הסיפור שאינו נגמר/ אלכסנדר מאן
יום א', 29/01/2006 שעה 13:55
המדובר בפסיכולוגיה-בגרוש שאינה מחייבת דבר, ובכל זאת: העסק עובד לא רע. בתחילת שנות ה-‏80 נתגלגלה לידי אלכסנדר מאן נוסחה כללית ובלתי מחייבת שקיבלה פיתוח נוסף על ידו ועל ידי חבר נוסף. את הנוסחה שניתן להציג כשאלת טריווייה לכל אדם שעשוי להיות מעניין עבור מציג השאלה, ובמיוחד לבני המין השני. העיקרון פשוט וקליט, ומחייב כמה דקות של ריכוז: כל אדם מוצא בשאלה זו את הקומבינציה הרצוייה מבחינתו. תוצאות אלו מראות לעיתים משהו על אופיו של אדם, ועל מידת התאמתו למציג השאלה. מאמר אורח שקולע לאחת הנקודות העדינות ביותר במרקם היחסים העדין בין המינים


קרוב לוודאי שאפילו התואר 'פסיכולוגיה בגרוש' אינו תופש במקרה זה: המדובר בטריווייה שנמצאת עמוק מתחת להגדרה זו, ואולי משום כך אינה מחייבת ואינו מרמזת על כלום, אלא משקפת את השעשוע המתקיים בנסיון ה'פיתרון' האינדיבידואלי המצוי בה. חיבור הסיפור נתן לי ולידידי משכבר הימים את האפשרות המהירה לדעת היכן עומד בן אדם מבחינת מערכת ערכיו, בכל האמור להתקשרות עם בן המין השני. נסיונות רבים שערכנו בתחום זה הוכיחו שטריווייה זו אכן שטותית מאין כמוה, אך משום מה התעקשו כמעט כל בני שיחי להעתיק סיפור זה לאמתחתם, אולי כדי לנסותו בעתיד.

להלן סיפור הטריווייה והמשימה המונחת בסופו:

''ישנם שני איים המרוחקים האחד מהשני במרחק עליו ניתן להתגבר בשחייה. באי A מצוייה הבחורה סוזאן, והבחורים פיטר ופאול. באי השני, הלוא הוא האי B, מצויים הבחורים מארק ולארי.

סיפור העלילה פשוט: סוזאן המצוייה באי A אוהבת את מארק, אשר נמצא באי B. היא מעוניינת להגיע אליו ולהיות עימו ביחד. ישנה רק בעייה אחת קטנה: סוזאן לא יודעת לשחות.

על רקע נתונים אלו פונה סוזאן אל פיטר, שיודע לשחות היטב, בבקשה שיעבירה אל האי השני כדי להגיע לאהובה, מארק. פיטר מקשיב בעיון לבקשתה זו של סוזאן וגורס בתשובה שאין בעייה, וכי יעבירה באופן מיידי, רק שלדבר זה יש מחיר. ''מהו המחיר'' מבקשת סוזאן לדעת. ''פשוט מאוד'' עונה פיטר. ''כל מה שאת צריכה לעשות זה לשכב עימי פעם אחת, ואני מעביר אותך לשם''. סוזאן מתמלאת בחימה, מסננת קללה קצרה לעברו של פיטר, ופונה לתקוותה השניה, פאול.

פאול מקשיב בנחת לסיפורה של סוזאן, שלא שוכחת לספר גם את התשובה של פיטר ותשובתה לתשובתו. פאול עצמו שחיין מעולה, אולם נראה כי אינו מתלהב מהעניין. ''אני לא יודע מה לומר לך'' משיב בקצרה. ''תני לי עוד כמה ימים כדי להחליט אם אוכל להעבירך לאי השני או לא. מכל מקום אני לא מבטיח שום דבר, וגם לא דורש כלום. אני כנראה אחליט באופן חיובי, אבל אני זקוק לעוד זמן לחשוב''. לאחר יומיים ניגשת סוזאן אל פאול פעם נוספת, כדי לשמוע על מה שהחליט. ''אני צריך עוד זמן, המממ, אין לי כרגע תשובה, אולי תבואי בעוד שבוע'' ממלמל פאול ושותק. סוזאן מתמלאת בכעס רב ופונה חזרה לדרכה.

לאחר יומיים נוספים ומתוך יאוש גדול פונה סוזאן אל פיטר. ''אני מסכימה לתנאים שלך'' היא אומרת. סוזאן שוכבת עם פיטר פעם אחת, והנ''ל ממלא את חלקו בעיסקה. תוך שעה קלה הוא מצליח להעביר אותה בשחייה, כשהיא נמצאת על גבו, אל האי B. הוא נפרד ממנה בנימוס וחוזר בשחייה אל האי A.

סוזאן, שאינה יודעת את נפשה מרוב אושר, מתחילה מיד לחפש את מארק על האי החדש, ותוך כה שעות היא מצליחה לאתר אותו ולחבור אליו. שמחתם אינה יודעת גבול, ואי שם בין הנשיקות וקריאות הגיל שואל מארק, כבדרך אגב, כיצד הצליחה סוזאן להגיע אל האי. סוזאן מחליטה לשחק בקלפים פתוחים, ולומר לו את האמת המלאה בנקודה זו, היות והיא מבקשת, בין היתר, להיות כנה עם אהובה.

מארק עצמו שומע בתדהמה הולכת וגוברת את פרטי הסיפור, תוך שהוא הולך ומתמלא בכעס רב. בסוף הסיפור מבחינה סוזאן שמצב רוחו של מארק השתנה מהקצה לקצה, ובתשובה לנסיון דיבוב מצידה עונה מארק: ''לכי לכל הרוחות. אני לא מעוניין בך''.

סוזאן, המומה ומשותקת מתשובתו, נפגעת מאוד והולכת מהמקום. לאחר כמה ימים נוספים במקום היא ניגשת אליו פעם נוספת. ''אמרתי לך שאני לא רוצה לראות אותך. העניין בינינו נגמר !'' עונה מארק באופן סופי - וסוזאן מבינה שאין שום טעם לנסות ולהתקרב אליו פעם נוספת. עצובה ושבורה היא פונה אל דרכה ומשוטטת באי, שבו היא פוגשת, כמה ימים מאוחר יותר, את לארי.

לארי מתגלה כאיש חביב ומאיר פנים, וסוזאן שופכת את כל סיפורה לפניו. לארי לא רק מבין ומזדהה עם נקודת מבטה של סוזאן, אלא תומך בצורה שהתנהגה לכל אורך הדרך, כשהוא לא מבין את כל שאר המשתתפים השונים, היינו את פיטר, פאול ומארק. סוזאן נשארת עם לארי לתקופת מה ביחד, ותוך פרק זמן מתאהבים השניים האחד בשני, ומחליטים להישאר ביחד''.

סוף סיפור טריווייה.

הדבר שאמור להיעשות עם סיפור זה, הוא ליצור טבלה מהמקומות 1 עד 5, שבה ממוקמים המשתתפים השונים בסדר יורד לפי איכות פעולתם. פירושו של דבר שיש לשים במקום הראשון את מי שהיה לכאורה 'הכי בסדר' בסיפור זה, שאחריו האדם השני הכי בסדר, וכך בסדר יורד עד האדם האחרון, שאמור להיות 'הכי פחות בסדר' מכולם. את נתוני הטבלה אפשר להכניס כאן לדיון (שאולי יתפתח), שאני מציג בהמשך את המפתח להבנת הפואנטה הטמונה בו, שפירושו שיהיה ניתן לראות בהמשך מהם הערכים הכלליים החשובים לכל מי שערך טבלה זו בסדר יורד. ניתן כמובן להציג שאלות הבהרה לכל פרט בסיפור, במידה ומשהו לא ברור.

אני כמובן מבקש להזכיר שהמדובר בטריווייה לשמה, שיש לקחתה בעירבון מוגבל ביותר. התוצאות המענייניות עשויות להתגלות רק בהמשך (אם בכלל), ברגע שיוצגו באופן פרונטאלי ובלתי אמצעי לבן המין השני...

המאמר הסיפור שאינו נגמר פורסם במקור בבלוג של אלכסנדר מאן.

אלכסנדר מאן, פובליציסט, היסטוריון, עורך, מתרגם ובלוגר יליד ירושלים, נשוי ללא-יהודיה ומתגורר מזה שני עשורים בגרמניה.
[לא ניתן לפרסם תגובות למאמר זה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
הדירוג שלי   אבי אהרן   יום א', 29/01/2006 שעה 14:09   [הצג]   [6 תגובות]
(ללא כותרת)   אורי קציר   יום א', 29/01/2006 שעה 17:12   [הצג]   [5 תגובות]
קרפד   בהנחה ש''הכי בסדר'' הוא הכי מוסרי   יום א', 29/01/2006 שעה 22:49   [הצג]   [3 תגובות]
תרגיל מעניין   ערן עסיס   יום א', 29/01/2006 שעה 23:40   [הצג]   [2 תגובות]
הדירוג שלי   ניר   יום ב', 30/01/2006 שעה 0:02   [הצג]   [2 תגובות]
הדירוג המאוד סובייקטיבי שלי   אלכסנדר מאן   יום ב', 30/01/2006 שעה 1:05   [הצג]
(ללא כותרת)   ערן   יום ב', 30/01/2006 שעה 11:03   [הצג]
סדר יורד לפי איכות פעולתם,זאת הסוגיה.   יעל ש.ק.   יום ב', 30/01/2006 שעה 11:47   [הצג]   [4 תגובות]
my ranking   David   יום ב', 30/01/2006 שעה 21:19   [הצג]   [3 תגובות]
ranking   Kendra   יום ג', 31/01/2006 שעה 4:00   [הצג]
הבחירה שלי   דניאל   יום ג', 31/01/2006 שעה 20:09   [הצג]
אתנחתא מתודית   אלכסנדר מאן   יום ג', 31/01/2006 שעה 21:19   [הצג]   [8 תגובות]
די בעייתי   דרור   יום ד', 01/02/2006 שעה 1:08   [הצג]
מצעד האיוולת   קובי   יום ד', 01/02/2006 שעה 14:06   [הצג]
(ללא כותרת)   דם   יום ד', 01/02/2006 שעה 19:43   [הצג]
(ללא כותרת)   א.א   יום ד', 01/02/2006 שעה 22:25   [הצג]
הבהרות ראשונות   אלכסנדר מאן   יום ה', 02/02/2006 שעה 2:59   [הצג]   [9 תגובות]
הדירוג שלי   אביטל   יום ה', 30/03/2006 שעה 10:56   [הצג]
סיפור שנגמר וסיפור שמתחיל   ע.ג   יום ג', 29/08/2006 שעה 17:11   [הצג]
קצת באיחור...   תותי   יום ג', 29/08/2006 שעה 18:56   [הצג]
[לא ניתן לפרסם תגובות למאמר זה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©