המושחת הקדוש
שבת, 06/05/2006 שעה 14:17
הוא נחשב לאחד השליטים המושחתים ביותר בהיסטוריה. כהונתו בתפקיד המקודש ביותר לבני דתו הייתה ההיפך הגמור מכפי שמצופה מאדם בסדר גודל שכזה. הוא השתייך למשפחה שידועה לשמצה עד ימינו אנו כצמאת דמים וכחסרת כל עכבות מוסריות. במקביל להיותו פטרון של אמנים גדולים בני תקופתו, לא היה מעשה שחיתות שבו לא נגע, מניאוף ועד שוחד ומסחטנות ועד רצח. ואולי דווקא בשל כך ראוי לבחון מקרוב את רודריגו בורג'יה, הידוע יותר כאפיפיור אלכסנדר השישי

הייתה זו שנת 1492, בה נבחר רודריגו בורג'יה לאפיפיור החדש ונטל לעצמו את השם אלכסנדר השישי. באותה שנה גורלית, אחת ההפכפכות בהיסטוריה של המין האנושי, גירשו פרדיננד ואיזבלה את יהודי ספרד. היה זה שיאה של רדיפה מתמשכת, בת למעלה ממאה שנה, שלוותה באיסורים, הרחמות, מעצרים, עינויים והוצאות להורג. באותה שנה עצמה הכניעו אותה מלכה ואותו מלך את גרנדה, המעוז המוסלמי האחרון בחצי האי האיברי והשלימו בכך את הרקונקוויסטה, כיבושה מחדש של ספרד בידי הדת הקתולית. חודשים אחדים לאחר מכן תפליג שייטת בת שלוש ספינות בראשותו של אחד, האדמירל כריסטובל קולון, שיש אומרים עד ימינו אלה שבן הגזע היהודי הוא, למסע היסטורי שסופו נחיתתו הידועה ביותר של האדם הלבן על חופי אמריקה.

האפיפיור אלכסנדר השישי (1492-1503). תרם אולי יותר מכל אחד אחר לשחיתות המידות של הממסד הקתולי ולתקומתה של תנועת הרפורמציה של מרטין לותר

אורח מחשבתו של הקרדינל בורג'יה לא היה שונה בהרבה מאלה של חבריו שבעולם החומר. הוא נמנה על משפחה ספרדית שהיגרה לאיטליה ולא שינתה את דרכיה כשבניה הצטרפו לאצולת הכמורה. רודריגו, שכבר בגיל 27 פילס את דרכו אל הקולגיום הקדוש, היה ידוע כבר אז כאדם חסר כל מעצורים ומוסר. כדי לחגוג את גירושם הסופי של המוסלמים בספרד ערך בכיכר פטרוס הקדוש אירוע המוני בעל אופי חגיגי במיוחד. ולא, לא הייתה זו תפילה המונית מהסוג שהורגלנו לראות אצל האפיפיורים בני זמננו; הייתה זו מלחמת שוורים בה הומתו חמישה פרים גדולים כדי להשביע את יצר השעשועים של תושבי רומא העולצים.

כיצד הגיע רודריגו בורג'יה לאפיפיורות? בעצם, זו שאלה שתשובה עליה פשוטה למדי: הוא קנה אותה. שני יריביו המרכזיים במאבק על הכתר שהותיר אחריו האפיפיור הגווע אינוצנטיוס השמיני היו הקרדינלים ג'וליאנו דלה רוברה ואסקניו ספורצה. ספורצה, אישיות חזקה מאוד בקרב הקרדינלים, העדיף מזומנים. תמיכתו נרכשה בארבעה פרדים עמוסי זהב טהור שנשלחו מארמונו של בורג'יה אל ארמון ספורצה בעת כינוס הקונקלאווה (הגוף הקרדינלי בוחר את האפיפיורים), אף על פי שזו הייתה אמורה להיערך בניתוק מוחלט מן המתרחש בחוץ. ספורצה עצמו היה אדם עשיר למדי, מה שאומר שהיה צורך בלא מעט זהב כדי לקנות את תמיכתו. בורג'יה, מכל מקום, נתן לו גם את תפקיד סגן הקנצלר – עוד חלק בתשלום הכולל. ספורצה העביר את תמיכתו לבורג'יה ובכך הכריע את הכף נגד דלה רוברה (שלימים יהפוך לאפיפיור יוליוס השני ויקנה לעצמו שם כפטרון האמנויות המרכזי של תקופת הרנסאנס).

את הקריירה שלו החל, כאמור עשרות שנים קודם לכן. הוא נולד בעיר שטיבה (Xàtiva) שבאזור ולנסיה בספרד, בשם רודריגו לנסול (Lanzol) או לנקול (Llancol). הוא נסע לבולוניה ללמוד משפטים. זמן קצר לאחר מכן מונה לקרדינל על ידי דודו, האפיפיור קליקסטוס השלישי, שבהתנהגותו ניכרו אז סימנים ראשונים של סניליות. לאחר שסייע בהשבת שטחים מסוימים למדינת האפיפיור מינה אותו קליקסטוס גם לתפקיד סגן הקנצלר. הוא היה אדם נבון ונמרץ, חייכן טוב מזג, בעל כושר רטורי גבוה, שנון ומפולפל. הוא היה האחראי להקמת רשת הביצורים שבמבואות רומא וכנציג האפיפיור בספרד הצליח להניע את הכמורה והאצולה הספרדית לתמוך בנישואי פרדיננד ואיזבלה. הייתה לו הערכה עצמית גבוהה וכן כישרון מיוחד להתחבב על נשים.

ההכנסות זרמו אליו מכל כיוון אפשרי: מהתפקידים שמילא בחצר האפיפיור, משלוש משרות בישוף שהחזיק בספרד, ממנזרים בספרד ובאיטליה שנזקקו לעזרתו ו''טיפחו'' את הקשרים עימו, ממילגה שנתית של 8,000 דוקאטים כסגן קנצלר ומ-‏6,000 כקרדינל, ועוד לא הזכרנו את כל הפעילויות הפרטיות שלו. רודריגו הפך לאדם עשיר מאוד ובעזרת הונו זה בנה לעצמו ארמון מנקר עיניים ובו ריהוט מפואר, אולמות עטויי גובלנים, כלי שולחן עשויים זהב, פנינים ושקי מטבעות זהב שבהם – כך התרברב – יכול היה למלא את הקאפלה הסיסטינית.

בתקופה בה כיהן כקרדינל צעיר הוליד בורגי'ה בן ושתי בנות מאמהות בלתי ידועות. לאחר מכן, בשנות הארבעים לחייו, הוליד עוד שלושה בנים ובת מפילגשו המוכרת, ואנוזה דה קטנאיס, שלפי השמועה ירשה את אימה בתפקיד זה. הוא לא טרח להתכחש לאיש מהם, ובכך ביזה בגלוי את נדרי הפרישות המוטלים על הכמורה הקתולית. לבנו הבכור, פדרו לואיס, הצליח להשיג את דוכסות גנדיה בספרד ואירס אותו לאחייניתו של המלך פרדיננד. לאחר מותו של פדרו בגיל צעיר, עברו תוארו, אדמותיו וארוסתו לאחיו החורג חואן, שנחשב כבן האהוב ביותר על אביו. צ'זארה ולוקרציה, שלימים הפכו לידועים ביותר בין בני משפחת בורג'יה, היו ילדיה של ואנוזה, יחד עם עם חואן ואח נוסף, ג'ופרה. ילד נוסף, שמיני במספר, בשם ג'ובאני, נחשב אף הוא כבנו של רודריגו, אבל היו שטענו כי הוא בכלל ממזרה של לוקרציה, כך שבעניין זה לא שררה מעולם הסכמה בין רושמי העתים.

חיי המשפחה של הכומר והקרדינל בורג'יה היו תוססים. הוא עצמו העדיף שלפילגשיו יהיו בעלים, כנראה כדי ליצור לפחות מעטה חיצוני של מהוגנות. את ואנוזה השיא פעמיים בעת שהייתה פילגשו, ולאחר מכן השיא את יורשתה, ג'וליה פארנסה. בהיותה בת 19, ניתנה ג'וליה, ששיער הזהב שלה הגיע עד כפות רגליה, לאחד מבני אורסיני בארמונו של בורג'יה וכמעט מייד הפכה לפילגשו של הקרדינל בורג'יה. רודריגו עצמו היה אז בן 59 והקשר החדש הזה, עם נערה הצעירה ממנו בארבעים שנה, היה שערורייתי בפני עצמו. הדבר עורר עליו לא מעט בדיחות בקרב האיטלקים ושמו הוכפש.

לאחר שזכה באפיפיורות הדליפו בני משפחת דלה רוברה את השיטות בהן השתמש כדי להגיע למשרתו החדשה. בעצם, לא היה בכך צורך כי בורג'יה התפאר בכך בגלוי. במקום להתמודד עם השערורייה הזו, ניגש אלכסנדר השישי מייד לביצור מעמדו הפוליטי. הוא השיא את ביתו לוקרציה לבן משפחת ספורצה ואת בנו ג'ופרה לנכדתו של מלך נאפולי המרדן, ובשנתו הראשונה כאפיפיור הרחיב את הקולגיום הקדוש בהוסיפו אליו 11 קרדינלים חדשים. אנשי האופוזיציה זעמו, משום שעתה הפכו למיעוט קטן יותר, אבל דבר לא עזר. בין בעלי התפקידים החדשים היו אלסנדרו פארנסה, אחיה של פילגשו; בן למשפחת הנסיכים ד'אסטה מפרארה, שהיה אז בן 15 שנה; וכן בנו צ'זארה, שאופיו הרצחני היה ידוע לכול. המועמדים האחרים נבחרו במטרה למצוא חן בעיני המעצמות הגדולות – הקיסרות הרומית הקדושה, צרפת, אנגליה, הונגריה, ונציה, מילאנו ורומא. במשך הזמן ימנה אלכסנדר 43 קרדינלים חדשים לקולגיום הקדוש, וכל אחד מהללו ישלם לו סכום עצום בזהב ובכסף תמורת מינויו.

ואנוזה, פילגשו ואם ילדיו של הקרדינל שהפך לאפיפיור, רודרויגו בורג'יה. האיש העדיף להשיא את פילגשיו לאצילים אחרים, אולי מתוך רצון לשמור על מראית עין בלתי-שערורייתית

השחיתות הגלויה וחסרת הבושה הזו הביאה לתוצאות מרות. בפירנצה קם נזיר דומיניקני, גירולמו סאוונארולה, שסלד ממעמדה השפל של הכנסייה ומשחיתותה. קנאותו ודרישתו לבער את החטאים הללו גרפה את תמיכת ההמונים. סאוונארולה המטיר אש וגפרית על חטאי העם והכמורה ונבואות הזעם שלו על אחרית הימים הנוראה שתפקוד את החוטאים עוררו היסטריה של ממש. בין השאר ניבא כי לורנצו דה מדיצ'י ואינוצנטיוס השני ימותו שניהם בשנת 1492, ומשהתקיימה נבואה זו העניק לו הדבר כוח עצום. בהשראתו הודלקו מדורות שאליהן השליכו תומכיו פרטי אמנות, בגדים וחפצי ערך. חבורות של ילדים יצאו לפי הוראתו לסרוק את העיר בחיפוש אחר ''דברי הבל'' שיש לשרוף. הוא קרא להולכים אחריו לחזור בתשובה, לחדול מחגיגות פריצות וממשחקים, מגזלנות וממלחמות נקם, ולשוב לקיום מצוות הדת. לא היו לו מעצורים כשתקף את הכנסייה. ''אפיפיורים ובישופים מדברים נגד גאווה ושאפתנות והם עצמם שקועים בהן עד לצווארם'', קרא ברתת, ''הם מטיפים לצניעות ומחזיקים פילגשים...הם חושבים רק על העולם הזה ועל ענייניו; לא אכפת להם מה קורה לנשמה''. הוא האשים אותם כי הפכו את הכנסייה לבית בושת ושמימסד כנסייתי מושחת זה משליך לכל הרוחות את כל דורשי הטוב והצניעות.

אלכסנדר ניסה להשתיק את תנועת המחאה באמצעות הטלת איסור על סאוונארולה להטיף. אבל הלה לא שעה להוראה וטען, לא פחות ולא יותר, כי אלכסנדר איבד את סמכותו כאב הקדוש ואף אין להחשיבו עוד כנוצרי. יתר על כן, הוא כופר, סוטה מדרך הישר ועל כן חדל מלהיות אפיפיור. אלכסנדר גזר עליו נידוי, אך הנזיר הפר גם את הגזירה הזו וערך עצרות המוניות לתמיכה בעמדתו. לימים התערער מעמדו של סאוונארולה גם בעירו ולאחר שלא עמד במבחן אש כלשהו נכלא בידי שלטונות פירנצה, עונה כדי להוציא מפיו הודאה באשמת מירמה, עונה שנית בידי האינקוויזיטורים של האפיפיור כדי להוציא מפיו הודאה בסטייה דתית ואז הוחזר לעירו כדי שהרשות האזרחית תוציא אותו להורג. ב-‏1498 ניתלה ולאחר מכן הועלה על המוקד לקול יללות ושריקות ההמון.

סאוונארולה לא היה היחיד. מטיפים, הדיוטות ונזירים נודדים עברו מעיר לעיר והטיחו האשמות חמורות בכמורה הבכירה של הכנסייה באוזני אלפי שומעים. דרשות אלה הסציימו בדרך כלל ב''חזרות בתשובה'' המוניות בעל נופך אקסטאטי, באופן דומה במקצת לזה המתקיים כיום בכנסיות אמריקניות מסוימות.

חייה של משפחת בורג'יה לא הופרעו במיוחד על ידי המחאות הקולניות הללו. אלכסנדר הוסיף להשיא ולבטל נישואין כרצונו, הכל בהתאם לתוכניותיו הפוליטיות. הוא החליט, למשל, להתקשר בקשרי נישואין עם משפחת המלוכה של נאפולי כדי לחזק את מעמדו שם ולשם כך ביטל את נישואי ביתו לוקרציה לג'ובאני ספורצה והשיאה לאלפונסו, יורש העצר הנאפוליטני. התואנה שמצא לשם כך הייתה שג'ובאני לא מימש את נישואיו, או במלים פשוטות יותר, היה אימפוטנט. ספורצה הכחיש בזעם ומחה בפומבי נגד הגירושין שנכפו עליו, אבל תחת הלחץ הכבד שהופעל עליו לא זו בלבד שנאלץ להסכים לגירושין אלא אף החזיר את נדוניית אשתו. ספורצה לא שתק גם אז. הוא האשים את אלכסנדר כי יזם את פירוק הנישואין עימו משום שהשתוקק לשכב עם לוקרציה, כלומר עם ביתו שלו.

באותה שנה נמצאה גופתו של בכור בניו החיים של אלכסנדר, חואן, כשהיא צפה במי הטיבר ובה תשעה פצעי דקירה. לחואן היו אויבים רבים, בין השאר בשל העובדה שאביו דאג להעביר לאחריותו נכסים רבים שהיו להם גם טוענים אחרים. הרוצח לא נמצא מעולם והדבר עורר לא מעט השערות וניחושים. החשוד המרכזי היה אחיו של חואן, צ'זארה, שנטען כי השתוקק לתפוס את מקום חואן כבן החביב על אביהם. השערה אחרת דיברה על כך שהיו יחסי עריות בין האחים לבין אחותם וצ'זארה רצח את חואן משום שקינא ביחסיו עם לוקרציה.

בשנת 1499 תבע מלך צרפת, לואי ה-‏12, את העברת כתר מילאנו לשושלת אורליאן, שעליה נמנה הוא עצמו. הייתה זו הפעם השנייה בתוך חמש שנים בה התערבה צרפת בענייני המדינות האיטלקיות, לאחר שב-‏1494 אף כבש צבא צרפתי את רומא והאפיפיור הושפל באורח חסר תקדים כמעט. הפעם דחף את לואי למעשה זה הארכיבישוף מרואן, שרצה להתמנות בעצמו כאפיפיור והאמין כי סיכוייו יגדלו אם תשלוט צרפת במילאנו. לואי פנה לאלכסנדר וביקש כי יכריז שנישואיו לאשתו העגומה והנכה ז'אן, אחותו של שארל השמיני, בטלים מעיקרם. זאת, כדי שיוכל לשאת את אן מברטאן, אלמנתו הנחשקת של שארל השמיני, במטרה לספח סופית את דוכסותה לכתר הצרפתי.

אלכסנדר מילא תפקיד ציני לחלוטין בפרשה זו. הוא התעלם מדעת הקהל בצרפת, שבזה למעשהו של לואי וגילתה אהדה למלכה הפגועה והמודחת. מבחינת אלכסנדר, הייתה הצעתו של לואי ה-‏12 בבחינת הזדמנות פז לקדם את עניינו של צ'זארה, שלאחר שפרש מכהונתו כקרדינל ביקש לשאת את ביתו של אלפונסו מנאפולי, שהתגורר בחצרו של מלך צרפת כבן חסותו של המלך. בתמורה ל-‏30,000 דוקאטים ולתמיכה בתוכניתו של צ'זארה, נעתר האפיפיור לבקשתו של לואי בדבר ביטול נישואיו והתיר לו לשאת את אן מברטאן. במסגרת העסקה קיבל הארכיבישוף מרואן קידום לקולגיום הקדוש והוכרז כקרדינל ד'אמבואז.

צ'זארה בורג'יה, בנו של האפיפיור. ציניקן מושחת וחסר מעצורים שלא היסס להורות אף על שחיטת גיסו

הייתה זו איוולת פוליטית. צ'זארה, ובידיו היתר הנישואין שניתן ללואי, הגיע לצרפת ושוחח עם המלך על מסע המלחמה שתכנן המלך לבצע למילאנו בתמיכת האפיפיור. השותפות החדשה בין אלכסנדר לצרפת, הסדר שהאפיפיור נתן לו יד למען בנו רע-המעללים, עוררה את חמתם של בני ספורצה, בני קולונה, שליטי נאפולי וכמובן ספרד, המתחרה הגדולה של צרפת על השפעה בתחומי המגף האיטלקי. שליחים מטעם ספרד ומטעם פורטוגל (שפעלה כמתווכת על פי בקשת הספרדים) ניסו לשנות את דעת האפיפיור והפעילו לחצים אינסופיים עליו ועל מקורביו. אחד מהם אף הודיע לאלכסנדר ישירות כי לבחירתו אין תוקף ותוארו כאפיפיור בטל ומבוטל. אלכסנדר הרותח הגיב באיום להשליכו למי הטיבר ואף הודיע לו במפורש מה דעתו על המלך והמלכה הספרדיים המתערבים בעניינים לא להם.

בינתיים התמוטטה תוכנית הנישואין של צ'זארה, לאחר שהנסיכה סירה להיענות לחיזוריו. הברית עם צרפת הועמדה בסכנה. אלכסנדר, שחשש מפני בידודו בין שונאיו, ניהל את כל פגישותיו כשמשמר חמוש מגן עליו. ברומא נפוצו שמועות כי המעצמות מסרבות להכיר בסמכותו וקרע צפוי בכנסייה. אבל מלך צרפת סידר לצ'זארה נישואין אחרים עם אחותו של מלך נווארה. אלכסנדר המרוצה הכיר, בתמורה, בתביעתו של לואי לגבי מילאנו ועשה יד אחת עם צרפת בברית עם ונציה, שהייתה תמיד מוכנה לצאת למלחמה נגד מילאנו. הצבא הצרפתי חצה את האלפים, כשהוא מתוגבר בשכירי-חרב שווייצריים ותקף את מילאנו. כשנפלה האחרונה, לא טרח אלכסנדר להסתיר את שמחתו – מה שעורר כלפיו זעם אדיר ברחבי אירופה. בעיצומן של כל המלחמות הללו פשו ברומא תוהו ובוהו, מכת גניבות, מעשי שוד ומקרי רצח רבים מספור.

צ'זארה החליט עתה לנסות ולהשתלט מחדש על אותם אזורים במדינת האפיפיור שגילו נטיות אוטונומיות מסוכנות. היו שסברו כי בכוונתו לכונן לעצמו ממלכה עצמאית משלו במרכז איטליה. סכומי העתק שהוציא על מסעות המלחמה שלו איימו לרוקן את קופת האפיפיורות. ככל שגילה כישרון במינהל ציבורי ותמך במשוררים ובציירים במגמה לטפח את האמנות בת-זמנו, היה מושחת ואכזר מאין כמוהו. הוא לא היסס לכרות את לשונו ואת ידו של אדם שנמסר לו כי סיפר עליו בדיחה. ונציאני שנחשד כי הפיץ עלון שבו השמיץ את האפיפיור נרצח והושלך למי הטיבר. מדי לילה התגלו ארבע או חמש גופות חדשות – בישופים, אנשי כנסייה רמי-מעלה ואחרים. כל רומא רעדה מפחד חייליו האלמונים וחסרי המעצורים של הדוכס צ'זארה. צ'זארה עצמו מעולם לא יצא את ביתו ללא מסכה על פניו. אכן, גם הוא ידע שמבקשי רעתו רבים מספור.

בשנת 1501 תקפו חמישה אנשים את בעלה השני של לוקרציה, אלפונסו. חייו ניצלו אבל הוא נפצע קשה. בעוד לוקרציה מטפלת בו במסירות, היה אלפונסו משוכנע כי צ'זארה הוא ששלח את תוקפיו וכי הלה מתכוון להשלים את מעשהו באמצעות רעל. יום אחד ראה בעד החלון את גיסו השנוא מתהלך בגן. הוא תפס קשת וחץ, ירה בצ'זארה, אבל לרוע מזלו החטיא. תוך דקות ספורות פרצו לחדר שומרי ראשו של צ'זארה ושיסעו אותו למוות בחניתותיהם. אלכסנדר, שאולי כבר נבהל בעצמו ממעשי בנו, לא הגיב על המעשה הברברי.

כל מעצור מוסרי לא עמד בפני האב התככן ובנו האכזר. לאחר מות אלפונסו ערכו השניים נשף שנודע לימים כ''בלט הערמונים''. אחרי ארוחת ערב מפוארת יצאו חמישים קורטיזאנות למחול בפני האורחים, תוך שהן פושטות את בגדיהן ונותרות עירומות. לאחר מכן פוזרו ערמונים בין הנברשות שהונחו על הרצפה והקורטיזאנות זחלו על ידיהן וברכיהן בין הנברשות וליקטו אותם, בעוד האפיפיור, צ'זארה ולוקרציה צופים, משועשעים, במתרחש. לאחר מכן קיימו הקורטיזאנות והאורחים יחסי מין ופרסים בדמות טוניקות וגלימות משי הוענקו לאלו שהצליחו לקיים יחסים עם הקורטיזאנות פעמים רבות יותר מן האחרים. בהמשך לאורגיה הזו הובאו לחצר הוותיקן סוסות וסוסים על מנת שיזדווגו שם, לקול צחוקם של אלכסנדר וביתו. השניים צפו גם בהצגה שערך למענם צ'זארה, בה ירה למוות בקבוצת פושעים שהובאו אף הם לאותה חצר.

ב-‏31 בדצמבר 1501 השיאו אלכסנדר וצ'זארה את לוקרציה בשלישית, הפעם ליורש העצר של בני ד'אסטה מפרארה. מייד לאחר הטקס המפואר בא שבוע של שמחה והוללות, משתאות, הצגות תיאטרון, מרוצי סוסים ומלחמות שוורים לציון התקשרותה של משפחת בורג'יה למשפחה האריסטוקרטית ביותר באיטליה. אלכסנדר עצמו העניק 100,000 דוקאטים מזהב לאחי החתן כנדונייתה של לוקרציה. כל אלה עלו כסף רב כל כך, שקופת האוצר התרוקנה כמעט כליל. כדי לממן את כל ההוצאות הללו יצר האפיפיור חמישים משרות כנסייתיות חדשות שנמכרו ב-‏780 דוקאטים כל אחת ובבת-אחת מינה תשעה קרדינלים חדשים, שמהם גבה סך הכול בין 120,000 ל-‏130,000 דוקאטים. באותה תקופה גם הלך לעולמו הקרדינל הוונציאני העשיר ג'ובאני מיקלה, לאחר יומיים שבהם התפתל מכאבי-בטן איומים. השמועה אמרה שצ'זארה הרעיל את מיקלה כדי להשתלט על כספו, ובין אם היה הדבר נכון ובין אם לאו – צ'זארה אכן השתלט על ירושת הקרדינל האומלל.

באוגוסט 1503 מת אלכסנדר. לפי אחד המקורות הוזמן עם בנו צ'זארה לארוחה אצל הקרדינל קורנטו. לאחר הארוחה חלו השניים (יש אומרים שלא במקרה). צ'זארה החלים כעבור כמה ימים, אבל אלכסנדר בן ה-‏77 לא התגבר על מחלתו ומת ב-‏18 באוגוסט. מקור אחר טוען כי קדחת הקיץ של רומא היא היא שהביאה עליו את סופו. סיפורי זוועה שנפוצו לאחר מותו סיפרו על גווייה שחורה ונפוחה ועל לשון המשתרבבת מפה מלא קצף. היה זה מראה מבעית כל כך עד שאיש לא העז לגעת בגווייה והיא נגררה אלי קבר באמצעות חבל שנקשר לרגליה. אמרו על האפיפיור כי זכה לשבת על הכס הקדוש לאחר שעשה הסכם עם השטן במחיר נשמתו (כפי שכתב גתה במחזהו המפורסם על פאוסט).

לוקרציה בורג'יה. השמועות אמרו ששכבה עם אחיה, ויתכן שאף עם אביה. משפחתה השיאה אותה שוב ושוב בהתאם לצרכיה הפוליטיים המשתנים

צ'זארה, למרות כל העוצמה שצבר, לא החזיק מעמד ללא נוכחותו של אביו. חודשים ספורים לאחר מות אלכסנדר (ולאחר מותו של יורשו החולה, פיוס השלישי), נבחר הקרדינל דלה רוברה לתפקיד הנכסף ונטל לעצמו את השם יוליוס השלישי. היה זה אויב ותיק של בני בורג'יה והמצוד אחר צ'זארה נפתח בכל עוז. הוא נכנע לספרדים הזועמים בנאפולי לאחר שהובטחה לו חרותו. אבל מיד לאחר מכן הפרו הספרדים את ההסכם והוא הושלך לכלא בספרד. כעבור שנתיים נמלט, הגיע לנווארה ולאחר שנה נהרג שם בקרב חסר כל חשיבות.

אלכסנדר היה אולי הדמות הבולטת ביותר במשפחת בורג'יה, משפחה ששמה הרע הלך לפניה במשך מאות בשנים. סיפרו עליו שנהג להזמין אנשים שלא אהב למקום משכנו, הכין להם ארוחה שופעת, ובסופה אמר להם שנותרה להם רבע שעה לחיות כי הורעלו. סיפרו עליו ועל צ'זארה כי היו מזמינים יריריבם פוליטיים לטקס מיוחד לחיסול הסכסוך, שבמהלכו היה בן בורג'ה חותך תפוח-עץ לשני חצאים שווים וכל אחד מהצדדים היה אוכל מחצית אחת; אלא שצידו של הסכין שחתך את המחצית שאכל האורח הייתה, בדרך כלל, מרוחה ברעל.

ללא כל ספק היה אלכסנדר, בהתנהגותו הנלוזה והמסואבת, אחד הזרזים היעילים ביותר של התעוררות תנועת הרפורמציה של מרטין לותר. יותר מכל אפיפיור אחר בן זמנו הוא תרם להשחתת המידות של הממסד הנוצרי. הוא התנהג כמי ששום מטרה מוסרית אינה עומדת לנגד עיניו וכמי שלא בא לשבת על הכס הקדוש אלא לשם השגת עוצמה פוליטית, השפעה מדינית וצבירת נכסים פיננסיים. ימי כהונתו היו רצופים באלימות בלתי פוסקת, מעשי רצח בכנסיות, גוויות צפות בטיבר, מלחמות סיעתיות, שריפות ומעשי ביזה, מאסרים, עינויים והוצאות להורג. כל אלה היו משולבים בשערוריות, אורגיות, מופעי בידור, מרוצים, תשומת לב כפייתית למחלצות ולתכשיטים וסחיטה מרבית כמעט של קופת האוצר כדי לממן את כל אלה. השנאה, שאט-הנפש והפחד שעורר היו חסרי-תקדים במפלצתיותם. על רומא בשלטונו של אלכסנדר השישי אמר אגידיו מוויטרבו, ראש המסדר האוגוסטיני ודמות מרכזית בתנועת הרפורמה: ''אין בה לא חוק ולא רוח הקודש; הזהב, הכוח וונוס שולטים בה''.

חלק הארי של החומר למאמר זה מקורו בספרה של ברברה ו. טוכמן, ''מצעד האיוולת''[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
פריחה תרבותית תחת שלטון עריץ [חדש]
דפנה   שבת, 06/05/2006 שעה 18:29
הוא לא היה השליט-העריץ היחידי באיטליה בכ''ז תחת שלטון העריצות באיטליה, של אתה תקופה פרחה תרבות הרנסנס. האין זה פרדוקסאלי?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פריחה תרבותית תחת שלטון עריץ [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/05/2006 שעה 18:53
בתגובה לדפנה
אתר אישי
אסור לשכוח שאלכסנדר היה בן למשפחת אצולה. משפחות כאלה היקנו לבניהן, בדרך כלל, חינוך איכותי יותר מהממוצע ומודעות גבוהה מאוד לצורך של האריסטוקרטיה לטפח את האמנות. הדבר היה מקובל בחצרות רבות של קיסרים, מלכים, רוזנים ודוכסים ומשפחת בורג'יה לא יצאה, כנראה, מכלל זה. אגב, יורשו של אלכסנדר בתפקיד, יוליוס השלישי, נחשב לגדול המטפחים של אמנות הרנסאנס - וגם הוא לא היה בדיוק דמוקרט גדול בשיטותיו.

כששלטון מכיר בחשיבותה של יצירה אמנותית כחלון ראווה תרבותי וכגשר אל ההמונים מחד ואל מעצמות זרות מאידך, לא מן הנמנע שהוא ייתן אפשרות לביטוי עצמי רחב. זאת, כמובן, בגבולות ברורים מאוד. גם ערים-מדינות כפירנצה, מילאנו ואחרות לא נשלטו תמיד על ידי משטרים דמוקרטיים, ובכל זאת מימנו ראשיהן את היצירה האמנותית בה. מבחינתם היה זה חלק מהמאמץ להתחרות תרבותית במדינות שכנות. יתר על כן, בל נשכח שחלק גדול מהיצירה הקלאסית של אותם זמנים היה מבוסס על יצירות תנ''כיות ולא כלל התרסה בוטה נגד השלטון. לפיכך, לא היה בטיפוחה שום סכנה מיוחדת כלפי השליטים.

גם בתקופה המודרנית לא חסרות דוגמאות כאלה. טולסטוי הפציפיסט כתב את ''מלחמה ושלום'' שלו בתקופת השלטון הצארי שראה בו התגרות בלגיטימיות שלו. ''אניית הקרב פוטיומקין'', יצירת המופת הקולנועית של סרגיי אייזנשטיין, נוצרה ב-‏1925, בתקופת השלטון הבלושביקי בברית המועצות. נכון שהסרט שירת את מטרותיו התעמולתיות של המשטר הסובייטי, אבל הוא היה עדיין יצירה נפלאה, שעד היום מונים אותה בין עשרת הסרטים הגדולים של כל הזמנים.

כך שאלכסנדר לא היה חריג בעניין זה. הרי האמנים לא היוו עליו איום כלשהו, ומאידך גיסא יכול היה להתגאות ביצירתם כלפי חוץ ולפאר את חצרו בתמונותיהם, בפסליהם, בבנייניהם ובמלבושיהם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פריחה תרבותית תחת שלטון עריץ [חדש]
דפנה   יום א', 07/05/2006 שעה 6:19
בתגובה לאורי קציר
בשלטונם של עריצים אין מניעה ליצירות דופן כאלה או אחרות, בזמן מהזמנים לפרוח. כאן מדובר בתפנית, בחדשנות, בחזרה וסגידה לעידן פגאני. הרנסנס פותח את עידן הזמן החדש בתולדות הימים. באיטליה של שלטון עריצים יש מקבץ יוצא דופן בזמן ובמקום (בעיקר בפירנצה) של כישרונות במגוון תחומים רחב, ביניהם גם המאיימים על הכנסייה. גלילאו היה איש מדע, שכממשיך קופרניקוס, איים ממש על דרכה של הכנסייה, ואף הועמד לדין האינקוויזיציה (פעמיים!!). בכ''ז יש לו בסתר תמיכה אפיפיורית ממסדית. גלילאו לא הועלה על המוקד כאשר הנזיר המטיף, החסוד סבונרולה נרדף עד לסופו המר. בכ''ז פראדוכסאלי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פריחה תרבותית תחת שלטון עריץ [חדש]
אורי קציר   יום א', 07/05/2006 שעה 9:19
בתגובה לדפנה
אתר אישי
אני לא בטוח לגבי ההשוואה הזו, דפנה. גלילאו אמנם לא הועלה על המוקד, אבל אין לשכוח כי הוא היה מדען שהגיע למסקנותיו ופרסם אותן באופן אישי מאוד. סאוונארולה, לעומתו, לא היה נזיר מתבודד רגיל אלא ערך עצרות שבהן נכחו אלפים, אם לא רבבות, של תומכים. העצרות הללו הזכירו במידה רבה את מה שהתרחש באיראן בתקופת המהפכה החומייניסטית: נאומים חוצבי להבות, אקסטזה מוחלטת של הקהל ומחוייבות רגשית ואידיאולוגית עצומה מצד השומעים לפעול ברוח דברי המטיף. סאוונארולה, במלים אחרות, היווה איום פוליטי מיידי ולכן טופל ככזה. לגלילאו לא היו שום גייסות.

אם נחזור לרגע לאלכסנדר הששי, הרי שהפחד ממנו וההתקוממות נגד כל מה שייצג מזכירים, במידה רבה, את תהליך הדה-סטאליניזציה שעבר לפני כמה עשרות שנים על ברית המועצות. ההבנה, שהתחדדה במשך שנים ארוכות של שלטון עריצות מושחת, שהמשכו של שלטון כזה יביא לקריסת היסודות החברתיים העמוקים ביותר, חייבה פעילות למיגורן המיידי של השיטות בהן השתמש אותו שלטון עצמו. במקרה של הפוסט-סטאליניזם זה עבד. במקרה של הנצרות הממוסדת, זה לפחות הביא לתקומתה של תנועת הרפורמציה בהנהגת מרטין לותר.

חשוב לזכור שלנצרות כמו רפורמטורים שיצאו נגד המימסד המושחת והרקוב שלה עוד לפני לותר - ג'ון ויקליף, ויליאם איש אוקאם, יאן הוס ואחרים. גם בני תקופתו האחרים היו פעילים מאוד בהקשר של הטחת האשמות באותו מימסד רקוב ותביעה שישנה את דרכיו הנלוזות: ארסמוס, יוהן קלווין, אולריך צווינגלי ודומיהם ניזונו כולם מאותה רוח מחאה ששטפה מדינות קתוליות רבות מזה מאות שנים בתגובה לעריצות ולריקבון של האפיפיורים. אלכסנד הששי, כאמור, היה האפיפיור שיותר מכל הוכיח להמוני השומעים של אותם רפורמטורים שדבריהם נכונים ושדרוש שינוי מקיף, עמוק וכואב בהתנהלות הכנסייה. זו הסיבה שהרפורמציה נחלה הצלחה מסחררת זמן קצר למדי לאחר שמת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חביביו של מקיאוולי [חדש]
קרפד   יום א', 07/05/2006 שעה 14:26
ב''הנסיך'' לא חוסך האחרון בתשבוחות למשפחה המתולעת הזאת, בהצגתם כאפופי ''מידות טובות'': טוב במובן המקיאוולי that is.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חביביו של מקיאוולי [חדש]
אורי קציר   יום א', 07/05/2006 שעה 15:11
בתגובה לקרפד
אתר אישי
אמת ויציב. אני מצטט כאן מתוך הערך בוויקיפדיה העוסק בחייו של ניקולו מקיאוולי (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%9...):

''ב־1500 נשלח מקיאוולי לצרפת על מנת לקבל את תנאיו של לואי השביעי מלך צרפת, להמשך המלחמה כנגד פיזה; מלך זה, במהלכיו באיטליה, עשה חמש טעויות קשות במדיניות שסוכמו ב''הנסיך'', ואלה גרמו בסופו של דבר לגירושו מאיטליה. הוא גם זה שהציב את פירוק נישואיו כתנאי לתמיכתו באפיפיור אלכסנדר השישי, דבר שהוביל את מקיאוולי לכתוב את דעתו לגבי אמונתם של נסיכים.

''מקיאוולי היה מאוד מעורב באירועים שקמו כתוצאה מהשאיפות של האפיפיור אלכסנדר השישי ובנו, צ'זארה בורג'ה (שנודע גם כ''הדוכס ולנטינו''), ודמויות אלו תופסות מקום משמעותי ב''הנסיך''. מקיאוולי אינו חושש לציין את מעשיו של הדוכס כמועילים ביותר למי שמנסה להחזיק במדינה לאחר שאחז בה; לדעתו, המהלכים של צ'זארה בורג'ה היו מוצלחים ביותר, עד שיש אומרים כי צ'זארה הוא ה''גיבור'' של ''הנסיך''. אך ב''הנסיך'', מומשל הדוכס גם לזה שעולה לגדולה בשל עלייתם של אחרים, ולכן גם נופל עימם; שעושה כל מה שאדם חכם היה עושה מלבד זה שיציל אותו; שמוכן לכל המקרים שיקרו מלבד זה שאכן קורה, ושכאשר הכשרונות שלו אינם מחזיקים יותר, טוען כי לא היה הדבר באשמתו, אלא מקרה שלא ניתן היה לחזות אותו מראש''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זו הגדולה של מיקאוולי [חדש]
דוד   יום א', 07/05/2006 שעה 16:02
בתגובה לקרפד
הוא לא מתעסק בזוטות כגון מוסר.
הוא צתיג שיטה לשליט כיצד ישלוט בצורה הכי טובה בשבילו.
האם זו הדרך המסרית? הוא לא מתעסק בזה כרגע!(ונראה לפי ה''עיונים'' שזו לא הדרך לדעתו), הוא מתעסק בדרך האידאלית מבחינת השליט.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זו הגדולה של מיקאוולי [חדש]
אליאנורה   יום א', 07/05/2006 שעה 22:57
בתגובה לדוד
אכן,כאן נוטים האנשים לשפוט את מאקווילי בלא לדעת את הפרטים.

''הנסיך'' נכתב כחוברת הדרכה לבן של הדוכס ''מדיצ'י''.
הוא מפרט דרכים אפשריות לתפוס שלטון ולהחזיק בו.
מוסר וחוק לא מוזכרים בו,בנוגע לאלו יחליט המשתמש במדריך בעצמו.
אגב המשמעות של''VIRTO'' אינה ''מידות טובת'' היא ''שילוב של מזל,ראיית הנולד והאומץ לפעול''.
זו טעות שרבים עושים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זו הגדולה של מיקאוולי [חדש]
קרפד   יום ב', 08/05/2006 שעה 0:40
בתגובה לאליאנורה
''הנסיך'' אינו ''manual'' במובן הפורמאלי שאנו מכירים, דהיינו טקסט הדרכתי שמסביר על מערכת ההפעלה של עיר המדינה שזה הרגע ''רכשת'', אדרבא ואדרבא, מקיאוולי מראה (בצורה מרומזת אמנם) שלמוסר אין שום תפקיד בהכרעות משמעותיות הנוגעות בשלטון.
במילים אחרות: מוסר אינו מופיע בחיבור האמור, לא עקב שיקול טכני-המחבר אינו מעוניין לגעת בנושאים שהם אופטופיק לגבי החיבור- אלא כיוון שהמחבר מוצא ענייני מוסר כאופטופיק לנושא האמור!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זו הגדולה של מיקאוולי [חדש]
אליאנורה   יום ב', 08/05/2006 שעה 16:15
בתגובה לקרפד
אולי זה התרגום שיש ברשותי (שלפי דעתי הוא לא רע בכלל) אבל הוא כתוב ממש כמו חוברת הדרכה, ראשי הפרקים קרויים
''אלו מינים הם בנסיכויות ובאלו דרכים הן נקנות (פרק ראשון)''
''על נסיכויות העוברות בירושה(פרק שני)''
''כיצד יש לשלוט בנסיכויות או ערים ,שעד כיבושן חיו על פי חוקיהן שלהן(פרק חמישי).וכן הלאה.
הוא מפרט בפני הוקרא מה יש לעשות וכיצד ,מפרט מספר דרכים ואת יתרונותיהן או חסרונותיהן על פני אחרות.
לפי דעתי אין כאן איזכור למוסר פשוט מכיוון שהוא לא ראה לנכון להכניס את המוסר האישי שלו לתוך טקסט שעסק בטכניקת שילטון,אבל זה בשום פנים ואופן לא אומר שהוא ראה במשפחה הזו משפחה בעלת מידות טובות.
למעשה בכמה וכמה חלקים של הספר הוא מזכיר את השמועות על גילוי העריות ושאר התואבות שנזכרות כאן במאמר.
(מזכיר במאמר מוסגר,הוא מחווה על זה דעה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

האדם השלישי [חדש]
יונתן   יום ב', 08/05/2006 שעה 14:40
רק שני קוריוזים קטנים.

משפחת בורג'יה נתנה את השראתה למשפט המפורסם מהסרט ''האדם השלישי''. שם בסרט, הדמות הארי ליים (אורסון וולס), אדם חסר מוסר וחסר עכבות, אומר לגיבור הסרט בהצדקתו את התנהגותו הלא מוסרית - (תרגום מילולי חופשי)

''איטליה שהייתה תחת שלטון בורג'יה למשך שלושים שנה עברה מלחמות, טרור, רציחות ושפיכת דם. אבל הביאה לעולם את מיכאלנג'לו, דה-וינצ'י והרנסנס. ואילו שוויץ ששרתה באחווה, בדמוקרטיה ובשלום למשך 500 שנה, מה הביאה לעולם? שעון קוקיה...''

פרט לכך משפחת בורג'יה תרמה גם קדוש והוא סנט פרנסיס בורג'יה (1510-1572), שהיה נכדו של ג'ובאני (בנו של רודריגו) שמוזכר במאמר. במקור הוא היה דוכס בספרד, אך ויתר על כל רכושו לבנו והצטרף למסדר הישועים. בהמשך הוא הפך לראש מסדר הישועים בספרד, והאחראי על המיסיון בכל העולם (1554). הוא חי בצניעות אך היה בעל עוצמה לא פחותה מזו של האפיפיור אלכסנדר השישי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

האדם השלישי [חדש]
אורי קציר   יום ב', 08/05/2006 שעה 15:14
בתגובה ליונתן
אתר אישי
תודה על הסצינה מתוך ''האדם השלישי''. אני זוכר את הסרט הזה היטב. אגב, הארי ליים (בגילומו של אורסון וולס) נבחר פעם אחר פעם לאחד ה''רעים'' היותר מוצלחים שנראו אי-פעם בקולנוע.

לגבי פרנסיסקו בורג'יה שהוכרז כקדוש - נכון מאוד. ואף יותר מכך: דודו של אלכסנדר הששי, האפיפיור קליקסטוס השלישי, נחשב דווקא לאדם רב-חסד. לא שהוא נקי מנפוטיזם בוטה, אבל ככל הנראה הוא היה קצת יותר ''נוצרי'' בהליכותיו מאחיינו רב המעללים.

ופרטים עליו ניתן ללמוד מהאנציקלופידה הקתולית: http://www.newadvent.org/cathen/03187a.htm
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רק תיקון קל [חדש]
ההוא מימין   יום א', 24/12/2006 שעה 19:05
דלה רוברה הפך לאפיפיור יוליוס השני, ולא השלישי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שרון   יום ג', 24/04/2007 שעה 22:29
הקרדינל דלה רוברה, שלימים היה לאחד מפטרוני האמנות הגדולים של הרנסנס (אחראי בין השאר לחידוש כנסיית סט. פייטרו ע''י ברמנטה ולפרוייקט הקבר המגלומני שלו עצמו שתוכנן ע''י מיכלאנג'לו), היה לאפיפיור יוליוס ה-‏2 (ולא השלישי, כפי שכתוב).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אצל מי האמת ההיסטורית [חדש]
התוהה   יום א', 19/04/2009 שעה 16:18
יהודה בלו (הטרחני) מפרסם סיפור שונה בהרבה פרטים

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תיקון טעות.. [חדש]
בן ללאום היהודי   שבת, 30/04/2011 שעה 0:02
כתבת ''..אלה שבן הגזע היהודי הוא..''

הרשה לי לתקן אותך בטעות הנפוצה הזאת - יהדות אינה גזע אלא לאום. ולראיה, יהודי ממוצא אתיופי ויהודי ממוצא רוסי אינם וגם לא יכולים להיות בני אותו הגזע.

כמו כן, כל אדם החושק להתגייר יכול לעשות כן, ולא משנה אם הוא סיניפרסיטורקיאנגלי.

בכל אופן, תודה על המאמר היפה :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
בני   יום ב', 30/05/2011 שעה 17:14 אתר אישי
ע''פ הרושם המוצג אינו נוגע בכל הדברים החשובים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אלמוני   יום ב', 20/08/2012 שעה 10:51
יוליוס השני לא השלישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©