צופן וויניץ: כתב היד המוזר ביותר בעולם/ אלי אשד
יום ד', 15/03/2006 שעה 0:24
מי כתב את כתב היד של וויניץ? אולי היו אלה חייזרים שביקשו להעביר לנו מסר בעברית קדומה ומוצפנת? ואולי חיברה את הטקסט רוזנת הדמים מהונגריה שרחצה בדם נערות צעירות? ואולי זה בסך הכל חיבור של ליאונרדו דה וינצ'י, עם המלצות מאוירות כיצד לסבן את עצמך טוב-טוב באמבטיה? כתב היד של וויניץ, על שפתו המסתורית ואיוריו המוזרים, מתעתע בחוקרים כבר מאות שנים. אינספור השערות שהועלו בהקשר זה לא אומתו מעולם באופן המניח את הדעת. מאמר אורח של אלי אשד, המתאר את סיפורה של חידה שרק הולכת ותופחת עם השנים


זהו כתב היד המסתורי ביותר שהתגלה אי פעם. כתב יד הכתוב בלשון אירופית רגילה לכאורה אך למעשה בלתי ניתנת לפענוח. כתב יד המאוייר בציורים ביזאריים ביותר של נשים עירומות, ערפיליות ומערכות כוכבים ואיש אינו יודע המשמעות של כל זה. טובי המפענחים שברו את ראשם בניסיון לפצח אותה, ועל פי האגדות אחד מהם, פרופסור מפנסילבניה, אף שילם על כך בשפיות דעתו.

חישבו, כהשוואה, על משפט פרמה. במשך מאות שנים נחשב משפט זה לקשה ביותר להוכחה בתחום המתמטיקה. במשך מאות שנים עמד משפט פרמה איתן בפני מאמציהם של טובי המתמטיקאים להוכיח אותו עד לשנים האחרונות ממש. כתב היד של וויניץ הוא מקביל מדויק של משפט פרמה, ובתוספת חינם הוא גם ביזארי מעבר לכל דמיון. ייתכן והוא חושף סודות קוסמיים של תרבות קדומה וייתכן שאינו אלא זיוף גאוני מהמאה ה-‏16.

סיפורו של כתב היד נקרא כמו חלומו הרטוב של סוחר הספרים למצוא ספר מסתורי שיהווה מפתח לעושר גדול. אלא שהספר הנ''ל הוא כל כך מסתורי שעושר גדול עוד לא יצא ממנו לאף אחד. רק מסתורין עמוק אופף אותו, אם כי ברור שמי יצליח לבסוף לפענח אותו יזכה לפירסום עולמי מעבר לחלומותיו הפרועים ביותר.

כתב היד של וויניץ נחשף לראשונה ב-‏1912 בידי סוחר ספרים אמריקני ממוצא פולני בשם וילפריד וויניץ שגילה אותו בארגז ישן בבית הספר הישועי במונדרגון שבאיטליה (היו אף שחשדו כי וויניץ גנב אותו משם). וויניץ קבע כי מעולם עוד לא נראה כתב יד דומה לזה. אולי אף היה זה זיוף של וויניץ עצמו. לאיש, מסתבר, היו חיים מעורפלים ביותר. הוא היה מקורב לחוגי המהפכנים הפולניים, היה פעיל מהפכני ברוסיה ואף נאסר וישב בכלא הרוסי. ככל הנראה, היה בעל קשרים הדוקים עם חוגי ביון. אשתו, אתל, הייתה תקופה מסויימת מאהבתו של סידני ריילי, הסוכן הבריטי האגדי ששימש כשהראה לדמותו של ג'יימס בונד. וויניץ ואתל היו שניהם חובבי ספרים ובעלי רקע בכימיה. לפיכך, היו שסברו כי השניים זייפו את כתב היד כדי למכרו לאספנים ולחסל בכך את קשייהם הפיננסיים. ואולם, לאחרונה התגלה מכתב בחתימת האלכימאי ברסקיוס מהמאה ה-‏17, המוכיח כי כתב היד היה קיים כבר אז ומכל מקום הוא אינו זיוף מודרני.

כתב היד, שנקרא מאז על שמו של וויניץ, הוא בן 204 עמודים ובמקור כנראה היו בו 28 עמודים נוספים, אלא שהללו אבדו בינתיים. במבט ראשון הוא נראה ככתוב בכתב יד רגיל של ימי הביניים או של תקופת הרנסאנס, אבל למעשה הכתב נראה במבט נוסף כצופן כלשהו. לצד הכתב הלא מפוענח, מכוסים העמודים בציורים של צמחים מוזרים שחלקם אינם מוכרים לבוטנאים; בדיאגרמות אסטרונומיות של כוכבים וערפיליות כפי שהם נראים מטלסקופ; באיורים של תאים כפי שהם נראים ממיקרוסקופ; ובסימני מזלות אסטרולוגיים שונים מאוכלסים באנשים עירומים מוזרים ומוקפים בנשים ערומות האוחזות בידיהם כוכבים. יש שם גם ציורים של נימפות ערומות ועליזות, חלקן חובשות כתרים לראשן, כשהן מתרחצות באמבטיות ירוקות המוקפות במכשור מוזר של צינורות שנראים יותר כחלקים אנטומיים של גופות ולא כמכשירים הידרואליים. הרושם הכללי הוא שהתמונות מצויירות בסגנון אירופי.


הקיסר וכתב היד

מקורו של כתב היד היה נשאר מסתורין מוחלט עבור וויניץ' אילולא מכתב שנלווה אליו ושתוארך ל-‏1 באוגוסט 1666. המכתב נכתב בידי ג'ון מרקוס מרסי, הרקטור של אוניברסיטת פראג, ויועד למלומד הישועי מפורסם אתנסיוס קירשר. אותו קירשר, שנודע בתחומי הידע והלימוד המגוונים שלו ושהכיר רבים ממלומדי התקופה, נודע בין השאר כמי שעסק בפענוחו של כתב החרטומים המצרי (אם כי שיטתו הוכחה בדיעבד כשגויה לחלוטין) ונחשב כמומחה הבכיר ביותר לפענוח כתבי יד לא מובנים. הספר נשלח אליו, ככל הנראה, נשלח אליו כדי שינסה לפענח אותו בעצמו. אפס, קירשר נכשל. אולי משום כך הוא אף אינו מזכיר אותו כלל במכתביו המרובים. קירשר העביר אותו לקולג' הישועי ברומא, המקום ממנו הגיע לבסוף לידיו של וויניץ.

במכתב סיפר מרסי לקירשר על כתב היד, שלדבריו נקנה בידי הקיסר ההאבסבורגי בן המאה ה-‏16 רודולף השני תמורת 600 דוקאטים (בערך 30 אלף דולאר היום), סכום עצום באותה התקופה. מרסי סיפר שהספר נמכר לרודולף בידי אדם (שאת שמו לא ציין) שייחס את כתיבתו לפילוסוף והמדען האנגלי המפורסם רוג'ר בייקון. אולם מרסי עצמו לא ידע אם זה יש אמת בדברי המוכר.

מהפכן, סוכן חשאי, סוחר בספרים עתיקים. וילפריד וויניץ

בשנים האחרונות התגלה שלפני שכתב היד הגיע לידי מרסי הוא היה ברשותו של אלכימאי בשם ג'ורגיוס ברסקיוס שניסה לברר את משמעותו ללא הצלחה עם קירשר. רק לאחר מותו של ברסקיוס עבר הספר לידידו הטוב מרסי, שמצידו שלח אותו לקירשר. קישר עצמו ביקקש כבר שנים לרכוש את הספר מידי ברסקיוס, אך נכשל. עתה האיר לו המזל את פניו.

מכתבו של ברסקיוס, שהתגלה רק לאחרונה באוסף הענק של מכתבים ששלח (וקיבל) קירשר למלומדי אירופה, מצטייר כהוכחה שהספר (והמכתב שהתלווה אליו) אינו זיוף מאוחר יותר כפי שהוצע.

מי הביא את כתב היד המוזר לקיסר רודולף? מהיכן? הקיסר נודע בחיבתו לעל-טבעי. האסטרונום יוהנס קפלר, ששירת אצלו כאסטרולוג, והנזיר ג'ורדנו ברונו, שטען שיש אינספור תרבויות ביקום, שהו אצלו. באותה תקופה שימש המהר''ל כרבה של קהילת פראג. גם על איש זה נשמעו סיפורים הקשורים בעל-טבעי. למשל, שיצר גולם מאדמה והפיח בו חיים.

גם על רוג'ר בייקון, גאון רב-תחומי שבין השאר היה אולי האדם הראשון שדיבר על המצאות טכנולוגיות של העתיד ועיבד נוסחה ששימשה לייצור חומר הנפץ, הסתובבו לא מעט סיפורים על-טבעיים. סיפרו עליו שעסק בכשפים ובדומה למהר''ל הצליח ליצור ראש אדם (או אדם מלאכותי שלם) ועימו ניהל שיחות ארוכות.

וויניץ שיער שכתב היד הגיע לקיסר דרך המכשף האנגלי ג'ון די ועוזרו אדוארד קלי. ג'ון די היה יועץ ואסטרולוג בחצרה של המלכה אליזבת הראשונה ובנוסף לתפקידיו השונים היה מעורב גם בעסקי ריגול. עוזרו, אדוארד קלי, אדםן שצמח מרקע דל מאוד, שיכנע את די כי ביכולתו לתקשר עם מלאכים בסיאנסים מסובכים. אליבא דקלי, המלאכים שעימם יצר קשר הם הם אלה המתוארים בספר חנוך, ולפיכך כינה את שפתם ''חנוכית''. שפה זאת, שלפי קלי בה נכתב הספר, היא כנראה השפה המלאכותית המסובכת ביותר הידועה לנו (אם נניח שהיא רק תוצר התת-מודע של די או של קלי), אלא אם כן היא שפתן של ישויות אמיתיות כלשהן. יש הטוענים שהיא שפה אמיתית עם דקדוק משלה. די וקלי סיפרו כי המלאכים דרשו מהם להחליף זה עם זה את בנות זוגם. די ציית. ''אסור לסרב לציווי של מלאכים'', הסביר לאשתו הנבוכה.

במהלך סיור שערכו באירופה הגיעו השניים ב-‏1584 לפראג. באותה תקופה נודעה עיר זו כבירת הכישוף של אירופה כולה.
על פי ההשערה, די וקלי הביאו עימם את כתב היד לפראג. די היה אספן אובססיבי של ספרים (אם כי לימים שיכנעו אותו קלי ומלאכיו לשרוף את האוסף שלו, אלוהים יודע מאילו סיבות).

אם נשים בצד לרגע את סיפור המלאכים, הרי שהספר הגיע לידיו ככל הנראה מאחד המנזרים שנשדדו בפקודת אביה של המלכה אליזבת, הנרי השמיני. די גילה עניין רב ברוג'ר בייקון, שכאמור גם לו יוחס חיבור כתב היד. ייתכן שביקון אכן היה המחבר של כתב היד ושל הצופן המוזר הזה (אם אכן מדובר בצופן) אבל בסופו של דבר זוהי רק ספקולציה שרוב החוקרים כיום מפקפקים בה. אין כל הוכחה לגירסת בייקון ואף לא לסברה שדי וקלי אכן היו מעורבים בכתיבתו - אף כי אפשרות אחרונה זו נראית כסבירה למדי. אבל סבירות והוכחה הם שני דברים שונים לגמרי.

נזיר, מדען, אלכימאי ומומחה בכתבי סתר. רוג'ר בייקון

כמה בעיות כרוכות בהתמודדות עם סוגית הצופן. האחת, אם ביקון יצר צופן במאה ה-‏13 מדוע לא עלה בידי טובי המפענחים לפתרו עד עצם היום הזה? ומדוע, בעצם, טרח להתאמץ כל כך כשלא היה לו שום צורך בכך? הרי צופן פשוט בהרבה היה מתאים לצרכיו. לא נראה שהייתה לו סיבה טובה להמציא קוד מתוחכם כל כך. הקודים קדומים ביותר שיש בספריית הוותיקן, למשל, הם מ-‏1226 - בייקון היה אז ילד -והם היו בסך הכל שמות מקודדים של יריבים ואויבים (תומכי האפיפיור, הגוולפים, נקראו 'בני ישראל' ואילו אויביו, הגיבלינים, נקראו 'המצרים'). הספר הראשון העוסק בצפנים נכתב ב-‏1518, שנים רבות לאחר מות בייקון. אבל אם לא היה זה בייקון, מי יצר את כתב היד?

חוסר הוודאות לגבי מקורו של כתב היד היה כנראה הסיבה העיקרית לכך שוויניץ מעולם לא הצליח למכור אותו ולהתעשר כפי שקיווה. לאחר מות אלמנתו,אתל, קנה את כתב היד סוחר בשם האנס קראוס וגם הוא לא הצליח למכור אותו במחיר הגבוה שדרש - 160 אלף דולר. אף אספן עשיר לא רצה להתעסק עם כתב יד מוזר כל כך שאיש אינו יודע מי יצר אותו, מה מקורו, מתי נכתב ומה בעצם כתוב בו. בשל חוסר העניין של של הציבור, החליט קראוס לבסוף לתרום את כתב היד לאוניברסיטת ייל. זה היה ב-‏1969, ומאז שוכן כתב היד אחר כבוד באוסף הספרים הנדירים של האוניברסיטה היוקרתית הזו.

זוהי, פחות או יותר, ההיסטוריה המשוערת (ברובה) של כתב היד של וויניץ. המסתורין סביבו צמח משום שממבט ראשון הוא נראה כעוד ספר רגיל מימי הביניים העוסק בצמחי מרפא ומסביר כיצד להוציא מהם סמי ריפוי. אבל במבט שני מתברר שהוא כתוב בשפה מוזרה ומאוייר בסמלים מוזרים עוד יותר.

וויניץ היה בטוח שהחוקרים יוכלו לפתור את סודות כתב היד חיש קל, יגלו מהי מהות הטקסט המוזר שנכלל בו והוא יוכל למכור אותו במחיר גבוה ולהתעשר. אבל זה לא קרה. וויניץ הציע צילומים לכל מי שניסה לפענח את הספר. ורבים ניסו. פילולוגים ניסו לפענח את הספר באמצעות שיטות לפענוח שפות עתיקות - ונכשלו. בוטנאים ניסו לפענח את השפה באמצעות ציורי הצמחים וניכשלו. אסטרונומים ניסו לפענח את השפה באמצעות זיהוי הכוכבים שבאיורים - ונכשלו גם הם.
הבעיה הראשונה הייתה, כמובן, לברר באיזה שפה כתוב הכתב יד - לטינית, אנגלית של ימי הביניים או שפה אחרת. לכאורה, היה זה קל, משום שרוב הצמחים המצוירים בכתב היד מכונית בשמות צופן. אבל מהר מאוד התברר שרוב הצמחים המצוירים בכתב היד כלל אינם ידועים. ומבין הכוכבים שמצוירים אפשר לזהות אחדים - אבל לא אחרים.

מפענחי כתבי סתר - הקריפטולוגים - ניסו לנקוט בשיטה המקובלת של מציאת הסמלים שחוזרים על עצמם בתדירות הרבה ביותר ולהשוותם עם האותיות הנפוצות ביותר באלף-בית. הם זיהו בקלות שיש בכתב היד 29 סימנים ואותיות אבל כל ניסיון לתרגם אותם לשפה ידועה כלשהי, נכשל. ומה שהפך זאת למרגיז כל כך היה שכתב היד כלל לא נראה כמו צופן.
כתב היד נראה כאילו מישהו כתב אותו ברהיטות בשפת אימו. כל ניסיון לפצח אפילו סוד אחד מסודותיו בידי קריפטולוגים, לינגוויסטים, אסטרונומים וחוקרי רוג'ר ביקון (המחבר המשוער של הצופן) נכשל כישלון חרוץ.

ואז, לפתע, דומה היה שמישהו הצליח לפצח את התעלומה. ב-‏1919 הכריז פרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת פנסילבניה בשם ויליאם ניובולד כי פתר את הצופן. הוא הסביר שמה שעשה היה לתרגם את הסימנים לאותיות רומאיות ואז להקטין אותם בתהליך מ-‏29 ל-‏17. לאחר מכן יצר לא פחות מארבע גירסאות שונות של הטקסט, שהרביעית שבהן הייתה - לטענתו - לטינית פשוטה כשהיא משולבת באנגראמות שונות. הפיענוח לפי ניובולד הראה שכתב היד היה טקסט מדעי שהראה שרוג'ר ביקון היה אחד מגדולי הגאונים המדעיים של כל הזמנים.

בזה, אמנם, חשדו תמיד. אחרי הכל, בייקון היה הראשון שדיבר על משהו כמו שיטה מדעית והושלך לבית הסוהר בידי הכנסייה כתוצאה מ''חתרנותו''. לפי ניובולד כתב היד של וויניץ מראה שבייקון בנה מיקרוסקופ ובחן את תאי הגוף המופיעים בציורים. יתר על כן, ניובולד סבר כי כתב היד מספר שבייקון גם בנה טלסקופ שדרכו גילה את ערפילית אנדרומדה - שהיא המופיעה בכתב היד בסמלים האסטרונומיים.
ניובולד טען אף שלא ידע על קיומה של ערפילית אנדרומדה עד שהלך בכיוון שבו הראה הפיענוח על תצורה עם זנב חילזון והופתע לגלות שם את דמות הערפילית.

מלומד, מכשף, סוכן חשאי. ג'ון די

הפיענוח עורר סערה עצומה. העיתונים חגגו ואישה אחת באה במיוחד ממרחק עצום לניובולד להתחנן לפניו שישתמש בידע הכישופי של בייקון כפי שהתגלה בכתב היד כדי להוציא את השדים שהשתלטו עליה. אבל לאחר מותו של ניובולד התברר שהפיענוח שלו היה שגוי והוא מצא בכתב היד חומרים וטקסטים שלא היו בו כלל. מפצח צפנים מפורסם של שירות הריגול האמריקני, ד''ר ג'ון מנלי, שחקר את העניין, קבע שניובולד הונה את עצמו. עם האנגרמות שניובולד יצר אפשר לקרוא כמעט כל דבר בטקסט ובאלפי דרכים שונות.

כתב היד נותר, אם כן, בלתי-מפוענח עד עצם היום הזה. אבל המאמצים לפענחו לא פסקו אפילו לרגע. וכך, ב-‏1933, הוכיח מומחה לסרטן, ד''ר לאונל סטרונג, שזהו ספר צמחי ריפוי ולא מאת רוג'ר ביקון אלא מאת מלומד אנגלי מהמאה ה-‏16 בשם אנתוני אשאם. סטרונג אפילו פירסם כי על פי הפיענוח שלו נכללת בספר נוסחה של שימוש בצמחים כאמצעי מניעה נגד הריון, אבל הוא מעולם לא הסביר איך הגיע למסקנותיו ואיך ביצע את התרגום שפירסם וכך מסקנותיו לא התקבלו.

בשנה האחרונה של מלחמת העולם השניה הקים הקריפטולוג הראשי של ארצות הברית,ויליאם פרידמן (האיש שפיצח את הצפנים של היפנים בעת המלחמה), קבוצה שלמה של מומחים לעבוד על הבעייה. פרידמן רצה להשתמש בצופן, לאחר שיפוענח, למען מטרות בעלות הברית. אך למרבה הצער, סיום המלחמה הביא לפיזור הקבוצה לפני שנרשמה התקדמות של ממש. בכל אופן, רוב כתבי הצפנים מראים כי בדרך כלל יוצרי קודים מכניסים בהם כמה שפחות חזרות כדי להקשות על מפענחים.בכתב היד של וויניץ לעומת זאת יש הרבה יותר חזרות מבטקסט רגיל. פרידמן העלה את ההשערה שמדובר בשפה מלאכותית שהומצאה בידי מישהואולי במאה ה-‏13, מאות שנים לפני האספראנטו.


סינית, אוקראינית או עברית?

הנסיונות לפענח את כתב היד לא פסקו ולו לרגע והם רק נעשו מוזרים יותר. תיאוריות שונות, חלקן מוזרות, הופרחו לחלל האוויר בניסיון להסביר את הנאמר בו. היו שטענו כי כתב היד הוא ניסיון להעביר את השפה הסינית ללשון אירופית - אולי של שני סינים שהנוסע המפורסם מרקו פולו הביא עימו לוונציה בסוף המאה ה-‏13, כשחזר מהמזרח הרחוק. לפי טענה זו ניסו שני הסינים לתעד בוונציה את היידע הרפואי שהביאו עימם מסין ולשם כך יצרו אלף בית מיוחד שבו רשמו את השפה הסינית שלהם ובו העבירו מידע על רפואה, על צמחי מרפא ועל קוסמולוגיה - מידע שהיה ידוע בסין ושקיוו שיהיה בעל עניין עבור האירופים.

ג'ון סטוג'קו, מפענח חובב של כתבי יד קדומים ולא מפוענחים, שיער שכתב היד כולל מכתבים שהוחלפו בין שני מורדים אוקראיניים ועוסקים במלחמת אזרחים אוקראינית עתיקה (ולפיכך גם כתובית באוקראינית ארכאית כלשהי). אבל לתמונות אין שום קשר להיסטוריה האוקראינית. בספר משנת 1987 העלה ד''ר ליאו לביטוב סברה חדשה. לדעתו, אין המדובר בכתב סתר כפי שחשבו רוב המפענחים הקודמים אלא בשפה בלתי ידועה עד כה. הוא נתן לכל סימן ערך פונטי שממנו תירגם את האותיות לאותיות בעלות שם דומה בלטינית. הוא לא טרח לפרט בדיוק כיצד הדבר נעשה, אבל לטענתו שפת כתב היד הייתה שפתם של אנשי הכת הקטארית (כת גנוסטית, שהאמינה בין השאר שהעולם נישלט בידי כוחות הרשע ובראשם האלוהים התנכי וכי על בני האדם להימנע מקיום יחסי מין). הכת שגשגה בימי הביניים באיזור פרובאנס, עד שהושמדה במהלך אחד ממסעי הצלב בידי האינקוויזיציה וצבאות הכנסיה הקתולית שראו בבני דת זו כופרים מסוכנים .

לדעת לביטוב כתב היד אינו אלא מדריך ליטורגי לטקס הקטארי של ''האנדורה'' - טקס ההתאבדות הקטארי שהעביר את המאמין לעולם טוב יותר. לדעתו, הנימפות העירומות שבכתב היד מצויות באמבטיות ושם הן חותכות את עורקיהן, כפי שטען היה מקובל בטקס זה. בנוסף, לביטוב מצא בכתב היד התייחסויות שונות לאלה המצרית איסיס והוא ראה בכך הוכח שמוצא הכתב הקטארית לא היה בבולגריה ובביזנטיון (כפי שמניחים הכל), אלא במצרים העתיקה. תיאוריה זאת הותקפה קשות וכיום אין לה כל תומכים. מה גם שידוע שטקס ההתאבדות הקטארי לא כלל חיתוך עורקים באמבטיה (כפי שאכן היה מקובל ברומא העתיקה דווקא) אלא רק הימנעות מאכילה.


צופן דה וינצ'י

ביאטריס גויין מאירלנד, פותרת צפנים חובבת, טוענת שכתב היד אינו אלא מדריך היגיינה של אישיות מסויימת שכתבה אותו בכתב ראי. לדבריה, מדובר בלא אחר מאשר גאון הרב-תחומי לאונרדו דה וינצ'י - שכידוע כתב אלפי דפים של רעיונות מדעיים וטכניים שונים בכתב ראי על מנת להסתיר את סודותיו מחטטנים בלתי רצויים. אדית שרווד, כימאית אורגנית מטקסס, מקשרת גם היא את כתב היד לליאונרדו. לדעת,ה זהו מעין לוח לידה שהמספר המדוייק בו הוא המספר של 15 נימפות שמייצגות את ה-‏15 באפריל, שעה ,10 ב-‏1452 השעה ותאריך הולדתו של לאונרדו .

מתקשר עם מלאכים. אדוארד קלי

ויש שטוענים שזוהי יצירה של סכיזופרני, או חולה נפש, שיצר אותו כחלק ממחלת הנפש שלו. ידוע שחולי נפש בעלי כישרון יצרו יצירות שאינן שונות כל כך במראן מאלה של אנשים בעלי נפש בריאה.


כתב יד של רוצחת המונים?

מתיו פלאט, טכנאי במרכז ללימוד שפות בסוסקס באנגליה העלה את ההשערה שלפיה כתב היד נוצר בידי ''רוזנת הדמים'' אליזבט בטורי בהונגריה שחיה בזמנו של הקיסר רודולף. הגברת הנ''ל, יפהפייה אינטליגנטית מבכירות האריסטוקרטיה ההונגרית, שאפה להיות צעירה ויפה לנצח. לשם כך הייתה מזמינה נשים צעירות לביתה כמשרתות, מענה אותם במשך חודשים וכאשר רצחה אותן לבסוף, חתכה את גופן בכמה שיטות שונות - ואז מתרחצת בדמן כסגולה להארכת חיים. על פי ההערכות, היא רצחה יותר מ-‏650 (!) נשים רובן איכרות אבל גם בנות אצול . כאשר נלכדה לא הומתה בגלל מעמדה הרם. היא נכלאה בחדר צר שממנו לא יצאה יותר לעולם.

רעיון אחר היה שכתב היד הוא, למעשה, נוסחת החיים הנצחייים שלה. השפה שבו הוא כתוב היא שפת האלכימאים שדוברה אז באיזור והייתה שפה מלאכותית שאינה קרובה לשום שפה אחרת. התיעוד המפורט של הנימפות הערומות הן כמובן הנערות שבדמן הייתה הרוזנת מתרחצת; המכשירים המוזרים שנראים כאילו הם בנויים מחלקי אדם הם פשוט המכשירים שאיתם עונו ובהם נרצחו הנערות באמבטיות ועל ידם נשאב דמן מגופן - כדי שרוזנת הדמים תוכל להתרחץ בו ולהישאר צעירה ויפה לנצח נצחים.


ג'יבריש?

האם ייתכן שכתב היד הוא זיוף מתקופה היסטורית? אם כן, מי הוא הזייפן? תשובה אפשרית אחת היא האיש שנודע כבר כמי שעסק בזיוף של לשונות מוזרות, אדוארד קלי. האם יתכן שקלי יצר את הספר במיוחד על מנת למכור אותו לקיסר רודולף חובב המוזריות והמסתורין על-טבעי ולהרוויח כך סכום כסף גדול? ואולי היה כתב היד אמור לשקף את השפה של הישויות שעימן תיקשר קלי וכתוב בשפה ''החנוכית''?

כך טוען תיאורטיקן מודרני מומחה מחשבים בשם גורדון ראג. ראג טוען שפתר את התעלומה אחת ולתמיד. לדעתו, כתב היד כולו כתוב בשפת ג'יבריש ואין בו יותר מכך שכן הוא זיוף מתחילתו ועד סופו. ב-‏2003 עורר ראג תשומת לב תקשורתית כשהראה שיטה שבאמצעותה אפשר היה ליצור את הטקסט במאה ה-‏16 על ידי מכשיר שהומצא ב-‏1550 בידי המתמטיקאי האיטלקי גירולאמו קארדנו ושימש ככלי הצפנה. בעזרת מכשיר זה יצר ראג שורה של כתבים הדומים, לכאורה, לכתב היד של וויניץ. ראג טען שעלה בידו לפתור את התעלומה אחת ולתמיד וכי כתב היד אינו אלא ג'יבריש חסר מובן שנוצר, לדעתו, בידי אדוארד קלי כאמצעי להרוויח כסף מקליינטים פתיים בנוסח הקיסר רודולף.

אבל רוב חוקרי כתב היד מתנגדים לתיאוריה של ראג. לטענתם כל הפסאודו-טקסטים שנוצרו בידי ראג אין בהם את אותם המילים שיש בכתב היד וכי הדמיון בינם לבין כתב היד של וויניץ' הוא רק ויזואלי, אבל לא יותר מכך .

אבל האם אכן מדובר בזיוף? רבים טוענים שלא. גם אלו שנכשלו בפיענוח. לטענתם כתב היד ''מאורגן'' מדי והומוגני מדי, מכדי להיחשב כזיוף. אם מדובר במתיחה, קשה להבין מדוע היא כל כך ארוכה ומסובכת. עוד טיעון כנגד האפשרות שהיה זה זיוף הוא שסטטיסטיקות מילים שונות (חוקי זיפף) שנמצאו בכתב היד מאפיינות דווקא לשונות ''טבעיו ''. כלומר, קשה להאמין שזייפן מהמאה ה-‏16 (כולל אדוארד קלי, המתקשר עם המלאכים) יצליח ליצר טקסט שיעקוב בדייקנות אחרי חוקי זיפף (שהתגלו רק ב-‏1935) - אלא אם כן קלי, כמובן, באמת תיקשר עם ישויות חיזריות.
צופן בשפה העברית ?

עמוד נוסף בכתב היד של וויניץ

סברו שזהו כתב יד של ספר מדעי בשפה הנבטית שמקורו בעבר הירדן המזרחי. הבסיס לסברה זו היה הדמיון בין כמה מהאותיות לבין אותיות נבטיות ומהעובדה שחלק מהצמחים המתוארים גדלים, כנראה, בירדן (אבל בהחלט לא כולם). המתנגדים העירו שבאותה המידה האותיות קרובות לאותיות של השפה העברית, כפי שנמצאו במגילות קומראן.

ואולי הספר נכתב בכלל בעברית? לאחרונה הציע ג'יימס פין בספרו ''תקוות פנדורה'' (2004) שהשפה של כתב היד היא עברית. לטענתו, אם מעתיקים את האותיות של כתב היד בצורה מדוייקת ניתן להבחין כי רבות מהאותיות הן אותיות עבריות עם שינויים שונים שנועדו להטעות את הקורא הממוצע. כך, לטענתו, יש בכתב היד מילה שהיא מקבילה במדויק למילה העברית ''עין'' והיא מופיעה בצורות מעוותות שונות בכתב היד כדי להציג אותן כאותיות שונות אם כי המדובר באותה המילה. לכל הפחות זאת גישה חדשה שהיא שונה מהגישה המתמטית יותר של רוב המפענחים ומבוססת על ויזואליה של הסמלים והאותיות. אם כך, אם כך קשה להבין איך היה המפענח יכול לפענח את הטקסט כשרשותו עומד מגוון עצום של אפשרויות ויזואליות לצורך הפיענוח.

פין, מכל מקום, חושב שהספר כולל מסר חייזרי בעברית שנוצר בידי גזע קדום הקרוי ''אנשי הכוכבים'' - גזע שביקש להעביר ידע חשוב לבני האדם בנוגע לסופו המתקרב של כדור הארץ. לדבריו, ביקשו ''אנשי הכוכבים'' להזהיר את בני האדם מפני תופעה קוסמית ''סופר גל גלקטי'', שנוצר כתוצאה מהתפוצצות ענק במרכז הגלקסיה ומתקרבת אלינו במהירות. תיאוריה זאת מתבססת על הצורות האסטרונומיות שנראות כאילו צוירו ממקום אחר ולא מכדור הארץ. לדעתו, הספר היגיע לבסוף לידיו של האסטרולוג המפורסם נוסטדראמוס שהשתמש בו לביצוע נבואותיו המפורסמות.

ואולי היה זה נוסטדראמוס עצמו, רופא ממוצא יהודי, שכתב את כתב היד ואת הצופן וביסס אותו על השפה העברית?


צופן הנקרונומיקון

כתב היד המיסתורי שימש כבסיס ליצירות ספרות, הוא משמש כאובייקט חיפוש באחד מהספרים על הארכיאולוג אינדיאנה ג'ונס, ''אינדיאנה ג'ונס ואבן הפילוסופים'' (1995) ,שם הארכיאולוג המפורסם מגלה בין דפיו את סודות האלכימאים של הפיכת מתכת לזהב ואת סוד חיי האלמוות. ההוא אפילו שימש כבסיס ליצירת משחק מחשב. ובשנים האחרונות התפשטו בחוגי חובבי ספרות הפנטזיה והאימה הרעיון שכתב היד של וויניץ' אינו אלא הטקסט של ספר הכישוף המפורסם ''הנקרונומיקון'', מעין מדריך אולטימטיבי לזימון ולטיפול בישויות מפלצתיות ממימדים וכוכבים אחרים שנכתב בידי המכשף המוסלמי מהמאה השמינית לספירה עבדול אלהזרד ושבאמת נוצר בידי סופר האימה המפורסם ביותר במאה העשרים ם ה.פ.לובקראפט. ייתכן שלובקראפט אכן יצר את הספר הזה בסיפוריו בהשראת כתב היד של וויניץ. סופרי אימה כמו קולין וילסון שיצרו סיפורים שבהם מסתבר לאחר הפיענוח שכתב העת של וויניץ' אינו אלא הספר המפחיד והמקולל הנקרונומיקון שמביא לזימון ישויות חייזריות מעולמות אחרים ומפענחיו מתחרטים עמוקות על הפיענוח.

ובסופו של חשבון, למרות טענותיו החדשות של גורדון ראג איננו יודעים מהו כתב היד של וויניץ. הספר נשאר תעלומה שלא נפתרה. בכל אופן, מאז 1990 פועלת ברשת קבוצה של חוקרים שונים בתחומים שונים שעוסקים בחקר כתב היד של וויניץ' על ידי החלפת מסרים בדואר האלקטרוני והעלאת רעיונות בפורום מיוחד ברשת.

לאחרונה, קיבלה חיזוק האפשרות שהספר כתוב סוג של נבטית או עברית.ב-‏2003 רכש ד''ר נאיף קזוס מירדן כתב יד הדומה מאוחד לכתב היד של וויניץ ושגם הוא כתוב בשפה לא ידועה. כתב היד נמצא כיום במוזיאון הנומיסטיקה של עמאן במוזיאון הנומיסטיקה שם .אם אכן המדובר באותה השפה זוהי תעלומה. בכל אופן השפה בשני כתבי היד אכן נראית דומה ומיסתורית באותה מידה. לא מן הנמנע שכתב היד מהווה סוג כלשהו של כתב נבטי או עברי מוצפן.

ואולי היכן שהוא בין הקוראים של מאמר זה נמצא הגאון שיפתור את התעלומה ויגלה מה בעצם מכיל התוכן של כתב היד של וויניץ? ספר אלכימיה? מדריך לצמחי מרפא? טקסט של חייזרים? ספר לזימון ישויות ממימדים אחרי? ואולי שום דבר יותר ממדריך הפלות של ימי הביניים?

הפותר יזכה - כנראה - לתהילת עולם.

המאמר פורסם במקור במוסף ''סופשבוע'' של ''מעריב'' ולאחר מכן גם באתר הפרטי של אלי אשד.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
קשקוש   לינק בפנים   יום ה', 16/03/2006 שעה 6:48   [הצג]   [2 תגובות]
הצלחתי לפענח את הספר   פרמקוביץ   יום ו', 17/03/2006 שעה 13:39   [הצג]   [4 תגובות]
מה עם הגרסא שמדובר במנצ'ורית?   אלמוני   יום ו', 17/03/2006 שעה 17:08   [הצג]
מנצ'ורית   דודו   יום ה', 30/03/2006 שעה 22:49   [הצג]   [2 תגובות]
מספר 666   עוד כתב יד לא מפוענח   שבת, 06/05/2006 שעה 8:00   [הצג]   [2 תגובות]
(ללא כותרת)   אלמוני   יום א', 11/11/2007 שעה 21:35   [הצג]
למה זה מעניין   אביטל גוילי   יום ה', 22/10/2009 שעה 12:52   [הצג]
הירטיתדמוטית?!   e@s@   יום א', 20/06/2010 שעה 10:32   [הצג]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©