מזל טוב, הארי
יום ב', 31/07/2006 שעה 7:15
מיליוני קוראים מציינים היום את יום הולדתו העשרים ומשהו (כמה בדיוק? שאלה טובה. על גילו המדוייק יש מחלוקת קשה בין מעריציו) של בחור צעיר שאיבד את הוריו כשהיה בן שנתיים. ההורים ניספו בחיסול נקודתי שביצע אויבם הגרוע ביותר, בסיוע משת''פ שניצל לשם כך את ידידותו ארוכת השנים עם האב. הפעוט ניצל בידי ידידים ונמסר בחשאי לידי קרובים, שתיעבו כל דבר שהיה קשור בו ובעולם ממנו בא. עד שבאה הגאולה בדמות ההתוודעות אל אותו עולם מסתורי והערצת ההמונים הכרוכה בו גבירותי ורבותי, הארי פוטר חוגג היום את יום הולדתו. ולרגל היום המיוחד הזה אני מגיש כאן כמה תהיות לגבי תאריך הלידה וגם ניסיון לבדוק מה אירע במציאות בתאריכים הגורליים של חייו - והאם הדברים מתקשרים יחד

הילד חוגג היום את יום הולדתו העשרים ושישה. כבר לא כל כך ילד, אבל על תאריך הולדתו יש כבר מחלוקת. ועוד לא עמדנו על המשמעות המיתולוגית של התאריך בו נרצחו הוריו

הארי. לא הודיני, פוטר. הקוסם הידוע ביותר במאה ה-‏21 (מקור תמונה).

מיליוני קוראים מציינים היום את יום הולדתו העשרים ושישה (או העשרים ושבעה) של בחור צעיר שאיבד את הוריו כשהיה בן שנתיים. ההורים ניספו בחיסול נקודתי שביצע אויבם הגרוע ביותר, בסיוע משת''פ שניצל לשם כך את ידידותו ארוכת השנים עם האב. הפעוט ניצל בידי ידידים ונמסר בחשאי לידי קרובים, שתיעבו כל דבר שהיה קשור בו ובעולם ממנו בא. עד שבאה הגאולה בדמות ההתוודעות אל אותו עולם מסתורי והערצת ההמונים הכרוכה בו. הארי פוטר.

כחלק מהמיתוגרפיה המתעצמת על הסדרה, ניטשת זמן מה מחלוקת לגבי התאריך המדויק בו נולד הילד בעל הצלקת (כשחושבים על כך, התיאור הזה בלבד יכול להעלות בדמיון את השודד מוסטפה ג'מאלי מ''חסמבה ושודדי הסוסים''...). ג'יי.קיי. רולינג הבהירה כבר לפני זמן רב כי הארי נולד ב-‏31 ביולי - התאריך בו נולדה היא עצמה. בספר הראשון בסדרה, ''הארי פוטר ואבן החכמים'', נאמר ש''...אז מחר, יום שלישי, יהיה יום הולדתו ה-‏11 של הארי'' (עמ' 51). רוב הקוראים הניחו כי מאחר והספר יצא לאור בשנת 1997 (ותורגם לעברית ב-‏2000) למד הארי בהוגוורטס במהלך שנות התשעים. ב-‏1990 חל ה-‏31 ביולי ביום שלישי, ומכאן שהארי נולד אחת-עשרה שנים קודם לכן, כלומר בשנת 1979.

אבל התאריך הזה לא מתיישב עם פרט אחר שנזכר בהמשך הסדרה. ב''הארי פוטר וחדר הסודות'' מוזמנים הארי וחבריו למסיבה לציון 500 שנה למותו של ניק כמעט-בלי-ראש, רוח הרפאים של מגדל גריפינדור שבהוגוורטס. על העוגה המוגשת באירוע נאמר במפורש (עמ' 142) כי ניק מת ב-‏31 באוקטובר 1492. כלומר, תאריך המסיבה הוא 31 באוקטובר 1992. זהו הספר השני בסדרה, ומאחר שכל ספר מספר על שנה בבית הספר לקוסמים וגיל הכניסה אליו הוא אחת-עשרה, הארי פוטר היה ב-‏1992 בן שתים-עשרה. לפיכך, הוא נולד ב-‏31 ביולי 1980. ככל הנראה, הסופרת החמיצה משהו בלוח השנה.

המעניין הוא שה-‏31 באוקטובר נושא בקרבו גם משמעות אחרת לקוסם הצעיר: בתאריך הזה, בשנת 1981, רצח הלורד וולדמורט את הוריו, ג'יימס ולילי. בעולם המוגלגים היה הארי הולך ביום כזה לבית העלמין כדי לציין את האזכרה להוריו; בעולם הקוסמים הוא משתתף במסיבה מקאברית ומדממת של רוח המסתובבת בבניין גותי מימי הביניים כשראש ערוף כמעט לחלוטין.

מעריצי הארי פוטר התיישבו כבר לפני זמן רב וערכו כרונולוגיה מסודרת של ההתפתחויות בספרים אלה. ברוח הטשטוש המבודח בין מציאות לפנטסיה, החלטתי לבדוק בעצמי מה קרה בתאריכים הגורליים בחייו של הארי, הלא הם 31 ביולי ו-‏31 באוקטובר. ובכן, ב-‏31 ביולי 1980, בדיוק בלילה בו נולד הארי, נחתה בבסיס החלל בבייקונור שבקזחסטן החללית הסובייטית ''סויוז 36'', כשבבטנה (נוסף על הצוות הרגיל, שכלל את ואלרי קובאסוב מבריה''מ וברטלאן פרקש מהונגריה) גם הקוסמונאוטים ויקטור גורבאטקו (בריה''מ) ופאם טואן (וייטנאם), שעברו אליה מתחנת החלל ''סאלוט 6'' (שאליה הגיעו עם ה''סויוז 37''), בה עסקו במחקר מדעי. האם יש קשר בין האירועים? במלים אחרות, האם הארי פוטר הוא יצור שנוצר בחשאי במעבדות ה''סאלוט 6'' על ידי הסובייטים וכחלק ממזימה שטנית נגד המערב? האם היטעו הסובייטים בלילה ההוא את העולם כולו כשסיפרו בדותה מתוחכמת על עובדי תחנת חלל שתפסו טרמפ איתם ארצה ולמעשה הביאו קוסם בתחפושת?

וכאילו לא די בכך, באה ברית המועצות, היא ''אימפריית הרשע'' (ציטוט מרייגן, אל תאשימו אותי), וביצעה באותו יום ממש ובאותה קזחסטן ממש, ניסוי גרעיני. האם יש קשר בין הניסוי הזה לבין היוולדו של ילד שכוחותיו הטמירים מצליחים לעמוד בפני הגדול בקוסמי תבל? האם זהו מעין ''סופר סנופר'' של העידן המודרני, אדם שחשיפה לקרינה גרעינית מסוג בלתי מוכר הפכה אותו לבעל כוחות על-טבעיים?

ועוד: ב-‏31 באוקטובר 1926, בדיוק חמישים וחמש שנים לפני היום בו רצח וולדמורט את לילי וג'יימס פוטר ונפגע קשות בשל כוח ההתנגדות המדהים של הארי התינוק, הלך לעולם שכולו טוב יהודי אחד בשם אריך וייס. וייס דנן היה ידוע יותר בשם הארי הודיני וזכור לנו כיום כקוסם הגדול ביותר בהיסטוריה וכאומן בריחות אגדי ממצבים שסכנת מוות כרוכה בהם. גם הארי, גם 31 באוקטובר, גם הימלטות פלאית ממוות בטוח (מה שמעלה את השאלה האם יתברר יום אחד שגם הארי פוטר הוא בן דת משה). קווי הדמיון גדולים מכדי שניתן יהיה להתעלם מהם. איפה המיסטיקנים וחובבי הקונספירציות כשצריכים אותם...

יום הולדת שמח, הארי.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
(ללא כותרת)   אלמוני   יום ב', 01/08/2005 שעה 1:21   [הצג]
J.K בעצמה   הסטוריון מצעד המחץ   יום ב', 01/08/2005 שעה 9:18   [הצג]   [3 תגובות]
מזל טוף!   מאזינה ברקע   יום ב', 31/07/2006 שעה 8:05   [הצג]
מזל טוב ארי   בוז'י   יום ב', 31/07/2006 שעה 8:10   [הצג]
זה גם היומולדת שלי היום   כרמל וייסמן   יום ב', 31/07/2006 שעה 8:16   [הצג]   [2 תגובות]
יש לי יומולדת..   דודו   יום ב', 31/07/2006 שעה 9:46   [הצג]
ניו-יזראל   אלמוני   יום ב', 31/07/2006 שעה 15:04   [הצג]   [4 תגובות]
מחשבות   סורנטו   יום ג', 01/08/2006 שעה 15:05   [הצג]   [3 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©