על תיבות וראשיהן
יום ו', 07/04/2006 שעה 0:34
מערכת הבחירות לכנסת ה-‏17 כבר מאחורינו אבל חלק מבנות הקול שלה עודן מהדהדות כאן. אמירה מטופשת של שני רבנים תומכי ש''ס במהלך עצרת המונים בתל אביב קבעה שהמילה עמלק היא ראשי התיבות של המפלגות עבודה, מרצ, ליכוד וקדימה. שטות זו יצא ממנה מתוק בכך שהציתה אצלי את הרצון לומר כמה מלים על ראשי תיבות. לא, לא אלה הבנאליים נוסח דו''ח ומג''ד ותפו''ז ואחרים, אלא ראשי תיבות שאני עושה בהם שימוש פרטי בהחלט, כמעט ביני לביני, משום שהם פרי דמיוני ואינם מקובלים בשימוש בקרב הציבור. ובכן, הרי לכם כמה רעיונות לנוטריקונים מקוריים

באחת האתנחתאות היותר מוזרות של מערכת הבחירות לכנסת ה-‏17 תיעדו כלי התקשורת כנס שערכה תנועת ש''ס בהיכל נוקיה בתל אביב. מנחה העצרת, הרב רפאל כהן, אמר מעל הבמה בשמו של הרב המקובל בניהו שמואלי, כי המילה עמלק היא ראשי התיבות של עבודה, מרצ, ליכוד וקדימה. מדובר, ללא ספק, באדם שמפרש נכונה את השם המוזר הזה, עמלק, המוזכר בתנ''ך אי אלו פעמים. זה האיש שאינו מטיל ספק בכך שעמלק (65 מנדטים) הוא השולט במדינת ישראל של ימינו.

הוגה הק.ר.צ.י.ה, בני בגין

עכשיו הכל ברור. אנשי ארבע המפלגות האלה הם הם שזינבו בבני ישראל באותה תקופת נדודים במדבריות ערב. אם לא היו אלה פרץ, ביילין, נתניהו ואולמרט, ודאי היה זה הרכב כלשהו של אבות-אבותיהם. עם זה שנקרא בנבואת בלעם ''ראשית גויים'', הוכרז כאויבו הנצחי של עם ישראל מדור לדור, וישראל מצווים למחות אותו מתחת השמים. ''תִּמְחֶה אֶת-זֵכֶר עֲמָלֵק, מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם'' נאמר בספר דברים. על פי הרמב''ם מלחמה זו בעמלק הינה בגדר של מלחמת מצוה. שמואל הנביא העביר לשאול הוראה אלוהית למחות את זכר העם הזה כליל: ''לֵךְ וְהִכִּיתָה אֶת עֲמָלֵק וְהַחֲרַמְתֶּם אֶת כָּל אֲשֶׁר לו וְלא תַחְמל עָלָיו, וְהֵמַתָּה מֵאִישׁ עַד אִשָּׁה מֵעלֵל וְעַד יונֵק מִשּׁור וְעַד שֶׂה מִגָּמָל וְעַד חֲמור''. נכון מאוד: כולל נשים, תינוקות ובעלי חיים. כששאול חמל על אגג, הרג שמואל את השבוי בעצמו. המן היה אף הוא מצאצאי אותו אגג ומרדכי ואסתר קיימו בו ובעשרת בניו את מצוות ההשמדה. בשל קשר זה נהוג לקרוא בשבת זכור - היא השבת שלפני פורים - את פרשת זכור, (דברים פרק כ''ה י''ז-י''ט) המזכירה לישראל את חובת מחיית זכר עמלק. ככל הנראה התקנא אותו בניהו שמואלי, המגדיר עצמו כמקובל, בשמואל הנביא. דין שלי יחימוביץ' כדין אגג העמלקי וגורל סילבן שלום כזה של המן הרשע. הומניסט השמואלי הזה, מה יש לומר. עתה לא נותר לש''סניק המצוי אלא לבדוק מה ניתן לעשות כדי למחות את זכר העמלקים המודרניים מן הארץ.

אגב, ראשי תיבות בעברית ידועים כבר בתלמוד. כך לדוגמה הם מביאים (שבת קה, ב) לדוגמה את סיפורו של שמעי בן גרא שקילל את דוד המלך, וכאשר דוד אמר עליו ששמעי קללו ''קללה נמרצת'', דורשים חכמי התלמוד את המילה ''נמרצת'' כראשי תיבות ל נואף, מואבי, רוצח, צורר, תועבה. יהודים השתמשו בראשי תיבות גם לציון שמות משפחה של אנשים ממוצא של שבט לוי שנחשב ליחוס מכובד, כמו אזולא''י (אשה זונה וחללה לא יקחו), כ''ץ (כהן צדק), סג''ל (סגן לויה), בלו''ך (בני לוי כולנו) ועוד רבים.

אבל לא על שטויותיו של שמואלי (ששואף, אגב, להיות הסמכות התורנית הבכירה באותה מפלגה) או של שלוחו רפאל כהן באתי לדבר כאן. העובדה שלשני אלה יש סמיכה לרבנות אינה הופכת אותם לחכמים גדולים או לאצילי נפש. מה שכן, שני האדונים הללו העלו את הנושא היצירתי של המצאת ראשי תיבות מוזרים ומשעשעים על סדר היום.

מדי פעם עולים לי בראש כל מיני נוטריקונים משעשעים של גופים או של מצבים שאנו חיים ביומיום, אבל לא עולה בדעתנו לתת להם קיצור מתאים. כך, למשל, יצא לי פעם להבחין שראשי התיבות של ''המוסד לביטוח לאומי'' הן, בפשטות, המובט''ל. ברור שהגוף הזה לא יאמץ את ראשי התיבות האלה בעתיד הקרוב (וגם לא את ביטו''ל, ר''ת של הקיצור המקובל ''ביטוח לאומי''), אבל לא יזיק לעשות בהם שימוש סונט ומשעשע מדי פעם. משהו בדומה לבני בגין, שבעבר הגדיר את חברי סיעת מודעי שפרשה מהליכוד (וכללה גם את אברהם שריר, פנחס גולדשטיין, פסח גרופר ויוסי גולדברג) ונרשמה בשם ''הסיעה לקידום הרעיון הציוני הכללי'' (או משהו דומה לזה), בקיצור הקולע ''הקרצי''ה''.

בניין המוסד לביטוח לאומי. יום אחד אולי יתנוסס עליו השלט עם ראשי התיבות מ.ו.ב.ט.ל

בשנים האחרונות אני עובד ברשות ניירות ערך, כך שפיתחתי לי מילון פרטי של קיצורים לערימת המושגים המקצועיים שהיא חלק מהיומיום שם. החוק המסדיר את נושא קרנות הנאמנות במדינה קרוי ''חוק השקעות משותפות בנאמנות''. הגירסה שלי - ''חוק השמנ''ת''. את התקנות המאפשרות להקצות ניירות ערך ללא צורך בתשקיף לקבוצת אנשים קטנה ושקרויות בעגה המקצועית בקיצור רב ''תקנות הקצאות פרטיות'' (ומכיוון שמדובר בקבוצה קטנה, מדובר לעתים קרובות גם בלא מעט כסף), אני מכנה בשוטף ''תקנות הקצפ''ת''. את ''הרשות למלחמה בהלבנת הון'' אפשר בפשטות לכנות ''רמל''ה''. קצין הרפואה של פיקוד הדרום הוא קרפ''ד. וכן הלאה.

שלא לדבר על בני אדם שראשי התיבות של שמם יוצרים, לעתים קרובות, תצורות נאות למדי. ניקח כמה פוליטיקאים כדוגמה. שלי יחימוביץ' היא שלי''ח. רפי איתן מהגימלאים מסתדר לא רע כרפת''ן, מה שמתיישב אסוציאטיבית עם הכינוי שהודבק לו עוד בימי הפלמ''ח. נתן שרנסקי בוודאי יאהב את ראשי התיבות שלו, נש''ר, המזכיר את אחד מכינויי הרמב''ם. יולי תמיר היא בפשטות יות''ם. גם שמו של חיים רמון יוצר ראשי תיבות של דמות תנ''כית, חיר''ם, הוא מלך צור שסייע לשלמה המלך בבניין המקדש. נאדיה חילו היא נחי''ל. שלום שמחון הוא שלו''ש. משולם נהרי מש''ס הוא משונ''ה. משה גפני מיהדות התורה הוא מג''ף. בראשי התיבות של נעמי בלומנטל ואפרים סנה עדיף לא לגעת.

אני מזמין את כל מי שרוצה לתרום לשעשוע הזה להכניס כאן ראשי תיבות מיוחדים ובעלי קריצה משועשעת. (ההודעה הזו אינה תקפה למי שבחוסר הומור אופייני מתכוון להעיר לי על כך שאבטלה אינה דבר מצחיק, וכדומה).


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
הקב''ה   דודו בן עמי   יום ו', 07/04/2006 שעה 20:33   [הצג]
אזולאי   בני   שבת, 08/04/2006 שעה 0:52   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   הצנ''ע   שבת, 08/04/2006 שעה 10:00   [הצג]   [3 תגובות]
משמעות של ר''ת של מפלגות   יונתן   יום ו', 14/04/2006 שעה 0:57   [הצג]   [2 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©