המודדת את התנועה האינטרנטית ב''אפלטון'', רשימה זו כיכבה, בכל חודש וללא יוצא מן הכלל, בין שלושת המאמרים הנצפים ביותר.

כשלעצמי, מצאתי את הדבר מפתיע. רשימה שאין בה דירוג אלא רק מבחר (בשונה מכפי שנעשה, למשל, ב''נענע'') מושכת, בדרך כלל, הרבה פחות תשומת לב מדירוג טבלאי. קל וחומר כשמדובר על רשימה המצויה באתר פרטי (כלומר, אתר שאינו פורטל חדשות או כל פורמט אחר המושך קהל רב ועשוי לייצר תחושה של קהילתיות צפופה), ואפילו באתר המתויג לעתים על ידי כאלה ואחרים כגבה-מצח, שלא להזכיר תוויות בעלות קונוטציות מחמיאות פחות. לי עצמי, אני מודה, אין הסבר רציונלי לפופולריות של רשימה זו דווקא, מה גם שלמאמרים אחרים שפורסמו באתר הקדשתי זמן ומאמץ גדולים בהרבה.

כששבתי ובחנתי את הרשימה הזו בחלוף שנה תמימה (ואני ממליץ, באותה הזדמנות, לכל בלוגר לבדוק מדי פעם את ארכיון כתביו ולנסות לבדוק אם בפרספקטיבה לאחור הוא רואה את הדברים מעט אחרת מאשר בזמן כתיבתם), הגעתי למסקנה שאולי כדאי לשוב ולערוך רשימה כזו גם השנה. שהרי אם הצלחתי להעביר את המסר שלי לגבי העניין האישי שאני מוצא בבלוגים באופן שהיפנה מעט תשומת לב לאתרים שהפופוליזם והנמיכות אינם דווקא המוטיב החוזר בהם, אולי כדאי לעשות זאת שוב. שינוי אחד בהשוואה לשנה שעברה הוא החלטתי להוסיף גם רשימה של ''בלוגים מבטיחים'', כלומר כאלה שנכתבים טוב אך עדיין אינם עומדים בפרמטר הוותק כדי להיכלל ברשימה ה''רגילה''.

והרי לכם רשימת ה-‏25 לשנת 2006, ממויינת על פי שמות הבלוגרים בסדר אלפביתי עולה. ושוב: הפרמטרים לקביעתה אינם תקפים לגבי אף אחד פרט לעבדכם הנאמן.


הכותב הבלוג בכמה מילים
אבשלום אליצור האתר של אבשלום אליצור אולי האקדמאי המגוון ביותר מבין הכותבים בזירה הפופולרית. ידיעותיו ותחומי העניין שלו חוצים גבולות של תחומים ופאראדיגמות ומקיפים, בין השאר, מחקרים בפיסיקה ובפסיכולוגיה, בתנ''ך ובפילוסופיה, בהיסטוריה ובתורת המוסר. אינו חושש מהבעת דיעות נון-קונפורמיסטיות ומבטא אותן בכישרון רב. לא ברור אם האתר האישי שלו הוא בדיוק בלוג, אבל מאחר וגם אשתקד כיכב ברשימה הזו אתר אישי שהמאמרים המתפרסמים בו מרתקים במיוחד על אף חסרון הדינמיקה האינטראקטיבית, דומה כי גם השנה יש מקום לאחד כזה.
אהוד לם עברית שפה קשה נמנה על קבוצה מצומצמת מאוד של בלוגרים שעושר הלשון ותקינותה מצויים אצלם בעדיפות שאינה פחותה מפירוט חוויותיהם האישיות או ביקורותיהם על הא ועל דא. לם אוסף ביטויים המופיעים בעיתונות, בספרות ובקולנוע, הופך והופך בהם, חורץ משפט ולעתים אף מציע תחדישים משל עצמו. חיבתו הגלויה לכותבים בעלי שליטה וירטואוזית במכמני המילה מחבבת אותו עלי אף יותר.
אלישיב רייכנר דרומי לטעמי הבלוג המרתק ביותר בסצינה המתהווה של ''כיפה'', התשובה הדתית ל''רשימות''. רייכנר, רכז הדרכה במדרשת ''ביחד'' בירוחם, מחבר חוויות אישיות מעיירת הספר הדרומית (שנתפסת כיום כמודל המשקף באופן המדויק ביותר את המושג ''עיירת פיתוח'', לחיוב ולשלילה) עם סוגיות חברתיות ולקחים מפרשיות השבוע.
אלכס ל' (Supermind) נפלאות התבונה ''התבונה היא כריתת ברית עם ה-?; הידיעה היא התוצאה המתקבלת לאחר שהתבונה מסייעת לבת בריתה להפוך ל-!'', זהו המוטו של הבלוג הזה. פילוסופיה, היסטוריה, טכנולוגיה, מדע, מה לא. רבגוניות מרעננת של נושאים לדיון שמאפשרת כמעט לכל חובב ידע למצוא בו את הרצוי לו.
אלכסנדר מאן הבלוג של אלכסנדר מאן אולי האינטלקטואל הבולט ביותר בקהילת הבלוגרים הישראלית. למדן חריף ושנון שהקים אתר פרטי ראשון מסוגו ומעלה בו לדיון נושאים בעלי ארומה בינלאומית נדירה, שלעתים יש להם הרבה מן המשותף עם המתרחש בישראל. פולמוסן מוכשר, היודע לשלב זווית ראייה אישית מיוחדת במאמרים שלעתים קרובות נושאים אופי כמעט אנתרופולוגי.
אמנון כרמל www.amnoncarmel.com עתידנות וטכנולוגיה, זה מה שמרתק את אמנון כרמל. כרמל מנסה לפצח חידות של אמונה ובריאה ולפענח כיצד ישפיעו התפתחויות טכנולוגיות בנות זמננו על עתיד המין האנושי. חלק מהנושאים בהם הוא עוסק, כמו הזיקה בין טכנולוגיה למוסר, מרתקים במיוחד. לאחרונה דיווח בבלוגו על פיתוח חדש שלו - מערכת אינטראקטיבית הנגישה לציבור ומציעה דמוקרטיה ישירה כתחליף לדמוקרטיה הייצוגית הנוכחית.
אסף שפריר Ni-Ki ''חייו של ברברי עגול עיניים ביפן אינם פשוטים. העניינים מסתבכים אם השד הלבן מתגורר באיזור הכפרי, מקום בו דעות קדומות ואמונות טפלות הן הכלל ולא היוצא ממנו. המציאות הייחודית של יפן הופכת את הפעולות היום יומיות להרפתקאות, חלקן מצחיקות חלקן מתסכלות אבל את רובן ככולן אי אפשר למצוא באף מקום אחר''. אסף שפריר, המתגורר ביפן, כותב מזה שנה את קורות ההתחברות התרבותית שלו עם הארץ הרחוקה ההיא, שלא מעט מאיתנו אינם יודעים על החברה שלה כמעט דבר. מרתק ומשעשע.
אריק בנדק-חביב שאלות של תרבות בלוג העוסק בעיקר בביקורת ספרים. אחד ממאפייניו הייחודיים הוא הימנעות הכותב מהסתמכות על דעתו שלו בלבד והבאת ביקורות אחרות מהרשת לצורך בחינה, הצלבה והעשרה.
בנו של האין סימני חיים בלוגר בעל נטיות ספרותיות מובהקות, המחובר היטב להתרחשויות היומיומיות אצלנו ויודע ליצור היטב את הקישור האסוציאטיבי בין שני העולמות. זיכרונות אישיים כתובים היטב, ברהיטות ובשטף, ההופכים את הקריאה למהירה ומהנה.
דולפין כחול אוננות אינטלקטואלית בלוג אישי מאוד, שבה במידה שהוא עוסק בנושאים הרלוונטיים לאקטואליה היומיומית, אינו פוטר את עצמו מכתיבה על סוגיות הקשורות להומוסכסואליות ולתפיסותיה, בין ברמה האישית ובין כתופעה חברתית.
זׁהר קזז בלוג למפעילי קופסאות בלוג פעיל וערני, צעיר ברוחו ורחוק מאוד מהנרקיסיזם המאפיין לעתים קרובות כל כך בלוגרים צעירים. כתיבה מהירה, לעתים הומוריסטית, על קשת גדולה של נושאים, החל מתהייה על מוסכמות רומנטיות וכלה בכתיבת סיפורים אישיים. רשימת האמנים המשפיעים שובה את העין בעומקה וברוחבה.
חתול תעלול הבלוג של די קאץ דער פאיאץ אחד הכותבים הוותיקים, השנונים והמוערכים בבלוגוספירה שבחר לעצמו כשם עט את גיבורו של ד''ר סוס. האיש שתרגם קטעים של בולגקוב, הפך את ''מי שחלם'' ל''מי ששפך'' והציע לאולמרט להציב סוס ברשימת קדימה לכנסת הודיע על סגירת הבלוג שלו לאחר שפרסם 250 רשימות. ''תוכן באינטרנט מגיע ברובו כתוספת לפרסומות, משהו שעוזר לעטוף אותן במעטה אנושי יותר'', כתב , ''איני מעוניין יותר להגיע כתוספת לפרסומת''. לאחר מכן חזר בו. כדאי לשוב ולקרוא את הטקסטים החדים, הביקורתיים, הלעגניים, לעתים אף הפרובוקטיביים, של החתול.
יגאל חמיש מסע, מסה ומשא – תצפית על ארגונים, ניהול וידע המסע הייחודי של יגאל חמיש הוא אל הסיפור. סיפור אוצר בתוכו ידע ובידע ניתן לעשות שימוש בכל ארגון, בכל פעולה, בכל דפוס התפתחותי או ניהולי. חמיש צופה מהצד על עולם הבלוגים, בו נצבר ידע בכמויות אדירות, חוקר את השימוש בו ברשתות ארגוניות ומתבל את הרצאותיו באינספור אנקדוטות. מקורי ומרתק.
יהודה בלו רשימות מן התיבה הלבנה פרץ בסערה לקהילת ''רשימות'' עם עשרות מאמרים בנושאים פיקנטיים, החל מהיסטוריה, קרדינלית ואזוטרית כאחד, וכלה בספרות נשכחת, כולל יצירה בלתי ידועה של דיקנס. המידע הרבה הכלול ברשימותיו הפך אותו לאורח קבוע בחלק מאתרי המאמרים היותר פופולריים ברשת. אחד האתרים הבודדים שלעולם יפתיעו בתחומי עיסוקם.
יואב קרני יואב קרני בוושינגטון אחד הבלוגרים המרתקים והמעמיקים ברשת. מחפש תמיד אחר זרמים תת-קרקעיים בהתנהגות האנושית והפוליטית. בעל ספקטרום התעניינות רחב וכושר ניתוח מצוין, המצליח לעקוב אחר שטף המאורעות ולספק להם פרשנות שוטפת, בהירה וחדה. קשת הנושאים עליה הוא כותב נעה מהיסטוריה ופוליטיקה ועד אנתרופולוגיה ותיאורי טבע ואפילו פילולוגיה.
יואב איתמר חלומות וסיוטים ''יש מיליון נושאים שמעסיקים אותי. היום יום שלי כל-כך עשיר שאין לי זמן לעסוק בכל הרעיונות שצצים לי בראש. כשהם במגרה הם נחנקים או נאבדים ולכן הם יהיו כאן, בבחינת שלח לחמך על פני המים''. ואכן, הבלוג הזה עומד בכך בכבוד. כותבו - שכינויו הוא ''האביר שלא היה'' - נוטה חיבה בלתי מסותרת לפרשיות היסטוריות עלומות, כמו גם לשירה קלאסית (אחמטובה, פגיס, פרוסט, קאמינגס) ולספרים ישנים. במלים אחרות, הרצון לדעת ולהנציח את הידיעה מככב כאן.
יניב גבאי-מילר דרך ארץ ''אתיאיסט, מתמטיקאי וחובב מיץ תפוחים, אם כי לא בהכרח בסדר הזה'', כך מציג עצמו יניב גבאי-מילר, בן 19. סגנון הבלוג שלו אינטליגנטי וקולח המביא דיונים קצרים על נושאים שונים באקטואליה ובחיים האישיים ומוציא מהם תובנות קטנות, חכמות ומשעשעות. היחיד שיביא את הידיעה שסמכות רבנית התירה שלא לערוך את ליל הסדר
כרמית מזרחי אספקלריה ''כאשר ישנם שני הסברים שווי ערך לאותה תופעה - מערכת חשמל ידועה ברגישותה מחד וכישוף הגנה מאידך - יש להעדיף את ההסבר הפשוט או החסכוני יותר'',. כך, באמצעות עקרון המיוחס לנזיר פרנציסקני מהמאה ה-‏14, מסבירה כרמית מזרחי, מקימת אתר ''כישופים'' המוקדש לתאולוגיה, תרבות פוליתאיסטית, כשפים ופולקלור. הבלוג שנספח לאתר שלה מבטא את ההשקפות המיוחדות שלה מנקודת מבט אישית יותר, כמעט יומיומית. מיוחד ומעניין.
מירי ש' משהו מתרחש במחסן הפסנתרים בלוג איטי, צנוע, לירי, הדורש ריכוז רב בקריאה ובחשיבה. ציטוט וניתוח של טקסטים ספרותיים וביקורתיים שמהם מבקשת הכותבת להקיש לגבי נושאים אחרים. כתיבה בעלת נופך רגשי עמוק, לעתים גם נוסטלגי, יפה, מדויקת, רכה, עם הרבה אינטליגנציה. לא הרבה אנשים מסוגלים היו לחשוב על שם כזה לבלוגם.
נח ברוש שמיים וארץ שם הבלוג מעיד במידה רבה על תחום עיסוקו של בעליו, המשמש כמנהל מצפה הכוכבים של אוניברסיטת תל אביב. רשימות העוסקות בעיקר בתופעות אסטרונומיות אך חורגות גם לנושאים הקשורים בתרבות הפופולרית, החל מעב''מים וכלה בבישול. מאמרים עתירי תמונות, הכתובים בשפה יבשה, לעתים בהומור דק, ומציבים מראה מול תחומים שבהם מתמחים רק מעטים מבין הכותבים הקבועים ברשת.
נטע יוסף מהרהוריה של לובשת חצאית שם הבלוג מעיד, במידה רבה, על אופיו. הרהורים גלויים על הקונפליקט המלווה צעירים דתיים המנסים לשמור על צווי המסורת ובה בעת גם להתאים את עצמה לחברה המודרנית שבתוכם הם חיים ופועלים. כתיבה גלויה, ישירה, אינטליגנטית, שהומור בריא שזור בה לעתים מזומנות.
נינה פוטנציאל מבוזבז אחת הבלוגריות המתמידות ביותר בסצנה. מיטיבה לתאר מציאות יומיומית של אם לשלושה, דתייה באורח חייה ומיינסטרימית בנטיותיה, המנסה לקיים חיים שקטים ושגרתיים. הדיאלוג הקבוע שהיא מנהלת עם העולם החילוני שמסביבה מייצר סיטואציות מרתקות ומשעשעות, שהן פנינים אסוציאטיביות בפני עצמן.
עמי בן בסט קצה חוקר עולמות שמשלב בין הרקע העיתונאי שלו לידע עצום בתחומי האיזוטריה, ההיסטוריה, הגיאוגרפיה, החלל, האינטרנט והעולם האנושי, תוך פסיעה מתמדת ומודעת על קווי התפר העדינים שבין המציאות לדמיון. וכל אלה, תוך הפגנת חוש הומור ייחודי. במקביל לקצב העדכון התכוף, שומר על רמה גבוהה מאוד של חדשנות ועניין. בחירת הנושאים שלו היא אולי המגוונת ביותר בארץ.
צביקה ברנהולץ נימוקים של צורה ותוכן בלוג רב-תחומי העוסק בנושאים שונים, החל מאקטואליה ותרבות וכלה בהיי-טק ובכלכלה. עין חדה וניתוחים מהירים ומשעשעים של פיסות מציאות, משולבים בלא מעט ידע אישי. אחד הבלוגים היותר אינטליגנטיים בזירה שלנו.
שמעון שוקן טיפוס בשטח הפרופסור למדע המחשב מהמרכז הבינתחומי בהרצליה מוצא את נשמתו היתרה בפעילות החוץ-אקדמית שלו. ''כדי להישאר מאותגר אינטלקטואלית וכדי לשעשע את עצמי ואחרים אני כותב לפעמים כל מיני דברים. בפרט, אני מתעד את האהבה הגדולה שלי – רכיבת אופני שטח בישראל'', הוא כותב. לעתים הכתיבה נוגעת בכל זאת בתחומים מעולם המחשבים (אי אפשר אחרת כשכותבים ברשת), אבל הרב-תחומיות מרשימה ורעננת.


וכפי שאמרתי, הנה גם רשימה של עשרת הבלוגים המבטיחים, כלומר אלה שפועלים במשך פחות משנה וטומנים בחובם פוטנציאל נאה של גיוון, הבעה ועניין גם לטווח הרחוק.


הכותב הבלוג בכמה מילים
Velvet Underground לא ממש רוצה להתעטף בקטיפה כג'ורג', אבל בהחלט במחתרת המטאורית של ביקורת התקשורת ברשת העברית. ידענית בנבכי המדיה העוסקת בניתוח תוכניות טלוויזיה ומאמרים עיתונאיים וההחלטות העריכתיות שמאחוריהם ובשאר נושאים הקשורים לכיסוי השוטף של המציאות. ההשוואות שהיא מבצעת בין התייחסויות כלי התקשורת השונים לאירוע מסוים מאירות עיניים.
אריה קיזל Arie Kizel עיתונאי ותיק שעשה הסבה לעיסוק בחינוך ומשלב את שני התחומים לפריזמה מקורית אחת. כותב על דילמות מוסריות, פילוסופיה ובעיות חינוכיות, לעתים בהקשרים אקטואליים. עמוק ורציני.
אריק בנדר Germania Capta עוד עיתונאי ותיק שחושף בפנינו את הקשר המיוחד שלו עם גרמניה. בנדר מדווח על דמויות, ארגונים ונושאים תרבותיים והיסטוריים שאינם מוכרים לנו כמעט, החל מהמחתרת האנטי-נאצית של ''השושנה הלבנה'' וכלה במרסל רייך רניצקי, מבקר התרבות היהודי-גרמני הנודע. חלק גדול מהמאמרים עוסקים בהיבטים שונים של השואה והנאציזם, כמו אותו מאמר על בן משפחתו של הרמן גרינג שבחר להתגייר. יפה ומרתק.
בועז כהן לונדון קולינג מוסיקאי שאינו מסוגל להפסיק לכתוב על מוסיקה. לאחרונה הוסיף לכך גם רובד אקטואלי. חובב ספרים ישנים ואינו מתנער אף מתקליטי ויניל. בהיר וחד.
יגאל סרנה עד ראיה העיתונאי הוותיק יודע היטב כיצד לספר סיפור. התמודדותו עם דעיכתם האיטית של הוריו והודאתו האמיצה בכך שהוא מפלל לגאולת אימו הם מהטקסטים היותר כנים ומרעידים שנקראו כאן בשנה האחרונה. מצוין.
יובל דרור מאבד תמלילים אחד מעיתונאי המחשבים היותר נקראים ומוערכים במקומותינו. הבלוג שלו (שדרור מתעקש לקרוא לו ''גלוב'') הפך כמעט מייד לאתר מרכזי בקרב קהילת הכותבים, בעיקר בשל בקיאותו בנבכי הרשת והטקסטים הקצרים והקצובים בענייני השעה.
יונתן אמיר חוסר סדר מאורגן מבקר האמנות החרוץ ביותר בשטח. אינו נלאה מחיפוש של אייטמים חדשים בתחום ומכסה כל פינה אפשרית, החל מראיון עם צייר נוף בשכונת קטמון וכלה בביקורת על מנסרת הבטון החדשה של ''יד ושם''.
לי עברון-ועקנין בקצב שלי מתרגמת, עורכת, כותבת ושרה וגם מצליחה, בין כל אלה, לכתוב בלוג נאה שמספרת על אהבותיה המוסיקליות, התיאטרליות והספרותיות לצד סיטואציות חברתיות מהיומיום.
עוז בעולם לא כל כך מהר בשנה שעברה עזב עוז לארצות הברית ופתח בלוג שבו ביקש לתעד את חוויותיו. הוא הבטיח שמלבד חוויות אישיות יהיו בבלוג שלו גם ''נושאים כמו פילוסופיה, פיסיקה, סוציולוגיה, אנרגיה, אבולוציה ורבים אחרים שבני דורי מוצאים משעממים''. עד כה הוא עומד בכך. כתיבה אינטליגנטית, ממוקדת, שנעה בין גילוי רגש הפליאה על ידי סוקרטס לבין ניסיון לתת פתרונות פסיכולוגיסטיים לחלומות.
פאר פרידמן הבלוג של פאר פרידמן מבקר ספרות שחולק עימנו את רשמיו מיצירות שונות ומשונות, תוך כדי ציטוט רחב שלהן בטקסטים עצמם. עוסק גם לא מעט בניתוח נושאי אקטואליה. מעניין.


...ואתם מוזמנים, כמובן, להביע את דעתכם על שתי הרשימות הללו ולהביא קישורים לבלוגים מומלצים נוספים.
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
לי באמת מעולה   אודיסאוס   יום ב', 22/05/2006 שעה 23:41   [הצג]   [81 תגובות]
ומי לא נמצא ברשימה?   דפנה   יום ב', 22/05/2006 שעה 23:54   [הצג]   [41 תגובות]
תודה מקרב לב, אוֹרי,   יגאל חמיש   יום ב', 22/05/2006 שעה 23:58   [הצג]   [29 תגובות]
הנשים במיעוט?   ilanagraf   יום ג', 23/05/2006 שעה 6:20   [הצג]   [36 תגובות]
תודה על המחמאה   אלישיב רייכנר, דרומי   יום ג', 23/05/2006 שעה 8:39   [הצג]   [29 תגובות]
רשימה ראויה!   שירה חורש   יום ג', 23/05/2006 שעה 8:41   [הצג]   [29 תגובות]
תודה רבה   יואב איתמר   יום ג', 23/05/2006 שעה 8:59   [הצג]   [32 תגובות]
קטונתי   אסף שפריר   יום ג', 23/05/2006 שעה 9:57   [הצג]   [16 תגובות]
תודה רבה!   לי עברון-ועקנין   יום ג', 23/05/2006 שעה 13:10   [הצג]   [26 תגובות]
אוף, אורי!   בנו   יום ג', 23/05/2006 שעה 13:21   [הצג]   [15 תגובות]
רשימה נהדרת   קובי   יום ג', 23/05/2006 שעה 13:22   [הצג]   [15 תגובות]
תודה רבה, אורי   חתול תעלול   יום ג', 23/05/2006 שעה 16:25   [הצג]   [15 תגובות]
הו!   יניב גבאי-מילר   יום ג', 23/05/2006 שעה 16:30   [הצג]   [14 תגובות]
תודה אבל   עמי   יום ג', 23/05/2006 שעה 17:53   [הצג]   [15 תגובות]
תודה   מירי   יום ג', 23/05/2006 שעה 20:26   [הצג]   [26 תגובות]
אריה קיזל הוא באמת   ארנת   יום ג', 23/05/2006 שעה 21:03   [הצג]   [40 תגובות]
עוז בעולם   עוז   יום ג', 23/05/2006 שעה 22:00   [הצג]   [37 תגובות]
כמה הערות   אורי קציר   יום ג', 23/05/2006 שעה 22:40   [הצג]   [14 תגובות]
אובזרבציה מדוייקת   אריק בנדר   יום ד', 24/05/2006 שעה 9:25   [הצג]   [16 תגובות]
בחירה מאוזנת   אילן ט.   יום ד', 24/05/2006 שעה 9:35   [הצג]   [30 תגובות]
אבל איפה הבלוג ''אפלטון'' ברשימה?   אמנון   יום ד', 24/05/2006 שעה 12:03   [הצג]   [32 תגובות]
הפתעה נעימה, תודה.   אלכס ל'   יום ד', 24/05/2006 שעה 20:33   [הצג]   [14 תגובות]
אורי, תודה   נטע יוסף   יום ה', 25/05/2006 שעה 19:32   [הצג]   [31 תגובות]
רשימה ראויה בהחלט   שמעון   יום ה', 25/05/2006 שעה 20:16   [הצג]   [27 תגובות]
תודה רבה!   פאר פרידמן   יום ו', 26/05/2006 שעה 7:56   [הצג]   [14 תגובות]
הבלוג שלי   אברי שחם   יום ג', 30/05/2006 שעה 20:51   [הצג]   [15 תגובות]
תודה   אריה קיזל   יום ג', 30/05/2006 שעה 23:09   [הצג]   [15 תגובות]
תודה רבה   זהר קזז   יום ה', 01/06/2006 שעה 20:52   [הצג]   [14 תגובות]
עוד המלצה   יונתן אמיר   יום ו', 02/06/2006 שעה 22:55   [הצג]   [61 תגובות]
דיווח על הבחירה ב''הארץ''   דודו בן עמי   יום ב', 12/06/2006 שעה 10:31   [הצג]   [30 תגובות]
קבל קישור לשני בלוגים מומלצים   אילנה כ.   יום ב', 19/06/2006 שעה 9:05   [הצג]   [72 תגובות]
ללא ספק רשימהת בלוגים איכותית   בלוגר וותיק   יום ב', 07/08/2006 שעה 13:11   [הצג]   [15 תגובות]
(ללא כותרת)   גלעד   יום ב', 24/12/2007 שעה 20:39   [הצג]   [28 תגובות]
(ללא כותרת)   גלעד   יום ב', 24/12/2007 שעה 20:39   [הצג]   [51 תגובות]
(ללא כותרת)   גלעד   יום ב', 24/12/2007 שעה 20:39   [הצג]   [28 תגובות]
מאוד שימושי   ליאור   יום א', 11/04/2010 שעה 12:55   [הצג]   [14 תגובות]
(ללא כותרת)   אלי   יום א', 11/04/2010 שעה 12:57   [הצג]   [16 תגובות]
(ללא כותרת)   מנחם   יום א', 11/04/2010 שעה 13:42   [הצג]   [15 תגובות]
(ללא כותרת)   בן   יום א', 11/04/2010 שעה 13:43   [הצג]   [26 תגובות]
(ללא כותרת)   שמרית   יום א', 11/04/2010 שעה 13:44   [הצג]   [15 תגובות]
אחלה של אתר   שלווה   יום א', 11/04/2010 שעה 13:46   [הצג]   [14 תגובות]
ואו מעולה..   חיים   יום ג', 27/04/2010 שעה 20:06   [הצג]   [17 תגובות]
נחמד מאוד..   זמנהוף   יום ג', 27/04/2010 שעה 20:10   [הצג]   [14 תגובות]
בלוג בנושא גרפולוגיה   אופיר   שבת, 24/07/2010 שעה 17:45   [הצג]   [16 תגובות]
יופי של בלוג   רוני מאשקלון   יום א', 08/08/2010 שעה 22:30   [הצג]   [15 תגובות]
(ללא כותרת)   שחר   שבת, 14/05/2011 שעה 0:14   [הצג]   [16 תגובות]
(ללא כותרת)   שלמה   יום ב', 30/05/2011 שעה 8:06   [הצג]   [15 תגובות]
(ללא כותרת)   שלמה   יום ב', 30/05/2011 שעה 8:07   [הצג]   [14 תגובות]
(ללא כותרת)   נתי שטיין   שבת, 28/04/2012 שעה 12:23   [הצג]   [24 תגובות]
יופי של המלצה   נתי שטיין   שבת, 28/04/2012 שעה 12:24   [הצג]   [16 תגובות]
בלוג מעולה נוסף   גלית   יום ה', 07/03/2013 שעה 1:43   [הצג]   [30 תגובות]
וואו , השנה 2013 וזה עדיין האוסף ה...   אופק   יום ג', 16/07/2013 שעה 18:06   [הצג]   [30 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©