מזל טוב, הארי
יום ב', 31/07/2006 שעה 7:15
מיליוני קוראים מציינים היום את יום הולדתו העשרים ומשהו (כמה בדיוק? שאלה טובה. על גילו המדוייק יש מחלוקת קשה בין מעריציו) של בחור צעיר שאיבד את הוריו כשהיה בן שנתיים. ההורים ניספו בחיסול נקודתי שביצע אויבם הגרוע ביותר, בסיוע משת''פ שניצל לשם כך את ידידותו ארוכת השנים עם האב. הפעוט ניצל בידי ידידים ונמסר בחשאי לידי קרובים, שתיעבו כל דבר שהיה קשור בו ובעולם ממנו בא. עד שבאה הגאולה בדמות ההתוודעות אל אותו עולם מסתורי והערצת ההמונים הכרוכה בו גבירותי ורבותי, הארי פוטר חוגג היום את יום הולדתו. ולרגל היום המיוחד הזה אני מגיש כאן כמה תהיות לגבי תאריך הלידה וגם ניסיון לבדוק מה אירע במציאות בתאריכים הגורליים של חייו - והאם הדברים מתקשרים יחד

הילד חוגג היום את יום הולדתו העשרים ושישה. כבר לא כל כך ילד, אבל על תאריך הולדתו יש כבר מחלוקת. ועוד לא עמדנו על המשמעות המיתולוגית של התאריך בו נרצחו הוריו

הארי. לא הודיני, פוטר. הקוסם הידוע ביותר במאה ה-‏21 (מקור תמונה).

מיליוני קוראים מציינים היום את יום הולדתו העשרים ושישה (או העשרים ושבעה) של בחור צעיר שאיבד את הוריו כשהיה בן שנתיים. ההורים ניספו בחיסול נקודתי שביצע אויבם הגרוע ביותר, בסיוע משת''פ שניצל לשם כך את ידידותו ארוכת השנים עם האב. הפעוט ניצל בידי ידידים ונמסר בחשאי לידי קרובים, שתיעבו כל דבר שהיה קשור בו ובעולם ממנו בא. עד שבאה הגאולה בדמות ההתוודעות אל אותו עולם מסתורי והערצת ההמונים הכרוכה בו. הארי פוטר.

כחלק מהמיתוגרפיה המתעצמת על הסדרה, ניטשת זמן מה מחלוקת לגבי התאריך המדויק בו נולד הילד בעל הצלקת (כשחושבים על כך, התיאור הזה בלבד יכול להעלות בדמיון את השודד מוסטפה ג'מאלי מ''חסמבה ושודדי הסוסים''...). ג'יי.קיי. רולינג הבהירה כבר לפני זמן רב כי הארי נולד ב-‏31 ביולי - התאריך בו נולדה היא עצמה. בספר הראשון בסדרה, ''הארי פוטר ואבן החכמים'', נאמר ש''...אז מחר, יום שלישי, יהיה יום הולדתו ה-‏11 של הארי'' (עמ' 51). רוב הקוראים הניחו כי מאחר והספר יצא לאור בשנת 1997 (ותורגם לעברית ב-‏2000) למד הארי בהוגוורטס במהלך שנות התשעים. ב-‏1990 חל ה-‏31 ביולי ביום שלישי, ומכאן שהארי נולד אחת-עשרה שנים קודם לכן, כלומר בשנת 1979.

אבל התאריך הזה לא מתיישב עם פרט אחר שנזכר בהמשך הסדרה. ב''הארי פוטר וחדר הסודות'' מוזמנים הארי וחבריו למסיבה לציון 500 שנה למותו של ניק כמעט-בלי-ראש, רוח הרפאים של מגדל גריפינדור שבהוגוורטס. על העוגה המוגשת באירוע נאמר במפורש (עמ' 142) כי ניק מת ב-‏31 באוקטובר 1492. כלומר, תאריך המסיבה הוא 31 באוקטובר 1992. זהו הספר השני בסדרה, ומאחר שכל ספר מספר על שנה בבית הספר לקוסמים וגיל הכניסה אליו הוא אחת-עשרה, הארי פוטר היה ב-‏1992 בן שתים-עשרה. לפיכך, הוא נולד ב-‏31 ביולי 1980. ככל הנראה, הסופרת החמיצה משהו בלוח השנה.

המעניין הוא שה-‏31 באוקטובר נושא בקרבו גם משמעות אחרת לקוסם הצעיר: בתאריך הזה, בשנת 1981, רצח הלורד וולדמורט את הוריו, ג'יימס ולילי. בעולם המוגלגים היה הארי הולך ביום כזה לבית העלמין כדי לציין את האזכרה להוריו; בעולם הקוסמים הוא משתתף במסיבה מקאברית ומדממת של רוח המסתובבת בבניין גותי מימי הביניים כשראש ערוף כמעט לחלוטין.

מעריצי הארי פוטר התיישבו כבר לפני זמן רב וערכו כרונולוגיה מסודרת של ההתפתחויות בספרים אלה. ברוח הטשטוש המבודח בין מציאות לפנטסיה, החלטתי לבדוק בעצמי מה קרה בתאריכים הגורליים בחייו של הארי, הלא הם 31 ביולי ו-‏31 באוקטובר. ובכן, ב-‏31 ביולי 1980, בדיוק בלילה בו נולד הארי, נחתה בבסיס החלל בבייקונור שבקזחסטן החללית הסובייטית ''סויוז 36'', כשבבטנה (נוסף על הצוות הרגיל, שכלל את ואלרי קובאסוב מבריה''מ וברטלאן פרקש מהונגריה) גם הקוסמונאוטים ויקטור גורבאטקו (בריה''מ) ופאם טואן (וייטנאם), שעברו אליה מתחנת החלל ''סאלוט 6'' (שאליה הגיעו עם ה''סויוז 37''), בה עסקו במחקר מדעי. האם יש קשר בין האירועים? במלים אחרות, האם הארי פוטר הוא יצור שנוצר בחשאי במעבדות ה''סאלוט 6'' על ידי הסובייטים וכחלק ממזימה שטנית נגד המערב? האם היטעו הסובייטים בלילה ההוא את העולם כולו כשסיפרו בדותה מתוחכמת על עובדי תחנת חלל שתפסו טרמפ איתם ארצה ולמעשה הביאו קוסם בתחפושת?

וכאילו לא די בכך, באה ברית המועצות, היא ''אימפריית הרשע'' (ציטוט מרייגן, אל תאשימו אותי), וביצעה באותו יום ממש ובאותה קזחסטן ממש, ניסוי גרעיני. האם יש קשר בין הניסוי הזה לבין היוולדו של ילד שכוחותיו הטמירים מצליחים לעמוד בפני הגדול בקוסמי תבל? האם זהו מעין ''סופר סנופר'' של העידן המודרני, אדם שחשיפה לקרינה גרעינית מסוג בלתי מוכר הפכה אותו לבעל כוחות על-טבעיים?

ועוד: ב-‏31 באוקטובר 1926, בדיוק חמישים וחמש שנים לפני היום בו רצח וולדמורט את לילי וג'יימס פוטר ונפגע קשות בשל כוח ההתנגדות המדהים של הארי התינוק, הלך לעולם שכולו טוב יהודי אחד בשם אריך וייס. וייס דנן היה ידוע יותר בשם הארי הודיני וזכור לנו כיום כקוסם הגדול ביותר בהיסטוריה וכאומן בריחות אגדי ממצבים שסכנת מוות כרוכה בהם. גם הארי, גם 31 באוקטובר, גם הימלטות פלאית ממוות בטוח (מה שמעלה את השאלה האם יתברר יום אחד שגם הארי פוטר הוא בן דת משה). קווי הדמיון גדולים מכדי שניתן יהיה להתעלם מהם. איפה המיסטיקנים וחובבי הקונספירציות כשצריכים אותם...

יום הולדת שמח, הארי.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
[חדש]
אלמוני   יום ב', 01/08/2005 שעה 1:21
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

J.K בעצמה [חדש]
הסטוריון מצעד המחץ   יום ב', 01/08/2005 שעה 9:18 אתר אישי
נולדה ב31 ביולי 1965.
לכן, התאריך האמיתי שכל זה התחיל בו, הוא בסביבות 1976.
זמן מתאים.
זו על כל פנים ההשערה שלי: כל זה נכתב כבר פעם, פחות או יותר סימולטני לגיל שהיא היתה בו אז.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

J.K בעצמה [חדש]
אורי קציר   יום ב', 01/08/2005 שעה 9:49
בתגובה להסטוריון מצעד המחץ
אני לא בטוח שכל מה שקורה בסדרה הוא שיקוף של הפנטזיות של רולינג לגבי עצמה. נכון הוא שהיא נולדה באותו תאריך, אבל מאחר והיא החלה לכתוב את הסדרה בגיל ארבעים לערך, כלומר כמעט שלושים שנה לאחר גיל תחילת הלימודים בהוגוורטס, וקשה לי להאמין שהיא זכרה בפרוטרוט כל אירוע שעבר עליה בגיל אחת עשרה.

ואם כבר מדברים על אנשים שנולדו ב-‏31 ביולי, הנה עוד כמה דוגמאות: הכלכלן מילטון פרידמן (1912), הסופר פרימו לוי (1919), השחקניות ג'רלדין צ'פלין ושרי לאנסינג (1944) והטניסאית האוסטרלית איבון גולאגונג קאולי (1951).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

J.K בעצמה [חדש]
הסטוריון מצעד המחץ   יום ב', 15/08/2005 שעה 20:37
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
אולי היא רשמה דברים במחברות, ולכן זכרה (לאו דווקא את מה שהיא עברה, אלא דברים שהיא פינטזה)?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוף! [חדש]
מאזינה ברקע   יום ב', 31/07/2006 שעה 8:05
26 כמובן - הויכוח על הכרונולוגיה התרחש כל עוד לא היה אמצעי לבסס את לוח הזמנים המדוייק, ואירוע יום המוות של ניק הוא אכן זה שמשתמשים בו כיום.

אגב, יש לך טעות קטנה - הארי היה בן שנה כשוולדמורט רצח את הוריו, לא בן שנתיים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב ארי [חדש]
בוז'י   יום ב', 31/07/2006 שעה 8:10
בואנה אם הצלחת לגרום לי לקרוא עמוד שלם על ארי פוטר ועוד לבדוק את הקישורים אז סחטן- אני חייב להגיד לך שאני מאוד נהנה לקרוא את הבלוג שלך. תמשיך
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זה גם היומולדת שלי היום [חדש]
כרמל וייסמן   יום ב', 31/07/2006 שעה 8:16 אתר אישי
תמיד זממתי להוציא ספר ראשון בגיל 36 כדי לשחזר את הגימיק שלה. עכשיו נשארו לי רק עוד שנתיים... בררר...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זה גם היומולדת שלי היום [חדש]
אורי קציר   יום ב', 31/07/2006 שעה 11:34
בתגובה לכרמל וייסמן
אתר אישי
מזל טוב, כרמל. יום הולדת שמח.

אגב, נדמה לי שהספר הראשון שלה יצא כשהיא הייתה בת 32, או משהו מעין זה. מכל מקום, היא ילידת 1965 והארי החל את חייו הספרותיים כמה שנים טובות לפני 2001.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יש לי יומולדת.. [חדש]
דודו   יום ב', 31/07/2006 שעה 9:46
אני לא נמנה על מעריציה של רולינג או של הארי פוטר אבל נחמד לגלות שעוד אנשים חולקים עמי את היום המופלא הזה כיום הולדתם. מזל טוב לכולנו...
ואם כבר מציינים את היום אז אפשר לעיין ברשימת האנשים שנולדו ומתו ביום זה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ניו-יזראל [חדש]
אלמוני   יום ב', 31/07/2006 שעה 15:04
מותר לשאול מה הקשר שלך להארי פוטר ושות'? כאילו מה, אתה אנגלו-סקסי דובר עברית? אתה חלק מהתרבות הזו? אין לך תרבות משלך ואתה מחפש אייקונים חלופיים? אתה מנסה להיות מה שלעולם לא תהיה? מה זו ההתרפסות הזו מול כל תופעה מיובאת? באמת, את מי זה מעניין ומה זה רגשי הנחיתות האלו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ניו-יזראל [חדש]
אורי קציר   יום ב', 31/07/2006 שעה 15:44
בתגובה לאלמוני
אתר אישי
לא כל כך הבנתי את מכלול השטויות שכתבת. אם אתה רוצה להיות קצת יותר ספציפי אתה מוזמן לעשות כן. לגופו של עניין, הקשר שלי להארי פוטר הוא שאני קורא את הספרים שהוא עומד במרכזם, משום שהם עשירים, מרתקים וכתובים בשפה קולחת. וכן, אני צרכן של כל מיני סוגי תרבות. מי שקובר את עצמו רק בתוך העולם המקיף אותו דן עצמו לגסיסה תרבותית. שיהיה לך לבריאות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ניו-יזראל [חדש]
אלמוני   יום ב', 31/07/2006 שעה 15:51
בתגובה לאורי קציר
ומה אתה יודע על הסביבה התרבותית שלך? מי שמקיף את עצמו בתרבות שאינה שלו, דן את עצמו לרדידות מהסוג שבא לידי ביטוי ב-fan fair המגוחך הזה שאני לא רואה איך ישראלי ממוצע משתייך אליו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ניו-יזראל [חדש]
אורי קציר   יום ב', 31/07/2006 שעה 18:03
בתגובה לאלמוני
אתר אישי
הבנתי. ובכן, אם אין הסביבה התרבותית שלי, כפי שאתה מכנה אותה, מוצאת חן בעיניך - אתה רשאי לצאת מכאן בכל שעה שהיא. אפילו לשיטתך אין זה ראוי שקנאי תרבותי שכמוך יסתופף בחברת מתבוללים רדודים שכמוני.

וזה הסוף, אדוני. אם באת לכאן כדי לנגח ולהסיט את הדיון אל פסים אחרים מקומך אינו כאן. ואל נא תפרסם כאן תגובות נוספות ברוח זו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מחשבות [חדש]
סורנטו   יום ג', 01/08/2006 שעה 15:05
כשאני קורא את הארי פוטר יש לי כל הזמן את ההרגשה שלורד וולדרמוט בעצם מייצג את היטלר שגופתו לא נמצאה ובהיסטוריה חליפית נמצא עדיין בחיים ואוכלי המוות הם הניאו נאצים.

נקודה נוספת, סיפורי הארי פוטר מאד מזכירים ברוחם ובסגנונם סידרת ספרים שקראתי כשהייתי קטן - ''הרפתקאות ג'נינגס בבית הספר'' שבה תוארו חייו של ילד בריטי בפנימיה עם כדורגל במקום הקווידיץ'. בהארי פוטר הוספו כמובן הקסמים והפנטסיה.

בן 26? מעניין איפה הוא היום, אולי מורה בהוגוורטס? או במונדיאל הקווידיץ'? או שהוא קצין בצבא כנגד וולדרמוט, ואולי הוא סתם פקיד אפור במשרד הקסמים. מה אתם חושבים?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מחשבות [חדש]
דוד   יום ד', 09/08/2006 שעה 19:10
בתגובה לסורנטו
אין ספק שהנאצים הם המודל של רולינג.
הרי משחק שם רבות העניין של ''טוהר הדם'' לעומת ה''בוצדמים''-דם בוץ, מלולכך, מוכתם, של אלו שאינם בני ונכדי קוסמים.

דווקא האוכלי מוות לדעתי הם הS.S ההיטלראי, לא הניאו נאצים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מחשבות [חדש]
שירז   יום ג', 19/06/2007 שעה 19:05
בתגובה לדוד
אני חולה על ארי פוטר מתי הוא בא לארץ?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©