רשימת ה-‏25: הבלוגים הנבחרים של ''אפלטון'' לשנת 2005
יום ו', 27/05/2005 שעה 17:59
רשימות של פריטים מועדפים בעלי מכנה משותף הן עניין נפוץ למדי. כמעט קלישאתי לציין את זה, אבל הנושא מושפע, כמובן, משיעור גבוה של טעם אישי. בסופו של דבר כל אחד מגבש לעצמו את העדפותיו שלו. ובכן, קרה מה שקרה ויום אחד החלטתי לגבש לעצמי את רשימת הבלוגים העבריים המועדפים עלי. ובכן, הנה רשימת ה-‏25 של אתר אפלטון.כמה מלים על ההעדפות שלי. בלוג, מבחינתי, הוא אמצעי לאדם להביע את עצמו באמצעות כתיבה על הנושאים המעניינים אותו. לפיכך, אני מעדיף בלוגים בעלי רמת התבטאות גבוהה. אני גם מעדיף בלוגים שבהם האמירה היא מעט יותר מוויץ לעגני של שורה, גם אם ויץ כזה הוא לעתים קרובות מדויק, נשכני ומעורר מחשבה. בקיצור, על אף שעסקתי קצת בעצמי בקופירייטינג, אמנות הצמצום אינה מועדפת עלי בהקשר ההבעתי הספציפי הזה. גם בלוגים מלומדים המדברים בטון יהיר ונוזפני – ויש כאלה – לא נכנסו לכאן. לא שאין מה ללמוד מכותביהם, אלא שהאטימות הטוטאלית של כותביהם (כמו גם העוינות והבוז המופגנים כלפי דעות שונות משלהם) מעוררת תחושת אי-נוחות כשקוראים אותם.

אני מאמין גם שבלוג טוב ניתן למדידה על פני הזמן. על פני ניתן להרכיב לפיה את תפיסת העולם של הכותב, כולל החריגים שבתפיסה כזו. תפיסת המציאות שלו מן הדין שתקיף יותר מאשר חוויות אישיות גרידא אלא גם התייחסות רחבה לסובב אותו. בהקשר זה זכור לי ציטוט מספר ילדים ישן של ברוך נאדל (דומני שהיה זה ''נט''י והאוצר במדבר יהודה'') בה קובע אחד הגיבורים נחרצות ש''אדם צריך להתמחות במקצוע מסוים, אבל עליו לדעת משהו גם בתחומים אחרים, ומשהו מן המשהו בכל תחום''. ובכן, אולי אני לא מצטט מהקלאסיקה של הספרות העולמית, אבל המסר העיקרי ברור. אם נמיר את ההתייחסות למקצוע בהתייחסות הבלוגר לעצמו, נקבל בדיוק את מה שעליו אני מדבר: כותב הממקד את כתיבתו כמעט אך ורק בעצמו ובחייו האישיים מעורר בי עניין מוגבל למדי. כידוע, לא חסרים כאלה ברשת וטווח הכיסוי שלהם נע בין חוויות הלימודים, הדיאטה, הסקס והבילויים. אם נאמר את זה במלים פשוטות עוד יותר: אני נהנה מאוד מבלוגים שמלמדים אותי דברים שלא ידעתי קודם לכן, דברים שמעוררים את סקרנותו של הכותב בהקשר האינטלקטואלי.

יתכן שיהיה מי שינסה לנתח את הרשימה הזו בכלים סוציולוגיים כאלה ואחרים. ובכן, אבהיר זאת כבר עתה: אין לי כל כוונה למנן את הבלוגים שאני רואה כאיכותיים במיוחד לפי קריטריונים של מין, מוצא, עמדה פוליטית או כל אמת מידה אחרת שאינה קשורה לכתיבה נטו. גם פופולריות הבלוג אינה מדד קובע כאן. חלק מהבלוגים הנכללים ברשימה הם עתירי כניסות; אחרים – פחות. ובכן, חשוב ככל שיהיה, המדד הזה אינו רלוונטי לרשימה שלי.

וכמובן, לכל כלל יש יוצאים מן הכלל. ישנם בלוגרים המביעים את עצמם באופן מעורר הערכה, אך משום מה בלוגיהם עוסקים בנושאים מצומצמים למדי. ישנם לא מעט בלוגים שאני נהנה אישית מקריאתם אך נמנעתי מהכנסתם לרשימה הזו. אבל אין ביכולתי להקיף את כולם ולכן לא אזכיר אותם כאן. יש כאן 25 בלוגים משום שזהו המספר שאליו התכנסתי, בסופו של דבר, מבלי לסתור את הקריטריונים שקבעתי לעצמי. יתכן שבעתיד חלק מהבלוגים האיכותיים שמתפקדים זמן קצר בלבד יהפכו אף הם להיות חלק ממנה. מה שברור הוא שמהבלוגים שכינסתי כאן אפשר ללמוד לא מעט. אני עצמי עושה זאת לעתים קרובות למדי ובכך מיישם את אחד היתרונות המרכזיים, לטעמי, של עולם הבלוגים: שימוש בערוצי מידע אלטרנטיביים, ישירים, שמעשירים את עולמי ומספקים לו כלים חדשים המסייעים להתמודד עם המציאות היומיומית.

והערה אחרונה לסיום: סדר הופעת הבלוגים ברשימה הוא חסר כל משמעות. מאחר ולא דירגתי אותם הם מופיעים לפי הסדר האלפביתי של שמות כותביהם. אתם מוזמנים, כמובן, להציע אחרים לרשימה הזו, להביא קישורים לבלוגים המועדפים עליכם ולנמק את בחירותיכם.

הכותב הבלוג בכמה מילים
אבנר שץ צרוּב בתודעה בלוג צנוע, מרוחק מהאהבה העצמית המאפיינת בלוגרים לא מעטים שעיקר עיסוקם בתרבות. שילוב מעניין בין התנסויות אישיות לחוויות אסתטיות מתחומי היצירה והרבה עומק וידענות בכתיבה.
אלי אשד היקום של אלי אשד קנה את עולמו בעיקר בזכות כתיבת ההיסטוריה של הספרות העברית הפופולרית, מספרי חסמבה ודנידין ועד קומיקס נוסח זבנג והגולם. מתמקד, בין השאר, בהיסטוריה אלטרנטיבית ובמדע בדיוני ומעלה מתהום השכחה לא מעט פריטים וסיפורים שזוהרם התעמם בחלוף השנים.
אלכס פולונסקי It’s Not TV, It’s Alex פולונסקי, חייל בשירות סדיר, מתבטא בבהירות בלתי מצויה. כתיבתו רצופה באבחנות סרקסטיות בנושאים אקטואליים וממקום התצפית שלו הוא נוקט גישה כמעט אנתרופולוגית כלפי המתרחש סביבו, כמו גם בצבא ובחיים הפוליטיים. את תל אביב, למשל, הוא אוהב דווקא בגלל מוזרותה. שוטף ומרענן.
אלכסנדר מאן הבלוג של אלכסנדר מאן אולי האינטלקטואל הבולט ביותר בקהילת הבלוגרים הישראלית. למדן חריף ושנון שהקים אתר פרטי ראשון מסוגו ומעלה בו לדיון נושאים בעלי ארומה בינלאומית נדירה, שלעתים יש להם הרבה מן המשותף עם המתרחש בישראל. פולמוסן מוכשר, היודע לשלב זווית ראייה אישית מיוחדת במאמרים שלעתים קרובות נושאים אופי כמעט אנתרופולוגי.
אמיר ענבי רדיקלים חופשיים אחד הבלוגרים הוותיקים והמפוכחים בסצינה. יודע לספר בכנות נוגעת ללב על נושאים אישיים עצובים, כמו גם לגעת בדילמות מוסריות לאומיות באופן שאינו נגוע בסטריאוטיפיות מופרזת.
אמנון כרמל www.amnoncarmel.com עתידנות וטכנולוגיה זה מה שמרתק את אמנון כרמל. כרמל מנסה לפצח חידות של אמונה ובריאה ולפענח כיצד ישפיעו התפתחויות טכנולוגיות בנות זמננו על עתיד המין האנושי. חלק מהנושאים בהם הוא עוסק, כמו הזיקה בין טכנולוגיה למוסר, מרתקים במיוחד.
אסף ענברי אסף ענברי: מבחר מסות יהיו כאלה שיחלקו על הכללתו של האתר של ענברי תחת קטגוריית הבלוגים, משום שהוא אינו מקיים את אחד הכללים המקובלים שלה הבלוגוספירה: הדיאלוג המתמיד עם הקוראים. ובכל זאת, מדובר בכותב מצוין, שמאמריו ממגנטים את הקורא וסוקרים כל פינה של הישראליות : היסטוריה, ספרות, פילוסופיה ומקורות מקראיים. אינטלקטואל מזהיר בעל תפישה היקפית רחבה של המציאות ויכולת ביטוי בלתי מצויה.
גבריאל רעם חללים קוואנטיים בלוג המנסה לתהות על קנקנו של הסאבטקסט האנושי. במיוחד מתמחה רעם בניתוחים של תצלומים, באנליזות של שפת גוף ובבדיקת הביטויים הליריים המשקפים יחסים בין בני אדם, כולל בתרבות ובאמנות.
גדי שמשון ערס פואטי הנתן זהבי של קהילת רשימות: חד, בוטה, מחוספס וברור. עיתונאי ועורך ותיק שמעורה בכל מה שקורה בעולם העיתונות, הפרסום והמדיה. אינו מהסס להביע דעות שחורגות מהפוליטיקלי קורקט בתחום היחסים בין המינים.
גילי בר-הלל עוד דף אחד ודי: יומן קריאה המתרגמת של ספרי הארי פוטר מנהלת בלוג מעניין ובו תיאורים של עשרות ספרי ילדים, ז'אנר ספרותי שדורש אהבה עצומה למילה ולילד גם יחד. ניסיונה והידע שצברה משתקפים היטב בכתיבתה, כולל זו הביקורתית.
ג'רום ק. החיים הם במקום אחר בלוג מהורהר, אישי מאוד, העוסק בהוויית הרשת בכלל והבלוגוספירה בפרט. לכותב יש טעם אסתטי עשיר והכתיבה שלו משובצת בפיסות מאותו רקע, החל מזן ואמנות סחיבת האופנוע ועד טרקטטוס בלוגי פילוסופי בשני חלקים.
חגית רוזנס משחק מילים בלוג החושף את אחורי הקלעים של מקצוע התרגום, על הקשיים וההתלבטויות הכרוכים בו. רוזנס אינה מפסיקה לתהות על קנקנן ושורשיהן של מילים והשוטטות המתמדת שלה מביאה אותה לתובנות קטנות, לעתים משעשעות, שמפרקות את השפה לגורמיה ומעלות לעתים חיוך של שביעות רצון.
יגאל חמיש מסע, מסה ומשא – תצפית על ארגונים, ניהול וידע המסע הייחודי של יגאל חמיש הוא אל הסיפור. סיפור אוצר בתוכו ידע ובידע ניתן לעשות שימוש בכל ארגון, בכל פעולה, בכל דפוס התפתחותי או ניהולי. חמיש צופה מהצד על עולם הבלוגים, בו נצבר ידע בכמויות אדירות, חוקר את השימוש בו ברשתות ארגוניות ומתבל את הרצאותיו באינספור אנקדוטות. מקורי ומרתק.
יואב בּן-דב יואב בן-דב עולם העיסוקים של הבלוגר הוותיק יואב בן-דב נע בין תחומים שלכאורה אין ביניהם כל קשר: פיסיקה וקוואנטים, כאוס ומורכבות – אך גם מיסטיקה, קריאה בקלפי טארוט ושאר ירקות מהעידן החדש. קולאז' רב-תחומי מושך את העין, שאינו תדיר במחוזות הבלוגוספירה.
יואב קרני יואב קרני בוושינגטון אחד הבלוגרים המרתקים והמעמיקים ברשת. מחפש תמיד אחר זרמים תת-קרקעיים בהתנהגות האנושית והפוליטית. בעל ספקטרום התעניינות רחב וכושר ניתוח מצוין, המצליח לעקוב אחר שטף המאורעות ולספק להם פרשנות שוטפת, בהירה וחדה.
יוסי לוי נסיכת המדעים: אלוהים משחק ביקום בקוביות ספקן בעל שטחי עניין מגוונים המשבץ בהבחנותיו גיבויים מתמטיים וסטטיסטיים. מצליח להפוך את המתמטיקה לענף מרתק באמצעות הצמדתה לפיסות חיים ולקטעי תרבות לפי טעמו האישי. קולח ומעניין.
כרמל ויסמן אברא כאדברא בלוגרית פוריה המתמקדת בתקשורת, במיסטיקה ובאנתרופולוגיה. בעלת חוש הבחנה דק. סיפקה מימד מרתק לכתיבתה גם באמצעות מחקר שביצעה אונליין על ההשלכות החברתיות של תרבות הבלוגים. בנוסף, מחזיקה עוד שני בלוגים נושאיים נפרדים: אחד מהם עוסק באותה תיזה מחקרית והאחר בפרשנות אישית מאוד לסוגיות שונות ביהדות.
מירי ש' משהו מתרחש במחסן הפסנתרים בלוג איטי, צנוע, לירי, הדורש ריכוז רב בקריאה ובחשיבה. כתיבה ספרותית של סיפורים קטנים, הממוקדים בסיטואציות שתיאורן מפורט מאוד, בעלות נופך רגשי עמוק, לעתים גם נוסטלגי. פרוזה יפה, מדויקת, רכה, עם הרבה אינטליגנציה. לא הרבה אנשים מסוגלים היו לחשוב על שם כזה לבלוגם.
נעמה אוֹרן נעמה אורן ''מחשבות איטיות בעולם מהיר'', זו כותרת המשנה שנותנת נעמה אורן ליומנה. הרהורים ארוכים על זהות מינית, שירה רומנטית לסבית, פיסות אקטואליה מזדמנות שמעוררות בה עניין או מפתחות אצלה התייחסות לזוויות מיוחדות – וכל אלה בכישרון בלתי מבוטל לבטא תחושות אותנטיות.
עידו קינן חדר 404 כתב הרשת המיומן מפעיל בלוג שהוא בבואה של התקשורת האינטרנטית: אייטמים קצרים, מהירים, המוסרים עדכונים חדים על המתרחש במדיה ומלעיג על טיפולן של מערכות כאלה ואחרות בחדשות. הומור ישיר של ויצים אקטואליים, ברנז'אי משהו, ועדיין יעיל מאוד.
עמי בן בסט קצה חוקר עולמות שמשלב בין הרקע העיתונאי שלו לידע עצום בתחומי האיזוטריה, היסטוריה, הגיאוגרפיה, החלל, האינטרנט, תוך פסיעה מתמדת ומודעת על קווי התפר העדינים שבין המציאות לדמיון. וכל אלה, תוך הפגנת חוש הומור ייחודי.
עמי סלנט הערים הסמויות מן העין מידען מוכשר המצליח לרתום את יכולותיו בתחום איתור המידע לשירות קוראיו ומביא לעיונם אתרים נידחים שספק רב אם היו עולים עליהם בכוחות עצמם. הנת''ב (נקודות תצפית באינטרנט) שלו, מעין כינוס תקופתי של אתרים מרתקים בתחומים שונים, הפך זה מכבר למעין ניוזלטר פופולרי ומוכר.
קווים לדמותו האושר והדווי: רשימותיו של משקיע הון סיכון בלוג לא-שגרתי, המייצר סינתזה מעניינת בין רשמים מאדם העוסק בשוק ההון לחוויות שבצידן לקחים אישיים, לעתים בעלי נופך כמעט-פילוסופי. הכותב מתעד כמעט כל תחושה ברצף הזמן, כמו ניסיון מאומץ להרכיב משפט ובו המילה ''ולכשבדינוזאוריהם'' במהלך מצגת פיננסית. הומור כובש ומשעשע.
שושנה פורבס XSLF מי שאוהב את העיסוק הבלתי נלאה בבניית כלים אינטרנטיים, בקוד הפתוח ובכלל בכל הקשור בצד הטכני של הרשת – שושנה פורבס מהווה עבורו אבן דרך. אושיית רשת ותיקה שהבלוג שלה אוצר בקרבו עצות חכמות אינספור למי שמתלבט בנושא.
תראזימאכוס סיפורים ברוטב שמו הקודם של הבלוג המעניין הזה, ''בדידותו של השכווי'', כבר אומר משהו על העולם האישי עתיר האסוציאציות של כותבו. תראזימאכוס, שנטל את כינויו משמו של סופיסט יווני קדום, הוא אחד הכותבים המפוקסים ביותר בכל הנוגע להתנהלותו של רווק בשנות השלושים שלו, הן ברמה הרגשית והן בצד המעשי. בעל כישרון לספר סיפור ולגרום לקוראים ''להאזין'' ולהגיב.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
(ללא כותרת)   מיכאל אוֹיְשִׁי   יום ו', 27/05/2005 שעה 18:19   [הצג]   [318 תגובות]
(ללא כותרת)   איתי   שבת, 28/05/2005 שעה 2:22   [הצג]   [32 תגובות]
ברכות מארץ הריין   אלכסנדר מאן   שבת, 28/05/2005 שעה 3:00   [הצג]   [118 תגובות]
(ללא כותרת)   תראזימאכוס   שבת, 28/05/2005 שעה 16:37   [הצג]   [129 תגובות]
המדיום הוא עדיין המסר   אבי   יום א', 29/05/2005 שעה 9:18   [הצג]   [150 תגובות]
וואו - לכבוד הוא לי   יוסי לוי   יום ו', 03/06/2005 שעה 23:10   [הצג]   [32 תגובות]
נכון, ענברי זה לא בלוג   שפי   שבת, 11/06/2005 שעה 18:44   [הצג]   [255 תגובות]
תודה!   חגית רוזנס   יום א', 14/08/2005 שעה 13:57   [הצג]   [32 תגובות]
איפה התמונות, איפה?   צבי טלית   יום ד', 10/05/2006 שעה 8:43   [הצג]   [120 תגובות]
רשימה מוצלחת ופורה   דני   יום ד', 09/09/2009 שעה 21:29   [הצג]   [52 תגובות]
תודה   אלירן   שבת, 16/01/2010 שעה 5:47   [הצג]   [32 תגובות]
(ללא כותרת)   רן   שבת, 07/05/2011 שעה 18:29   [הצג]   [37 תגובות]
(ללא כותרת)   בני   יום ב', 30/05/2011 שעה 0:34   [הצג]   [65 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©